Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de krisztalori Vezi post
    Caut un lemn fara vibratii prea mari pt H3 Neo provincial negru pe FH si Baracuda pe BH! Oscilez intre doua lemne: Donic Waldner Legend Carbon si Dinasty Hinoki dar nu cunosc trasaturile acestor lemne numai datele pe care le ofera magazinele online si nu stiu cat de bine merg cu aceste fete lemnele respective. Poate aveti ceva sfaturi utile si pt mine. Multumesc!
    Ar trebui sa fie acesta paleta mea de rezerva ceva mai" chinezesc" pe FH pt ca si ce am acum imi place f mult
    Chiar lemnul din semnatura ta este ceea ce cauti.
    Lemne fara vibratii sunt in general lemnele pe baza de hinoki. Ai putea incerca un Nittaku Septear, care este un super lemn, am jucat cu el mult timp si chiar cu H3 provincial pe FH merge minunat.
    Ai putea pune DHS H3 Neo pe FH si pe BH sa pui Xiom Sigma Pro, sigur vei fi multumit.
    Nu cauta sa iti faci 2 palete, sarind diferit te va obliga mai mult sau mai putin sa iti schimbi miscarile si nu te ajuta cu nimic in evolutia jocului tau, iar daca chiar vrei cu ardoare doua palete cauta sa le faci la fel.

    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

    Comentariu


    • #27
      Multumesc frumos pt sfaturi! La H3 Neo provincial aveam dubii cat de bine merge cu ALC de aceea ma gandeam la alt lemn.
      Lemne: DHS Hurricane Long W997
      FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
      BH: DHS GoldArc 8

      Comentariu


      • #28
        Mersi pt. raspuns si idei. Va doresc toate ce bune.
        Lemn Butterfly Primorac Off+, f=b Butterfly Tenergy 05

        Comentariu


        • #29
          Salut tuturor.
          As dori cateva sfaturi pentru un setup(ce fete sunt compatibile) avand un lemn BTY Ishlion tamca ulc.
          Jocul meu este :
          FH-70% topspin,20 % control pe masa si 10 % capac
          BH-taiat 60 % ,30 % capace si 10% topspin
          Am jucat cu Donic acuda s2 de 2 su yanus de 1,5
          Multumesc anticipat.

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de ramyru Vezi post
            Salut tuturor.
            As dori cateva sfaturi pentru un setup(ce fete sunt compatibile) avand un lemn BTY Ishlion tamca ulc.
            Jocul meu este :
            FH-70% topspin,20 % control pe masa si 10 % capac
            BH-taiat 60 % ,30 % capace si 10% topspin
            Am jucat cu Donic acuda s2 de 2 su yanus de 1,5
            Multumesc anticipat.

            Fetele cu care jucati sunt relativ potrivite jocului pe care il practicati.
            Lemnul in schimb este unul foarte bun, dar un pic cam rapid. Ati putea sa incercati un lemn mai moale, ceva ALL+ - OFF- (BTY Primorac OFF-, Yasaka Sweden Classic ALL+) pentru mai mult control atat pe FH cat si pe BH.
            Ca fete ati putea sa incercati Bluefire M2 (max pentru mai multa viteza sau 2.0mm pentru mai mult control) sau Yasaka Rakza 9 chiar si Joola Rhyzm pentru FH au mult spin si o textura diferita a buretelui fata de Donic Acuda gama S, iar pe BH a-ti putea incerca ceva de 1.8mm daca folositi 40% capace si topspin.

            Un aspect foarte important este frecventa mersului la sala, de cate ori pe saptamana jucati.
            Daca jucati mai rar, incercati ce v-am scris sus (lemne), daca mergeti mai des puteti sa ramaneti foarte bine pe setup-ul care il aveti ca este bun.

            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

            Comentariu


            • #31
              Salut,
              Daca ma poti ajuta cu cateva sfaturi in ceea ce priveste set-up-ul, avand in vedere stilul meu de joc.

