Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de roscasorin2000 Vezi post
    Multumesc pentru raspuns, detaliat si la obiect ! Legat de acest subiect, ce parere ai daca as pune victas 01 limber, in loc de 01, pe fh ?
    Limber este, intr-adevar, moale fata de V01. Si viteza este mai mica. Vei avea mai mult control, daca te obisnuiesti, dar viteza iti va permite sa inchizi punctul doar de langa masa, mai greu la distanta.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • Salutare. Practic un joc all around spre ofensiv. Pe fh ma descurc ok si de ceva vreme pun accent pe topspin din bh. Momentan joc cu un korbel sk7. Am pe fh joola maxxx400 de 2.0 si pe bh tibhar 5q sound de 1.9. Fetele mai merg cam 2-3 luni. Vreau sa incerc un setup cu aceleasi fete la fh si bh. In felul asta dupa 2-3 luni pot intoarce paleta si uza intr-un final fetele uniform, avand in vedere ca fata de fh se uzeaza la mine mai repede. Ce e mai ok: joola maxxx400 de 2.0 sau joola rhyzm 425 tot de 2.0? In principal, care ar fi mai buna la bh, pentru ca pe fh ma adaptez mai usor.
      Multumesc anticipat pentru raspuns.
      Xiom Vega Pro Bty Innerforce ALC ST Xiom Vega Pro

      Comentariu


      • Postat în original de wolverine Vezi post
        Salutare. Practic un joc all around spre ofensiv. Pe fh ma descurc ok si de ceva vreme pun accent pe topspin din bh. Momentan joc cu un korbel sk7. Am pe fh joola maxxx400 de 2.0 si pe bh tibhar 5q sound de 1.9. Fetele mai merg cam 2-3 luni. Vreau sa incerc un setup cu aceleasi fete la fh si bh. In felul asta dupa 2-3 luni pot intoarce paleta si uza intr-un final fetele uniform, avand in vedere ca fata de fh se uzeaza la mine mai repede. Ce e mai ok: joola maxxx400 de 2.0 sau joola rhyzm 425 tot de 2.0? In principal, care ar fi mai buna la bh, pentru ca pe fh ma adaptez mai usor.

        Multumesc anticipat pentru raspuns.

        Salut!
        Probabil ca Rhyzm 425 e mai bun la BH, ca arunca mingea mai jos decât Maxxx 400. Totusi, cred ca seria Maxxx rezista mai mult decât Rhyzm, iar Maxxx 400 e mai moale (mai putin potrivita la FH).
        Pana la urma, decizia iti apartine.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • Ar merge un maxxx 450 de 2.0 fh/bh? Sau ar fi prea rapida combinatia?
          Xiom Vega Pro Bty Innerforce ALC ST Xiom Vega Pro

          Comentariu


          • Postat în original de wolverine Vezi post
            Ar merge un maxxx 450 de 2.0 fh/bh? Sau ar fi prea rapida combinatia?

            Depinde de nivelul tau de joc. Pentru unii ar putea sa para prea lenta
            Eu zic ca e o combinatie buna, mai buna ca si cu Maxx400.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • Atunci intre joola maxxx 450 si rhyzm 425 ce ati alege? Stiu ca Rhyzm sunt fete de generatie mai veche decat Maxxx, dar pe net tot vad rhyzm-urile laudate si nu prea multe de bine despre maxxx 450.
              Xiom Vega Pro Bty Innerforce ALC ST Xiom Vega Pro

              Comentariu


              • Mie mi-a plăcut Maxxx450 la BH. As fi putut juca cu 500 la FH, dar 450 mi s-a părut prea moale.
                Depinde de nivelul tău de joc si de preferință.
                Probabil vei castiga ceva viteza si vei pierde ceva control fata de paleta actuala.
                Cat despre Maxxx - Quadri Aruna, jucător sponsorizat de Joola, joaca cu Maxxx 500.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • Va rog sa-mi recomandati o fata pentru backhand pentru un lemn elastic - in genul Nittaku Violin (limba la suprafata si o grosime de 5,5 mm).
                  La momentul acesa am un 05fx - 1,9mm care este foarte bun la distanta medie de masa 2-3 m dar problematic (saltaret, mai greu controlabil langa masa si pe masa ).
                  Ce asi dori : un simt mai tare (un burete mai tare ? ), mai putin saltareata, mai lenta decat 05fx, mai controlabila pe masa si langa masa si mai problematica la distanta medie ( de .. nu le poti avea pe toate....)
                  Inclin sa cred ca am nevoie de fete cu burete tare si topsheet moale (soft) si din acest punct de vedere ma gandesc la - Rakza 9, Razant Grip, JP03, Vega Pro - nu am jucat cu ele si nu stiu care sunt mai putin rapide si mai putin saltarete comparativ cu 05fx.

