Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemn rapid cu simt moale

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de george25 Vezi post
    Sunt foarte curios sa dau cu un lemn Zhang Jike Pe forumurile de afara este foarte mult asemanat cu Viscaria la toate capitolele:Simt,viteza,control,etc.
    Deocamdata am cumparat un lemn Silverline all wood de la Yasaka.
    Cu Rakza 9 si Joola sensitive xplode-e tot ce imi trebuie pentru moment-viteza suficienta,control super si un simt foarte placut
    Ce m-a impresionat la aceasta paleta este jocul scurt,unde am reusit sa fiu mult mai constant,cat si retururile servelor,capitole care mi s-au imbunatatit semnificativ,paleta fiind destul de putin reactiva la spinul advers,si ma ajuta sa pastrez mingea cat mai jos posibil pe masa.
    Vad ca sti si amintesti de reactivitatea la spinul "inward". Trebuie sa te anunt cu regret, ca lemnul "Bty Zhang Jike" (pe care l-am avut), este mult prea reactiv la spinul venit de la oponent. De aceia am si renuntat la el, desi in rest, statea foarte bine la toate capitolele. Un lemn foarte asemanator ca feeling, dar care nu are acest neajuns major, este "Bty Innerforce ALC". Acesta mi s-a parut un lemn extraordinar de bun si complet, pana cand am descoperit KSK7, care m-a vindecat de EJ.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #27
      Ai dreptate Ben,dar sunt extrem de putine combinatii care te cuceresc din prima.
      Cu cele mai multe dintre ele iti trebuie cateva sesiuni intregi de antrenamente pentru a-ti ajusta jocul la noua paleta
      Mi-a mai placut simtul de la Balsa Carbo X5,foarte placut
      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
      FH: Tenergy 05
      BH: Dignics 05

      Comentariu


      • #28
        Mie mi-a placut foarte mult un xiom strato parca cu tibhar sinus , puteam pune 100 de capace fara nici un fel de probleme

        acum vreau sa`mi pun yasaka rakza 7 pe ambele parti si chiar vroiam sa te intreb ce parere ai de ele... nu varianta soft
        Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
        BH : Tenergy 05Fx
        FH : Tenergy 05Fx

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de Ben Vezi post
          Mie mi-a placut foarte mult un xiom strato parca cu tibhar sinus , puteam pune 100 de capace fara nici un fel de probleme
          acum vreau sa`mi pun yasaka rakza 7 pe ambele parti si chiar vroiam sa te intreb ce parere ai de ele... nu varianta soft
          Pe lemnul meu am control bun,doar ca nu prea aveam simt,de aceea am si schimbat paleta,nu simteam deloc mingea,dar fetele rakza sunt excelente pentru topspin,mult spin,dar trebuie activat buretele.
          La jocul scurt,sunt excelente,datorita buretelui mai tare scurtele si capacele merg ca unse
          Ca minus,sensibiltate la condens,dar asta e valabil pentru foarte multe fete actuale.
          Durabilitatea este foarte buna.Ale mele dupa aproape un an inca au 30-40 % spin.
          - - - Actualizat - - -
          Astazi Alex de la Viva Sport mi-a asamblat noua paleta,si ii multumesc pe aceasta cale,arata bestial
          Am ales Bluefire M3 pe Fh si Rakza 9 Max pe rever.
          Initial vroiam sa le pun invers,dar deocamdata mi se pare tare pentru Fh meu rakza 9,dar spre surpinderea mea,se potriveste extraordinar de bine pe rever.
          M3 are un topsheet asemanator cu cel al fetelor xiom,foarte spinos si tare.
          Buretele este si el dur,o idee mai atre decat la rakza 7 soft.
          Topspinurile sunt foarte controlabile,cu viteza buna si se poate directiona mingea cu mare usurinta in orice directie.
          Am putut initia eu topspin mult mai bine decat cu orice fata pe care am avut-o inainte,avand un unghi de aruncare mai inalt decat la rakza 7.
          Loop-urile intra foarte bine pe masa si sunt spinoase si rapide.
          La jocul scurt,contre,capace,flick-uri paleta exceleaza,cum spunea si domnul Cionoiu in review-ul dansului.
          Sunt foarte incantat de actualul setup,imi ofera exact ce aveam nevoie pentru a-mi dezvolta jocul.
          Paleta are 180 grame cu totul,un pic greutatea inspre varf,dar nu foarte deranjant.
          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
          FH: Tenergy 05
          BH: Dignics 05

