Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • De cateva zile folosesc pe FH galaxy moon si am constatat ca arunca mingea, pe loviturile de topspin, mult mai sus decat sunt eu obisnuit(pana acum foloseam 729OEM si lemn instinct+). Astfel mi se intampla mult mai des decat pana acum sa dau mingea peste masa. Intrebarea este dak trebuie sa mi schimb cumva tehnica de lovire(ceea ce n ar fi rau in totalitate, pt k sunt convins k nu lovesc prea bine). Pe BH n am nici o problema, folosesc Galaxy mars2( de la prima lovitura mi am dat seama k mi se potriveste) care arunca mingea mult mai jos si imi intra f usor pe masa tot. Am observat k eu am tendinta sa dau o lovitura de topspin f verticala pe Fh. M am gandit la mai multe varinate: sa dau o lovitura mai orizontala, sa acopar mai mult mingea(ceea ce am observat k nu fac), sa iau mingea pe partea de coborare. Pana acum se pare ca nici o varianta nu functioneaza grozav, poate mai am nevoie de timp sa ma adaptez; sau poate k trebuie sa schimb fata?
    levi off-
    FH: xiom sigma europe
    BH: galaxy moon

    Comentariu


    • Marian Suceava
      loc amatur 405

      Blade ; yasaka sweden clasic
      FH : huricane III
      BH ; tibhar nimbus sound
      Joc cel mai des cu BH -ul .

      ordine de joc cel mai des : langa masa, atac si mixt.

      As dori sa ma ridic la un alt nivel decat cel actual.

      Toata stima si consideratia pentru tot ce faceti in legatura cu Tenisul de masa.

      Comentariu


      • Postat în original de geo06 Vezi post
        De cateva zile folosesc pe FH galaxy moon si am constatat ca arunca mingea, pe loviturile de topspin, mult mai sus decat sunt eu obisnuit(pana acum foloseam 729OEM si lemn instinct+). Astfel mi se intampla mult mai des decat pana acum sa dau mingea peste masa. Intrebarea este dak trebuie sa mi schimb cumva tehnica de lovire(ceea ce n ar fi rau in totalitate, pt k sunt convins k nu lovesc prea bine). Pe BH n am nici o problema, folosesc Galaxy mars2( de la prima lovitura mi am dat seama k mi se potriveste) care arunca mingea mult mai jos si imi intra f usor pe masa tot. Am observat k eu am tendinta sa dau o lovitura de topspin f verticala pe Fh. M am gandit la mai multe varinate: sa dau o lovitura mai orizontala, sa acopar mai mult mingea(ceea ce am observat k nu fac), sa iau mingea pe partea de coborare. Pana acum se pare ca nici o varianta nu functioneaza grozav, poate mai am nevoie de timp sa ma adaptez; sau poate k trebuie sa schimb fata?
        Salut!
        Daca folosind o fata care arunca jos poti trimite mingea pe masa, inseamna ca se intampla una sau mai multe din urmatoarele:
        1. Lovesti mingea de jos in sus
        2. Lovesti mingea in cadere, dupa ce a trecut de punctul cel mai inalt.
        3. Punctul de contact de pe minge este prea jos - asemanand proiectia mingii pe un plan cu un ceas, punctul tau de lovire este intre ora 2 si ora 3.
        4. Lovesti mingea cu paleta prea deschisa.
        Pentru a corecta miscarea iti recomand sa incerci urmatoarele:
        1. La topspin (nu din taiata) ia mingea mai repede, in timp ce urca sau in cel mai inalt punct, dar nu dupa ce incepe partea descendenta a traiectoriei
        2. Pentru a da topspin, daca respecti pct. 1, trebuie sa faci o miscare mai mult din spate in fata, decat de jos in sus. De fapt, nu trebuie s-o faci de jos in sus aproape deloc. Miscarea se opreste cand ai ajuns cu varful paletei in dreptul umarului opus mainii care tine paleta.
        3. Daca respecti pct. 1. si 2, incearca sa tii paleta inchisa si apoi, pentru a duce mingea pe masa, loveste mingea in dreptul orei 1 sau chiar si mai sus, stergand-o mai mult decat ai lovit-o. Aceasta lovitura se executa mai usor cu fete tari si mai greu cu fete moi.
        4. Nu in ultimul rand, dar totusi la sfarsit, trebuie sa ai rabdare, sa te adaptezi la materiale si sa exersezi.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • Va multumesc pentru sfaturi. O sa incerc sa tin cont de ele. Primul punct pe care l-ati zis d-voastra, ca lovesc mingea prea mult de jos in sus sigur este adevarat, o sa incerc sa il corectez, problema este ca imi vine destul de greu pentru ca m-am obisnuit prost; sper sa reusesc. Toata stima!
          - - - Actualizat - - -
          am jucat mai devreme aprox o ora jumate, si am incercat asa cum mi ati spus d-voastra sa iau mingea in urcare si sa execut o miscare din spate in fata si f putin de jos in sus, si sa lovesc mingea in partea superioara. Rezultat: imi intra mingile pe masa . Multumesc f mult!
          levi off-
          FH: xiom sigma europe
          BH: galaxy moon

