Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
    Salut Ionut,

    Din pacate nu am avut placerea de a juca cu acest lemn.
    Deci nu iti pot da informatii concrete despre el, dar dupa ce scrie pe el, clar este un lemn allround spre defensiv lucru pe care cred ca l-ai observat si tu.
    Nu cunosc nici stilul tau de joc si nu stiu nici ce iti doresti de la acest lemn, poate imi poti face o scurta descriere despre ce ai vrea tu.
    Daca o sa ne vedem pe la un concurs am sa dau cateva mingii cu el si am sa iti fac un scurt review.

    Spor !

    Stima si multumesc pentru raspuns.

    Stilul pe care incerc sa il dezvolt:
    -Topsin controlat din serviciu adversarului si controlul mingilor de la distanta de masa.
    -Lovituri cu putere de la distanta si scoaterea topsinurilor tot de la distanta cu re/topsin.
    -Serviciu foarte puternic cu mult efect.

    Deocamdata astea sunt loviturile pe care incerc sa le dezvolt si sa le stapanesc cat mai bine.

    Multumesc inca o data
    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

    Comentariu


    • Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
      Salut,

      Fetele Yasaka Rakza 7 soft sunt niste fete moi cu mult control, dar si cu o viteza foarte buna. Lemnul pe care l-ai vazut si anume Yasaka Extra Special este un lemn care sare foarte tare. Iti recomand mai bine sa mergi pe un Yasaka Ma Lin Carbon sau pe un Donic Baum Sawtec OFF- sau de ce nu un Yasaka Ma Lin Soft Carbon.
      Dealtfel mai poti combina Yasaka Rakza 7 pe FH grosime max (daca te duci mai in spate) sau 2.0mm (daca joci de langa masa), iar pe BH sa mergi pe un Yasaka Rakza 7 soft 2.0mm pentru control si precizie.


      Toate bune,
      Spor la treaba !
      Iti multumesc frumos!
      Cred ca o sa raman pe Yasaka Rakza 7 MAX pe FH, Rakza 7 soft 2.0mm pe BH cu lemnul Donic Baum Sawtec OFF.

      Multumesc mult din nou.

      Comentariu


      • Va salut ! Am un setup format din lemn Levi OFF (7 straturi,din care 2 tesatura de bazalt) si fete Xiom Vega Pro.As dori sa schimb fetele cu unele care sa-mi ofere mai mult spin si viteza,pentru serve cu mai mult spin si un topspin mai agresiv.In lista mea de posibile viitoare achizitii figureaza mai multe fete(Andro Rasant,Joola Maxxx 450,Tibhar Evolution MX-P,Xiom Vega Japan,Xiom Omega V Tour,Yasaka Rakza X),dar diferentele dintre ele sunt relativ mici si nu stiu care dintre ele ar servi mai bine scopului meu si ,in concluzie,la care sa ma opresc.Ca stil de joc,sunt un jucator ofensiv,joc aproape de masa si semidistanta (pana in 3 m de masa),jocul meu bazandu-se in mare masura pe topspin,in special pe cel de FH (dar nu numai).Astept de la d-voastra un sfat,o lamurire, care sa ma ajute sa ma hotarasc asupra fetelor. Va multumesc !
        Ultima editare de Teodor1; 25.nov.2015, 14:27.

        Comentariu


        • salut, ai avut dreptate legat de 05 fx pe Gergely, e altceva, dupa experienta cu xiom sigma 2 pro.nu mai am de gand sa le schimb dar sa vedem cat o sa ma tina😉
          butterfly gergely tamca 5000
          xiom sigma pro II
          xiom sigma pro II

          Comentariu


          • Ma ajuta cineva, caut un analog al fetei Donic Baracuda? stiu ca e cam vechi modelul, de aia caut ceva din generatia noua de fete, sa fie apropiata ca proprietati cu Baracuda

            Comentariu


            • Postat în original de metallkyo Vezi post
              Ma ajuta cineva, caut un analog al fetei Donic Baracuda? stiu ca e cam vechi modelul, de aia caut ceva din generatia noua de fete, sa fie apropiata ca proprietati cu Baracuda
              http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...-LEMNE-si-FETE

              Comentariu


              • fiti serios, chiar va orientati dupa tabelele este? Prefer pareri bazate pe experienta.