          Comentariu


          • #30
            la 180g o sa faci ceva muschi )
            blade: xiom strato
            fh: omega IV asia
            bh: vega asia

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Neacsu Bogdan Vezi post
              la 180g o sa faci ceva muschi )
              Nu mi-ar strica niste muschi in plus
              Mie chiar nu mi se pare grea,am dat si cu palete mai grele.
              Lemn:Butterfly Liu Shiwen
              FH: Tenergy 05
              BH: Dignics 05

              Comentariu


              • #32
                Astazi am testat noul Lemn Levi Hefl si sunt foarte incantat de ce a iesit
                Am gasit exact acel simt pe care il cautam.
                Lemnul are viteza, control si nu vibreaza.
                Excelent la primul topspin, retopspin si flickuri
                Cred ca o sa raman mult timp cu el.
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #33
                  Astazi am inlocuit Rakza 9 Max cu Stiga Calibra Tour M de 1.9.
                  Rezultatul? s-a usurat paleta cu cateva grame bune -nu am cantarit-o dar revin cu greutatea.
                  Ce mi-a placut din prima: usurinta cu care se da primul topspin si retopspin, fantastic de usor cu mult spin si cu aruncare medie, mi s-a parut putin mai inalta decat la Rakza 9.
                  Jocul de mijloc merge foarte bine, la fel si capacele, fata are putere chiar si de la 2-3 metri de masa.
                  Mult mai controlabila decat as fi crezut, comparativ cu viteza pe care o are.
                  Feelingul este deosebit, nu am mai intalnit la nicio fata un asemenea simt
                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Dignics 05

                  Comentariu


                  • #34
                    cum se comporta tour M la jocul scurt? ai jucat si pe puncte cu ea? Merci!
                    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de adishorul Vezi post
                      cum se comporta tour M la jocul scurt? ai jucat si pe puncte cu ea? Merci!
                      Am jucat un singur set pe puncte si mi-a placut mult, mingea ajunge cam la o palma de marginea mesei.
                      Jocul scurt este foarte precis. Avand o aruncare mediu-inalta este necesara o usoara intepare a mingii pentru a genera spin si de a fi tinuta la inaltimea fileului.
                      O sa imi filmez cat de curand un meci si o sa il postez, sper sa spuna mai multe decat pot eu descrie
                      - - - Actualizat - - -
                      Am cantarit paleta, are 184 grame, fata de 188 cate avea cu rakza 9 max.
                      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                      FH: Tenergy 05
                      BH: Dignics 05

                      Comentariu


                      • #36
                        Am luat astazi un Xiom Aria Lite pe care am pus o Stiga Calibra Tour M si o Rakza 7 pe BH.
                        Recomand cu caldura lemnul oricarui incepator-intermediar.
                        Lemnul are un echilibru foarte bun intre viteza si control, OFF- , iar valoarea si-o arata la topspinul din taiata, extrem de usor de ridicat mingea si la topspinurile in forta, contribuie mult la spin lemnul trimitand mingea foarte jos pe masa adversarului.
                        Un alt Atuu pentru mine cel putin, este ca te obliga la o miscare larga, sa tragi de mana, dar nu poate avea asta decat consecinte pozitive, ajutandu-te sa formezi lovituri corecte terminate "la cap" bagand astfel mult spin in minge.
                        Lemnul are un simt la limita dintre rigid si soft dupa parerea mea, o idee mai rigid decat Sweden Classic si o idee mai rapid decat acesta.
                        Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                        FH: Tenergy 05
                        BH: Dignics 05

                        Comentariu


                        • #37
                          Un alt lemn care mi-a placut foarte mult- Butterfly Timo Boll W5. Simt soft, rapid, cu fete Tenergy daca nu ma insel.
                          Pur si simplu simteam puterea inmagazinata in acea paleta
                          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                          FH: Tenergy 05
                          BH: Dignics 05

                          Comentariu


                          • #38
                            un alt lemn bomba este joola bomb extrem !!!!!!!!
                            Butterfly Viscaria fl
                            Butterfly tenergy05

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X