Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Legalizarea lets-ului?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Legalizarea lets-ului?

    Se pare ca in primele 2-3 luni ale anului viitor,in tenisul de camp va fi lasat jocul liber,chiar daca mingea va atinge fileul dupa serviciu,urmand sa se analizeze reactiile primite de la jucatori.
    A-ti fi de acord cu implementarea acestei reguli si in tenisul de masa?
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

  • #2
    Binenteles ca NUUUUUU(PAREREA MEA).De ce ? nu este corct din punct de vedere a adversarului. Sansele sa fie la joc nu la noroc.Cine este cel mai bun in joc sa castige ,nu cine este cel mai baftos si norocos sau cum ar fi.Si asa in timpul meciului iti trece cate un fior pe sira spinarii cand la un scor ,sa spunem de 10-9,da adversarul cu fileul si castiga .Dar cum viata iti rezerva f.foarte multe surprinze mai stii ce regulament mai fac si astia acum.Dar unde este lege nu este tocmeala.HAI SA FIM SANATOSI SI SA PUTEM JUCA TENIS CAT MAI MULT POSIBIL.
    Blade . PHOTINO
    Fh. Tibhar ev. Mx-p
    Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

    Comentariu


    • #3
      Sincer,nu e drept ca dupa o minge muncita,sau la un scor foarte strans,bafta sa dea in adversarul tau si sa cada mingea pe fileu iar apoi la tine pe masa...Dupa o astfel de minge unii se demoralizeaza foarte usor si nu se mai pot concentra la restul meciului din cauza nervilor.Si asta se intampla cand nu e legalizat lets-ul,dar daca va fi....prapad. Dupa cum zice si Domnul marcu vasile cine este cel mai bun sa castige!

      Comentariu


      • #4
        1. Eu stiam ca- i spune nets nu lets. Poate gresesc.
        2. Dupa mine, eu as pune sa se repete orice nets sau tus... asa ar fi echitabil.

        Comentariu


        • #5
          nu sunt nici eu de acord cu legalizarea acestuia,mingea isi schimba traiectoria destul de rau si doar o mica parte le poti returna......mingile care lovesc fileul sunt naspa rau de scos...
          fh-xiom vega-pro 2mm
          blade--galaxy-v16
          bh-xiom omega tour--max

          Comentariu


          • #6
            Nu se va face niciodata asa ceva in tenisul de masa! nu se compara efectul imprimat mingii la un serviciu in td masa, cu cel din tenisul de camp.
            We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
            Aristotle



            Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

            Comentariu


            • #7
              La tenisul de camp un net inseamna mult timp pierdut cu refacerea stocului de mingii, samd. Iar un serviciu net este mai usor de returnat si da ceva sanse suplimentare celui aflat la primire. Se creste astfel spectacolul pentru spectatori si telespectatori.
              La tenis de masă este probabilitatea destul de mare de a efectua servicii cu fileul si nu creste spectacolul, dimpotriva.
              TsE

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de mateidumitru Vezi post
                1. Eu stiam ca- i spune nets nu lets. Poate gresesc.
                2. Dupa mine, eu as pune sa se repete orice nets sau tus... asa ar fi echitabil.
                ..tusa se accepta.. nu se repeta cat despre net sa se repete...pana ..se uzeaza fileul...
                Blade-TBS
                Fh- T05-2.1
                Bh- T05fx-1.9

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de mateidumitru Vezi post
                  1. Eu stiam ca- i spune nets nu lets. Poate gresesc.
                  2. Dupa mine, eu as pune sa se repete orice nets sau tus... asa ar fi echitabil.
                  De fapt, corect se spune "Let". http://answers.yahoo.com/question/in...6223510AASLxze
                  www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                  http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                  Comentariu


                  • #10
                    In engleza. In romaneste e neț. http://dexonline.ro/definitie/ne%C8%9B/50096

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de RBlade Vezi post

                      Eu nu stiu engleza,dar am gasit in dictionarul englez-roman , cuvintul NET = PLASA
                      Si exista si in dictionarul explicativ al limbii romane, cuvintul NE? = lovitura in care mingea trece in terenul advers, atingind marginea de sus a plasei
                      Ultima editare de mateidumitru; 19.nov.2012, 23:22.

