Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Circuitul AMATUR: renastere sau redirectionare?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Circuitul AMATUR: renastere sau redirectionare?

    De ce este necesar un nou inceput?

    In numai cativa ani, AMATUR-ul a devenit competitia cu cei mai multi participanti. Numarul din ce in ce mai mare de turnee a facut, din acest circuit, cel mai important segment de piata pentru firmele specializate in materiale sportive. Din aceasta cauza, a inceput o lupta acerba pentru suprematie. In mod normal, acest lucru ar trebui sa ne bucure deoarece, intr-o piata libera, pretul de achizitie a materialelor sportive ar scadea. Din pacate, conflictele de interese create de unii reprezentanti, ne conduc la ideea ca se poate face o afacere personala din aceasta miscare.

    Sintetizand, apar urmatoarele motive pentru care ar trebui luate masuri:

    1.Aparitia unor afaceristi care profita de notorietatea circuitului
    2.Aparitia concurentei neloiale
    3.Dezvoltarea circuitului in mod neuniform pe teritoriul tarii
    4.Lipsa unui cadru care sa legimiteze desfasurarea circuitului

    Sa luam fiecare punct in parte!

    1.Acesti afaceristi au tendinta sa obtina exclusivitate in vanzarea de materiale sportive la turneele AMATUR, bazandu-se pe ,, prietenia ” cu unii reprezentanti AMATUR. Deoarece unii asa zisi ,, reprezentanti ” au influenta in dirijarea resurselor financiare ale circuitului, aleg ce firma doresc pentru achizitionarea meselor de tenis. Efectiv, ei dirijeaza, pe seama AMATUR-ului, toate vanzarile de mese dar si a altor materiale sportive catre o singura firma.

    Toate aceste mese sunt folosite in circuitul AMATUR?
    Pentru ce platim taxe anuale daca nu decidem noi ce facem cu acestea?
    De ce se cred unii mai presus decat altii?

    2.Concurenta neloiala rezulta atunci cand reprezentantii circuitului nu sunt corecti si bareaza accesul la turnee acordand exclusivitate doar unei firme preferate pentru vanzarea de materiale sportive sau acordand dreptul de organizare a turneelor importante in functie de interesul personal.

    Cu ce drept decid ei cine are si cine nu are voie sa organizeze un turneu?
    Cu ce drept si cu ce scop dau ei exclusivitate in numele AMATUR-ului?

    3.Este foarte clar ca interesele cele mai mari sunt acolo unde sunt cei mai multi participanti si cele mai multe turnee. Aceasta dezvoltare neuniforma a turneelor a fost posibila datorita lipsei de reactie a unei conduceri ce exista doar pe vorbe si nu pe hartie, fara personalitate juridica. Se vede si lipsa unei strategii comune de dezvoltare ale reprezentantilor. Toate aceste lucruri duc la concluzia ca, cine are interese personale in circuitul AMATUR, poate lucra linistit, nefiind nimeni in masura sa-l traga la raspundere.

    A devenit AMATURUL o superafacere ?

    4.Din fericire, exista oameni care sunt mai presus de orice indoiala in AMATUR. Ei sunt esenta pura a ideii de AMATURIST, oameni care au initiat acest circuit si care i-au indrumat primii pasi, care au fost primii campioni, care au strabatut tara la toate turneele. Voi enumera cativa dintre ei, in mod aleatoriu: Claudiu, Apian, Nistor, Toth, Leorda, Ciobanu, Rusu, Trifu, Cozma, Kantor, Roman, Farkas,Toma, Botirca, Fratea, toti cei din Mangalia si inca multi altii. Toti acesti oameni impreuna cu toti ceilalti amaturisti, trebuie sa decida daca AMATURUL este lasat de izbeliste, la indemana oportunistilor, sau trebuie sa renasca!