              1. Joc mixt, orientat in special spre atac
              2. Folosesc in special FH ptr atac cu topspin si BH ptr taiate, contre/capace si destul de rar topspin
              3. Lemn: Xiom Classic Allround S
              FH: RITC 729 Wang Nan 2.0 mm National (burete albastru) - cu BOOST
              BH: Xiom Vega Elite

              Comentariu


              • #32
                multumesc mult

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de headache Vezi post
                  Salut,
                  Daca ma poti ajuta cu cateva sfaturi in ceea ce priveste set-up-ul, avand in vedere stilul meu de joc.
                  1. Joc mixt, orientat in special spre atac
                  2. Folosesc in special FH ptr atac cu topspin si BH ptr taiate, contre/capace si destul de rar topspin
                  3. Lemn: Xiom Classic Allround S
                  FH: RITC 729 Wang Nan 2.0 mm National (burete albastru) - cu BOOST
                  BH: Xiom Vega Elite
                  Salut!
                  Lemnul are viteza Allround, ceea ce il face foarte controlabil, deci foarte bun - de pastrat.
                  Xiom Vega Elite este o fata moale, cu mult spin si control, careia nu-i lipseste nici viteza cand ai nevoie de ea - de pastrat.
                  729 Wang Nan National cu booster - am jucat acum vreo 4 ani cu varianta cu burete japonez, data cu mult booster si impresia mea a fost de fata foarte grea, care face mult spin, dar care este mai greu de controlat pentru loviturile pasive. Daca jocul tau cu FH este predominant ofensiv (ataci tot cu contra sau topspin si pui capace mai rar), atunci, daca fata iti place pastreaz-o. Daca ai un joc allround ofensiv (pui si capace), atunci ar trebui sa gasesti o fata care sa fie ceva mai versatila si sa-ti permita mai usor sa faci toate loviturile, fara sa exceleze neaparat la un anumit capitol (nici prea mult spin, nici prea mare viteza). Pentru ca ai un lemn Allround, iti propun sa iei una din fetele: Yasaka Rakza 9 2.0, Donic Bluefire M2 2.0 sau, eventual, Yasaka Rakza 7 Soft 2.0 sau Donic Baracuda Big Slam 2.0.
                  Daca faci antrenament cu un antrenor si mergi la sala de mai mult de doua ori pe saptamana, vei simti singur nevoia sa schimbi setup-ul in functie de nivelul pe care il vei atinge. Daca joci doar meciuri, atunci paleta actuala (sau cu una dintre fetele propuse de mine pentru FH) va fi faorte buna pentru o perioada destul de lunga.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #34
                    Salut,
                    Setup-ul meu este compus din lemn Joola Trix Fast cu fete Joola X-PLODE SENSITIVE MAX.
                    Am un joc semi-ofensiv, cu ceva topspin de FH si cu ceva mai mult joc defensiv pe BH (capace si taiat).
                    Mersi

                    Comentariu


                    • #35
                      ce parere aveti despre TB innerforce zlf? este bun pentru un joc foarte ofensiv....de pe masa si semi-distanta? sau ce lemne dintre ultima serie timo boll sunt excelente unui joc foarte ofensiv?multumesc mult
                      - - - Actualizat - - -
                      e adevarat ca tb innerforce zlf este un lemn mai mult All + sau Off- ?

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de adilong Vezi post
                        ce parere aveti despre TB innerforce zlf? este bun pentru un joc foarte ofensiv....de pe masa si semi-distanta? sau ce lemne dintre ultima serie timo boll sunt excelente unui joc foarte ofensiv?multumesc mult
                        - - - Actualizat - - -
                        e adevarat ca tb innerforce zlf este un lemn mai mult All + sau Off- ?
                        Ai primit mai multe raspunsuri aici.
                        Incerc sa completez si eu - vezi aici un review la Innerforce ZLF.
                        Despre SK7 nu stiu mare lucru. Daca are 7 straturi de lemn, este, probabil, mai stabil si mai rapid ca IF ZLF, mai ales de la distanta de masa.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de adrian72 Vezi post
                          Salut,
                          Setup-ul meu este compus din lemn Joola Trix Fast cu fete Joola X-PLODE SENSITIVE MAX.
                          Am un joc semi-ofensiv, cu ceva topspin de FH si cu ceva mai mult joc defensiv pe BH (capace si taiat).
                          Mersi
                          Salut,
                          Din fericire am avut un elev care a avut acest lemn Joola Trix Fast, doar ca il avea cu Joola Energy.
                          Lemnul este unul destul de bun din gama Joola, are viteza suficienta unde i-as da nota 8/10, iar la control undeva 7/10, recomandat celor un pic mai avansati.
                          Joola X-plode Sensitive este una, daca nu cea mai buna fata de la Joola pentru BH (2.0mm nu max), moale, simt, viteza, un pic mai putin spin, dar in rest cam tot ce vrei, iar in combinatie cu o alta cum spuneti de 2.2mm (max) pe FH imi vine foarte greu sa cred ca ar putea sari urat.
                          Am jucat cu Joola X-plode Sensitive 1 an pe BH si am fost foarte multumit de ea.
                          Incearca pe FH Joola Rhyzm max si pe BH pune Joola X-plode Sensitive 2.0, acest setup este mai adecvat descrierii jocului tau !
                          Paleta va fi mai echilibrata si o vei simtii mult mai bine !

