vivasportshop.ro 2 468x60tt-shop.ro 468x60 2tt-shop.ro 468x60 3
Pagina 83 din 83 PrimulPrimul ... 3373818283
Rezultate 1.231 la 1.242 din 1242

Subiect: Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

maestru
    Data înscrierii
    20.01.2009
    Locație
    Bucuresti, Romania
    Vârstă
    31
    Postări
    1.385
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    42 z 20 h 2 m
    Timp online pe zi
    19 m
    Reputație
    1875
    Citat Postat în original de sweetsorrow Vezi post
    Buna ziua, domnul Gheorghe

As avea nevoie de parerea dumneavoastra in ceea ce priveste o comparatie intre Zhang Jike ALC si Timo Boll ALC

Pentru care ati opta dintre cele doua si care ar fi motivele.

Precizez ca fetele sunt Tenergy 05 Hard (forehand) si Tenergy 05 (backhand)

Multumesc mult!
    Salutare,

Nu pot face o comparatie deoarece am dat doar cu al 2-lea lemn, dar avand in vedere ca ambele au ALC (arylate-carbon) cred ca sunt asemanatoare ca saritura, probabil difera ca simt datorita greutatii si stratului de la exterior daca acesta este diferit.
    Fetele sunt unele cunoscute, de viteza, prima fiind este de generatie mai noua, mai dura, conceputa pentru mingea de plastic (daca nu ma insel) in timp ce a doua este de generatie mai veche pentru mingea de celuloid.
    Orice combinatie ai alege, vei avea putere si viteza, dar si control daca ai ceva experienta.

Cu prietenie si sportivitate,

maestru
    Data înscrierii
    20.01.2009
    Locație
    Bucuresti, Romania
    Vârstă
    31
    Postări
    1.385
    Timp total online
    42 z 20 h 2 m
    Timp online pe zi
    19 m
    Reputație
    1875
    Dupa o perioada in care celebrul site Revspin (clasament bazat pe recenziile utilizatorilor) a catalogat fata andro RASANTER R37 ca fiind cea mai buna fata la capitolul control.. a aparut noua fata de paleta andro HEXER Grip SFX sa devina foarte rapid alegerea jucatorilor ce isi doresc control, dar in acelasi timp sa nu piarda din viteza si spin.
    Conceputa special pentru mingea din plastic 40+ aceasta fata cu burete mediu-moale te va ajuta atat la control pentru a servii, prelua si directiona usor cat si in ofensiva unde buretele de ultima generatie iti va permite lovituri in forta fara mare efort.

cadet
    Data înscrierii
    25.03.2019
    Locație
    galati
    Postări
    19
    Timp total online
    1 z 22 h 39 m
    Timp online pe zi
    11 m
    Reputație
    8
    Salut. Doresc sa imi fac un setup din Andro TP LIGNA OFF/S + ANDRO HEXER POWERGRIP SFX (ambele fete). Joc de 6 luni si am inceput cu un setup mult prea rapid pentru mine, respectiv Stiga Infinity VPS V Diamond Touch + Tibhar Evolution MX-P. As vrea sa am un control mai bun, dar in acelasi timp si o viteza buna, avand un joc destul de ofensiv. Ce parere ai ? As putea sa schimb doar lemnul si sa pastrez fetele vechi ? Multumesc
    Ultima modificare făcută de razvandicu; 21.08.2019 la 20:51.

maestru
    Data înscrierii
    20.01.2009
    Locație
    Bucuresti, Romania
    Vârstă
    31
    Postări
    1.385
    Timp total online
    42 z 20 h 2 m
    Timp online pe zi
    19 m
    Reputație
    1875
    Citat Postat în original de razvandicu Vezi post
    Salut. Doresc sa imi fac un setup din Andro TP LIGNA OFF/S + ANDRO HEXER POWERGRIP SFX (ambele fete). Joc de 6 luni si am inceput cu un setup mult prea rapid pentru mine, respectiv Stiga Infinity VPS V Diamond Touch + Tibhar Evolution MX-P. As vrea sa am un control mai bun, dar in acelasi timp si o viteza buna, avand un joc destul de ofensiv. Ce parere ai ? As putea sa schimb doar lemnul si sa pastrez fetele vechi ? Multumesc
    Salutare Razvan,