          Comentariu


          • Postat în original de mariomoro Vezi post
            Marian Suceava
            loc amatur 405
            Blade ; yasaka sweden clasic
            FH : huricane III
            BH ; tibhar nimbus sound
            Joc cel mai des cu BH -ul .
            ordine de joc cel mai des : langa masa, atac si mixt.
            As dori sa ma ridic la un alt nivel decat cel actual.
            Toata stima si consideratia pentru tot ce faceti in legatura cu Tenisul de masa.
            Salut!
            Paleta ta este buna, mai ales daca esti la inceput.
            Cu lemnul Sweden Classic si H3 ei invata sa generezi propria ta putere (nu sa te folosesti de ce produce paleta).
            La BH, Tibhar Nimbus sound este, probabil, cam moale si s-ar putea sa se simta cam ciudat. In orice caz, probabil ca are control suficient de bun.
            Pentru a progresa iti recomand sa cauti un antrenor de tenis de masă, care sa te observe, sa-ti faca ceva recomandari pentru a corecta miscarile pe care le faci si, daca nu-ti permiti sa platesti ore de antrenament, incearca sa faci rost de un robot, cu care sa exersezi lovituri (contre, topspin) pana cazi pe jos. Ideal ar fi sa ai si un partener care sa stie loviturile de baza corect, astfel incat sa-ti poata returna cateva mingi consecutive si sa poti exersa cateva teme.
            Cea mai rapida cale de a progresa in tenis este repetitia. Trebuie sa dai in minge.
            A, si mai e ceva: trebuie sa incerci sa-ti imbunatatesti viteza de deplasare.
            Cateva filme cu teme si cu deplasare gasesti aici: http://cristi.cionoiu.ro/antrenament...de-masa-video/
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • 1. Joc ofensiv
              2. Joc mixt (trag cu Fh, mai rar cu Bh si ma apar cu Bh)
              3. Lemn: Yasaka Extra 7
              Fh: Bluefire M2 2.0mm
              Bh: Bluefire M3 2.0mm

              Comentariu


              • Postat în original de Paul0304 Vezi post
                1. Joc ofensiv
                2. Joc mixt (trag cu Fh, mai rar cu Bh si ma apar cu Bh)
                3. Lemn: Yasaka Extra 7
                Fh: Bluefire M2 2.0mm
                Bh: Bluefire M3 2.0mm
                Salut!
                Paleta ta pare foarte buna pentru stilul descris. Ce te nemultumeste la ea?
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • Pai, nu sunt sigur daca lemnul este destul de bun... Sa il schimb cu un Stiga Offensive Classic?
                  - - - Actualizat - - -
                  Postat în original de Paul0304 Vezi post
                  Pai, nu sunt sigur daca lemnul este destul de bun... Sa il schimb cu un Stiga Offensive Classic?
                  Sa il schimb mai bine cu un Yasaka Sweden Classic pentru un control mai sporit?