                      Comentariu


                      • #12
                        "Let" striga arbitrul ridicand mana in sensul ca (las-o ca oricum se repeta) ...let-lasa
                        "Let" este mai general decat net ; net se spune doar la serva cu fileui ,let si la asta si la orice faulturi ,repetari etc

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de midnight8080 Vezi post
                          "Let" striga arbitrul ridicand mana in sensul ca (las-o ca oricum se repeta) ...let-lasa
                          "Let" este mai general decat net ; net se spune doar la serva cu fileui ,let si la asta si la orice faulturi ,repetari etc
                          Let se striga cand atinge mingea fileul la serviciu si provine din franceza (Filet = fileu), termenul fiind acum folosit pt. orice repetare a punctului. Acum... si eu tot nets m-am obisnuit sa spun, dar corect ar fi "let".
                          Ultima editare de RBlade; 21.nov.2012, 00:32.
                          www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                          Comentariu


                          • #14
                            avand in vedere ca tenisul si tenisul de masa isi au originea in Anglia,sa ne mai gandim :P

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de RBlade Vezi post
                              Let se striga cand atinge mingea fileul la serviciu si provine din franceza (Filet = fileu), termenul fiind acum folosit pt. orice repetare a punctului. Acum... si eu tot nets m-am obisnuit sa spun, dar corect ar fi "let".
                              eu as fi de o parere total diferita ( asta dupa ce m-am consultat cu cineva din alta tara ).
                              chiar daca tenisul de camp isi are originile din Franta, tenisul de masa nu este o "copie" a tenisului de camp, ci , conform englezilor este acel " wiff-waff "
                              iar daca este sa dam intaietate celor care au creat sportul, cuvantul LET vine de la LET IT , adica LASA-O ( pe ea , mingea , nu o lovi ! ) cu semnificatia ca nu are rost sa lovesti mingea fiind pregatit de joc , cand ea este falsa / moarta .
                              un alt argument , care ar trebui sa imi intareasca propria opinia , este reticienta publicului britanic in a prelua teminologia de origine franceza ( nu contest, exista cuvinte/termeni de origine franceza in limba engleza , insa , acestea sunt poate nici 5 % din cat ar trebui sa fie ).
                              la noi in tara, termenul este de NETZ pentru ca cei care au adus acest minunat sport pe meleagurile noastre au fost sasii !
                              doar ca acestia, respectand traditia germana, au fost mai practici in acest sport, si in loc sa strige NETZ aratand motivul exact pentru care mingea este falsa / moarta.
                              oricum, legalizarea LETS-ului sau a NETZ-ului in tenisul de masa ar fi o mare tampenie, dat fiind ca , la un spin mare , lovirea de fileu este nu doar periculoasa dar si foarte inselatoare, provocand alte spin-uri ( sau reducandu-le ) si schimband traiectoria si viteza mingii. in plus, nu de multe ori am patit-o chiar si noi sa lovim fileul foarte foarte usor si mingea sa sara afara . deci ar fi o sabie cu 2 taisuri ...
                              eu zic sa nu ne agitam, si sa ne concentram asupra lucrurilor cu adevarat importante , de genul mingiile polimerice care ar fi trebuit sa fie introduse imediat dupa Olimpiada de la Londra.
                              nu s-a mai auzit absolut nimica despre ele. de ce ?
                              Boys, be ambitious !

                              Comentariu


                              • #16
                                Din ce am citit despre acele mingi,vor deveni oficiale conform ITTF la 1 iulie 2013.
                                http://www.pingponglongisland.com/Ping-Pong-Balls.asp
                                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                FH: Tenergy 05
                                BH: Dignics 05

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de george25 Vezi post
                                  Din ce am citit despre acele mingi,vor deveni oficiale conform ITTF la 1 iulie 2013.
                                  http://www.pingponglongisland.com/Ping-Pong-Balls.asp
                                  Primul rand pe pagina postata de tine: "Update: ITTF decided to postpond* using the new Poly (non-celluloid) balls so the new pong pong poly balls are set to be used in ITTF tournaments as of 1 July 2014."