Setup-ul pe care il ai nu se prea "pupa" lemnul cu fetele; lemnul este all wood elastic, iar fetele sunt dure cu control scazut.
    Ce ai gandit este ok, lemnul all-wood Andro TP LIGNA OFF/S, rigid, cu putere destul de mare, dar care nu isi pierde mult din control, avand un "sweet spot" foarte mare. (S de la capat la toate modelele inseamna "speed") cat despre fetele Andro HEXER Powergrip SFX sunt niste fete medii ca duritate (ceva mai moi decat ce ai tu), control foarte bun si viteza arhi suficienta.
    Le situez ca si saritura intre intre Andro RASANTER R42 si Andro RASANTER R47.

Colegul meu Radu Buta foloseste Andro TP LIGNA OFF/S cu Andro RASANTER R47 ultramax si este foarte, foarte multumit.
    Mie personal nu imi place asa tare, e faina, are control, are viteza, dar simtul nu este cel care imi place.

Gusturile nu se discuta, din fericire suntem diferiti

Asadar daca cauti un lemn mai rigid cu o viteza asemanatoare de ce ai, dar cu un control mai bun, Andro TP LIGNA OFF/S este o solutie foarte buna.
    Daca vrei o viteza inferioara fata de ce ai poti combina lemnul asta rigid cu Andro HEXER Grip SFX (ceva mai moi decat Andro RASANTER R37)
    Daca vrei un control mai bun si mai putina viteza poti merge pe Andro TP LIGNA CI OFF (lemnul cu care joc eu) in combinatie cu Andro HEXER Powergrip SFX iti garantez ca vor face echipa super.

Sper ca ti-am fost de folos!

cadet
    Data înscrierii
    25.03.2019
    Locație
    galati
    Postări
    19
    Timp total online
    1 z 22 h 39 m
    Timp online pe zi
    11 m
    Reputație
    8
    Multumesc mult pentru raspuns.
    Astazi m-am antrenat si cu Rasanter R37 puse Ligna OFF si mi-a placut mult. Chiar daca sunt mai lente, am avut un super control.
    Acum sunt cam nehotarat.
    Inteleg ca lemnul cu care joci tu, Andro TP LIGNA CI OF, iti ofera un control mai bun decat Andro TP LIGNA OFF/S.
    Daca iau lemnul tau, ce fete ar fi cele mai potrivite ? Andro HEXER Powergrip SFX, sau si pentru un mai bun control sa pun fete mai moi, adica Rasanter R37 sau 37 pe BH si 42 pe FH.
    Multumesc inca o data.

junior

Data înscrierii
    11.04.2009
    Locație
    Botosani
    Vârstă
    40
    Postări
    100
    Timp total online
    7 z 16 h 51 m
    Timp online pe zi
    3 m
    Reputație
    67
    George ai observat vreo diferenta la joc intre fetele identice rosii si cele negre? joc cu R42 si simt o diferenta..cea neagra mi se pare mai controlabila

maestru
    Data înscrierii
    20.01.2009
    Locație
    Bucuresti, Romania
    Vârstă
    31
    Postări
    1.385
    Timp total online
    42 z 20 h 2 m
    Timp online pe zi
    19 m
    Reputație
    1875
    Citat Postat în original de razvandicu Vezi post
    Multumesc mult pentru raspuns.
    Astazi m-am antrenat si cu Rasanter R37 puse Ligna OFF si mi-a placut mult. Chiar daca sunt mai lente, am avut un super control.
    Acum sunt cam nehotarat.
    Inteleg ca lemnul cu care joci tu, Andro TP LIGNA CI OF, iti ofera un control mai bun decat Andro TP LIGNA OFF/S.
    Daca iau lemnul tau, ce fete ar fi cele mai potrivite ? Andro HEXER Powergrip SFX, sau si pentru un mai bun control sa pun fete mai moi, adica Rasanter R37 sau 37 pe BH si 42 pe FH.
    Multumesc inca o data.
    Salutare Razvan,

Da, dar din spate are un plus de putere fata de OFF/S avand carbon.
    Cea mai buna varianta ar fi cu R37 2.0mm, urmand ca in cateva luni sa schimbi cu ultramax. Trecerile sunt bine sa fie facute din aproape in aproape.
    Intotdeauna raportul viteza-control e bine sa fie mai mult spre control.