                  Comentariu


                  • Postat în original de Paul0304 Vezi post
                    Pai, nu sunt sigur daca lemnul este destul de bun... Sa il schimb cu un Stiga Offensive Classic?
                    - - - Actualizat - - -
                    Sa il schimb mai bine cu un Yasaka Sweden Classic pentru un control mai sporit?
                    Daca iti lipseste controlul, mai bine ia Sweden Classic - vei invata sa produci propria ta viteza.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • Ce fata se potriveste mai bine pe forehand: Joola Rhyzm (375, 425, simplu) sau Andro Hexer HD pentru topspin si capace? Lemnul folosit: Galaxy Venus V-14.

                      Comentariu


                      • Postat în original de hyper16 Vezi post
                        Ce fata se potriveste mai bine pe forehand: Joola Rhyzm (375, 425, simplu) sau Andro Hexer HD pentru topspin si capace? Lemnul folosit: Galaxy Venus V-14.
                        Nu cunosc lemnul si nici fata Andro Hexer HD, dar pe Joola Rhyzm de 2.0mm as merge cu incredere pentru FH.
                        Este o fata foarte buna, un pic rigida, care iti ofera un control foarte bun atat de langa masa cat si din spatele mesei.

                        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                        Comentariu


                        • Salutare! Care ar fi cea mai buna combinatie foarmata din unul dintre urmatoarele lemne : Nittaku septear, Xiom Zetro Quad, Donic Waldner Senso Carbon, Donic Waldner Black Devin(Carbon Balsa) si fete din gama Donic Bluefire ( si ce grosime)? Mentionez ca jocul meu este unul mixt spre ofensiv, cu FH mai mult atac(drepte, topspin si nu tai mingile cu FH decat daca e necesar iar cu cepacele e relativ ok) iar cu BH sunt cam 50% aparare(mingi taiate, capace) si 50% atac(drepte, topspin),din gama bluefire am jucat doar cu m2 si m3, iar dintre lemnele de mai sus am dat cu Senso Carbon, dar mi s-a parut cam incet, probabil si din cauza fetelor care erau lipite pe acel lemn( ambele sub 2 mm, tibhar rapid si o fata a carei denumire imi scapa, ceva cu "Tulipe"daca imi aduc bine aminte), de restul lemnelor ceea ce stiu e doar din spusele altora..
                          Multumesc anticipat pentru raspuns.

                          Comentariu


                          • la lemne iti recomand TBS, Timo Ball ALC sau Innerforce Alc de la bty sau Stradivarius de la xiom. fețe ceva mai rezistente decit bluefire sint joola rhyzm 425(FH) si 375(BH) sau noile fețe de la xiom, omega V pro(FH) si omega V tour(BH) , f spinoase , grosime nu mai mult de 2.0mm. evident si mult antrenament.
                            0751840078, stadinadi@yahoo.com
                            G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                            Comentariu


                            • bun gasit. sunt nou aici. cine imi poate face o paleta in bucuresti? 100g, stopspin, control mediu-bun, viteza mare, fara carbon,lemn fara vibratii, maner relativ scurt, usor conic, cu suprafata medie spre mica, (un fel de allround+), fh/bh fara diferente mari de grosime/atribbute (joc mixt), 100-120 ron. multam Razvan 0728 516 800. scuze de off topic dar deocamdata nu stiu unde sa postez. cele bune

