Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

fete identice fh, bh sau softuri diferite?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • fete identice fh, bh sau softuri diferite?

    cineva extrem de priceput la tenis mi-a recomandat sa nu mai joc cu fete diferite fh/bh (tenergy-sriver) intrucat fiind incepator (joc de 1 an) nu fac diferenta intre lovituri... si ca in mod normal daca nu am pe rever iarba sau sendvis ar trebui sa joc cu acelasi tip de fete. sunt de acord cu el, doar ca nu stapanesc tenergy-ul atat de bine incat sa-mi pun si pe rever, si desi n-as avea o problema sa joc sriver/sriver, odata ce am dat cu tenergy...greu cred ca o sa-mi mai placa alta fata...asadar sunt innebunit dupa tenergy, doar ca momentan nu-l stapanesc, iar sriverul de pe rever e ok...as vrea si alte pareri.
    e ok sa ai fete soft diferite ca incepator? multumesc
    ZJ-SZLC
    fh/bh- Btf Tenergy o5fx

  • #2
    La majoritatea elevilor mei le recomand fete mai tari pe FH si mai moi pe BH.
    De ce ?
    La inceput de drum, consider ca e vital sa inveti sa lovesti corect, nu zic ca nu se poate si cu fete mai rapide gen Tenergy, dar e mai greu, cu o fata tare (Donic Blufire M1, Donic Acuda S1, Yasaka Rakza 9, Joola Rhyzm) ai mai mult control si siguranta fiind mai lenta, mai inceata, asta pe FH, pentru ca e mult mai complex decat BH.
    Unde mai pui ca invatand cu o fata mai lenta miscarile, vei fi obligat sa fortezi bratul mai mult, iar dupa ce se formeaza un pic de automatism si vei dorii sa faci pasul catre mai multa viteza vei fi surprins cat de bine vei putea lovi.
    Daca incerci ceva din ce ti-am scris mai sus pe FH si tot iti pare tare incearca ceva din gama DHS, H3, H2 etc.
    Din punctul meu de vedere e chiar indicat sa ai fete diferite ca incepator !
    Toate cele bune,
    George Durdun

    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

    Comentariu


    • #3
      multumesc de sfat! fain site-ul! bravo! si bafta!
      ps: cel de pe site in tricoul germaniei esti tu?
      ZJ-SZLC
      fh/bh- Btf Tenergy o5fx

      Comentariu


      • #4
        Ala cred ca e Timo Boll ..
        BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
        "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

        Comentariu


        • #5
          totul depinde de stilul tau de joc.
          Incearca mai multe fete si vezi care iti plac cel mai mult.
          Tenergy-ul este o fata foarte greu de controlat.
          daca joci cu o fata ofensiv si cu una defensiv, ia-ti o fata tare de 2.0-2.1-max si o fata moale de 1.5-1.0, daca joci ofensiv pe ambele fete, ia-ti doua fete tari si groase iar daca joci defensiv ia-ti doua fete subtiri si moi.
          Nu uita,doua fete identice nu inseamna neaparat sa fie exact la fel, conteaza sa aiba si aceeasi grosime, asa ca poti incerca si doua fete la fel cu grosimi diferite

          Comentariu


          • #6
            Parerea mea e ca nimeni nu poate sa`ti spuna cu ce sa joci decat mana ta, in cazul meu , am jucat tot timpul cu acelasi tip de fete atat pe Fh cat si pe Bh, am nevoie ca pe BackHand sa sara mingea foarte tare sa o simt cum trebuie, iar la tine sa fie invers. Mergi la o sala unde sunt jucatori experimentati sau la un turneu de amatori si roaga catziva jucatori sa te lase sa schimbi cateva mingi cu niste palete care ti se par interesante sa poti sa`ti faci o parere.


            O zi buna
            Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
            BH : Tenergy 05Fx
            FH : Tenergy 05Fx

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X