- - - Actualizat - - -

Citat Postat în original de ada Vezi post
    George ai observat vreo diferenta la joc intre fetele identice rosii si cele negre? joc cu R42 si simt o diferenta..cea neagra mi se pare mai controlabila
    Salutare Ada,

Nu ar trebuii, decat daca sunt grosimi diferite.
    Sa vehiculat ceva la un moment dat de saritura/efectul dintre fetele rosii si cele negre, cum ca cele negre ar fi mai bune (toti chinezii joaca cu negru pe FH) cum ca, cauciucul negru ar fi mai bun, personal cred ca booster-ul pe care il folosesc la fetele chinezesti se "pupa" mai bine pe fetele negre, decat pe cele rosii, atata tot.

- - - Actualizat - - -

Am intrat oficial in ultima saptamana de preturi promotionale pentru fetele andro ��
    Profita si comanda acum ��

RASANTER ➡️ https://bit.ly/2Zem5SW
    HEXER ➡️ https://bit.ly/2KY8XZz
    GTT ➡️ https://bit.ly/2L9sZyX

#androtabletennis #androrasanter #androhexer #androgtt #rasanter #hexergrip #hexerpowergrip #gtt #magazinonlinetenisdemasa #magazinpingpong #amatur #androromania #pingpongshop

cadet
    Data înscrierii
    02.11.2010
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    42
    Postări
    13
    Timp total online
    1 h 51 m
    Timp online pe zi
    N/A
    Reputație
    5
    Buna,
    Nu am citit tot threadul, dar stie cineva sa-mi spuna ce carbon e folosit in LIGNA OFF si in TP LIGNA CI OFF? E bazalt?

A incercat cineva LIGNA OFF+? Daca da, il rog sa-mi spuna ce impresie a avut despre lemn. Am citit ca e rapid, dar cu dwell time mare si bun la topspin.
    Mersi.

boboc
    Data înscrierii
    30.08.2019
    Postări
    3
    Timp total online
    48 m
    Timp online pe zi
    N/A
    Reputație
    0
    salutare George,

am si eu nevoie de cateva sfaturi pentru alegerea unui setup
    sunt un jucator intermediar,
    joc la semidistanta si aproape de masa. folosesc FH in mare parte si incerc sa dau topspin de fiecare data (nu intotdeauna intra pe masa). atunci cand am ocazia lovesc tare incercand sa termin punctul. cand joc aproape de masa apelez la blockuri in general iar cand ma departez la semidistanta numai taiate largi cu efect foarte puternic. BH meu este unul destul de modest... cu BH doar blockuri si taiate... nu prea reusesc sa dau topspin de rever. per total ma consider un jucator allround dar imi doresc sa devin un jucator ofensiv cu un joc aproape de masa si de semidistanta. am jucat pana acum cu un lemn All impreuna cu fete Rasanter R37 de 2.0mm (nu mai stiu modelul lemnului fiind paleta al unui prieten) si cred ca e putin cam lenta aceasta paleta pentru mine.

ma gandeam la urmatorul setup
    lemn: Yasaka Sweden Classic
    fete: Yasaka Rakza 7 sau 7 soft (nu stiu care e mai potrivita pentru ca 7 soft are tensor si 7 nu are... nu stiu in ce masura e bun acel tensor )

maestru
    Data înscrierii
    20.01.2009
    Locație
    Bucuresti, Romania
    Vârstă
    31
    Postări
    1.385
    Timp total online
    42 z 20 h 2 m
    Timp online pe zi
    19 m
    Reputație
    1875
    Citat Postat în original de thoth Vezi post
    Buna,
    Nu am citit tot threadul, dar stie cineva sa-mi spuna ce carbon e folosit in LIGNA OFF si in TP LIGNA CI OFF? E bazalt?

A incercat cineva LIGNA OFF+? Daca da, il rog sa-mi spuna ce impresie a avut despre lemn. Am citit ca e rapid, dar cu dwell time mare si bun la topspin.
    Mersi.
    Salutare,

Carbonul folosit atat la vechiul Andro Ligna OFF cat si la Andro TP Ligna CI OFF este kevlar, practic acelasi lemn cu o noua denumire.
    Dinferenta dintre Andro Ligna OFF+ si Andro Ligna OFF era atat de saritura cat si de compozitie.
    Daca Ligna OFF/TP Ligna CI venea cu carbon, Ligna OFF era doar lemn, cu o vibratie mai mare si cu un simt pe o m maraie parte de lemn (sweet spot)
    Corespondentul lui Andro Ligna OFF+ acum este Andro TP Ligna OFF/S (OFF/speed).