                              Comentariu


                              • Postat în original de lightborn Vezi post
                                Salutare! Care ar fi cea mai buna combinatie foarmata din unul dintre urmatoarele lemne : Nittaku septear, Xiom Zetro Quad, Donic Waldner Senso Carbon, Donic Waldner Black Devin(Carbon Balsa) si fete din gama Donic Bluefire ( si ce grosime)? Mentionez ca jocul meu este unul mixt spre ofensiv, cu FH mai mult atac(drepte, topspin si nu tai mingile cu FH decat daca e necesar iar cu cepacele e relativ ok) iar cu BH sunt cam 50% aparare(mingi taiate, capace) si 50% atac(drepte, topspin),din gama bluefire am jucat doar cu m2 si m3, iar dintre lemnele de mai sus am dat cu Senso Carbon, dar mi s-a parut cam incet, probabil si din cauza fetelor care erau lipite pe acel lemn( ambele sub 2 mm, tibhar rapid si o fata a carei denumire imi scapa, ceva cu "Tulipe"daca imi aduc bine aminte), de restul lemnelor ceea ce stiu e doar din spusele altora..
                                Multumesc anticipat pentru raspuns.
                                Salut!
                                Scuze ca a durat atat de mult sa primesti un raspuns.
                                Lemnele specificate de tine sunt, in opinia mea, prea rapide pentru a putea fi controlate eficient de un incepator, chiar si de un incepator mai avansat. Zetro Quad si Black Devil sunt cele mai rapide si mai greu de controlat. Septear si Senso Carbon sunt doar cu putin mai lente.
                                Daca Senso Carbon ti s-a parut cam lent este din doua motive:
                                1. fetele de pe el erau prea lente si lipsite de elasticitate
                                2. inca nu stii sa generezi destula putere cu ajutorul corpului.
                                Eu te-as sfatui sa cauti un lemn mai lent pentru inceput, din gama All+ sau Off- (Yasaka Sweden Classic, Yasaka Silverline All Wood, Stiga Allround NCT, Butterfly Primorac sunt doar cateva exemple) si probabil ca Bluefire M2 si M3 sunt o alegere foarte buna, cu grosimea de 2.0 mm. Astfel, vei putea sa inveti sa dai tare in minge folosindu-ti si corpul, nu doar mana, vei avea control bun langa masa si vei progresa cu usurinta. Dupa ce schimbi vreo 2 sau 3 randuri de fete vei vedea daca simti nevoia sa schimbi lemnul cu unul mai rapid sau poate doar sa cauti niste fete mai rapide (Bluefire M1 la FH, de exemplu).
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • Postat în original de haraz Vezi post
                                  bun gasit. sunt nou aici. cine imi poate face o paleta in bucuresti? 100g, stopspin, control mediu-bun, viteza mare, fara carbon,lemn fara vibratii, maner relativ scurt, usor conic, cu suprafata medie spre mica, (un fel de allround+), fh/bh fara diferente mari de grosime/atribbute (joc mixt), 100-120 ron. multam Razvan 0728 516 800. scuze de off topic dar deocamdata nu stiu unde sa postez. cele bune
                                  Salut!
                                  Poti sa-l contactezi pe RBlade pentru o paleta potrivita in bugetul pe care ti l-ai propus.
                                  Site-ul sau este www.ttmall.ro.
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • lemn Sunflex Fernandes Electra OFF

                                    Am si eu o intrebare , de fapt mai multe.
                                    Am vazut la cineva care juca la sala un lemn Sunflex Fernandes Electra OFF pe care avea lipite 2 fete Rakza 7. Mi s0a parut foarte ciudat , nu cunosc acest lemn si nici nu am mai vazut pe cineva sa joace cu el. Am cautat un site oficial sa gasesc detalii, sa vad unde e produs si de cine ,ce produse mai au , daca acest lem este cel de top, nu am gasit pe google un site oficial , de fapt am gasit www.sunflex-sport.com in care se spune ca sunt made in germany , au chiar si o pagina de facebook care spune la fel insa tot ei spun pe pagina oficia ca au o fabrica in china.
                                    (http://www.sunflex-sport.com/english/about-us.aspx)
                                    A jucat cineva cu acest lemn ? am vazut ca pretul la noi e in jur de 150-170 ron, e bun? Am mai gasit despre el ca este carbon cu fibra de sticla , ca are nustiuce in maner , ca are bile de carbon in lama, si alte cateva sute de tehnologii , de marketing.Concret , daca a jucat cineva cu el si poate imi spune daca merita banii sau nu. (baiatul care o avea , nu a avut decat singura lui peleta , lemn-fete ca asa i-a recomandat cineva, deci nu stia sa-mi spuna mai multe , si nici experienta mea nu e prea mare. Sunt la primul meu lemn , un Donic Burn Off si vroiam sa aflu mai multe )
                                    Si as mai avea o rugaminte , ma batea gandul sa iau BTY Balsa Carbo X5 , am vazut la sh cu 130-150 ron , cum e acest lemn fata de Donic burn off ?
                                    Va multumesc anticipat tuturor.
                                    www.*************

