Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Despre adezivi, solventi si...altele!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

    Multzam fain Visco. Cu privire la Sriver Fx am apelat la el deoarece aveam un control f bun al loviturii ... procentaj mare pe masa.
    In schimb am avut probleme mereu la heavy underspin, pt. ca acolo unde joc eu sunt destul de multzi care apelaza la asha ceva. La inceput am jucat shi cu Bryce sau Bryce Fx shi la acest capitol nu am avut aceiashi problema. Mentionez faptul ca jucam cu fetele lipite proaspat aproape de fiecare data.
    Avand in vedere interdictia recenta pentru adezivii de tip speed glue (shi faptul ca aproape nu se mai gasesc pe piatza deloc) am decis sa ma orientez la fețe care sa aiba un spin destul de bun. Pe forumuri din afara am auzit multe cuvinte bune despre aceste fețe mai putzin faptul ca sunt destul de grele(lucru constatat shi de mine).
    Ma bazez shi pe faptul ca Tenergy nu sunt tacky asha cum s-a spus la inceput(de catre producator) ci mai degraba gripy.
    Apropo, cum se curatza de pe fețe adezivii pe baza de apa ?
    Blade: Viscaria, FL
    fh: T05, 2,1 mm, black
    bh: T05, 2,1 mm, red

    Comentariu


    • #27
      Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

      Se jupoaie la fel ca adezivii VOC pt. ca acea membrana este suficient de groasa dupa o singura aplicare.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #28
        Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

        De unde pot sa fac si eu rost de toluen? Din pacate am avut putin si se termina deja.
        Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

        Comentariu


        • #29
          Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

          Salut
          Am nevoie de un sfat, am o paleta Andro + fete Tibhar sinus, fetele incepusera sa se dezlipeasca asa ca am decis sa scot vechiul lipici (un fel de muci ) , problema este ca oricat mam chinuit sa le curat tot a ramas ceva lipicios pe fata lemnului cat si a fetelor, am dat chiar si cu acetona pe lemn...nu aruncati cu pietre in mine dar nu mai stiam cu ce sa scot acel muci
          Cu ce este recomandat sa sterg lemnul si fetele? este un cleaner general?
          Ce adeziv sa folosesc tinand cont ca nu as vrea sa le relipesc asa des
          Ideea este ca sunt destul de groase fetele , cred ca din cauza vechiului adeziv sunt destul de curbate, si ma gandesc ca si din aceasta cauza se lipesc mai greu
          Multumesc

          Comentariu


          • #30
            Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

            Fetele nu stau curbate din cauza unui adeziv cu care au fost lipite mai demult. Din ceea ce spui simptomele sunt clare, cum ca sa folosit booster pe acele fete. Boosterul face ca lipirea sa nu mai fie prea eficienta deoarece tine adezivul in stare semi lichida (muci cum zici tu). De asemenea, tot el tine fetele curbate f mult timp, pt ca efectul sau este mult mai indelungat decat al unui glue, oricare ar fi el.
            Eu i-ti recomand asa: Daca mai ai adeziv lipicios pe fete inarmeaza-te cu rabdare si cu cateva coli de hartie curate, eventual format A4. Lipesti o hartie pe fata apasand usor cu mana si apoi o dezlipesti tragand incet. O parte din adeziv ramane pe hartie. Repeti operatia de mai multe ori cu coli de hartie noi si curate. Dupa ce ai indepartat mare parte din adezivul lipicios ca o miere, care a ramas pe hartii, relipesti fetele cu adeziv proaspat.
            Cand mai folosesti booster pe fete noi, dupa tratamentul care dureaza mai multe zile, inainte de lipirea cu adeziv, freci bine fetele cu carpa curata sau hartie absorbanta, ca sa indepartezi boosterul care este la suprafata. Vei avea mai putine probleme cu lipirea. Bafta!
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #31
              Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

              cu ce solutie au fost lipite ?
              eu recomand jupuirea stratului de solutie veche de pe fete,de pe lemn se ia usor

              Comentariu


              • #32
                Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                Nu are cum sa jupoaie pt ca nu are pelicula elastica, ci "muci".
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #33
                  Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                  Pai ce fel de solutie o fi avut?
                  Atunci sa mai lipeasca de cateva ori ca sa se mai inmoaie solutia deja existenta si dupa joc sa le curete atunci imediat.