                Comentariu


                • Postat în original de metallkyo Vezi post
                  fiti serios, chiar va orientati dupa tabelele este? Prefer pareri bazate pe experienta.
                  Salut.
                  Tabelele pe care Emi le-a postat sunt orientative, o idee poti sa iti faci, intradevar ca nu pot fi precise, dar ca idee sunt ok.
                  Da, fata Donic Baracuda este o fata de generatie mai veche, o fata care si acum este foarte apreciata raportand calitate/pret.
                  Gama Baracuda a fost printre primele fete cu burete mai poros, inainte sa apara Tenergy, ele sunt fete care s-au pliat foarte bine atat cu solutia veche cat si cu noua solutie pe baza de apa.
                  O fata asemanatoare fetei Donic Baracuda d.p.m.d.v ar fi Donic Bluefire M2, o fata speciala pentru solutia pe baza de apa (daca se lipeste cu solutie pe baza de toluen, buretele sufera nu sare mai bine ca la Baracuda).
                  Eu personal am jucat o perioada cu ele si am fost foarte multumit de ele.
                  Dealtfel le cataloghez printre cele mai bune fete de la Donic !

                  Toate bune si sper ca te-am ajutat !

                  www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                  www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                  Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                  Comentariu


                  • OK Gheorghe. Asa intrebare, am fata Donic Bluefire JP02, si pe lemnul meu Nittaku mi s-a parut mult mai fost soft,mai slow dar nu si mai spin,in comparatie cu Baracuda. Chiar am dat banii in vint, p/u ca sta fara treaba acum. Nu stiu poate lemnul este de vina.
                    Deci JP02 este analog cu M2? Sau pot sa ma astept la altceva de la M2?
                    Si cei cu M1? Sa inteleg ca e mai rapida decit Baracuda, dar mai sunt diferente ?

                    Comentariu


                    • Buna ziua, sunt nou pe aici, m-am gandit ca m-ar ajuta opinia unui jucator cu experienta. Locuiesc in SUA, joc cam o data pe saptamana impotriva adversarilor asiatici (chinezi si indieni), ratingul meu USATT este in jur de 1700-1800. Cateodata mai ciupesc cate un set impotriva celor de 2000-2100, dar nimic mai mult...Ok, asta a fost partea de background. Ma gandeam sa imi schimb fetele de paleta, le am cam de 2 ani si efectul nu mai prinde.

                      1: Jucator ofensiv, preferabil din mid-range sau din spate de tot.
                      2: Mult spin si viteza pe FH loops (predominant), un pic mai pasiv pe rever, retururi "chiquita" pe orice minge slaba. Servicii foarte bune, cu mult efect (compliment primit de la adversari mult mai bine cotati)
                      3: Butterfly Millerga FL, 5w, 85g, medium, OFF-/Spin-Art 2.1mm/Bryce Hard 1.9mm, foarte multumit de Spin-Art, foarte dezamagit de Bryce dupa 2 ani de zile. Efectul nu mai prinde aproape deloc.

                      Am comandat deja de pe Paddle Palace un Tibhar Evolution MX-S de 2.1mm si un Donic Bluefire M3 de 2.0mm. Vreau sa pastrez lemnul, e in stare impecabila, are 85g, se pliaza perfect pe mana mea subtire. In principiu, ma bazez foarte mult pe servicii cu sidespin si 3rd ball attacks, inclusiv impotriva chinezilor care joaca cu mult backspin. Daca raliul se prelungeste, prefer sa ma mut in spate si sa dau "hook" FH loops. Ma tem ca fetele noi o sa fie prea sensibile la spin si nu o sa pot returna cu acelasi control ca inainte.