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de EduardFoto Vezi post
                                      [ATTACH=CONFIG]5266[/ATTACH]Am si eu o intrebare , de fapt mai multe.
                                      Am vazut la cineva care juca la sala un lemn Sunflex Fernandes Electra OFF pe care avea lipite 2 fete Rakza 7. Mi s0a parut foarte ciudat , nu cunosc acest lemn si nici nu am mai vazut pe cineva sa joace cu el. Am cautat un site oficial sa gasesc detalii, sa vad unde e produs si de cine ,ce produse mai au , daca acest lem este cel de top, nu am gasit pe google un site oficial , de fapt am gasit www.sunflex-sport.com in care se spune ca sunt made in germany , au chiar si o pagina de facebook care spune la fel insa tot ei spun pe pagina oficia ca au o fabrica in china.
                                      (http://www.sunflex-sport.com/english/about-us.aspx)
                                      A jucat cineva cu acest lemn ? am vazut ca pretul la noi e in jur de 150-170 ron, e bun? Am mai gasit despre el ca este carbon cu fibra de sticla , ca are nustiuce in maner , ca are bile de carbon in lama, si alte cateva sute de tehnologii , de marketing.Concret , daca a jucat cineva cu el si poate imi spune daca merita banii sau nu. (baiatul care o avea , nu a avut decat singura lui peleta , lemn-fete ca asa i-a recomandat cineva, deci nu stia sa-mi spuna mai multe , si nici experienta mea nu e prea mare. Sunt la primul meu lemn , un Donic Burn Off si vroiam sa aflu mai multe )
                                      Si as mai avea o rugaminte , ma batea gandul sa iau BTY Balsa Carbo X5 , am vazut la sh cu 130-150 ron , cum e acest lemn fata de Donic burn off ?
                                      Va multumesc anticipat tuturor.
                                      Salut Eduard,
                                      Din punctul meu de vedere uita de Sunflex, din ce stiu eu si nu m-am documentat, sunt palete hobby; poate ma insel, am avut ocazia sa vad o paleta si cateva mingii calitate foarte proasta.
                                      Diferenta dintre lemnul tau Donic Burn OFF si Butterfly Balsa Carbo X5 consta in viteza, din cauza celor 2 straturi de carbon si in simtul mai "light", din cauza compozitiei de balsa.
                                      Daca esti la un nivel mai ridicat si ai cat de cat automatizari in miscari, poti trece fara nici un fel de probleme la BTY Balsa Carbo X5, chiar daca se numeste carbo fiind in combinatie cu balsa, nu este foarte rapid.
                                      Daca esti la inceput de drum.., mai mergi 6 luni si dupa aceasta perioada de antrenamente, meciuri, etc., fa acest pas.
                                      Toate lemnele la o adica sunt bune atata timp cat faci mult antrenament.
                                      Din aceasta cauza este bine ca la inceput sa se joace cu setup-uri mai lente, ca mana sa invete corect si sa folosesti forta bratului nu a paletei.