                          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                          Comentariu


                          • #38
                            Profesore,...... elevul pe care l-ai avut tu, cu lemnul fast trix de la joola......eu sunt.
                            Numai ca nu ma stii dupa numele de pe site. )

                            Comentariu


                            • #39
                              Setup actual
                              Bty Balsa Carbo X5
                              FH Andro Hexer
                              BH XIOM OMEGA IV PRO

                              Cu forehandul 60% topspin 20% tai si 20% capace
                              Cu revereul 30% tai 45 % topspin 25% capace

                              Ar trebui sa schimb ceva la setup sau antrenamente mai multe ?
                              GEWO TABLE TENNIS

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de grasomega Vezi post
                                Salut!
                                Lemnul are viteza Allround, ceea ce il face foarte controlabil, deci foarte bun - de pastrat.
                                Xiom Vega Elite este o fata moale, cu mult spin si control, careia nu-i lipseste nici viteza cand ai nevoie de ea - de pastrat.
                                729 Wang Nan National cu booster - am jucat acum vreo 4 ani cu varianta cu burete japonez, data cu mult booster si impresia mea a fost de fata foarte grea, care face mult spin, dar care este mai greu de controlat pentru loviturile pasive. Daca jocul tau cu FH este predominant ofensiv (ataci tot cu contra sau topspin si pui capace mai rar), atunci, daca fata iti place pastreaz-o. Daca ai un joc allround ofensiv (pui si capace), atunci ar trebui sa gasesti o fata care sa fie ceva mai versatila si sa-ti permita mai usor sa faci toate loviturile, fara sa exceleze neaparat la un anumit capitol (nici prea mult spin, nici prea mare viteza). Pentru ca ai un lemn Allround, iti propun sa iei una din fetele: Yasaka Rakza 9 2.0, Donic Bluefire M2 2.0 sau, eventual, Yasaka Rakza 7 Soft 2.0 sau Donic Baracuda Big Slam 2.0.
                                Daca faci antrenament cu un antrenor si mergi la sala de mai mult de doua ori pe saptamana, vei simti singur nevoia sa schimbi setup-ul in functie de nivelul pe care il vei atinge. Daca joci doar meciuri, atunci paleta actuala (sau cu una dintre fetele propuse de mine pentru FH) va fi faorte buna pentru o perioada destul de lunga.
                                Multumesc mult pentru raspuns. In momentul de fata nu fac cu antrenor, insa merg in cele mai multe cazuri de 2 ori pe saptamana la sala. Cat priveste setup-ul, abia de cateva saptamani l-am schimbat (inainte aveam pe ambele fete Xiom-ul Vega Elite) si momentan este ok ptr stilul meu de joc (cu mentiunea pe care ai facut-o si tu vis-a-vis de loviturile pasive - de multe ori mingea din capace se opreste in fileu fara nici cea mai mica intentie de a trece peste .
                                Cred ca mai am inca multe de invatat insa de la ea...Asta nu inseamna ca nu mi-as dori sa incerc si altceva pe viitor.
                                Bafta!

                                Comentariu


                                • #41
                                  Buna George.
                                  Te felicit pentru initiativa!E ca un fel de "Sfatul doctorului" in cercul nostru restrans, al amatorilor de tenis de masă.Aici doctorul esti tu,cu experienta si pregatirea ta iar asistentul un adevarat profesionist in materiale(Cristi,nu-i asa?).Am nevoie si eu de un sfat: pentru un joc ca al meu,bazat pe atac si control,mai mult pe Bh,de langa masa,care ar fi in opinia ta(voastra) cel mai potrivit set up pentru un lemn Xiom "Stradivarius"?Momentan folosesc fete Bty ,Tgy 05(Bh) si Bryce(Fh),nu-i rau de loc,dar simt ca ceva poate fi imbunatatit mai ales pe Fh.Multumesc!
                                  I love table tennis !