    In cazul in care se hotaraste RENASTEREA, voi propune cateva masuri URGENTE:

    * Pentru eliminarea unor influente externe asupra unui reprezentant al circuitului, trebuie micsorata puterea de decizie a acestuia prin marirea numarului de reprezentanti pe zona cu multe turnee.
    * Pentru dezvoltarea uniforma a circuitului ar trebui sa nu se tina decat un turneu A odata la doua saptamani. Trebuie acordat respect unor localitati precum Arad, Iași, Drobeta, Timișoara si altele, deoarece prin aceasta masura creste interesul participantilor la aceste turnee.
    * Pentru cei ce vor doar sa participe intr-un cadru organizat si nu sunt interesati neaparat de clasament, turneele B sunt cele mai putin costisitoare deoarece se fac pentru localnici. Din acest motiv nu conteaza cat de multe sunt pe un areal restrans. Fiecare concurent poate alege locatia in functie de simpatii, de taxa de turneu, de distanta. Chiar daca la aceste turnee B vin putini jucatori, ei tot se simt bine.
    * Disparitia exclusivitatii
    * Organizarea de licitatie pentru orice achizitie in contul AMATUR
    * Alcatuirea calendarului competitional 2013 de catre cel putin 5 membrii marcanti ai circuitului
    * Interzicerea, in cadrul turneelor, a manifestarilor in scop publicitar de catre orice firma, in afara de banere
    * Interzicerea oricaror activitati ce duc la concurenta neloiala sau conflict de interese
    * Studierea posibilitatii ca AMATURUL sa devina personalitate juridica. Prin acest pas se realizeaza recunoasterea miscarii sportive pe plan national si international, se asigura cadrul legal pentru desfasurarea turneelor nationale si internationale, pentru incheierea contractelor de sponsorizare. Cu o buna conducere, se poate elimina taxa de turneu cu ajutorul sponsorilor.

  • #2
    Iar ai inceput,Costi?Nu ai liniste pana la turneul final cand ai putea ridica aceste probleme face to face cu majoritatea factorilor de decizie din AMATUR?Eu unul asa as face,si cred ca e mult mai corect,sanatos si barbateste aceasta cale.Si sincer,mai cred ca pe tine te roade ceva de tot insisti cu astfel de topic-uri,care s-a dovedit ca nu e chiar pe placul multor amaturisti(o parere personala desigur),doresti anumite pargii pentru a-ti rezolva unele probleme personale,sau cel putin asa sesisez eu.Daca ai o problema strict pe zona București e chiar mai simplu de rezolvat cu factorii din zona respectiva,crede-ma comunicarea e cheia succesului nu aceasta abordare pe care ai ales-o foarte neinspirat. No offense...desigur.
    Ultima editare de victorache; 13.nov.2012, 18:28.
    BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
    FH - TENERGY 64
    BH - XIOM VEGA EUROPE

    Comentariu


    • #3
      Imi pare rau ca nu citesti acest subiect si ca ma ataci fara provocare! Daca te-ai putea concentra 2 minute chiar si tu poti intelege ca nu doresc decat binele AMATURULUI! Sau poate ca doresti altceva!!!???
      - - - Actualizat - - -
      Chiar daca esti SENIOR MEMBER si ne arati degetul la toti, in acest circuit sunt mai vechi cu cativa ani decat tine! Niciodata nu ai facut ceva constructiv, cred ca acest forum este un fel de refulare pentru tine. Chiar imi pare rau, daca ai nevoie de ajutor as fi fericit sa ti-l acord!

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de costinmotoroi Vezi post
        Imi pare rau ca nu citesti acest subiect si ca ma ataci fara provocare! Daca te-ai putea concentra 2 minute chiar si tu poti intelege ca nu doresc decat binele AMATURULUI! Sau poate ca doresti altceva!!!???
        Cred ca deja orice raspuns care nu este de acord cu tine,il interpretezi strict ca atac la persoana,nimic mai fals .Numai ca ,sincer....inceteaza pe aceasta cale,atata tot.Ce pot dori altceva?
        Nu doresc decat sa nu mai agiti apele in modul asta atata tot.Si nu am pus la indoiala(daca ai sesizat) continutul topic-ului,ci doar modul de abordare,care nu este nici pe departe cel mai corect,de bun simt si elegant,cum cred ca ar trebui abordat un asemenea subiect(mult mai amplu pe cat crezi tu ca este,dealtfel).Ma rog nu vreau sa intru in polemica cu tine,mi-am spus doar o parere strict personala,fara a " dori altceva" precum sugerezi tu.
        BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
        FH - TENERGY 64
        BH - XIOM VEGA EUROPE

        Comentariu


        • #5
          Costi este normal ca o firma sa aibe exclusivitate la unele turnee exemplu Călărași si Baicoi daca se chinuie saracu sa care cu masina lui mesele proprii
          si mai ofera si mingi pentru concurs adica Horia de la Viva.
          Eu cred ca este ceva normal.