                                      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                      Comentariu


                                      • Va multumesc mult.
                                        Maine am sa particip si eu la turneul de amatori de la viva , pentru prima data , si acolo poate o sa am ocazia sa dau si eu cu paletele altora cateva mingii.
                                        www.*************

                                        Comentariu


                                        • Buna seara Domnule Gheorghe,am urmatorul setap format din yasaka sweden classic, FH:bluefire m2 max pe rosu si BH:yasaka rakza7 2.0 mm pe negru. Asi dori sa pun pe FH xiom sigma 2 europa ,dar nu am gasit prea multe comenturi , daca imi puteti da unele sfaturi si o comparatie cu m2, si ce grosime imi recomandati. Va Multumesc.
                                          BH:TSP Ventus Spin max
                                          LAMA: Butterfly Zhang Jike ALC
                                          FH: Victas V>15 Limber 2.0 mm

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Cryss Vezi post
                                            Buna seara Domnule Gheorghe,am urmatorul setap format din yasaka sweden classic, FH:bluefire m2 max pe rosu si BH:yasaka rakza7 2.0 mm pe negru. Asi dori sa pun pe FH xiom sigma 2 europa ,dar nu am gasit prea multe comenturi , daca imi puteti da unele sfaturi si o comparatie cu m2, si ce grosime imi recomandati. Va Multumesc.
                                            Salut,
                                            Nu am apucat sa testez Xiom Sigma 2 Euro, dar depinde ce vrei tu, sa fie mai moale, mai multa viteza, mai mult efect, d.p.m.d.v Donic Bluefire M2 max este o fata foarte buna pt FH, nu trebuie decat sa faci antrenament.
                                            Setup-ul tau este unul foarte bun si foarte bine echilibrat. Eventual poti pune pe BH Yasaka Rakza7 soft, un pic mai moale cu mai mult control, tot de 2,0mm.

                                            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                            Comentariu


                                            • Va multumesc pentru sfat. Am facut comanda aseara de sigma 2 europa 2.0 mm rosie ca nu mai aveam rabdare cred ca o sa fie o imbunatatire in jocul meu de FH
                                              BH:TSP Ventus Spin max
                                              LAMA: Butterfly Zhang Jike ALC
                                              FH: Victas V>15 Limber 2.0 mm

                                              Comentariu


                                              • am urmatoarea combinatie:
                                                lemn galaxy j-1
                                                729 SP transcend neagra
                                                tihbar spidi spin mi se pare o
                                                paleta grea 195g. Sunt incepator
                                                ma inteseaza 2 fete mai usoare
                                                pt FH o fata pt topspin si ceva pt
                                                BH.
                                                Mai am:
                                                donic cayman cu fete
                                                donic vario big slam
                                                donic copa tenero
                                                si :
                                                729 bomb cu fete:
                                                galaxy sun rosie
                                                729 wang nan
                                                vreau parerile voastre daca sunt
                                                combimate ok si bineinteles
                                                sfaturi
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Pe mine ma
                                                intereseaza in special acum 2
                                                fete pt galaxy, joc mai mult
                                                aproape de masa, imi place sa
                                                atac mai mult pe FH. Vreau o fata
                                                care sa ma ajute la topspin si
                                                ceva pt blocaje pe BH.
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Postat în original de valentin79 Vezi post
                                                am urmatoarea combinatie:
                                                lemn galaxy j-1
                                                729 SP transcend neagra
                                                tihbar spidi spin mi se pare o
                                                paleta grea 195g. Sunt incepator
                                                ma inteseaza 2 fete mai usoare.
                                                pt FH o fata pt topspin si ceva pt
                                                BH.
                                                Mai am:
                                                donic cayman cu fete
                                                donic vario big slam
                                                donic copa tenero
                                                si :
                                                729 bomb cu fete:
                                                galaxy sun rosie
                                                729 wang nan
                                                vreau parerile voastre daca sunt
                                                combimate ok si bineinteles
                                                sfaturi

                                                - - - Actualizat - - -

                                                Pe mine ma
                                                intereseaza in special acum 2
                                                fete pt galaxy, joc mai mult
                                                aproape de masa, imi place sa
                                                atac mai mult pe FH. Vreau o fata
                                                care sa ma ajute la topspin si
                                                ceva pt blocaje pe BH.
                                                nu e nimeni pe aici?