                      Astept orice sfat. M-am uitat si la Rakza 7 si Mark V, dar am preferat totusi ceva cu mai mult spin.
                      Lemn: Butterfly Millerga OFF-
                      FH: Tibhar Evolution MX-S 2.1mm
                      BH: Donic Bluefire M3 2.0mm

                      Comentariu


                      • Buna ziua,
                        Am cumparat recent un lemn Galaxy T-11+ pe care am pus fetele mele Tibhar Nimbus Soft si desi sunt incepator la topspin parca totusi asteptam mai mult .
                        Plecand de aici (din pacate dupa cumparare) am gasit apoi pe net ca lemnul nu este chiar recomandat pentru topspin .
                        Prin urmare as dori un sfat : sa am rabdare cu actuala configuratie , imi puteti sugera ceva fete mai bune pentru topspin fara a pierde controlul + viteza sau trebuie sa ma gandesc neaparat sa schimb lemnul ...sau orice alta sugestie aveti ?

                        Multumesc mult

                        Comentariu


                        • ?ți ia ani de zile să poți afirma ca nu mai ești începător în a da topspin. Fețele sunt bune. Antrenamente cât mai multe și așteptări cât mai puține în faza asta cel puțin.Nu știu multe despre lemn...recomandat un All+. Și cineva care să te corecteze.și muncă ....multă muncă .la începuturile mele am jucat cu xiom Axelo. Acum zâmbesc ușor si-mi iert ignoranta.
                          Lemnul trebuie să fie All+ sau Off -.
                          Blade : 729 Dinasty Hinoki off
                          FH: Xiom Asia Japan
                          BH:Xiom Asia Japan

                          Comentariu


                          • Postat în original de metallkyo Vezi post
                            OK Gheorghe. Asa intrebare, am fata Donic Bluefire JP02, si pe lemnul meu Nittaku mi s-a parut mult mai fost soft,mai slow dar nu si mai spin,in comparatie cu Baracuda. Chiar am dat banii in vint, p/u ca sta fara treaba acum. Nu stiu poate lemnul este de vina.
                            Deci JP02 este analog cu M2? Sau pot sa ma astept la altceva de la M2?
                            Si cei cu M1? Sa inteleg ca e mai rapida decit Baracuda, dar mai sunt diferente ?
                            Salutare !

                            Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, dar sunt foarte ocupat.
                            Problema este ca nu stiu ce doresti mai exact de la acest setup. Spune-mi exact ce paleta ai lemn + fete si ce iti doresti de la ea.
                            Gama JP este ceva mai soft decat gama M, nu sunt chiar la fel, dar sunt apropiate.
                            M1 este fata cu duritatea cea mai mare din gama Bluefire seria M, dar nu si cea mai rapida; cea mai rapida consider ca e Bluefire M1 Turbo.
                            Decat Baracuda d.p.m.d.v atat atat Bluefire M2 cat si Bluefire JP02 sunt mai bune, agata mai bine, au control cam la fel iar ca viteza eu zic ca sunt peste gama Bluefire.

                            Postat în original de Sauronx92 Vezi post
                            Buna ziua, sunt nou pe aici, m-am gandit ca m-ar ajuta opinia unui jucator cu experienta. Locuiesc in SUA, joc cam o data pe saptamana impotriva adversarilor asiatici (chinezi si indieni), ratingul meu USATT este in jur de 1700-1800. Cateodata mai ciupesc cate un set impotriva celor de 2000-2100, dar nimic mai mult...Ok, asta a fost partea de background. Ma gandeam sa imi schimb fetele de paleta, le am cam de 2 ani si efectul nu mai prinde.

                            1: Jucator ofensiv, preferabil din mid-range sau din spate de tot.
                            2: Mult spin si viteza pe FH loops (predominant), un pic mai pasiv pe rever, retururi "chiquita" pe orice minge slaba. Servicii foarte bune, cu mult efect (compliment primit de la adversari mult mai bine cotati)
                            3: Butterfly Millerga FL, 5w, 85g, medium, OFF-/Spin-Art 2.1mm/Bryce Hard 1.9mm, foarte multumit de Spin-Art, foarte dezamagit de Bryce dupa 2 ani de zile. Efectul nu mai prinde aproape deloc.

