Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemn cu mult control

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemn cu mult control

    Salutere. Am o mare rugaminte pt. Cunoscatori. As dori o recomandare pt. Un lemn cu mult control si la un pret rezonabil. Multumesc anticipat.
    Butterfly Schlagger Precision - FL

  • #2
    Cauta Yasaka (sweden classic sau offensive40), sau Donic.
    Sunt de vanzare si SH. Sau noi la magazinele care au bannere la inceputul paginii. De obicei au pe stoc lemne de care vrei tu.
    TsE

    Comentariu


    • #3
      Iti recomand Yasaka Sweden Classic, este un lemn foarte, foarte bun !
      Merge foarte bine cu fetele Yasaka Rakza7 soft !
      http://vivasportshop.ro/product--yas...ssic--629.html

      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
        Iti recomand Yasaka Sweden Classic, este un lemn foarte, foarte bun !
        Merge foarte bine cu fetele Yasaka Rakza7 soft !
        http://vivasportshop.ro/product--yas...ssic--629.html
        +1 am jucat 1 an si jumatate cu combinatia de mai sus si este extraordinara pentru toate tipurile de lovituri cu foarte mult control si spin excelent
        Lemn:Butterfly Liu Shiwen
        FH: Tenergy 05
        BH: Dignics 05

        Comentariu


        • #5
          +1 pentru Yasaka Sweden Classic , foarte bun lemnul pentru pretul lui ..aprox 100 ron (nou), am si eu unul , dar cu toate ca nu mai joc cu el parca nu l-as pune la vanzare ...am vazut la userul Rblade unul SH..http://ttmall.ro/home/index.php/prod...at-second-hand
          BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
          "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

          Comentariu


          • #6
            Am facut pt un prieten care joaca la nivel intermediar o paleta axata pe control, de care e super incantat:
            lemn DONIC BURN ALL+ (costa 115 lei nou)
            pe FH am pus LKT RED DIAMOND (46 lei)
            pe BH am pus 729 FOCUS III SNIPE (46 lei).
            E o paleta ieftina, super controlabila si destul de rapida la joc ofensiv. Prietenul meu e tare incantat de ea.
            Multa bafta!
            Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de CornelTT Vezi post
              Am facut pt un prieten care joaca la nivel intermediar o paleta axata pe control, de care e super incantat:
              lemn DONIC BURN ALL+ (costa 115 lei nou)
              pe FH am pus LKT RED DIAMOND (46 lei)
              pe BH am pus 729 FOCUS III SNIPE (46 lei).
              E o paleta ieftina, super controlabila si destul de rapida la joc ofensiv. Prietenul meu e tare incantat de ea.
              Multa bafta!
              Red Diamond si Snipe le gaseati si la 45.
              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

              Comentariu


              • #8
                Stiu dar de acolo a luat husa cu 1 leu mai putin

                Ce tare... Per total a pierdut 1 leu Deja cred ca ma enervez ...Glumim bineinteles...
                Daca il convingeam sa ia un LKT Instict + sau LKT Ayous Hinoki (cum i-am recomandat initial ca sa iasa un setup mai ieftin) sigur luam de la tine (ca era paleta intreaga si cred ca o asamblai tu ca bonus) ...
                Stima multa si spor la vanzari!
                Ultima editare de CornelTT; 27.sep.2012, 13:42.
                Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                Comentariu


                • #9
                  sal....eu iti recomand sa iei un lemn chinezesc,nu te arunca la un lemn scump,eu am 2 lemne chinezesti si am testat si multe lemne de la brandurile scumpe si diferenta nu este decat la pret...si compozitia lemnului,pe care ti-o poti alege tu...iti recomand un lemn all+,la fete este discutabil...in functie de lemn poti alege dupaia si fetele...bafta si nu te grabi la cumparat...
                  fh-xiom vega-pro 2mm
                  blade--galaxy-v16
                  bh-xiom omega tour--max

                  Comentariu


                  • #10
                    am eu un donic defplay senso redus ca dimensiuni
                    tibhar def plus jumulita
                    gambler reflectoid 1,0
                    dawei 388 D-1 ox

