Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Antispin contra long pips

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Antispin contra long pips

    Cine spune ca nu se poate juka frumos cu materiale? Priviti aici!
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    Materialele sunt o provocare, atat pentru utilizatorii lor, cat si pentru adversarii utilizatorilor. Ce ar fi tenisul fara materiale? Ar juca niste roboti cu grade diferite de antrenament. Cineva spunea ca este mai usor sa inveti sa joci contra ierbii decat sa inveti sa joci cu iarba. Eu cred ca asa este. Mai ales ca sunt tot felul de ierburi care se manifesta diferit si trebuie sa joci foarte mult ca sa descoperi ce poate face cu adevarat.
    Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
    FH: Butterfly - Dignics 80
    BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

    Comentariu


    • #3
      Eu am iarba cu burete de 1.6 mm si colegul meu de echipa joaca cu anti-spin. Sunt cele mai indarjite meciuri intre noi si nu mai tin minte de cand un meci nu s-a terminat altfel decat 3-2. Impotriva unui material se joaca cel mai bine cu alt material pentru ca celalalt stie cum vine mingea si cam ce face materialul in general, dar trebuie sa stii cum sa joci tu si apoi cum sa joci impotriva unui material.
      Blade : Spinlord Ultracarbon Def
      FH : Spinlord Degu 2.1 mm
      BH : Spinlord Sternenfall OX

      Comentariu


      • #4
        Daca e sa fim corecti observam ca punctul s-a castigat cu ultimele 3-4 lovituri date cu soft nu cu iarba, deci tot softul a batut anti-ul! Frumusetea apare intre soft si material dupa parerea mea, iar clipul de sus este o dovada in acest sens.
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          In fazele superioare ale Amaturului, mai ales in eliminatorii, pe vremea cand eram adept convins al ierbii friction less, am avut probleme mari cu cei ce foloseau acelasi tip de material sau antispin si probleme si mai mari cu cei ce foloseau iarba cu frecare. De cateva luni, trecand la acest tip de iarba jocul impotriva antispinului si friction lessului s-a imbunatatit radical. De ce? Tocmai prin abordarea unui joc bazat pe un BH agresiv, care nu e deranjat de contraefectele adversarului. Un bloc dintr-o iarba (uscata), sau un chop energic cu antispinul, poate fi foarte usor atacat cu o iarba cu frecare. Si asa pui presiune constanta asupra adversarului, care va fi foarte derutat ca nu-si poate desfasura jocul obisnuit.
          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

          Comentariu


          • #6
            va salut d-le LAKY care sunt ierburile cu frecare mi le puteti scrie? eu am palio ck 531 ox si gras d tecs ox sunt cu frecare sau nu ?

            Comentariu


            • #7
              Ambele sunt aprobate ITTF si sunt cu frecare.
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X