                                                Comentariu


                                                • Salve baieti!!!
                                                  Vreau sa-mi iau T05FX pt un TBS si oscilez intre 1.9 si 2.1mm. Imi spuneti va rog in doua cuvinte cam care ar fi diferenta?! Si eventual ce-mi recomandati?
                                                  Cu multumiri,
                                                  Gelcu
                                                  Lemn:Xiom Zeta
                                                  Fete:MX-P

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de valentin79 Vezi post
                                                    am urmatoarea combinatie:
                                                    lemn galaxy j-1
                                                    729 SP transcend neagra
                                                    tihbar spidi spin mi se pare o
                                                    paleta grea 195g. Sunt incepator
                                                    ma inteseaza 2 fete mai usoare
                                                    pt FH o fata pt topspin si ceva pt
                                                    BH.
                                                    Mai am:
                                                    donic cayman cu fete
                                                    donic vario big slam
                                                    donic copa tenero
                                                    si :
                                                    729 bomb cu fete:
                                                    galaxy sun rosie
                                                    729 wang nan
                                                    vreau parerile voastre daca sunt
                                                    combimate ok si bineinteles
                                                    sfaturi
                                                    - - - Actualizat - - -
                                                    Pe mine ma
                                                    intereseaza in special acum 2
                                                    fete pt galaxy, joc mai mult
                                                    aproape de masa, imi place sa
                                                    atac mai mult pe FH. Vreau o fata
                                                    care sa ma ajute la topspin si
                                                    ceva pt blocaje pe BH.
                                                    - - - Actualizat - - -
                                                    nu e nimeni pe aici?
                                                    Salut!
                                                    Galaxy J-1 este un lemn dintr-un singur strat de ayous. Nu stiu cum sare sau ce caracteristici are. Daca ti se pare grea paleta, probabil ca si lemnul are partea lui de "vina". Cred ca fata 729 nu e prea usoara, dar Tibhar Speedy Spin, desi este un model invechit, facuta pentru speedglue, nu este foarte grea.
                                                    Cea de-a doua paleta Cayman cu fete Donic ar trebui sa fie destul de usoara si fetele iti ofera destul de mult control. Lemnul, desi este bun pentru joc de langa masa, poate sa te ajute la BH (capace si atacuri drepte), dar nu e prea stralucit pentru FH (e greu sa joci topspin cu el).
                                                    Cea de-a 3-a: 729 Bomb cu fete 729 si Galaxy Sun - combinatia este probabil buna pentru joc de langa masa, dar cred ca este o paleta grea si daca nu joci topspin la FH este mai greu sa iti construiesti un stil in jurul ei. Paleta este foarte buna la topspin la FH, buna la blocaje cu BH, dar cred ca este grea si nu se poate manevra usor deasupra mesei. Trebuie sa ai mana puternica sa poti juca cu ea.
                                                    Probabil ca paletele sunt configurate bine, dar eu as pune Wang Nan cu o fata Donic pe un lemn si Galaxy Sun cu cealalta fata Donic pe altul.
                                                    Daca iei in calcul fete noi (sau diferite de cele pe care le ai deja), incearca sa cauti (mai ales la BH) fete euro-japoneze, cu mult control si spin bun: Donic Acuda S3, Bluefire M3, Bluefire JP03, Yasaka Rakza 7 Soft, Joola Xplode Sensitive, Butterfly Tenergy 05 FX, cu grosimea buretelui de 1,9 sau 2,0 mm. Dintre fetele pe care le ai deja, cele de la Donic sunt bune la BH.
                                                    La FH, daca te descurci cu fetele chinezesti, tine Wang Nan sau Galaxy Sun.
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X