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de zalter Vezi post
                      sal....eu iti recomand sa iei un lemn chinezesc,nu te arunca la un lemn scump,eu am 2 lemne chinezesti si am testat si multe lemne de la brandurile scumpe si diferenta nu este decat la pret...si compozitia lemnului,pe care ti-o poti alege tu...iti recomand un lemn all+,la fete este discutabil...in functie de lemn poti alege dupaia si fetele...bafta si nu te grabi la cumparat...
                      Sweden Classic este un lemn all+ iar pretul 100-120 ron in functie de magazin mi se pare extrem de accesibil,si este o investitie excelenta,potrivindu-se cu orice tip de fete,de la cele soft,la cele off,iar diferenta intre el si lemnele chinezesti o face simtul acestuia,simt moale,cu dwal-time mare
                      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                      FH: Tenergy 05
                      BH: Dignics 05

                      Comentariu


                      • #12
                        Daca va intereseaza un lemn Yasaka Sweden Classic, cu maner concav, jucat putin. Dati-mi pm !
                        Blade : HM Levi OFF+
                        FH: Donic Baracuda
                        BH: Yasaka Mark V

                        Comentariu


                        • #13
                          O parere pt Stefan:
                          Nu am jucat cu acest lemn dar din comment-urile in engleza pe care le-am citit pe diverse formuri (ma interesa pentru mine personal acest lemn) Yasaka Sweden Clasic este mai degraba pentru un nivel de joc incepator/intermediar, adica lent si cu control mare.
                          Daca vrei sa evoluezi si sa progresezi in timp, eu recomand ceva cu control bun dar mai rapid cum ar fi de exemplu (cateva lemne cu care am jucat): BTY Primorac Off- clasic, Donic Burn All+ sau Off-, Donic Persson Power AR senso V2 sau ceva chinezesti cum ar fi LKT Ayous Hinoki sau YinHeGalaxy W6.
                          Cred ca daca lemnul este ceva mai rapid te "forteaza" sa evoluezi, sa stapanesti loviturile, iar in timp, cu rabdare, vei progresa. Un lemn lent cred ca te poate plafona la un fel de "siguranta confortabila" si nu prea evoluezi.
                          Doar o parere nu stiu daca cea mai buna.
                          Stima tuturor!
                          Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de CornelTT Vezi post
                            O parere pt Stefan:
                            Nu am jucat cu acest lemn dar din comment-urile in engleza pe care le-am citit pe diverse formuri (ma interesa pentru mine personal acest lemn) Yasaka Sweden Clasic este mai degraba pentru un nivel de joc incepator/intermediar, adica lent si cu control mare.
                            Daca vrei sa evoluezi si sa progresezi in timp, eu recomand ceva cu control bun dar mai rapid cum ar fi de exemplu (cateva lemne cu care am jucat): BTY Primorac Off- clasic, Donic Burn All+ sau Off-, Donic Persson Power AR senso V2 sau ceva chinezesti cum ar fi LKT Ayous Hinoki sau YinHeGalaxy W6.
                            Cred ca daca lemnul este ceva mai rapid te "forteaza" sa evoluezi, sa stapanesti loviturile, iar in timp, cu rabdare, vei progresa. Un lemn lent cred ca te poate plafona la un fel de "siguranta confortabila" si nu prea evoluezi.
                            Doar o parere nu stiu daca cea mai buna.
                            Stima tuturor!
                            .eu zic sa nu inducem lumea in eroare...cum sa te forteze un lemn rapid sa evoluezi...pt un lemn rapid trebuie sa ai mana deja formata ca nu-ti permite miscari complete + neprecise, nu te iarta = evolutie mai lenta, fustranta, miscari incorecte...un lemn ALL+ de calitate + fete cu burete mediu eu zic ca acel setup este cel putin 1 an de zile peste acel novice care o tine in mana...
                            Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                            Lume multa, oameni putini...