                            Am comandat deja de pe Paddle Palace un Tibhar Evolution MX-S de 2.1mm si un Donic Bluefire M3 de 2.0mm. Vreau sa pastrez lemnul, e in stare impecabila, are 85g, se pliaza perfect pe mana mea subtire. In principiu, ma bazez foarte mult pe servicii cu sidespin si 3rd ball attacks, inclusiv impotriva chinezilor care joaca cu mult backspin. Daca raliul se prelungeste, prefer sa ma mut in spate si sa dau "hook" FH loops. Ma tem ca fetele noi o sa fie prea sensibile la spin si nu o sa pot returna cu acelasi control ca inainte.
                            Astept orice sfat. M-am uitat si la Rakza 7 si Mark V, dar am preferat totusi ceva cu mai mult spin.
                            Salut !

                            Imi place stilul in care ti-ai caracterizat jocul
                            E destul de evident cu BTY Bryce Hard 1.9mm sa nu ai un control asa bun. (personal nu am folosit-o dar din nume imi sugereaza ca este o fata destul de rigida)
                            Pe FH poti ramane linistit cu BTY SpinART, am dat cu ea, imi place, este o fata cu foarte mult efect, nu imi place ca este un pic rigida, dar in rest este o fata foarte buna.
                            Tibhar MX-S nu am dat si nu iti pot spune ceva despre ele, iar Donic Bluefire M3 este o fata foarte buna pentru BH atat la nivel de incepator cat si la nivel de amator, dar cand dai mai tare si ai un joc mai agresiv e bine sa fie ceva mai rigida gen Baracuda M2, grosime 2.0mm sau de ce nu in cazul tau (daca zici ca joci de la distanta) max.
                            Intotdeauna o sa fie o mica problema d.p.m.d.v in jocul tau, deoarece vrei sa ai mult control de langa masa (preluare, serviciu, primul topspin), dar si sa iti arunce din spate in schimburi mai lungi de topspin-retopspin.
                            Consider ca o fata Donic Bluefire M2 2.0mm sau BTY Tenergy 05 FX 1.9mm ti-ar fi mai potrivita.

                            Toate bune si spor la treaba !

                            Postat în original de Pitzi Vezi post
                            Buna ziua,
                            Am cumparat recent un lemn Galaxy T-11+ pe care am pus fetele mele Tibhar Nimbus Soft si desi sunt incepator la topspin parca totusi asteptam mai mult .
                            Plecand de aici (din pacate dupa cumparare) am gasit apoi pe net ca lemnul nu este chiar recomandat pentru topspin .
                            Prin urmare as dori un sfat : sa am rabdare cu actuala configuratie , imi puteti sugera ceva fete mai bune pentru topspin fara a pierde controlul + viteza sau trebuie sa ma gandesc neaparat sa schimb lemnul ...sau orice alta sugestie aveti ?

                            Multumesc mult
                            Buna seara !

                            Nu cunosc lemnul Galaxy T-11+, fetele stiu ca sunt fete bune cu control si bune atat pentru inceput cat si pentru mai tarziu.
                            Nu stiu exact la ce va asteptati mai mult.. sare prea incet sau prea tare ?
                            Daca sare prea incet (inclin sa cred asta pentru ca majoritatea dintre amatori/incepatori vor viteza) este un lucru bun, astfel veti invata mai bine sa imprimi efect topspinului.
                            Daca sare prea tare, va recomand sa va puneti unul mai incet pentru a nu va strica lovitura de topspin (setup-urile care sar tare te incurajeaza sa pui paleta si nu mai inveti sa lovesti mingia; lucru care este esential in acest sport)
                            Puteti sa ramaneti si pe acest lemn daca sare tare,va veti obisnui cu el, dar mai tarziu d.p.m.d.v o sa va para rau ca o sa trebuiasca sa corectezi pe alocuri si va fi foarte greu.

                            Spor la antrenamente !