          Comentariu


          • #6
            Tu nici macar nu ai raspuns la ceva! Doar ma ataci fara motiv! As fi preferat sa incerci sa combati cele scrise de mine deoarece este dreptul fiecarui amaturist sa-si dea cu parerea! Eu nu atac nici o persoana anume, doar constat unele abateri de la conduita morala si incerc sa creez o dezbatere civilizata, spre binele tuturor! D-le Victorache, toate cele bune!

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de dantim Vezi post
              Costi este normal ca o firma sa aibe exclusivitate la unele turnee exemplu Călărași si Baicoi daca se chinuie saracu sa care cu masina lui mesele proprii
              si mai ofera si mingi pentru concurs adica Horia de la Viva.
              Eu cred ca este ceva normal.
              Asta ca sa fie mai multe mese pentru binele participantilor si chiar au fost niste turnee destul de reusit.
              - - - Actualizat - - -
              Ti-am raspuns la punctul 2 de la paragrafele tale.

              Comentariu


              • #8
                Nea Dane, problema se creaza atunci cand aceasta exclusivitate apare din interesul personal al unui reprezentant AMATUR.

                Comentariu


                • #9
                  Eu nu pot sa te inteleg pe tine cu toate ca ne cunoastem si sint si legitimat la clubul tau ,organizeaza si turnee A sau B
                  si dai exclusivitate la cine vrei.
                  Poti sa o faci la top Arena si nu trebuie sa iti care nimeni mesele si vezi ce profit scoti.
                  Sau inchiriaza alta sala ca sint destule in București.

                  Comentariu


                  • #10
                    Multumesc pentru sfat! Daca asta se va dori de catre amaturisti, ma voi gandi! Pana atunci, voi astepta mai multe pareri!

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de victorache Vezi post
                      Iar ai inceput,Costi?Nu ai liniste pana la turneul final cand ai putea ridica aceste probleme face to face cu majoritatea factorilor de decizie din AMATUR?Eu unul asa as face,si cred ca e mult mai corect,sanatos si barbateste aceasta cale.Si sincer,mai cred ca pe tine te roade ceva de tot insisti cu astfel de topic-uri,care s-a dovedit ca nu e chiar pe placul multor amaturisti(o parere personala desigur),doresti anumite pargii pentru a-ti rezolva unele probleme personale,sau cel putin asa sesisez eu.Daca ai o problema strict pe zona București e chiar mai simplu de rezolvat cu factorii din zona respectiva,crede-ma comunicarea e cheia succesului nu aceasta abordare pe care ai ales-o foarte neinspirat. No offense...desigur.
                      Factorii de decizie din Amatur trebuie sa fim noi, toti membrii Amaturului.
                      Costi Motoroi are perfecta dreptate, dar noi suntem niste fricosi si lasi si tot incercam s-o dam pe dupa cires, in loc sa luam conducerea Amaturului in propriile miini.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de mateidumitru Vezi post
                        Factorii de decizie din Amatur trebuie sa fim noi, toti membrii Amaturului.
                        Costi Motoroi are perfecta dreptate, dar noi suntem niste fricosi si lasi si tot incercam s-o dam pe dupa cires, in loc sa luam conducerea Amaturului in propriile miini.
                        Foarte ok ce spuneti dvs.... dar e valabil acelasi raspuns ca pentru Costi...ridicati probleme si o rezolvati-le FACE TO FACE la turneul final,ce nu ati inteles????? Hai sa nu mai fiti atat de carcotasi si puneti-le pe tapet la Turneul Final de la Sf Gheorghe.Sincer...de ce e nevoie de un alt topic doar sa spunem verzi si uscate,sa comentam fara a fi constructivi?
                        Propun ca in acel weekend,sa se tina o sedinta cu toti Amaturist-ii interesati pentru a lamuri aspectele care nu mai sunt de actualitate din aceasta perioada.Serios...chiar fara rautati,cred ca se impune,si propunerera mea ar fi,ca la fiecare Turneu Final sa se tina o astfel de sedinta.In sensul ca lucrurile evolueaza sau involueaza mai repede decat putem noi sa constientizam,si anumite lucruri se pot imbunatati sau altele se pot limpezi(si se pare ca este foarte necesara o asemenea intrunire maca anuala).
                        Sintetizand cele mai sus relatate,propun ca incepand cu Turneul Final de la Sf Gheorghe de anul acesta,sa se tina o sedinta,la fiecare Turneu Final,in care sa se dezbata anumite propuneri constructive pentru imbunatatirea miscarii AMATUR,respectiv cum este obiectul acestui topic.
                        Ultima editare de victorache; 13.nov.2012, 20:35.
                        BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                        FH - TENERGY 64
                        BH - XIOM VEGA EUROPE