                            Comentariu


                            • #15
                              Ziceam de un lemn de control dar un pic mai rapid decat sweden clasic .... nu de un lemn rapid. De acord ca pt un lemn rapid trebuie sa ai mana formata. Dar nu cred ca induc in eroare pe nimeni daca sugerez un lemn de control in primul rand, care insa sa aiba si un pic de viteza ca sa se poate dezvolta un joc ofensiv consistent (cam asa sunt cele din lista enumerata ca exemplu). O viteza de 6.3-6.5 cat se estimeaza ca are YSC mie mi se pare destul de mica. In fine ... o parere. Nu e neaparat sa fie bagata in seama. Las pe cei mai avizati sa dea sugestii mai bune.
                              Ultima editare de CornelTT; 27.sep.2012, 23:13.
                              Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                              Comentariu


                              • #16
                                E un lemn bun Yasaka Sweden Clasic, am jucat cu el ceva vreme (acum cativa ani). Dar e adevarat ca de dragul controlului sacrifica prea mult din viteza. Recomand un lemn rapid si cu control excelent cum ar fi Innerforce AL. Dupa un anumit nivel se poate trece pe lemne cu Arylate Carbon. Si cei de la Donic au lemne excelente pentru control dar cu viteza destul de ok (se amintea de Burn All+)
                                Numai bine.
                                Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de CornelTT Vezi post
                                  Ziceam de un lemn de control dar un pic mai rapid decat sweden clasic .... nu de un lemn rapid. De acord ca pt un lemn rapid trebuie sa ai mana formata. Dar nu cred ca induc in eroare pe nimeni daca sugerez un lemn de control in primul rand, care insa sa aiba si un pic de viteza ca sa se poate dezvolta un joc ofensiv consistent (cam asa sunt cele din lista enumerata ca exemplu). O viteza de 6.3-6.5 cat se estimeaza ca are YSC mie mi se pare destul de mica. In fine ... o parere. Nu e neaparat sa fie bagata in seama. Las pe cei mai avizati sa dea sugestii mai bune.
                                  Vali Boaca (cel in negru), joaca cu "Sweden Classic". Vi se pare ca nu are suficenta viteza in atac?

                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Pe mine nu ma incanta o viteza de 6.5 (viteza de joc defensiv) si nu cred ca se poate evolua spre un joc ofensiv bun cu un astfel de lemn. Apropo nu am nici un lemn de vanzare asa ca nu interpretati altfel parerea mea.
                                    Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de CornelTT Vezi post
                                      Pe mine nu ma incanta o viteza de 6.5 (viteza de joc defensiv) si nu cred ca se poate evolua spre un joc ofensiv bun cu un astfel de lemn. Apropo nu am nici un lemn de vanzare asa ca nu interpretati altfel parerea mea.
                                      Din punctul meu de vedere judecati foarte gresit ca va luati dupa caracteristicile de pe internet, acelea fiind informative !
                                      Nu zic, e un reper, dar cel mai bine iti poti face o idee, dupa ce dai cateva mingii, atat despre lemne cat si despre fete.
                                      Si va contrazic.
                                      Cel mai bine poti evolua cu un setup mai moale, mai incet.
                                      Nu o luati in nume de rau, dar sunt niste lucruri care sunt foarte importante si de care consider, ca trebuie sa fie luate in seama.
                                      Toate cele bune,
                                      George Durdun

                                      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de CornelTT Vezi post
                                        Pe mine nu ma incanta o viteza de 6.5 (viteza de joc defensiv) si nu cred ca se poate evolua spre un joc ofensiv bun cu un astfel de lemn. Apropo nu am nici un lemn de vanzare asa ca nu interpretati altfel parerea mea.
                                        Pacat ca nu sunteti din București, v-as fi dat sa jucati cu un "Sweden Classic" al meu, sa vedeti daca are "viteza de joc defensiv".
                                        Mai este apoi, aspectul fetelor pe care nu-l luati in seama. Daca puneti de exemplu, o pereche de Tenergy 64 pe un astfel de lemn, cam ce paleta iese?
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Trec des prin București si mai raman adesea si pe weekend. Urmarind discutia pe acest subiect deja m-ati facut curios dl Aurel. Poate va dau un telefon cand sunt pe acolo si facem o miscare impreuna (platesc eu sala si sucul ). Bineinteles daca imi dati sa joc cu Yasaka Sweden Clasic. Ma intereseaza si pe mine un astfel de lemn.