                            Postat în original de Botea Fabian Vezi post
                            ?ți ia ani de zile să poți afirma ca nu mai ești începător în a da topspin. Fețele sunt bune. Antrenamente cât mai multe și așteptări cât mai puține în faza asta cel puțin.Nu știu multe despre lemn...recomandat un All+. Și cineva care să te corecteze.și muncă ....multă muncă .la începuturile mele am jucat cu xiom Axelo. Acum zâmbesc ușor si-mi iert ignoranta.
                            Lemnul trebuie să fie All+ sau Off -.
                            Va salut,

                            Intradevar antrenamentul este foarte important in acest sport, dar si o paleta este foarte importanta (din acest motiv am deschis acest topic).
                            Dar, degeaba faci antrenament cu o paleta preasamblata ca nu vei putea lovii corect ca nu va sarii, sau degeaba faci antrenament cu o paleta bunicica daca nu ai pe cineva care sa te corecteze, sau degeaba faci antrenament ai si paleta ai si pe cineva care te corecteaza, dar acel cineva nu cunoaste loviturile corecte de tenis de masă s.a.m.d. complicat.
                            Exact cum a-ti spus dvs, munca, multa munca, mai adaug eu perseverenta, studiu, disponibilitate si un pic de talent este cheia succesului in tenisul de masa

                            Multumesc !

                            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                            Comentariu


                            • Buna seara ...aveti vreo idee despre lemnul DHS Hurricane Hao 656 off + ???
                              Vad ca jucatorii mari folosesc DHS-urile ....Multumesc anticipat!

                              Comentariu


                              • Postat în original de danipetcu Vezi post
                                Buna seara ...aveti vreo idee despre lemnul DHS Hurricane Hao 656 off + ???

                                Vad ca jucatorii mari folosesc DHS-urile ....Multumesc anticipat!

                                Salut!
                                Lemnele DHS sunt evaluate dupa o scala pana la OFF++. HH656 este un lemn OFF spre OFF-, dupa standardul Butterfly.
                                Lemnul este făcut dupa reteta ayous-spruce-koto, care este una clasica. Simtul este foarte plăcut, viteza este buna, dar nu foarte mare, lemnul este perfect pentru topspin.
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • Salut,

                                  Apropos de DHS Hurricane Hao si Hurricane Hao 656. Cel de-al 2-lea se mai fabrica sau nu, ca eu nu-l gasesc de vanzare pe Tabletennis11 si nici prezentat pe http://www.dhs-tt.com/en/ ?

                                  Multumesc mult!

                                  - - - Actualizat - - -

                                  M-am lamurit intre timp
                                  Nu mai considerati mesajul anterior!
                                  Lemn:Xiom Zeta
                                  Fete:MX-P

                                  Comentariu


                                  • Ce parere aveti de lemnul Stiga e... VII?
                                    e...si nu mai stiu cum...adica lemn de abanos

                                    Trimis de pe al meu HUAWEI P6-U06 folosind Tapatalk

                                    Comentariu


                                    • Ebenholz...

                                      Trimis de pe al meu HUAWEI P6-U06 folosind Tapatalk

                                      Comentariu


                                      • Cum se comporta rakza x soft pe un lemn rigid, ma refer la urmatoarele caracteristici: viteza control ,spin ? M-ar interesa daca a folosit-o cineva pe fh ?
                                        Va multumesc anticipat !
                                        blade:butterfly korbel SK 7
                                        FH:victas limber
                                        BH:rakza 7 soft

                                        Comentariu


                                        • Va rog pe toti cei care postati aici sa cititi cu atenție primul post si sa incercati sa cereti informatiile pe care le doriti dupa ce oferiti informatiile pe care le-am specificat acolo.
                                          Este greu sa răspundem (eu si George Durdun) la întrebări punctuale referitoare la materiale pe care, poate, nici nu le-am încercat.
                                          Acest topoc ar trebui sa ofere răspunsuri despre materiale potrivite unui stil de joc si mai putin comentarii punctuale la materiale, independent de stilul jucătorului.
                                          Cum am mai spus si alta data, nu exista o combinatie universala, care sa placa tuturor jucătorilor, asa ca diferenta este facuta de stilul fiecăruia, de nivelul de joc si de preferinta personala.
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • Salut,
                                            Am lemn Ma lin soft carbon cu fete Rakza 7 soft. Imi place aceasta paleta si cred ca datorita ei am crescut in jocul meu, dar ma gandesc sa schimb fetele cu ceva mai bun care sa ma ajute sa progresez in continuare. Va rog un sfat in acest sens.