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de VladFarcas Vezi post
                                    Setup actual
                                    Bty Balsa Carbo X5
                                    FH Andro Hexer
                                    BH XIOM OMEGA IV PRO
                                    Cu forehandul 60% topspin 20% tai si 20% capace
                                    Cu revereul 30% tai 45 % topspin 25% capace
                                    Ar trebui sa schimb ceva la setup sau antrenamente mai multe ?
                                    Setup-ul este unul foarte bun si bine echilibrat, atat pe FH cat si pe BH.
                                    Pentru a putea face progrese ai nevoie de mult antrenament (minim 3/sapt) si de cineva care sa te ajute in a-ti spune unde cand si cum gresesti.

                                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: Pingpongpro.ro Setup Support - voi intrebati, noi va raspundem

                                      Lemn. Kreanga Carbon (varianta curatata de vopsea, este un off veritabil cu muuult simt)
                                      Fh t05 fx, topspin si retopspin in tot ce depaseste linia mesei, ce nu depaseste preluare preponderent ofensiva, ce nu, push intepat.
                                      Bh t64 fx la fel ca la fh... Numai ca in loc de retopspin folosesc capacele active de pe masa si contre iar la semidistanta retops si contre drepte.
                                      Ambele fete cu muult booster...
                                      Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de csabazedler Vezi post
                                        Buna George.
                                        Te felicit pentru initiativa!E ca un fel de "Sfatul doctorului" in cercul nostru restrans, al amatorilor de tenis de masă.Aici doctorul esti tu,cu experienta si pregatirea ta iar asistentul un adevarat profesionist in materiale(Cristi,nu-i asa?).Am nevoie si eu de un sfat: pentru un joc ca al meu,bazat pe atac si control,mai mult pe Bh,de langa masa,care ar fi in opinia ta(voastra) cel mai potrivit set up pentru un lemn Xiom "Stradivarius"?Momentan folosesc fete Bty ,Tgy 05(Bh) si Bryce(Fh),nu-i rau de loc,dar simt ca ceva poate fi imbunatatit mai ales pe Fh.Multumesc!
                                        Multumim dl. Csaba foarte mult pentru cuvintele frumoase si pentru sprijinul atat al dumneavoastra cat si al celorlalti membrii, care pentru noi inseamna foarte mult.
                                        In ceea ce priveste setup-ul dumneavoastra comparativ cu jocul pe care il descrieti e un pic cam rapid.
                                        Ca prim pas, incercati sa jucati cu fetele invers, pe FH T05, iar pe BH Bryce, prima data. Dar totusi la dumneavoastra problema principala o reprezinta lemnul (d.p.m.d.v)
                                        Al doilea pas daca nu a mers primul, este lemnul, iar ca lemn v-as recomanda un BTY Grubba ALL+ sau BTY Primorac OFF- (gama BTY din punctul meu de vedere este cea mai buna), dar aveti si alte solutii, Yasaka Silverline Allwood, Stiga Allround NCT.
                                        Iar daca nici cu al doilea pas problema nu e rezolvata, trebuie sa trecem la fete. Ca fete ati putea proba, Donic Blufire M2 (grea), Yasaka Rakza 7 soft (usoara), Joola Samba+ (usoara), BTY Tenergy 05FX (grea), Stiga Boost TC (usoara), fete mai moi, care s-ar potrivi foarte bine pe lemnele enumerate mai sus. In functie de ce v-am scris la fiecare fata, va puteti alege cum doriti paleta, mai grea respectiv mai usoara. Daca folositi mai mult FH puneti 2.2mm, 2.1mm (BTY) (max), iar pe BH 2.0mm (1.9mm BTY).
                                        Iar dupa ce v-ati facut un setup si sunteti multumit de el, in sensul ca il simtiti, trebuie sa va apucati de antremanete. Cu cat mai multe cu atat mai bine.
                                        Spor la treaba si sper ca v-am putut fi de ajutor !

                                        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Multumesc George,
                                          prezentarea facuta ne arata ca nu intamplator esti acolo unde esti,in elita tm amator!Experienta se acumuleaza la masa de joc,testand mai multe setup-uri pana la cel potrivit stilului propriu.Antrenamentele asidue aduc cu sine siguranta, progresul,maiestria si performanta.Daca-mi este permis sa fac o gluma(nevinovata,dar in acelasi timp adevarata si..acida!),la sfarsitul prezentarilor tale, in locul tau mi-as permite sa le sugerez interlocutorilor ca daca nici ultimul setup testat nu-i satisfac atunci te oferi sa le dai si mana dreapta!!!ha,ha...asa sigur vom juca cu totii mai bine......mult mai bine!!Si, ca sa-l "parafrazez" pe colegul si prietenul meu,Maestrul Adimucu,adaug eu:
                                          "Nimic in lume n-are pret,Ca un setup bun si "istet".
                                          I love table tennis !