                                          PS. Poate are si Dl Cornel dreptatea lui. Totusi Stefan are in semnatura un BTY Schalger Precission, adica un lemn destul de rapid dar cu control foarte bun. Ma intreb: nu ar trebui mai degraba testate alte fețe mai moi pe acest lemn (nu stiu ce fețe foloseste) decat sa schimbe lemnul si sa treaca pe Yasaka SC? Din cate stiu Schlager Precission e un lemn excelent, ai si viteza dar si control foarte bun. Acum poate depinde si de stilul de joc a fiecaruia. Am si eu un prieten din Piatra Neamț care nu s-a impacat deloc cu Sweden Clasic pentru ca i s-a parut prea lent. L-a vandut unui pusti si si-a cumparat Xiom Stradivarius de care e super incantat. Ca si fețe cred ca folosea Yasaka Rakza daca nu ma insel.
                                          Ultima editare de RPendulum; 28.sep.2012, 09:20.
                                          Lemn: Donic Persson Powerplay
                                          Fetze: Donic Baracuda Big Slam

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Este posibil ca Stefan sa fi achizitionat lemnul "Bty Schlager Precision", dupa ce a initiat acest topic. Daca e asa, a facut foarte bine, pt ca si acela este un lemn foarte bun (un OFF- cu mult control). Daca nu e asa, atunci ii sugerez sa nu schimbe cu nimic, ci sa faca cat mai mult antrenament cu el. In ceea ce-l priveste pe Dl. Cornel, asa cum a precizat si George Durdun, nu se poate judeca un lemn dupa cifre, pentru ca fiecare are "sufletul" lui, iar evolutia catre un joc bun ofensiv, se face cel mai bine cu un echipament cu viteza moderata si "dwell_time" mare, pentru ca miscarile sa nu fie "scurtate" prematur din cauza unui setup rapid. Atunci cand sti sa dai foarte bine, poti avea miscari scurte si precise dar cand inveti, este obligatoriu sa ai miscari mai ample si foarte corecte.

                                            Stimate Rpendulum. Cu mare placere va pun la dispozitie sa incercati un lemn "Yasaka Sweden Classic" ST, cu viteza si simt apropiate de a unui "Nittaku Acoustic". Trebuie doar sa ma nimeresc cumva liber si fara alt program, deoarece eu lucrez inclusiv noaptea, si cumulat cu alte activitati, gasesc destul de greu "ferestre", care pot fi si in timpul saptamanii, nu neaparat in weekend. Daca pastram comunicarea, reusim.
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Ok dl Aurel. Poate reusim sa ne intalnim la un tenis desi acum pare destul de greu pt ca pe weekend eu sunt fie in Iași fie in Neamț
                                              Oricum mai putem pastra legatura.
                                              Respect!
                                              Lemn: Donic Persson Powerplay
                                              Fetze: Donic Baracuda Big Slam

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Multumesc tuturor pt. sfaturi si pareri(toate bineintentionate). Itradevar am Bty Schlager Precision de ceva timp cu fete xiom omega 4 elit si donic acuda s3, dar de curand am cumparat un xiom omega 4 europe cu care sunt in testari .Am ramas cu acuda s1 , intentionez sa mai cumpar o fata si un lemn cu un control mai mare pt. o paleta de schimb , dar in timp si dupa ce mai fac niste testari cu alte lemne la diverse ocazii.
                                                Butterfly Schlagger Precision - FL

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  joc cu un lemn yasaka sc de un timp si pot spune ca este un lemn excelent ce se preteaza unui joc allround de nivel mediu .Combinatia cu Rakza 7 soft este excelenta cu inconvenientul ca paleta devine ''head heavy''.Acest lucru se poate evita folosind fete mai usoare gen Tibhar Nimbus.In plus ,lemnul are vibratii destul de mari ceea ce nu convine tuturor.
                                                  - - - Actualizat - - -
                                                  ceea ce vroiam sa subliniez este faptul ca pe linga calitatile foarte bune ale acestui lemn exista si dezavantaje:
                                                  -balansul nu este tocmai perfect(cu fete mai grele paleta devine ''grea pe fata'')
                                                  -vibratiile sunt la limita dintre un feeling foarte bun si acele vibratii care deranjeaza
                                                  Ultima editare de mirell; 30.sep.2012, 11:11.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X