                        Comentariu


                        • #13
                          Multumim d-le Victorache pentru mesajul d-voastra, sper ca pozitia sau opozitia pe care ati aratat-o sa fi fost inteleasa macar de un singur amaturist! Daca nu, mai incercati !

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                            Multumim d-le Victorache pentru mesajul d-voastra, sper ca pozitia sau opozitia pe care ati aratat-o sa fi fost inteleasa macar de un singur amaturist! Daca nu, mai incercati !
                            Spre deosebire de tine,Costi,eu nu mi-am propus o anumita tinta.E ok ce am spus,la modul general si far alte entuale "conotatii"( a se citi atacuri la persoana),crede-ma pe cuvant.
                            BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                            FH - TENERGY 64
                            BH - XIOM VEGA EUROPE

                            Comentariu


                            • #15
                              Daca totusi doriti sa fiti constructiv, va rog d-le V. sa observati ca eu nu-mi impun parerea ca d-voastra! Care este totusi problema care va macina? Cei care au initiat acest circuit au dat posibilitata tuturor pentru a avea o parere! D-voastra vreti sa ne ingraditi acest drept pentru nu stiu ce " liniste ". Daca nu va intereseaza, dati mai tare si trageti din priza!

                              Comentariu


                              • #16
                                Credeti ca la un turneu final este timp suficient pt o dezbatere cu membrii amaturului atata timp cat nu ajunge timpul nici pt jocurile in sine ?! Aceste discutii sar putea concretiza prin antalnirea cordonatorilor locali la o masa rotunda ca sa zic asa si sa se discute problemele aparute prin preluarea discutiilor direct de pe acest forum sau de la concursuri ascultand parerea tuturor participantilor care doresc sa si-o exprime ! Si daca se va lua o hotarare sa se faca un fel de vot pe forum care sa sune cam -asa !!... Sunteti de acord ca.... Si daca se antruneste o majoritate atunci sa se ia hotarare pt bunul mers al acestui circuit !! Daca nu va exista democratie e posibil sa sfarseasca prost acest fenomen si sa mai auzim de concursuri doar prin ministerul invatamantului etc !! Multumesc !
                                DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                Comentariu


                                • #17
                                  Sincer nu stiu cum va vin aceste titluri de Topic ca si titluri sunt geniale,iar acest ultim topic mi se pare ok,dar asa pe forum nu se va ajunge la nici un consens,incercati dumneavoastra dl. Motoroi sa vorbiti la telefon cu fiecare reprezentant ca nu sunt multi sau cel mai bine vineri seara inainte de turneul final va intalnit cu toti hotarati ce doriti,ne anuntati si pe noi pe forum si dupaia vedem si noi daca e bine sau nu e bine,pt ca un cuvant mic trebuie sa il avem si noi.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                                    Daca totusi doriti sa fiti constructiv, va rog d-le V. sa observati ca eu nu-mi impun parerea ca d-voastra! Care este totusi problema care va macina? Cei care au initiat acest circuit au dat posibilitata tuturor pentru a avea o parere! D-voastra vreti sa ne ingraditi acest drept pentru nu stiu ce " liniste ". Daca nu va intereseaza, dati mai tare si trageti din priza!
                                    Mda...se pare ca nu am incotro si trebuie sa adopt aceeasi iesire eleganta, precum dl Toma(in postul precedent,si la fel de lipsit de esenta,deschis de tine) si refuz sa mai polemizez cu tine.Nu cred ca poti intelege de ce,dar ma opresc aici,nu doresc sa de dragul ne contram doar pentru a ne face auziti intr-un mod care nu ne face cinste si care aluneca spre derizoriul in care te afunzi,Costi.Seara buna si ma opresc aici,daca tu te incapatanezi sa nu intelegi,si chiar refuz sa monopolizam discutia.
                                    BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                                    FH - TENERGY 64
                                    BH - XIOM VEGA EUROPE

