Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Top 10 Fete si top 5 lemne

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Hai sa scriu si eu cate ceva despre setup-ul meu preferat:
    Lemn: DHS Hurricane King 3- un lemn incredibil de offensiv si controlabil(le are pe ambele...2 in 1)...Fete: FH: DHS Hurricane 3 Provincial NEO(lipita cu 10 straturi de Eco-Lex), BH: DHS Skyline 2 Neo Domestic version(lipita cu 10 straturi de Eco-Lex)...cu aceasta paleta pot spune ca poti sa termini punctul cu siguranta(asta depinde de mana fiecaruia si de stagiul in care esti)
    Setup-uri ce am avut si mi-au placut: Lemn: Timo Boll Alc + Tenergy 05FX(ambele) poate cel mai compatibil set-up pentru orice jucator de la mediu spre avansat...(lemnul Timo Boll ALC mi s-a parut cel mai controlabil si cel mai compatibil lemn cu majoritatea fetelor incercate,pana am dat de Hurricane King 3)

    Lemn: Innerforce ULC: Un lemn putintel rigid, cu un simt deosebit(pentru mana mea)
    La adeziv, bineanteles: Eco-Lex(un lipici extraordinar de bun)...apoi : DianChi Water Glue(pot spune chiar exact ca si Eco-Lex) si spring fresh...nu mi-au placut alte branduri(nu dau nume) din cauza ca nu poti dezlipi mai deloc fara a ciupii buretele...asta ce am testat eu...
    Un set-up bun nu este in general un set-up usor(ma refer la greutate)...toti tindem sa fie cat mai usoara paleta...dar cred ca este exact invers(parerea mea)...set-upul pe care il detin acuma are 214 gr. La greutatea paletei creste automat si viteza si puterea...
    BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

    "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

    Comentariu


    • #27
      Apropo de chestia cu 10 straturi... se simte diferenta intre 3 straturi de lipici si 10? pentru ca si eu lipesc cu 3 straturi de adeziv pe fata, unul pe lemn, dar nu stiu daca este vreo diferenta intre 3 si 10... in afara de viteza, castigati si spin, banuiesc...insa cum ramane cu controlul? fata mai sare la fel de liniar, pe toata suprafata ei, si la toate loviturile? cred ca acele 10 straturi au grosime de aprox 0,5mm...destul de mult...incat sa modifice radical caracteristicile setup-ului, decat situatia in care s-ar folosi 3 straturi de adeziv!
      - - - Actualizat - - -
      De curiozitate, cand am sa ajung acasa am sa lipesc o fata cu cele 10 straturi..sa vad cum se comporta, m-ati facut curios dle Marta!

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de Claudiu84 Vezi post
        Apropo de chestia cu 10 straturi... se simte diferenta intre 3 straturi de lipici si 10? pentru ca si eu lipesc cu 3 straturi de adeziv pe fata, unul pe lemn, dar nu stiu daca este vreo diferenta intre 3 si 10... in afara de viteza, castigati si spin, banuiesc...insa cum ramane cu controlul? fata mai sare la fel de liniar, pe toata suprafata ei, si la toate loviturile? cred ca acele 10 straturi au grosime de aprox 0,5mm...destul de mult...incat sa modifice radical caracteristicile setup-ului, decat situatia in care s-ar folosi 3 straturi de adeziv!
        - - - Actualizat - - -
        De curiozitate, cand am sa ajung acasa am sa lipesc o fata cu cele 10 straturi..sa vad cum se comporta, m-ati facut curios dle Marta!
        Fata castiga in elasticitate, chiar daca este putin mai rigida...se maresc:spinul,viteza si controlul, datorita faptului ca lipiciul acesta Eco-lex, dupa cam 2 zile de la lipire se face foarte elastic, ca si cum ar fi o prelungire a buretelui, dar elastic(explic in termenii pe care ii cunosc eu si simt la paleta mea), dar nu pot spune daca asta o sa se intample si la fetele euro/japoneze...pentru ca eu folosesc doar DHS-uri...poate ca la euro/japoneze sa prinda si mai bine aceste 10 straturi...doar daca incercati d-le Claudiu...spor si astept si eu pareri...Numai Bine!
        BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

        "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

        Comentariu


        • #29
          Am sa incerc sigur, si am sa revin cu o opinie!