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                    Daca solutia sta foarte moale, ca mierea, se tot dezlipesc fetele pe margine si e intradevar deranjant. dar cu straturi noi se amelioreaza situatia .
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                      Postat în original de VISCO
                      Daca solutia sta foarte moale, ca mierea, se tot dezlipesc fetele pe margine si e intradevar deranjant. dar cu straturi noi se amelioreaza situatia .
                      Cu ce solutie le curat? vreau sa curat si fetele si lemnul si sa le lipesc cu ceva nou

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                        Eu alta metoda in afara de jupuire nu cunosc...aaaa ar mai fi cu diluant

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                          Cu diluantul ai grija ca curata si vopseaua de pe lemn,pe viitor foloseste solutie calumea si nu o sa ai probleme cu curatatul,cat despre jupuire trebuie sa iti arate cineva inainte ca sa prinzi procesul tehnologic

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                            Postat în original de krazyeone
                            Postat în original de VISCO
                            Daca solutia sta foarte moale, ca mierea, se tot dezlipesc fetele pe margine si e intradevar deranjant. dar cu straturi noi se amelioreaza situatia .
                            Cu ce solutie le curat? vreau sa curat si fetele si lemnul si sa le lipesc cu ceva nou
                            Dar tot nu ne-ai spus cu ce solutie ai lipit, ca sa intelegem si noi ce se intampla.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                              Postat în original de VISCO
                              Postat în original de krazyeone
                              Postat în original de VISCO
                              Daca solutia sta foarte moale, ca mierea, se tot dezlipesc fetele pe margine si e intradevar deranjant. dar cu straturi noi se amelioreaza situatia .
                              Cu ce solutie le curat? vreau sa curat si fetele si lemnul si sa le lipesc cu ceva nou
                              Dar tot nu ne-ai spus cu ce solutie ai lipit, ca sa intelegem si noi ce se intampla.
                              Cu Tibhar Clean fix se pare, dar lam curatat, a mai incercat cineva acum o sapt sa dea cu Donic dar la fel , nu a tinut
                              Am comandat Andro free glue si free seal , am curatat bine fetele dar lemnul parca tot mai este un pic lipicios/uleios , am sa il curat si pe acesta cu o carpa si sper cand vine lipiciul sa nu mai am probleme

                              Comentariu


                              • #40
                                Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                                Nici cele descrise mai sus nu fac probleme de obicei. Numai daca nu le-ai cumparat din surse sigure si au fost poate contaminate (amestecate) cu alte bazaconii. Spun asta deoarece ai spus ca lemnul a ramas putin uleios ceea ce este foarte dubios. Sau poate fetele le ai din surse nesigure si au fost tratate cu booster (care este uleios) si atunci schimbi degeaba adezivul pt ca fetele mustesc de booster. Tot sub forma de cupola stau si acum?
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #41
                                  Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                                  ..cu Tibhar Clean Fix lipesc de aproape juma' de an si fetele imi raman perfect uscate dupa dezlipire, pe lemn ramane un strat foarte subtire care se indeparteaza usor, adezivul nu are nici o vina, sigur fetele au fost tratate cu booster pentru ca acelasi lucru l-am patit si eu cand am folosit Falco Tempo Unlimited, pe lemn ramane o parte din boosterul de pe fete si de aceia este lipicios si se intinde cand incerci sa-l cureti, eu am rezolvat problema aplicand un strat sau doua de adeziv normal l-am lasat sa se usuce si apoi l-am curatat destul de usor.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                                    Ce se intampla daca lipesti DONIC DESTO F3 cu speed glue?
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                                      Postat în original de laky
                                      Ce se intampla daca lipesti DONIC DESTO F3 cu speed glue?
                                      nimic domnu' .. dai acolo ca nu se intimpla nimic , o sa sara mai tare .. atit .
                                      Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                                      Fete de palete tenis de masa
                                      TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Re: Despre adezivi, solventi si...altele!

                                        Postat în original de valigti
                                        Postat în original de laky
                                        Ce se intampla daca lipesti DONIC DESTO F3 cu speed glue?
                                        nimic domnu' .. dai acolo ca nu se intimpla nimic , o sa sara mai tare .. atit .
                                        ..si se va uza si ceva mai repede..

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          stie cineva o reteta de adeziv home made???
                                          - - - Actualizat - - -
                                          am uitat sa specific,pe baza de apa?
                                          fh-xiom vega-pro 2mm
                                          blade--galaxy-v16
                                          bh-xiom omega tour--max

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X