                  Joc preponderent pe masa (mingi scurte ) si de langa masa si atac imediat cand am ocazia in special topspin (pe principiu dau tare si bine = o singura data.... de regula).
                  Pe FH - Am DHS Hurricane 2 Neo, fara boost - (cu fata asta pot sa doar scurt sau atac, ma gandesc sa o schimb cu Victas VS 401 in ideea de mai multa varietate în ceea ce priveste jocul pe FH, viteza este ok)
                  Multumesc.
                  Ultima editare de Portos; 17.ian.2016, 18:20.

                  Comentariu


                  • Postat în original de Portos Vezi post
                    Va rog sa-mi recomandati o fata pentru backhand pentru un lemn elastic - in genul Nittaku Violin (limba la suprafata si o grosime de 5,5 mm).
                    La momentul acesa am un 05fx - 1,9mm care este foarte bun la distanta medie de masa 2-3 m dar problematic (saltaret, mai greu controlabil langa masa si pe masa ).
                    Ce asi dori : un simt mai tare (un burete mai tare ? ), mai putin saltareata, mai lenta decat 05fx, mai controlabila pe masa si langa masa si mai problematica la distanta medie ( de .. nu le poti avea pe toate....)
                    Inclin sa cred ca am nevoie de fete cu burete tare si topsheet moale (soft) si din acest punct de vedere ma gandesc la - Rakza 9, Razant Grip, JP03, Vega Pro - nu am jucat cu ele si nu stiu care sunt mai putin rapide si mai putin saltarete comparativ cu 05fx.

                    Joc preponderent pe masa (mingi scurte ) si de langa masa si atac imediat cand am ocazia in special topspin (pe principiu dau tare si bine = o singura data.... de regula).
                    Pe FH - Am DHS Hurricane 2 Neo, fara boost - (cu fata asta pot sa doar scurt sau atac, ma gandesc sa o schimb cu Victas VS 401 in ideea de mai multa varietate în ceea ce priveste jocul pe FH, viteza este ok)
                    Multumesc.
                    Salutare,

                    Din cele enumerate de tine cea mai buna varianta ar fi sa mergi pe Donic Bluefire JP 03, o fata cu burete moale, control foarte bun si nu foarte saltareata.
                    Yasaka Rakza9 are topsheet-ul si buretele mai rigid, mai densa, dar arunca foarte tare. Andro Rasant Grip nu stiu despre ea ca nu am jucat cu ea, iar Vega Pro, daca e cea pe care o stiu este o fata care arunca ceva mai tare decat Donic Bluefire JP 03, dar si aceasta este o varianta daca vrei totusi ceva viteza la atac.

                    Ca sa joci bine cu fata chinezeasca de tip Hurricane pe FH trebuie sa ai miscarile adecvate pentru a nu te trage in jos. Este o fata foarte buna pentru jucatorii care nu au asa mult timp de antrenamente.
                    Ea fiind o fata rigida ajuta intradevar la scurt-scurt, la preluare, la serviciu si la primul topspin (care trebuie sa aiba mult efect), dar in schimburile mai lungi daca nu este "preparata" nu este asa eficienta.
                    Ti-as recomanda totusi sa incerci noua fata de la Yasaka, si anume Yasaka Rising Dragon, o fata cu topsheet chinezesc, control japonez si viteza europeana (asa zice producatorul si in mare cam asa si este).

                    Toate bune si spor la treaba !

                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                    Comentariu


                    • Revin cu o intrebare relativ la intrebarile mele din postul #806. M-am hotarat sa merg pe Joola Rhyzm 425 de 2.0 pe ambele parti. Acum sunt un pic in dilema pe ce lemn sa le pun Am un Korbel SK7 ST de 89 grame si un TImo Boll Spirit ST de 89 grame. TBS-ul l-am luat pentru viitor, dar cineva mi-a spus ca daca gandul meu e sa joc intr-un final cu TBS-ul sa trec peste Korbel SK7 si sa merg direct pe TBS si sa intru si eu un randul lumii vindecata de sindromul EJ.