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Cel mai mare cuvant il au amaturistii cand se duc sau nu la turnee.
                                      Statistica arata bine, foarte bine.
                                      Nivelul de joc creste, se apropie de cel al jucatorilor divizionari.
                                      Conditiile de concurs se imbunatatesc. Pretentiile cresc.
                                      Taxele cresc. Partea comerciala devine o parte importanta a organizarii unui concurs Amatur.
                                      Cand o sa fie mai importnat banul decat buna dispozitie si amicitia amaturistilor, putem spune ca s-a "redirectionat".
                                      Iar despre renastere, nu stiu ce sa zic. Amaturul s-a facut mare, a trecut de perioada adolescentei, e matur deja.
                                      Vad ca la majoritatea turneelor bune se atinge limita inscrierilor, care nu este chiar mica.
                                      Am avut si turnee simultane, regionale (cel pe echipe).
                                      Grila de punctaj sta bine.
                                      Mai sunt lucruri de indreptat, dar asta s-a discutat in alti ani sub forma unui topic de sugestii de modificare a regulamentului, care se inchidea la turneul final cu aprobarea lui. Parerea mea.
                                      TsE

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        D-le Raducanu si d-le Alehandro va multumesc pentru sinceritatea d-voastra si pentru tonul civilizat! Exact de aceste pareri constructive avem nevoie pentru a ne forma o opinie si pentru a ne hotari ce sa facem!

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                                          D-le Raducanu si d-le Alehandro va multumesc pentru sinceritatea d-voastra si pentru tonul civilizat! Exact de aceste pareri constructive avem nevoie pentru a ne forma o opinie si pentru a ne hotari ce sa facem!
                                          Va multumesc si eu ca sunteti de acord cu mine si e posibil sa vin sambata la top arena si daca sunteti si dvs.poate ne intalnim sa ne si cunoastem,toate bune.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de Bogdan Raducan Vezi post
                                            Sincer nu stiu cum va vin aceste titluri de Topic ca si titluri sunt geniale,iar acest ultim topic mi se pare ok,dar asa pe forum nu se va ajunge la nici un consens,incercati dumneavoastra dl. Motoroi sa vorbiti la telefon cu fiecare reprezentant ca nu sunt multi sau cel mai bine vineri seara inainte de turneul final va intalnit cu toti hotarati ce doriti,ne anuntati si pe noi pe forum si dupaia vedem si noi daca e bine sau nu e bine,pt ca un cuvant mic trebuie sa il avem si noi.
                                            Propunerile trebuie sa porneasca de la noi, membrii amaturului si apoi , propunerile, expuse aici pe forum, vor trebui votate, tot de catre noi. Asta este democratie.
                                            Ultima editare de mateidumitru; 13.nov.2012, 22:37.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                                              Imi pare rau ca nu citesti acest subiect si ca ma ataci fara provocare! Daca te-ai putea concentra 2 minute chiar si tu poti intelege ca nu doresc decat binele AMATURULUI! Sau poate ca doresti altceva!!!???

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Chiar daca esti SENIOR MEMBER si ne arati degetul la toti, in acest circuit sunt mai vechi cu cativa ani decat tine! Niciodata nu ai facut ceva constructiv, cred ca acest forum este un fel de refulare pentru tine. Chiar imi pare rau, daca ai nevoie de ajutor as fi fericit sa ti-l acord!
                                              No comment
                                              BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                                              FH - TENERGY 64
                                              BH - XIOM VEGA EUROPE

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                domnu' costin, nu cred ca d-voastra aveti in vedere intreaga imagine de ansamblu.
                                                eu sunt de parere ca observati doar anumite detalii, care nu va plac, care va strica peisajul , si prin urmare, sunteti mai pesimist in ceea ce priveste organizarea generala a AMATUR-ului.
                                                dati-mi voie sa imi exprim cateva ganduri.
                                                " 1.Aparitia unor afaceristi care profita de notorietatea circuitului "
                                                in orice sport, acest lucru se va intampla , indiferent ca este tenis de camp, fotbal, rugby , ciclism , si terminand cu tenisul de masa.
                                                nu stiu daca acest lucru este neaparat rau 100 %.
                                                este rau daca acesti "afaceristi" vin si vand la suprapret produsele lor, sau vand produse contrafacute. asa da, dar in rest , sunt putin sceptic.
                                                " 2.Aparitia concurentei neloiale "
                                                acest lucru , din nou, nu se poate elimina din natura umana. nu are cum, este imposibil, mai ales intr-o tara ca Romania.
                                                sa va reamintesc despre Microsoft care isi vindea produsele in Europa si-si obliga cumparatorii sa foloseasca MS-Office, Internet Explorer si MS Outlook ? EU i-a amendat si a obligat gigantul Microsoft sa plateasca daunde de aproape 2 miliarde $ plus sa nu mai ofere versiuni de Windows ce au aceste programe preinstalate ( sau sa existe o optiune de dezinstalare a acestor programe ).
                                                Adidas s-a razboit destul timp cu Reebok din cauza unor patente , pana acum cativa ani cand au facut cum au facut si au cumparat intreaga companie, beneficiind de tehnologiile Reebok.
                                                Joo Se Hyuk a fost foarte foarte mult timp un jucator al TSP-ului, dar , curtat fiind de Butterfly a ales sa incheie un contract cu ei.
                                                Ryu Seung Min a fost mult timp sponsorizat de Butterfly, pana s-a hotarat sa joace cu Champion (XIOM). a inceput sa castige turnee, si iar i-au sarit Butterfly in spate. nu cred ca are rost sa va reamintesc cu cine a semnat , din nou, contractul.
                                                " 3.Dezvoltarea circuitului in mod neuniform pe teritoriul tarii "
                                                aici , vorbiti cam ... as zice, mai rautacios " vorbe-n vant ". de ce ? pai , nu toate orasele din tara detin locuri de antrenamente suficient de spatioase si dotate care sa poata sa organizeze 1-2-3 turnee de calitate. iar cand nu sunt de calitate, se nasc discutii ( sa va reamintesc de Targoviște anul trecut , daca nu ma insel ? ) . eu zic ca este foarte evident acest lucru.
                                                in acelasi timp, sportul nu este "popularizat" uniform pe intreg teritoriul tarii, fie din cauza lipsei publicitatii (si aici o dam in partea financiara ) , fie din cauza demografiei .
                                                deci ideea d-voastra sare din start din discutie !
                                                " 4.Lipsa unui cadru care sa legimiteze desfasurarea circuitului "
                                                din cate stiu , citind regulamentul Amatur , exista anumite persoane care fac parte din " Consiliul Director " si care bat tara in lung si-n lat , pe banii lor, si pe timpul lor, doar pentru a organiza un concurs ca la carte !
                                                va dau un singur nume : Dan Bodeanu ! si nu este singurul.
                                                1.Acesti afaceristi au tendinta sa obtina exclusivitate in vanzarea de materiale sportive la turneele AMATUR, bazandu-se pe ,, prietenia ” cu unii reprezentanti AMATUR. Deoarece unii asa zisi ,, reprezentanti ” au influenta in dirijarea resurselor financiare ale circuitului, aleg ce firma doresc pentru achizitionarea meselor de tenis. Efectiv, ei dirijeaza, pe seama AMATUR-ului, toate vanzarile de mese dar si a altor materiale sportive catre o singura firma.
                                                Toate aceste mese sunt folosite in circuitul AMATUR?
                                                Pentru ce platim taxe anuale daca nu decidem noi ce facem cu acestea?
                                                De ce se cred unii mai presus decat altii?

                                                v-ati pus vreodata intrebarea " ce s-ar fi intamplat daca X-ulescu , care organizeaza concurs in Cocotatii din Deal , nu ar fi fost prieten cu X-ulescu Georgica ( care are magazin cu produse de tenis de masă si care se ofera sa aduca niste mese de calitate , in schimbul unei "exclusivitati " ) " ? noi pe ce mai jucam ?
                                                desigur, putem sa inchiriem si noi mese , insemnand ca taxa de participare sa sara de la 25 de lei la ... 40-45-50 lei. sunt curios , cine ar mai veni la o asemenea taxa , si cat de des ar mai participa ?
                                                2.Concurenta neloiala rezulta atunci cand reprezentantii circuitului nu sunt corecti si bareaza accesul la turnee acordand exclusivitate doar unei firme preferate pentru vanzarea de materiale sportive sau acordand dreptul de organizare a turneelor importante in functie de interesul personal.
                                                Cu ce drept decid ei cine are si cine nu are voie sa organizeze un turneu?
                                                Cu ce drept si cu ce scop dau ei exclusivitate in numele AMATUR-ului?

                                                anul acesta , prin primavara, STIGA a castigat licitatia deschisa de ITTF pentru organizarea jocurilor mondiale de la anu.
                                                mesele , la anu, vor fi STIGA. ar insemna acest lucru ca licitatia a fost trucata , neloiala fata de ceilalti participanti ? ati putea insinua ca exista un interes personal in aceasta licitatie ?
                                                sau ca la Openul din Polonia , firma Andro a trucat licitatia pentru ca au putut sa-si etaleze mesele , iar anul trecut a fost DHS la Openul din Polonia ?
                                                cu ce drept decide " cineva " ca poate sa organizeze un concurs ? in cazul ITTF , dar si in Amatur, exista un regulament de " bun simt " , care trebuie aplicat .
                                                astfel, se specifica un spatiu de joc cat de cat decent, cu ce echipamente sa se joace , cum sa se joace, in ce conditii sa se joace , cum sa se puncteze etc.
                                                ambele " organisme " doresc sa uniformizeze , sa standardizeze toate evenimentele ce gazduiesc concursuri de tenis de masă, pentru a nu exista discutii .
                                                cu ce drept dau ei exclusivitate ? pai , trebuie recitit punctul 1.
                                                3.Este foarte clar ca interesele cele mai mari sunt acolo unde sunt cei mai multi participanti si cele mai multe turnee. Aceasta dezvoltare neuniforma a turneelor a fost posibila datorita lipsei de reactie a unei conduceri ce exista doar pe vorbe si nu pe hartie, fara personalitate juridica. Se vede si lipsa unei strategii comune de dezvoltare ale reprezentantilor. Toate aceste lucruri duc la concluzia ca, cine are interese personale in circuitul AMATUR, poate lucra linistit, nefiind nimeni in masura sa-l traga la raspundere.
                                                A devenit AMATURUL o superafacere ?

                                                vorbiti de AMATUR ca fiind ultima gaselnita in materie de spalare de bani , de diversiune de fonduri , de delapidari.
                                                sa fim seriosi domnu Costin , exista alte sporturi in care se fac bani seriosi, in care astfel de afaceri sunt la ordinea zilei. sa va reamintesc de fotbalul romanesc ?
                                                sau sa merg in trecut si sa ma leg de Tiriac si Nastase , care castigau 2-3 openuri , dupa care pierdeau meciuri super-extra-critice , jucand excrecabil ? oare de acesti domni de ce nu se leaga nimeni ?
                                                pe de alta parte , imi lasati impresia ca stiti ceva ce noi nu stim.
                                                si v-as ruga sa impartasiti aceasta informatie cu noi.
                                                daca este chair asa de daunatoare, atunci sa luam masuri , aici si acum !
                                                4.Din fericire, exista oameni care sunt mai presus de orice indoiala in AMATUR. Ei sunt esenta pura a ideii de AMATURIST, oameni care au initiat acest circuit si care i-au indrumat primii pasi, care au fost primii campioni, care au strabatut tara la toate turneele. Voi enumera cativa dintre ei, in mod aleatoriu: Claudiu, Apian, Nistor, Toth, Leorda, Ciobanu, Rusu, Trifu, Cozma, Kantor, Roman, Farkas,Toma, Botirca, Fratea, toti cei din Mangalia si inca multi altii. Toti acesti oameni impreuna cu toti ceilalti amaturisti, trebuie sa decida daca AMATURUL este lasat de izbeliste, la indemana oportunistilor, sau trebuie sa renasca!
                                                Nimeni nu este mai presus de lege.
                                                si domnii mai sus enumerati se supun regulamentului AMATUR, pentru ca asa este normal.
                                                In cazul in care se hotaraste RENASTEREA, voi propune cateva masuri URGENTE:
                                                * Pentru eliminarea unor influente externe asupra unui reprezentant al circuitului, trebuie micsorata puterea de decizie a acestuia prin marirea numarului de reprezentanti pe zona cu multe turnee.
                                                perfect deacord !
                                                * Pentru dezvoltarea uniforma a circuitului ar trebui sa nu se tina decat un turneu A odata la doua saptamani. Trebuie acordat respect unor localitati precum Arad, Iași, Drobeta, Timișoara si altele, deoarece prin aceasta masura creste interesul participantilor la aceste turnee.
                                                este o idee buna , dar cu schepsis. dar , in general , aveti dreptate.
                                                * Pentru cei ce vor doar sa participe intr-un cadru organizat si nu sunt interesati neaparat de clasament, turneele B sunt cele mai putin costisitoare deoarece se fac pentru localnici. Din acest motiv nu conteaza cat de multe sunt pe un areal restrans. Fiecare concurent poate alege locatia in functie de simpatii, de taxa de turneu, de distanta. Chiar daca la aceste turnee B vin putini jucatori, ei tot se simt bine.
                                                acest lucru se intampla deja, am vazut multi jucatori de turnee B care nu vin la A.
                                                * Disparitia exclusivitatii
                                                si cine mediaza apoi intre organizatori si comercianti ? cine-si bate capul ? daca vor exista conflicte intre aceste parti ? de ce sa ne radem in cap ? nu avem de lucru ?
                                                * Organizarea de licitatie pentru orice achizitie in contul AMATUR
                                                perfect deacord, dar cine va fi "organismul" de verificare a acestor licitatii ? o sa ajungem sa dam telefoane pe la DNA caci nu a cumparat palete de la Tibhar ci de la Butterfly ? come on ...
                                                * Alcatuirea calendarului competitional 2013 de catre cel putin 5 membrii marcanti ai circuitului
                                                calendarul competitional se alcatuie in functie de precedentul an, sarbatori si alte evenimente. iar precedentul s-a organizat in funtie de precedentul precedentului. si tot asa ...
                                                deci nu vad care are fi problema ?
                                                * Interzicerea, in cadrul turneelor, a manifestarilor in scop publicitar de catre orice firma, in afara de banere
                                                deci, fara tricouri, sorturi , cu scotch pe palete unde scrie sigla producatorului, cu scotch pe papuci sa nu se vada pisica de la Puma ... o dati in exreme
                                                * Interzicerea oricaror activitati ce duc la concurenta neloiala sau conflict de interese
                                                exemplificati va rog
                                                * Studierea posibilitatii ca AMATURUL sa devina personalitate juridica. Prin acest pas se realizeaza recunoasterea miscarii sportive pe plan national si international, se asigura cadrul legal pentru desfasurarea turneelor nationale si internationale, pentru incheierea contractelor de sponsorizare. Cu o buna conducere, se poate elimina taxa de turneu cu ajutorul sponsorilor.
                                                acest lucru implica : angajarea de cadru legal, taxe, hartogaraie, birocratie etc.
                                                acest lucru , va duce la cresterea taxelor de participare, pentru a se putea acoperi deficitul creat.
                                                ceea ce va duce la scaderea numarului de participanti.
                                                de asemenea, cand va exista un conflict cu FRTT , cine ne va reprezenta ? si pe ce bani ?
                                                concluzie personala : multa filosofie, dar nimic practic.
                                                ceea ce vreau sa spun , este , ca desigur , dorim o imbunatatire a conditiilor , insa cine va plati acest pret ? pai tot noi ! vine intrebarea : suntem oare noi pregatiti sa platim acest pret ? eu zic NU STIU !
                                                noi vrem schimbare, dar sa ne-o faca altcineva, sa beneficiem de schimbare, dar cand nu ne convine , sa ne putem refugia inin vechiile legi , sa zicem " era mai bine inainte ! " !
                                                apreciez ca doriti sa imbunatatiti AMATUR-ul, insa cu exceptia a 2-3 puncte, eu cred ca restul este doar o umplutura si nu se poate realiza .
                                                sper sa nu va suparati (prea tare) pe mine !
                                                cu multa stima !
                                                Boys, be ambitious !

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  D-le TimeShift, va multumesc ca v-ati expus parerea! Exact despre asta este nevoie! Numai prin dialog si schimb de opinii putem afla adevarul si vointa celor mai multi, este esenta democratiei! Chiar daca nu sunt de acord cu d-voastra, voi incerca sa va explic in curand ceea ce cred eu. Poate ne vom schimba parerile.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X