Cu prietenie,

Citat Postat în original de cosmin66 Vezi post
    salutare George,

am si eu nevoie de cateva sfaturi pentru alegerea unui setup
    sunt un jucator intermediar,
    joc la semidistanta si aproape de masa. folosesc FH in mare parte si incerc sa dau topspin de fiecare data (nu intotdeauna intra pe masa). atunci cand am ocazia lovesc tare incercand sa termin punctul. cand joc aproape de masa apelez la blockuri in general iar cand ma departez la semidistanta numai taiate largi cu efect foarte puternic. BH meu este unul destul de modest... cu BH doar blockuri si taiate... nu prea reusesc sa dau topspin de rever. per total ma consider un jucator allround dar imi doresc sa devin un jucator ofensiv cu un joc aproape de masa si de semidistanta. am jucat pana acum cu un lemn All impreuna cu fete Rasanter R37 de 2.0mm (nu mai stiu modelul lemnului fiind paleta al unui prieten) si cred ca e putin cam lenta aceasta paleta pentru mine.

ma gandeam la urmatorul setup
    lemn: Yasaka Sweden Classic
    fete: Yasaka Rakza 7 sau 7 soft (nu stiu care e mai potrivita pentru ca 7 soft are tensor si 7 nu are... nu stiu in ce masura e bun acel tensor )
    Salutare Cosmin,

Ce mi-ai spus tu ca fete sunt de generatie mai veche, dar tot tensor, facute pentru mingea de celuloid.
    Eu iti recomand sa mergi tot pe fetele andro R37, tot in grosime de 2.0mm, controlul trebuie sa primeze; sa zic un maxim andro Rasanter R42 2.0mm. Ca lemn obligatoriu un all+
    Deoarece doresti sa practici un joc ofensiv, poti merge pe 2.0mm pe BH, iar pe FH sa pui un ultramax pentru un plus de putere, atat la 37 cat si la 42.
    Trebuie sa intelegi ca puterea o dai din brat, nu din paleta. In acest fel te obligi sa iti faci un automatism cat de cat corect (spun asa nefacand organizat, cu antrenor) si vei putea avea un progres bun.

Te salut cu prietenie,

boboc
    Data înscrierii
    30.08.2019
    Postări
    3
    Timp total online
    48 m
    Timp online pe zi
    N/A
    Reputație
    0
    multumesc pentru sfaturi George,
    lemnul este unul potrivit pentru fetele andro rasanter r42 de 2.0mm ...?
    as merge pe lemnul yasaka sweden classic cu fete andro rasanter r42 de 2.0mm

boboc
    Data înscrierii
    30.07.2019
    Postări
    1
    Timp total online
    1 h 47 m
    Timp online pe zi
    1 m
    Reputație
    0
    Salut George,

1. Jucator f. ofensiv; nivel mediu; pozitie 0.5m fata de masa
    2. Mixt, deja trag mai mult pe backhand
    3.Setup actual: palete preasamblate de la Decathlon- Joola 4 you 2mm; Tibhar varispin all around 1.8mm
    De obicei incerc sa trag din orice pozitie, sa inchei repede punctul.De asemenea pun mult accent pe serva (pendulum si reverse pendulum) si incerc sa servesc destul de jos (imi iese in mare parte) si cu maximum de efect.
    Problema cu paletele actuale: cu Tibhar servesc bine dar nu am forta pe topspin forehand; cu Joola nu servesc cu suficient efect si simt ca se poate mai mult pe partea ofensiva.
    Mi-au atras atentia paletele Andro si ma gandesc la un setup gen TP ligna OFF/CI + fete R37/R42?
    Multumesc pentru opinie.

Subiecte similare

1. Durdun George - www.pingpongshop.ro
    De Durdun Gheorghe în forumul Multimedia
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 17.10.2019, 17:25
  2. VÂND Mese profesionale andro Competition Amatur Romania (www.pingpongshop.ro)
    De Durdun Gheorghe în forumul Anunțuri Vânzare-Cumpărare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 09.11.2018, 22:55

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •