Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Am postat si eu ceva acum cateva zile, cand ai timp Georgica, poate iti arunci un ochi si imi spui ce parere ai, poate si cateva recomandari.... (daca iti este de folos, pot urca si un filmulet, si sa iti trimit link-ul)
    - - - Actualizat - - -

    Am uploadat si un mic clip cu o partida contra unui bun prieten, sper sa fie de folos!

    Comentariu


    • #52
      Postat în original de Raul Vezi post
      Ce parere aveti de Yasaka Phantom 0012 infinity sau yasaka phantom 0011..? si m-ar mai interesa daca se poate.. o parere despre un lemn ca viteza maxim OFF- (in jurul a 200 de lei)..cu mult control. am un Butterfly M. Maze OFF.. si e prea rapid pentru iarba.. Multumesc
      Din Yasaka Phantom 0012 vine mingea probabil cel mai urat din cate am vazut eu fete omologate, fara modificari.
      Pentru ea probabil ca merge bine Donic Dotec Wang Xi sau Yasaka Sweeper. Depinde si de stilul tau. Daca vrei ceva mai rapid si cu posibilitati ofensive (si dimensiuni la standard ofensiv) cred ca si Yasaka Silverline All Wood ar putea fi bun. Este destul de rigid pentru a putea folosi iarba OX si destul de lent pentru a avea control bun cu ea. Pe de alta parte, este suficient de bun pentru atac - un lemn veritabil allround, cu simt relativ rigid. Alte lemne bune: BTY Matsushita, BTY Joo Se Hyuk, Joola Chen Weixing si BTY Gruba Carbon All+.
      Personal, cred ca pentru iarba lemn mai rapid de All+ mai mult incurca, pentru ca scade controlul. Daca ti se pare ca nu ai control pe un lemn elastic, cauta unul mai rigid, dar tot nu mai rapid de All+.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #53
        Postat în original de Claudiu84 Vezi post
        Am postat si eu ceva acum cateva zile, cand ai timp Georgica, poate iti arunci un ochi si imi spui ce parere ai, poate si cateva recomandari.... (daca iti este de folos, pot urca si un filmulet, si sa iti trimit link-ul)
        - - - Actualizat - - -

        Am uploadat si un mic clip cu o partida contra unui bun prieten, sper sa fie de folos!
        bv claudiu un joc ofensiv destul de bun!toata stima!
        tb alc t05/t05 fx

        Comentariu


        • #54
          Multumesc, am avut jocuri si mai bune...insa in mare... This is it!

          Comentariu


          • #55
            Postat în original de Claudiu84 Vezi post
            Am postat si eu ceva acum cateva zile, cand ai timp Georgica, poate iti arunci un ochi si imi spui ce parere ai, poate si cateva recomandari.... (daca iti este de folos, pot urca si un filmulet, si sa iti trimit link-ul)
            Am uploadat si un mic clip cu o partida contra unui bun prieten, sper sa fie de folos!
            Salut Claudiu,
            Cu toate ca e foarte mult de explicat si asta nu prea are efect pe forum (in sensul ca e mai greu de inteles), am sa incerc, sper sa fiu la obiect.
            Am urmarit videoclipul si am tras urmatoarele concluzii :
            Cea mai mare problema e ca te bagi mult prea mult cu BH dupa serviciu si te lasi descoperit in BH pierzand multe puncte acolo.
            La FH am vazut ca ai mai multa siguranta, control, tarie (ai control si pe BH) si paradoxal preferi tot cu BH sa lovesti uneori te duci la extrem tocmai in FH.
            O alta problema mare ar fi asezarea la masa. De cele mai multe ori, toate serviciile lui Silviu (nu stiu daca a fost intentionat sa iti poti face tu jocul) ies si poti da topspin, atat cu BH, cat si sa te intorci in coltul de BH si sa dai cu FH unde ai mai multa siguranta, dar tu tai mingea astfel dai ocazia adversarului sa initieze.
            Serviciile tale sunt relativ bune, pe langa faptul ca nu prea am vazut un serviciu scurt, imi dai impresia ca de multe ori nu sti ce servesti (efecte) si automat ce si cum iti vine inapoi.
            Serviciul din punctul meu de vedere reprezinta 80% dintr-un punct. Servesti bine iti vine bine !
            Asadar :
            d.p.m.d.v ai de lucrat la :
            1. Dupa serviciu cauta sa ramai acolo nu mai pleca in mijloc si ia 3/4 din masa in primire cu FH (e mai usor sa te misti din coltul de BH spre FH decat invers si e pacat ca te misti destul de bine, doar ca te asezi de cele mai multe ori gresit)
            2. Lasa mereu mingea sa sara si nu mai sta in masa la primire
            3. Nu te mai departa asa mult de masa in schimburi si cand simti ca esti departe apropiete (cu cat te departezi de masa, va trebuii sa te misti mai mult)
            4. Nu te mai lasa pe spate la topspinul din taiat
            5. Rezerva-ti minim cate 1 ora pe antrenamente doar pe servicii (numai scurt)
            Abordeaza-ma cand ma vezi la sala(nu de alta, dar poate uit) si tinem legatura cu evolutia jocului tau.
            Sper ca ti-am fost de ajutor !

            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

            Comentariu


            • #56
              Re: Pingpongpro.ro Setup Support - voi intrebati, noi va raspundem

              Multumesc mult george pentru sfaturi.... Raman dator!
              Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2

              Comentariu


              • #57
                salut ,George
                joc tenis de 4 ani cam de 2-3 ori pe sapt,si in turnee amatur ,clasament loc 220 ,am 52 de ani, de loc din Bistrița
                practic un joc -mixt
                joc mai mult -defensiv in ultima vreme de 1 an
                setup actual : lemn -Timo Boll spirit FL
                (luate la intamplare ) fete : FH -Calibra LT plus STIGA
                BH - DHS HURRICANE III
                ceva nu merge in joc ..ma complac in joc defensiv si lent " pt adormirea adversarului dar ma apuca si pe mine somnul..".as dori sa joc mai mult spre atac.. pe rever si forehand sa joc topspin mai mult
                daca merg fetele : pe FH - Yasaka Rakza 7 si pe BH- Yasaka Rakza 7 soft 2.0 m
                multumesc

                Comentariu


                • #58
                  Postat în original de grecu gheorghe Vezi post
                  salut ,George
                  joc tenis de 4 ani cam de 2-3 ori pe sapt,si in turnee amatur ,clasament loc 220 ,am 52 de ani, de loc din Bistrița
                  practic un joc -mixt
                  joc mai mult -defensiv in ultima vreme de 1 an
                  setup actual : lemn -Timo Boll spirit FL
                  (luate la intamplare ) fete : FH -Calibra LT plus STIGA
                  BH - DHS HURRICANE III
                  ceva nu merge in joc ..ma complac in joc defensiv si lent " pt adormirea adversarului dar ma apuca si pe mine somnul..".as dori sa joc mai mult spre atac.. pe rever si forehand sa joc topspin mai mult
                  daca merg fetele : pe FH - Yasaka Rakza 7 si pe BH- Yasaka Rakza 7 soft 2.0 m
                  multumesc
                  Va salut,

                  In prima faza, daca spuneti ca doriti un joc mai ofensiv, daca fetele pe care le aveti sunt in regula si mai prind, nu va cumparati alte fete ca nu are rost, schimbati fetele, DHS H3 pe FH iar Stiga Calibra LT pe BH. Faptul ca mergeti la sala de 2-3 ori pe saptamana nu poate decat sa va ajute.
                  Pentru inceput, daca pana acum ati practicat mai mult un joc defensiv va recomand sa ramanesti la DHS H3, chiar daca este o fata mai lenta, iar mai tarziu (minim 6 luni) sa schimbati cu ceva mai ofensiv gen Rakza 9 (max), Rakza 7(max), iar Rakza 7 (2.0mm) soft sa o luati pentru BH.
                  Va mai recomand sa faceti niste teme de fiecare data cand mergesti la sala. Executati topspin atat de FH cat si de BH in serii de cate 10min pe diagonala la punct fix ca e mai usor iar dupa incercati sa dati si pe 2-3 puncte.

                  www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                  www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                  Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                  Comentariu


                  • #59
                    sfaturi paleta prof

                    Buna ziua,

                    Va felicit pentru acest subiect, stiu ca ajutati pe multi dintre noi cu raspunsurile dumneavoastra.

                    Am nevoie de ajutor in alegerea primei mele palete prof. Am 27 de ani si joc tenis de masă ( ca si hobby ) de aproximativ 10 ani. Intens de 2 ani , adica de 2 ori pe saptamana - 3 ore sedinta. Joc cu o paleta Cornilleau Pack 700 iar in trecut am jucat cu o paleta a tatalui meu ( paleta din generatia mai veche ).

                    1. Jocul meu este unul ofensiv.

                    2. Backhand lovitura mea preferata dar joc bine si pe FH.

                    3. Sincer nu am incredere in cifrele pentru aceasta paleta.

                    Am jucat cu mai multe tipuri de maner si dintre toate cel mai bine simt paleta cu maner concav si putin mai grea.

                    Paleta cu care joc acum este Cornilleau Pack 700 , nu imi place deoarece este prea usoara si oricat de tare as trage cu Backhand si Topspin/Smash pe Forehand simt ca nu se duce. Am incercat o alta paleta a unui coleg din sala si parca zboara in comparatie cu a mea.

                    Nu sunt foarte familiarizat cu lemnele , cu fetele ( m-am pierdut cand am intrat sa caut ) din aceasta cauza am nevoie de ajutorul vostru. Banii pe care vreau sa ii cheltuiesc sunt undeva la 70 - 100 euro in speranta ca pot folosi lemnul si pot schimba in viitor fetele.

                    Nivelul la care ma situez (proprie evaluare) este incepator spre mediu , sunt multe lovituri care nu imi ies cum as vrea, dar urmaresc sa ma perfectionez.

                    Multumesc anticipat!

                    PS: ( In privinta cum se simte in mana !! ) Daca stie cineva ceva de paleta Donic Waldner 9000 - mie mi s-a parut extraordinara)) dar nu am cumparat-o deoarece
                    nu am incredere in sistemul ala de la maner si nu stiu care este treaba cu fetele.

                    Comentariu


                    • #60
                      Postat în original de tatamircea Vezi post
                      Buna ziua,
                      Va felicit pentru acest subiect, stiu ca ajutati pe multi dintre noi cu raspunsurile dumneavoastra.
                      Am nevoie de ajutor in alegerea primei mele palete prof. Am 27 de ani si joc tenis de masă ( ca si hobby ) de aproximativ 10 ani. Intens de 2 ani , adica de 2 ori pe saptamana - 3 ore sedinta. Joc cu o paleta Cornilleau Pack 700 iar in trecut am jucat cu o paleta a tatalui meu ( paleta din generatia mai veche ).
                      1. Jocul meu este unul ofensiv.
                      2. Backhand lovitura mea preferata dar joc bine si pe FH.
                      3. Sincer nu am incredere in cifrele pentru aceasta paleta.
                      Am jucat cu mai multe tipuri de maner si dintre toate cel mai bine simt paleta cu maner concav si putin mai grea.
                      Paleta cu care joc acum este Cornilleau Pack 700 , nu imi place deoarece este prea usoara si oricat de tare as trage cu Backhand si Topspin/Smash pe Forehand simt ca nu se duce. Am incercat o alta paleta a unui coleg din sala si parca zboara in comparatie cu a mea.
                      Nu sunt foarte familiarizat cu lemnele , cu fetele ( m-am pierdut cand am intrat sa caut ) din aceasta cauza am nevoie de ajutorul vostru. Banii pe care vreau sa ii cheltuiesc sunt undeva la 70 - 100 euro in speranta ca pot folosi lemnul si pot schimba in viitor fetele.
                      Nivelul la care ma situez (proprie evaluare) este incepator spre mediu , sunt multe lovituri care nu imi ies cum as vrea, dar urmaresc sa ma perfectionez.
                      Multumesc anticipat!
                      PS: ( In privinta cum se simte in mana !! ) Daca stie cineva ceva de paleta Donic Waldner 9000 - mie mi s-a parut extraordinara)) dar nu am cumparat-o deoarece
                      nu am incredere in sistemul ala de la maner si nu stiu care este treaba cu fetele.
                      Buna ziua!
                      Atat paleta Cornilleau, cat si Donic Waldner 9000 sunt palete de tip hobby, pentru jucatori care joaca ocazional tenis de masă si nu au nevoie nici de spin mare, nici de viteza, ci, mai degraba de control. De aceea, paletele sunt lente si fac spin relativ mic in comparatie cu cele profesionale.
                      Pentru o paleta buna pentru nivelul tau iti propun un lemn cu viteza ALl+ sau maxim Off-: Yasaka Sweden Classic, Yasaka Allround Plus, Yasaka Silverline All Wood, Donic Waldner Allplay, Donic Appelgren Exclusive AR, Stiga Allround NCT, Stiga Allround Classic Carbon sau, mai rapid, Butterfly Primorac Off-. Sigur,m sunt si altele, dar acestea sunt in mare majoritate probate de mine si pot sa le recomand
                      Fetele pot fi, in acest moment: Yasaka Rakza 7 Soft 2.0 mm, Donic Baracuda Big Slam 2.0mm, Donic Acuda S2 2.0 la FH si S3 2.0 la BH, Joola X-plode Sensitive 2.0, Xiom Omega IV Europe si altele cu burete de 42 grade duritate. Desi au 42 grade duritate, Bluefire M2 se simt mai tari. Daca preferi fete mai tari, atunci sunt o optiune foarte buna cu grosimea de 2.0.
                      Cu aceste fete si unul dintre lemne de mai sus te inscrii si in bugetul de 70-100 euro.
                      Referitor la maner, ar fi bine sa mergi la un magazin sa tii in mana diferitele lemne si sa vezi diferite tipuri de manere "pe viu".
                      La o asemenea paleta, fetele se pot schimba usor dupa ce se uzeaza. Teoretic, in ritmul tau, le vei schimba cam la 6 luni.
                      P.S. Nu cumpara o paleta hobby, pentru ca nu vei putea sa schimbi fetele cand se uzeaza decat cu multa munca.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #61
                        Salutare.
                        Am jucat in liceu tenis la nivel de competitii judetene si m-am descurcat binisor dar am luat o pauza de vreo 4 ani.
                        As vrea sa ma reapuc si am nevoie de ajutor pentru achizitionarea unor fete.
                        Deja am vb cu Domnul Levi pentru un lemn asemanator cu TBS.
                        As dori fetele sa fie OFF intrucat joc ofensiv, dar nu imi place sa stau lipit de masa, joc putin departat.
                        As avea cam 300 ron de dat pe ambele fete dar prefer sa iau fete cu speed si nu neaparat control si sa ma
                        obisnuiesc cu ele decat sa imi iau cu control mare si speed scazut si dupa cateva luni sa vreau sa le schimb.
                        Mersi.

                        Comentariu


                        • #62
                          Postat în original de flaviusxl Vezi post
                          Salutare.
                          Am jucat in liceu tenis la nivel de competitii judetene si m-am descurcat binisor dar am luat o pauza de vreo 4 ani.
                          As vrea sa ma reapuc si am nevoie de ajutor pentru achizitionarea unor fete.
                          Deja am vb cu Domnul Levi pentru un lemn asemanator cu TBS.
                          As dori fetele sa fie OFF intrucat joc ofensiv, dar nu imi place sa stau lipit de masa, joc putin departat.
                          As avea cam 300 ron de dat pe ambele fete dar prefer sa iau fete cu speed si nu neaparat control si sa ma
                          obisnuiesc cu ele decat sa imi iau cu control mare si speed scazut si dupa cateva luni sa vreau sa le schimb.
                          Mersi.
                          Salut,
                          Iti recomand Yasaka Rakza 7 max pe FH si 2.0mm pe BH sa ai paleta echilibrata, ai atat viteza cat si control, iar mai apoi poti sa incerci Rakza 9.

                          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                          Comentariu


                          • #63
                            Sa aveti sanatate si toata stima pentru sfaturi.
                            Am sa va cer si eu cateva sugestii daca este posibil.
                            Sanatate si felicitari

                            Comentariu


                            • #64
                              Buna ziua George merge combinatia asta:
                              Lemn Stiga Rosewood NCT VII sau V cu:
                              FH:hurricane 3 provincial blue sponge
                              BH:tenergy64
                              Multumesc
                              Blade:Hurricane King
                              FH: Tenergy 64
                              BH: Xiom sigma pro

                              Comentariu


                              • #65
                                Postat în original de mihai.13 Vezi post
                                Buna ziua George merge combinatia asta:
                                Lemn Stiga Rosewood NCT VII sau V cu:
                                FH:hurricane 3 provincial blue sponge
                                BH:tenergy64
                                Multumesc
                                Salut Mihai,
                                Da, am vorbit la Rădăuți, dar parca imi spuneai de alt setup, ceva mai puternic, dar ma bucur fiind la o varsta frageda ca ai ales ceva mai lent !
                                Ar fi o combinatie foarte buna cu oricare din lemnele mai sus mentionate, fetele chienzesti in special DHS Hurricane, merg de minune pe lemnele Stiga !
                                S-ar putea sa fie un pic cam grea paleta, ai putea incerca la BH, Stiga Boost TC, mai usoara, mai ieftina si consider eu ca se pliaza mai bine pe Rosewood fie el VII sau V !
                                Toate cele bune,
                                George Durdun

                                www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                Comentariu


                                • #66
                                  Multumesc Domnu George dar eu nu-mi iau ternegy 64 nou si nici lemnul:uitativa pe acest link si spuneti-mi daca merita bani:http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...racaminte-Husa lemnul si fetele sunt mai jos...Scz de atata deranj..
                                  Blade:Hurricane King
                                  FH: Tenergy 64
                                  BH: Xiom sigma pro

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Postat în original de mihai.13 Vezi post
                                    Multumesc Domnu George dar eu nu-mi iau ternegy 64 nou si nici lemnul:uitativa pe acest link si spuneti-mi daca merita bani:http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...racaminte-Husa lemnul si fetele sunt mai jos...Scz de atata deranj..
                                    Acum am vazut, lemnele nu sunt originale, ci copii, nu stiu ce sa zic... nici nu am auzit de firma Huaruite, dar ma gandesc ca fiind copii fidele, doar brand-ul sa fie diferit, compozitiile cred ca sunt aceleasi !
                                    Ai putea pentru BH sa incerci tot de la Radu666, Tibhar Grip-S !

                                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Multumes Domnu George dar o fata care pune foarte bine capacele si sa mearga sa dau rever din topsin...
                                      - - - Actualizat - - -
                                      E buna tenergy 64..
                                      Blade:Hurricane King
                                      FH: Tenergy 64
                                      BH: Xiom sigma pro

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Da dar nu este de vanzare pe forum eu vreu la scond hand si buna fata sa fie cum e tenergyul 64 al domnului Radu si eu vreu sa cumpar tot de la dansul dupa 5 decembrie....o sara buna multumesc pentru sfat am sa ma gandesc....
                                        Blade:Hurricane King
                                        FH: Tenergy 64
                                        BH: Xiom sigma pro

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Momentan joc cu un lemn Donic Waldner Senso Carbon V1 pe FH:Tenergy(max) iare pe BH: Donic Bluefire m2(max).Jocul meu se bazeaza pe topspinuri din ambele parti ale mesei si as dori sa stiu ce lemn mi s ar preta petru acest stil.Multumesc anticipat!

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Scz ca ma bag... dar ce ai vrea sa schimbi la setup-ul tau? E perfect asa cum este
                                            Lemn: Butterfly Petr Korbel
                                            BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Postat în original de Andrei Alexiu Vezi post
                                              Momentan joc cu un lemn Donic Waldner Senso Carbon V1 pe FH:Tenergy(max) iare pe BHonic Bluefire m2(max).Jocul meu se bazeaza pe topspinuri din ambele parti ale mesei si as dori sa stiu ce lemn mi s ar preta petru acest stil.Multumesc anticipat!
                                              Andrei, singurul lucru care iti trebuie este antrenament. Paleta este foarte buna pentru stilul tau.
                                              Daca nu-ti place lemnul actual, spune-ne ce nu-ti place la el.
                                              Eu zic, totusi, sa nu schimbi paleta.
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Ce parere aveti de lemnul Tibhar Stratus Powerwood?
                                                L-a incercat cineva?este incredibil de laudat pe forumurile straine
                                                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                                FH: Tenergy 05
                                                BH: Dignics 05

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  1. Ce joc practicati
                                                  Ofensiv (atac)
                                                  - langa masa
                                                  - din spate

                                                  2.Cu ce jucati mai mult
                                                  Forehand - topspin

                                                  3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                                  Lemn - nitaku septear
                                                  Fata FH - Baracuda 2.0
                                                  Fata BH - Acuda s2 max

                                                  Am un joc bazat pe topspin. Multumesc frumos.
                                                  Ultima editare de Mar93ian; 17.dec.2012, 11:39.

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Postat în original de Mar93ian
                                                    P.s. Vreau sa atrag atentia asupra fetelor, joc cu o fata mai rapida pe rever decat pe fh. Prefer sa joc asa pentru a avea la fel de multa forta si pe rever. Fac bine sau nu ? Nu am mai auzit pe nimeni sa joace asa.
                                                    Si eu cand intorc paleta, joc cu o fata mai rapida pe rever!
                                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X