          Comentariu


          • #30
            Lemne: 1: Butterfly Innerforce ZLF
            2: Butterfly Innerforce ALC
            3: Butterfly ALC
            4: butterfly ZLF
            5: DHS Hurricane King I
            6 : Butterfly Creanga Carbon
            Fete: 1: BTY Tenergy 05
            2: DHS Hurricane 3 National bluesponge
            3: Xiom Vega Pro
            4: BTY Tenergy 64
            Ultima editare de adelin27; 01.nov.2012, 23:36.
            DHS Hurricane Long 5
            FH: Tenergy 05
            BH: Giant Dragon Talon

            Comentariu


            • #31
              Asta seara, dupa ce am venit de la sala, am dezlipit fetele de pe lemn si am urmat sfatul d-lui Marta! 7 straturi de Ecolex adugate pe Fh, si 5 pe BH, la cele 3 straturi de joola lex deja existente. Am luat o mingie si am inceput sa ma joc cu ea!Paleta s-a schimbat complet: sunet, viteza cu care sare mingia din lemn, spin.... zici ca lipisem cu speed glue! Abia astept sambata sa o probez si la masa... dar cred ca a castigat pe putin 10-15% viteza, dupa modul in care mingia sarea din ea....nu imi vine sa cred! Revin cu impresii dupa ce trece proba focului si la masa de joc!

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                Asta seara, dupa ce am venit de la sala, am dezlipit fetele de pe lemn si am urmat sfatul d-lui Marta! 7 straturi de Ecolex adugate pe Fh, si 5 pe BH, la cele 3 straturi de joola lex deja existente. Am luat o mingie si am inceput sa ma joc cu ea!Paleta s-a schimbat complet: sunet, viteza cu care sare mingia din lemn, spin.... zici ca lipisem cu speed glue! Abia astept sambata sa o probez si la masa... dar cred ca a castigat pe putin 10-15% viteza, dupa modul in care mingia sarea din ea....nu imi vine sa cred! Revin cu impresii dupa ce trece proba focului si la masa de joc!
                Sa ai rabdare cu ea, sa vezi peste doua zile cum o sa mearga...o sa ai un simt deosebit de fain...
                BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                Comentariu


                • #33
                  Clasament lemne:
                  loc 1-butterfly M. Maze off
                  2-stiga ebenholz v
                  3-butterfly Korbel SK7
                  4-yasaka MA Lin Extra offensive
                  5-butterfly Mazunov
                  Clasament fete FH:
                  1-TENERGY 05 FX 1.9 & MAX
                  2-JOOLA X-PLODE SENSITIVE MAX
                  3-TENERGY 25 FX MAX
                  4-XIOM OMEGA IV EUROPE
                  5-BUTTERFLY ROUNDELL MAX
                  Clasament fete BH:
                  LOC 1- BUTTERFLY TACKINESS CHOP 1.3 & 1.5
                  2- BUTTERFLY TACKINESS CHOP II 1.5
                  3- JOOLA X-PLODE SENSITIVE MAX
                  4- XIOM VEGA EUROPA
                  5- STIGA CHOP & DRIVE
                  CEA MAI BUNA CONFIGURATIE(PT MINE):
                  LOC 1----- BUTTERFLY M. MAZE OFF
                  FH:TENERGY 05 FX MAX/BH:TACKINESS CHOP 1.5
                  LOC 2------STIGA EBENHOLZ V
                  FH:JOOLA X-PLODE SENSITIVE MAX/BH:TACKINESS CHOP 1.5
                  LOC 3------DONIC WALDNER LEGEND CARBON
                  FH:JOOLA X-PLODE SENSITIVE 2.0/BH:TACKINESS CHOP II 1.5
                  BUTTERFLY TIMO BOLL ZLF
                  XIOM OMEGA VII PRO
                  GAMBLER ZERO

                  Comentariu


                  • #34
                    eu am donic walder senso carbon cu fete baracuda si merge singura)).e o combinatie intre control si atac.perfecta pt amaturisti parerea mea.akm o sa trec la primorac carbon cu T 64 PE FORHEAND boostata si baracuda backhand,dar pt inceput combinatia de la donic e perfecta.multa stima
                    lemn Donic waldner senso carbon
                    fata fh: donic baracuda
                    fata bh: tenergy 05

                    Comentariu


                    • #35
                      top 5 lemne 1 viscaria,2 alc,3 timo boll spirit.4 primorac carbon.5 huricanne king.fete 1.t05,2 t64,3 h3 neo 4 baracuda,5acuda s1!
                      tb alc t05/t05 fx

                      Comentariu


                      • #36
                        Joola Rosskopf Force
                        Joola Fever
                        Joola Wing extreme
                        Schlager OFF+
                        Zhang Jike ALC
                        Viscaria

                        FETE:
                        Joola Explode
                        Joola Explode Sensitive
                        Joola Rhym
                        Joola Maxxx 500
                        Joola enrgy
                        Stiga calibra (toate: spin , sond....)
                        Andro rasant
                        Donic Bluefire

                        Comentariu


                        • #37
                          Clasament lemne:
                          1-Butterfly Viscaria (in special cu fluture negru dar si cu fluture argintiu)
                          2-Butterfly Timo Boll ZLF
                          3-Stiga Intensity NCT
                          4-Stiga Ebenholz XO
                          5-Stiga Rosewood NCT V

                          Clasament fete FH:
                          1-Tenergy 05 MAX
                          2-Xiom Omega IV PRO MAX
                          3-Tenergy 25 FX MAX
                          4-Tenergy 80 MAX
                          5-Tibhar Aurus MAX

                          Clasament fete BH:
                          1- Tenergy 64 MAX sau 1.9mm
                          2- Tenergy 64 FX MAX
                          3- Xiom Sigma I Europe 2.0mm
                          4- Tenergy 05 FX MAX
                          5- Donic Acuda S2 2.0mm
                          Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                          Comentariu


                          • #38
                            La fete soft:1.Butterfly Tenergy 05 fx
                            2.Butterfly Tenergy 05
                            3.Butterfly Tenergy 64
                            4.Butterfly Tenergy 64 fx
                            5.Butterfly Tenergy 80
                            6.Butterfly Tenergy 25
                            - - - Actualizat - - -
                            La fete interzise dr.neuber,iar ierburi tibhar grass dtecs,Butterfly feint long 2,Joola Badman,Giant dragon talon
                            Blade:Andro Fibercomp
                            Fh:Butterfly Bryce fx
                            Bh:Joola Badman Reloaded ox

                            Comentariu


                            • #39
                              LEMNE
                              1. XIOM HAYABUSA ZXi OFF
                              2. Innerforce ZLF
                              3. Photino
                              FETE
                              FH.
                              1. XIOM VEGA PRO;
                              2. TIBHAR GENIUS;
                              3. TENERGY 05 FX

                              BH.
                              1. XIOM ZAVA;
                              2. TENERGY 64;
                              3. TIBHAR 40.
                              FH: GoldArc 8, 2.1
                              STIGA XU XIN
                              BH: XIOM VEGA SPO 2.0

                              Comentariu


                              • #40
                                daca vreti cea mai buna fața ...renunati la DONIC, BTY , XIOM, YASAKA , etc ...si luati-va Victas 01 limber !

                                la lemne se stie : Yasaka Ma lin extra offensive
                                Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                Comentariu


                                • #41
                                  Așa ca de la masa neutra as spune ca mulți dintre voi preferați anumiți producători.. deci și psihic e ceva diferit... ce bine te simți la volanul unui BMW când ai renunțat pa jalnicul Ferrari... deci încă un pct in plus pt mine sa cred in principiile chinezești ale tenisului de masa.
                                  2 întrebări Off topic la care m-as bucura sa îmi răspundeți, nu prea am văzut lemne Stiga in top: nu sunt lemne bune sau sunetul le face neapreciate ? Și ce producător este cel mai atent la detaliile lemnelor privind aspectul și finisajele.
                                  La mulți ani!
                                  HM Levi OFF-
                                  Victas VS<402 Double Extra
                                  Giant Dragon-dragon talon

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Cele mai bune lemne: HL 5 W997, Viscaria, Waldner Legend Carbon, TB ALC si Andro Treiber Z. Iar la fete : H3 Neo National si Provincial blue sponge, tenergy 05 si 80, Mx P si Mx S, Rakza 7 si 9, Baracuda, Acuda S1 si S2, respectiv cele din gama Bluefire.
                                    Lemne: DHS Hurricane Long W997
                                    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                                    BH: DHS GoldArc 8

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de Trabucco Vezi post
                                      Și ce producător este cel mai atent la detaliile lemnelor privind aspectul și finisajele.
                                      La mulți ani!
                                      Am fost si sunt impresionat de aspectul elegant si finisajele deosebite ale lemnelor Nittaku si Xiom, cele din urma mi-au placut chiar mai mult.
                                      Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                      FH: Butterfly Dignics 05
                                      BH: Tibhar Grass D.TecS

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                        Am fost si sunt impresionat de aspectul elegant si finisajele deosebite ale lemnelor Nittaku si Xiom, cele din urma mi-au placut chiar mai mult.
                                        Tibhar Drinkhall Power Spin Carbon are un maner FL de exceptie. nu exista alt producator sa faca un maner asa confortabil...
                                        blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Multumesc pentru mesaj. Nu am folosit niciodata lemne Tibhar, asa ca nu am de unde sa stiu. Daca tot ati zis de manere, atunci de departe cele mai confortabile manere le-am intalnit la Xiom. Acum fiecare dupa placerea lui, insa cele de la Xiom sunt destul de mari si au o forma care iti face placere sa le tii in mana, indiferent daca manerul e FL sau ST.
                                          Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                          FH: Butterfly Dignics 05
                                          BH: Tibhar Grass D.TecS

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                            Multumesc pentru mesaj. Nu am folosit niciodata lemne Tibhar, asa ca nu am de unde sa stiu. Daca tot ati zis de manere, atunci de departe cele mai confortabile manere le-am intalnit la Xiom. Acum fiecare dupa placerea lui, insa cele de la Xiom sunt destul de mari si au o forma care iti face placere sa le tii in mana, indiferent daca manerul e FL sau ST.
                                            Mi.au trecut foarte multe lemne prin mana, dar ca lemnul asta de la Tibhar nici unul nu a fost...
                                            blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Multumesc pt răspunsuri.
                                              HM Levi OFF-
                                              Victas VS<402 Double Extra
                                              Giant Dragon-dragon talon

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Consider că din acest top nu trebuie să lipsească tb spirit! Pacat ca nu am găsit gr care am vrut eu!
                                                tb alc t05/t05 fx

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  da am eu un spirit , maner fl , fluture negru, 85 grame...sare super ..viteza si simtz la greu...si pt un lemn din 2006 are super finisaje...
                                                  Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Postat în original de Alex.C Vezi post
                                                    da am eu un spirit , maner fl , fluture negru, 85 grame...sare super ..viteza si simtz la greu...si pt un lemn din 2006 are super finisaje...
                                                    e altceva un spirit cu fluture negru e greu sa gasesti la modelul nou aceste calitati,parca nici finisajele nu mai sunt cum erau!
                                                    tb alc t05/t05 fx

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X