                                            Multumesc!

                                            Comentariu


                                            • Cum se comporta rakza x soft pe un lemn rigid, ma refer la urmatoarele caracteristici: viteza control ,spin ? M-ar interesa daca a folosit-o cineva pe fh ?
                                              Mentionez ca pe bh am rakza 7 soft, si se potriveste foarte bine cu stilul meu de joc, dar pe fh, as dori altceva decat victas 01, pe care o am acum.
                                              Va multumesc anticipat !
                                              Stil de joc-semidistanta (0,5-1m),mixt, capace si atac din topspin,cand am ocazia...
                                              Nivel de joc -mediu
                                              blade:butterfly korbel SK 7
                                              FH:victas limber
                                              BH:rakza 7 soft

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de Onisor Vezi post
                                                Salut,
                                                Am lemn Ma lin soft carbon cu fete Rakza 7 soft. Imi place aceasta paleta si cred ca datorita ei am crescut in jocul meu, dar ma gandesc sa schimb fetele cu ceva mai bun care sa ma ajute sa progresez in continuare. Va rog un sfat in acest sens.

                                                Multumesc!
                                                Salut!
                                                Nu ai spus nimic despre stilul tau de joc.
                                                Daca paleta te-a ajutat pana acum sa progresezi si nu o ai inca de un an, asteapta sa implinesti un an cu acea combinatie si apoi gandeste-te daca vrei sa schimbi.
                                                Cel mai bun ajutor pentru a progresa este antrenamentul, nu schimbarea echipamentului. Daca gasesti un antrenor care sa stie bine ce face si care sa-ti corecteze miscarile gresite si sa-ti cultive pe cele bune, atunci progresul va fi mult mai mare si mai stabil (nu vei uita usor ce ai invatat).

                                                Postat în original de roscasorin2000 Vezi post
                                                Cum se comporta rakza x soft pe un lemn rigid, ma refer la urmatoarele caracteristici: viteza control ,spin ? M-ar interesa daca a folosit-o cineva pe fh ?
                                                Mentionez ca pe bh am rakza 7 soft, si se potriveste foarte bine cu stilul meu de joc, dar pe fh, as dori altceva decat victas 01, pe care o am acum.
                                                Va multumesc anticipat !
                                                Stil de joc-semidistanta (0,5-1m),mixt, capace si atac din topspin,cand am ocazia...
                                                Nivel de joc -mediu
                                                Salut!
                                                In general, fetele medii sau mediu-moi merg bine pe lemnele rigide. Totusi, Rakza soft (nu am dat decat cateva mingi cu Rakza X soft in particular) cred ca este o fata buna pentru incepatori (chiar si cei care fac antrenament cu antrenor) la FH. Jucatorii mai avansati vor cauta beneficiile oferite de un burete mai tare.
                                                Victas V01 (varianta cea mai tare) este una dintre cele mai versatile fete de pe piata, oferind viteza buna, control bun, spin bun si o greutate mica. Singura problema este ca nu exceleaza la nici una dintre categorii, cu exceptia controlului, poate.
                                                Oricum, Rakza soft poate sa mearga bine la FH pentru stilul tau de joc, dar nu stiu daca nu va arunca mingea prea jos - lucru bun pentru capace, nu prea bun pentru topspin, mai ales din taiata. Oricum, vei avea control bun cu ea, dar am banuiala ca viteza va fi mai mica decat la Victas V01.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • Multumesc pentru raspuns, detaliat si la obiect ! Legat de acest subiect, ce parere ai daca as pune victas 01 limber, in loc de 01, pe fh ?
                                                  blade:butterfly korbel SK 7
                                                  FH:victas limber
                                                  BH:rakza 7 soft

                                                  Comentariu


                                                  • Nu merge,
                                                    Daca ai jucat cu 01 la fh., 01 limber ti se va parea ciorba!
                                                    T05-ALC-T05
                                                    Adrian Gorum

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X