                      Inclin sa mai raman pe Korbel SK7 pentru feedback-ul care il ofera in cazul in care nu dai cu centrul paletei, feedback care nu mai exista, cel putin asa zice teoria si majoritatea forumistilor, in cazul TBS din cauza sweet spot-ului mai mare. Mentionez ca am 34 ani si joc de 2-3 ori pe saptamana. Momentan nu mai fac antrenamente cu un "antrenor", doar joc cu 3-4 oameni, si mai buni si mai putin buni decat mine.

                      Pareri? Multumesc anticipat.
                      Xiom Vega Pro Bty Innerforce ALC ST Xiom Vega Pro

                      Comentariu


                      • Postat în original de wolverine Vezi post
                        Revin cu o intrebare relativ la intrebarile mele din postul #806. M-am hotarat sa merg pe Joola Rhyzm 425 de 2.0 pe ambele parti. Acum sunt un pic in dilema pe ce lemn sa le pun Am un Korbel SK7 ST de 89 grame si un TImo Boll Spirit ST de 89 grame. TBS-ul l-am luat pentru viitor, dar cineva mi-a spus ca daca gandul meu e sa joc intr-un final cu TBS-ul sa trec peste Korbel SK7 si sa merg direct pe TBS si sa intru si eu un randul lumii vindecata de sindromul EJ.

                        Inclin sa mai raman pe Korbel SK7 pentru feedback-ul care il ofera in cazul in care nu dai cu centrul paletei, feedback care nu mai exista, cel putin asa zice teoria si majoritatea forumistilor, in cazul TBS din cauza sweet spot-ului mai mare. Mentionez ca am 34 ani si joc de 2-3 ori pe saptamana. Momentan nu mai fac antrenamente cu un "antrenor", doar joc cu 3-4 oameni, si mai buni si mai putin buni decat mine.

                        Pareri? Multumesc anticipat.

                        Eu m-as hotăr? la unul dintre cele doua lemne si as închide capitolul. SK7 este cel putin la fel de bun ca TBS. Diferenta de sweetspot este mica. Sk7 face mai mult spin, dar TBS este mai stabil si mai bun la smash si capace.
                        Daca nu faci antrenament cu antrenor, alege pe cel cu care te simti tu mai bine.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • Ideea e ca nu am jucat inca cu TBS, si nu stiu daca m-as simti mai bine cu el aici e dilema mea )

                          Sent from my E2303 using Tapatalk
                          Xiom Vega Pro Bty Innerforce ALC ST Xiom Vega Pro

                          Comentariu


                          • Postat în original de wolverine Vezi post
                            Ideea e ca nu am jucat inca cu TBS, si nu stiu daca m-as simti mai bine cu el aici e dilema mea )

                            Sent from my E2303 using Tapatalk
                            Sa te scot din ceata...TBS fata de SK7 e superior la TOATE capitolele inclusiv controlul: sweet-spot-ul foarte mare...genereaza mult spin datorita dwell-time-ului f bun...topspin-urile de langa masa, de la semi-distanta si de la distanta sunt f bune!!! Am jucat prima oara cu el cand aveam cam un an cand m.am apucat de tenis si a fost extraordinar. Iti schimba jocul extraordinar de mult in bine! Am reusit sa castig cu baieti mai buni ca mine! Am vrut sa scot in evidenta ca nu aveam o mare experienta si totusi il puteam controla foarte bine! Iti recomand yasaka mark v hps si hps soft..donic coppa platin..sau TENERGY 05 fx! Stima ( e pacat sa ai un TBS si sa.l ti rezerva)

                            Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk

                            Comentariu


                            • Postat în original de Edy Alexman Vezi post
                              Sa te scot din ceata...TBS fata de SK7 e superior la TOATE capitolele inclusiv controlul: sweet-spot-ul foarte mare...genereaza mult spin datorita dwell-time-ului f bun...topspin-urile de langa masa, de la semi-distanta si de la distanta sunt f bune!!! Am jucat prima oara cu el cand aveam cam un an cand m.am apucat de tenis si a fost extraordinar. Iti schimba jocul extraordinar de mult in bine! Am reusit sa castig cu baieti mai buni ca mine! Am vrut sa scot in evidenta ca nu aveam o mare experienta si totusi il puteam controla foarte bine! Iti recomand yasaka mark v hps si hps soft..donic coppa platin..sau TENERGY 05 fx! Stima ( e pacat sa ai un TBS si sa.l ti rezerva)