                                  *Greselile de scriere sunt ale autorului.
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Probabil au updatat pagina dupa ce-a postat George :P.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de TimeShift Vezi post
                                      eu as fi de o parere total diferita ( asta dupa ce m-am consultat cu cineva din alta tara ).
                                      chiar daca tenisul de camp isi are originile din Franta, tenisul de masa nu este o "copie" a tenisului de camp, ci , conform englezilor este acel " wiff-waff "
                                      iar daca este sa dam intaietate celor care au creat sportul, cuvantul LET vine de la LET IT , adica LASA-O ( pe ea , mingea , nu o lovi ! ) cu semnificatia ca nu are rost sa lovesti mingea fiind pregatit de joc , cand ea este falsa / moarta .
                                      un alt argument , care ar trebui sa imi intareasca propria opinia , este reticienta publicului britanic in a prelua teminologia de origine franceza ( nu contest, exista cuvinte/termeni de origine franceza in limba engleza , insa , acestea sunt poate nici 5 % din cat ar trebui sa fie ).

                                      la noi in tara, termenul este de NETZ pentru ca cei care au adus acest minunat sport pe meleagurile noastre au fost sasii !
                                      doar ca acestia, respectand traditia germana, au fost mai practici in acest sport, si in loc sa strige NETZ aratand motivul exact pentru care mingea este falsa / moarta.
                                      Pana la urma, lucrurile sunt cam neclare in ceea ce priveste termenul "let", "net"... dar cred ca o cercetare pe internet ar fi mai relevanta decat o discutie cu cineva din alta tara.

                                      P.S.: Discutii despre let/net se gasesc si pe forumurile vorbitorilor de limba engleza.
                                      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de grasomega Vezi post
                                        Primul rand pe pagina postata de tine: "Update: ITTF decided to postpond* using the new Poly (non-celluloid) balls so the new pong pong poly balls are set to be used in ITTF tournaments as of 1 July 2014."

                                        *Greselile de scriere sunt ale autorului.
                                        Astazi cand am postat nu era update-ul
                                        Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                        FH: Tenergy 05
                                        BH: Dignics 05

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Legalizarea lets-ului?

                                          Tare de tot!
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de RBlade Vezi post
                                            Pana la urma, lucrurile sunt cam neclare in ceea ce priveste termenul "let", "net"... dar cred ca o cercetare pe internet ar fi mai relevanta decat o discutie cu cineva din alta tara.
                                            P.S.: Discutii despre let/net se gasesc si pe forumurile vorbitorilor de limba engleza.
                                            pe forumurim , chiar si cele de limba engleza, sunt multi care isi dau cu parerea numai ca sa si-o dea , ceea ce ingreuneaza mult procesul de " filtrare " a informatiei pentru a ajunge cat mai aproape de adevar.
                                            diferenta este ca eu am vorbit cu un prieten albitru din Table Tennis Association Of Wales care mi-a spus ceea ce am postat mai sus.
                                            de aceea am preferat sa vorbesc cu o " sursa ".
                                            Boys, be ambitious !

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Mie personal imi place sa ii zic FLETZ ) suna mai bine... de obicei aud si de la adversar FLETZ esti tu
                                              Lemn: Butterfly Petr Korbel
                                              BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Legalizarea lets-ului?

                                                Postat în original de Radu668 Vezi post
                                                Mie personal imi place sa ii zic FLETZ ) suna mai bine... de obicei aud si de la adversar FLETZ esti tu
                                                Ahahahahahaha!
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Radu668 Vezi post
                                                  Mie personal imi place sa ii zic FLETZ ) suna mai bine... de obicei aud si de la adversar FLETZ esti tu
                                                  fata film pe youtube , nu te credem radule ! :P
                                                  p.s.: interesanta idee !
                                                  Boys, be ambitious !

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X