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Salut,
                                            N-am mai jucat tenis din scoala generala, atunci jucam zilnic si ajunsesem la un nivel bun pentru amatori. Am fost zilele trecute la munte, am jucat din nou si mi-a revenit interesul pentru acest joc. Vreau sa-mi cumpar o paleta, si pentru ca tot am gasit acest forum m-am hotarat sa nu cumpar din supermarket. De aceea te rog sa imi recomanzi ceva cu un pret de pana in 100 euro. Joc aproape de masa, folosesc mai mult reverul. Multumesc anticipat.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              ce parere aveti de:
                                              lemn:NEW DONIC "Wang Xi Dotec Control plus" 80 grame
                                              fete:NEW XIOM OMEGA IV ELITE?
                                              multumesc

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de LAURENTE Vezi post
                                                Salut,
                                                N-am mai jucat tenis din scoala generala, atunci jucam zilnic si ajunsesem la un nivel bun pentru amatori. Am fost zilele trecute la munte, am jucat din nou si mi-a revenit interesul pentru acest joc. Vreau sa-mi cumpar o paleta, si pentru ca tot am gasit acest forum m-am hotarat sa nu cumpar din supermarket. De aceea te rog sa imi recomanzi ceva cu un pret de pana in 100 euro. Joc aproape de masa, folosesc mai mult reverul. Multumesc anticipat.
                                                Salut!
                                                Eu iti propun o paleta construita cu un lemn cu viteza All+ (am in vedere Yasaka Sweden Classic in mod special, dar pot sa mentionez si Yasaka Allround Plus, Stiga Allround NCT, DONIC Waldner Exclusive AR+, DONIC "Waldner Allplay").
                                                Ai putea sa iei fete Yasaka Rakza 7 Soft 2.0 mm, Donic Acuda S2 2.0 mm pentru a avea viteza destula langa masa, dar si control bun. Daca preferi fete mai tari (implicit mai rapide si mai greu de controlat, dar cu spin comparabil sau mai mare), Rakza 9 2.0 mm sau Donic Bluefire M2 2.0 mm sunt urmatoarele mele recomandari.
                                                Aceste combinatii de lemn+fete costa ceva mai putin de 100 euro.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de mirceadicu Vezi post
                                                  ce parere aveti de:
                                                  lemn:NEW DONIC "Wang Xi Dotec Control plus" 80 grame
                                                  fete:NEW XIOM OMEGA IV ELITE?
                                                  multumesc
                                                  Lemnul este creat pentru joc defensiv, cu atac ocazional. Este rigid, dar lent (viteza este DEF+ - All). Fetele Xiom Omega IV Elite sunt moi, controlabile, cu spin bun, dar viteza relativ mica.
                                                  Paleta va fi foarte buna pentru un incepator sau un jucator care trece de la palete hobby la prima paleta profesionala - in cazul in care joaca ofensiv. Pentru joc Allround defensiv (de exemplu - capace si contre langa masa si mingi taiate de la distanta), paleta este buna, dar eu as pune o fata specifica stilului defensiv pe una din parti (iarba, anti-spin, anti-power) pentru a mari controlul si a deranja adversarul. Fete potrivite: Joola Octopus (cu burete pentru joc la distanta, fara burete pentru joc aproape de masa), Yasaka Phantom 0012 sau Yasaka Anti-Power, Butterfly Super-Anti, 729 804 (Anti).
                                                  Altfel, as zice ca un lemn din gama All+ sau Off- ar fi mai bun pentru un joc ofensiv. Yasaka Allround Plus, Yasaka Sweden Classic, Silverline All Wood, Stiga Allround NCT, DONIC Waldner Exclusive AR+, DONIC "Waldner Allplay" sau altele din aceeasi gama de viteza sunt, probabil, foarte potrivite. Din gama Off- -> Primorac Off-, Donic Li Ping Kitex, Yasaka Ma Lin Soft Carbon ar fi cateva optiuni.
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Ce parere aveti de Yasaka Phantom 0012 infinity sau yasaka phantom 0011..? si m-ar mai interesa daca se poate.. o parere despre un lemn ca viteza maxim OFF- (in jurul a 200 de lei)..cu mult control. am un Butterfly M. Maze OFF.. si e prea rapid pentru iarba.. Multumesc
                                                    Ultima editare de Raul; 03.dec.2012, 19:33.

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X