                              Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk
                              Si de ce nu mai joci cu TBS? Exista altul mai bun?
                              Parca ai avut si TB ALC, nu?
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • Postat în original de grasomega Vezi post
                                Si de ce nu mai joci cu TBS? Exista altul mai bun? [emoji38]
                                Parca ai avut si TB ALC, nu?
                                Acum numai sunt in tara si numai joc deloc.. jocam cu dr neubauer superblock..l.am pus pe un lemn def Bty gionis insa o sa revin la soft si o sa.mi iau TBS! (Cam greu..dar caut black tag) STIMA

                                Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk

                                Comentariu


                                • Buna ziua,
                                  Joc tenis de mai bine de 10 ani, insa nu la nivel profesionist. Momentan detin o paleta Joola, insa fetele au inceput sa se "deterioreze", simt ca nu mai face fata la stilul meu de joc. Doresc o paleta amantor - avansat. Imi place sa joc mai mult agresiv decat defensiv. As dori daca ma poate ajuta cineva cu o recomandare atat pentru lemn cat si pentru fete de paleta. Ca si fete, am pus ochii pe Xiom Omega IV Asia, dar nu stiu ce lemn ar merge in combinatie cu fata respectiva sau cat de buna e fata respectiva, din review-uri pare sa fie okay. Sau orice alta recomandare e binevenita, intrucat nu prea ma pricep. As aprecia orice ajutor, va multumesc!

                                  Comentariu


                                  • Buna ziua,
                                    Am un prieten care are de vanzare, cu un pret foarte bun, zic eu, un lemn stiga INFINITY VPS V cu fete airocS atat pe fh cat si pe bh ( a costat in jur de 700 ron lemnul plus fetele il da cu 400 ron).
                                    Vreau sa va intreb, daca pentru un jucator incepator, dar ambitios, se merita achizitionat un astfel de setup?
                                    Va multumesc anticipat de sfat domnule Grasomega si astept sfatul dumneavoastra.
                                    O zi buna

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de Sergiu Bucerzan Vezi post
                                      Buna ziua,
                                      Joc tenis de mai bine de 10 ani, insa nu la nivel profesionist. Momentan detin o paleta Joola, insa fetele au inceput sa se "deterioreze", simt ca nu mai face fata la stilul meu de joc. Doresc o paleta amantor - avansat. Imi place sa joc mai mult agresiv decat defensiv. As dori daca ma poate ajuta cineva cu o recomandare atat pentru lemn cat si pentru fete de paleta. Ca si fete, am pus ochii pe Xiom Omega IV Asia, dar nu stiu ce lemn ar merge in combinatie cu fata respectiva sau cat de buna e fata respectiva, din review-uri pare sa fie okay. Sau orice alta recomandare e binevenita, intrucat nu prea ma pricep. As aprecia orice ajutor, va multumesc!
                                      Salut!

                                      Ti-am dat raspuns pe MP.

                                      Postat în original de aviv0000 Vezi post
                                      Buna ziua,
                                      Am un prieten care are de vanzare, cu un pret foarte bun, zic eu, un lemn stiga INFINITY VPS V cu fete airocS atat pe fh cat si pe bh ( a costat in jur de 700 ron lemnul plus fetele il da cu 400 ron).
                                      Vreau sa va intreb, daca pentru un jucator incepator, dar ambitios, se merita achizitionat un astfel de setup?
                                      Va multumesc anticipat de sfat domnule Grasomega si astept sfatul dumneavoastra.
                                      O zi buna
                                      Salut!

                                      Paleta cu fetele Airoc S este ok pentru un incepator ambitios
                                      As zice ca ambitia trebuie canalizata spre antrenamente in acest caz (nu meciuri, ci teme de antrenament, pentru stabilirea si consolidarea unor miscari corecte).
                                      Sper sa nu fie foarte uzate fetele, caz in care nu merita achizitia.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • atat fetele cat si lemnul sunt nou noute (jucate o data)
                                        am cautat si gasit un antrenor cu care fac cam de 3 ori pe saptamana antrenamente.
                                        Multumesc frumos pentru raspunsul promt. Raman dator.

                                        - - - Actualizat - - -

                                        atat fetele cat si lemnul sunt nou noute (jucate o data)
                                        am cautat si gasit un antrenor cu care fac cam de 3 ori pe saptamana antrenamente.
                                        Multumesc frumos pentru raspunsul promt. Raman dator.

                                        Comentariu


                                        • Paleta Tibhar

                                          Salu all!

                                          Doresc sa imi fac o paleta din urmatoarele componente:
                                          Lemn: TIBHAR Samsonov Alpha SGS
                                          Fete: Tibhar Evolution MX-P grosime 2.0.
                                          Eu joc ofensiv, agresiv, distanta medie si mica

                                          Ce parere aveti si ce sfaturi puteti sa imi dati?

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de edyaldea Vezi post
                                            Salu all!

                                            Doresc sa imi fac o paleta din urmatoarele componente:
                                            Lemn: TIBHAR Samsonov Alpha SGS
                                            Fete: Tibhar Evolution MX-P grosime 2.0.
                                            Eu joc ofensiv, agresiv, distanta medie si mica

                                            Ce parere aveti si ce sfaturi puteti sa imi dati?
                                            Paleta e foarte buna pentru joc ofensiv la semi-distanta si langa masa. Samsonov Alpha este un lemn foarte bun, OFF-, extraordinar pentru joc allround-ofensiv. Fetele Tibhar MX-P sunt ofensive, tari, ofera viteza, spin foarte bune si un control forate bun in varianta 2.0, mai ales pe un lemn OFF-.

                                            Probabil ca este una dintre combinatiile perfecte pentru joc de topspin si atac langa masa si semi-distanta.
                                            Spor la joc!
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • Merci mult!

                                              Comentariu


                                              • Buna ziua,
                                                Joc tenis de 3-4 ani, in medie cam 5-6 ore pe saptamana.
                                                30% din timp e antrenament cu partenerii de joc(incercam sa perfectionam lovituri).Restul....meciuri intre noi.
                                                Usor, usor se vad si ceva progrese. La inceput jucam de langa masa, acum joc si de la semi-distanta si am inceput sa ma "misc" fata de cum eram la inceput.
                                                Forehandul il am mai bun decat reverul. 75% din punctele castigatoare sunt cu forehand, atat din topspin cat si smash-uri cand exista posibilitatea.La rever inca mai am de lucru, incep sa-mi iasa topspinuri , dar nu foarte agresive. Restul...push si block, mai rar flip.
                                                Detin 2 palete:
                                                1. Yasaka Sweeden Classic cu Acuda S2 (2mm) pe FH si Acuda S3 max pe BH
                                                2. Gambler Arylate Carbon - cu Xiom Vega Pro 2.0 la FH si Evolution FX-P 2.0 pe BH
                                                Cel mai bine ma descurc cu a doua paleta. Lemnul e putin mai greu, are vibratii mai mici, viteza mai mare si controlul e mai bun pt mine. Lemnul Yasaka e prea lent , nu reusesc sa termin punctele, adversarul imi returneaza aproape mereu. Daca ma departez de masa, nu pot da decisiv, nu are vlaga si parca vibreaza prea tare(am pus pe YSC si fata Xiom Vega Pro, dar nu mi-a placut combinatia).
                                                Acum incerc sa-mi gasesc un lemn si niste fete.
                                                Ma gandeam la Joola Rossi Emotion. Am citit lucruri f bune despre acest lemn.
                                                As pune pe el o fata Joola Maxxx 400 pe forehand(am citit ca printre alte aspecte pozitive e si o fata f durabila) dar ...nu stiu pt BH ce sa aleg. Ma gandeam la un Rhyzm 375...dar nu sunt sigur daca ar fi ok.
                                                Bine, aceasta e doar o idee...
                                                Apelez la dv. pt niste sfaturi in configurarea unei palete.
                                                Va multumesc.

                                                Comentariu


                                                • Va salut !


                                                  Cer si eu o parere in legatura cu ,construirea unui setup !


                                                  Vreau sa-mi recomanzi niste lemne pentre fetele : Butterfly Sriver G3(forhand) G3 fx (BH) in principiu lemn cu control bun dar si viteza cat de cat (dau topspin aproape de masa ,semi distanta ) -as vrea sa-mi recomanzi niste lemne de calitate (vad ca apar tot mai des cele made in China ,Ungaria ) Multumesc
                                                  TBS /T05/T05 !

                                                  Comentariu


                                                  • Un pic de ajutor

                                                    Vreau sa-mi cumpar pe BH o fata sandwich. Am incercat Donic Baxster F1-A si mi-a placut. Eu vreau sa-mi cumpar BUTTERFLY RAYSTORM si sunt in dilema ce grosime sa-mi iau: 1,9 sau 2,1.
                                                    Vreau sa pot scoate servele si sa am si control.
                                                    Va multumesc pentru ajutor!

                                                    Scuze, daca nu ma exprim in termeni profesionisti, dar am inceput sa fac miscare acum 2 ani si nu vreau sa ma las asa usor. Vreau sa incerc si asa ceva.
                                                    Nicu Sisca

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X