Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ansamblare paletă- un sfat vă rog!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ansamblare paletă- un sfat vă rog!

    Bună ziua!
    Următoarea configuratie e bună:
    lemn: Yasaka Allround Plus
    fete: Gewo Mega Flex Control și Andro Rasanter R37

    Mă interesează dacă e compatibil lemnul cu fetele, am citit așa ceva: ?Potrivirea dintre lemn și fețe
    Alegerea cauciucului, buretelui și lemnului potrivit este întotdeauna o problemă pentru jucătorii începători. Deși pare o problemă complicată, voi încerca pe cât posibil să o simplific. Jucătorii începători tind să cheltuie mulți bani și totuși să nu găsească o paletă potrivită jocului lor. Acest lucru nu e din cauza calității fețelor sau a lemnului ci din cauza combinației greșite.
    Există câteva principii bune de urmat.
    1) trebuie cunoscute specificațiile lemnului și feței
    2) trebuie cunoscute combinațiile potrivite stilului propriu de joc.

    Dacă îndeplinim condițiile de mai sus, putem analiza câteva combinații simple.
    1) Lemn moale și fețe de paletă moi ? o combinație cu care nu poți da greș. Efectul de catapultă al lemnului și controlul mai bun, pot compensa puterea mai mică și loviturile mai scurte ale fețelor moi.
    2) Lemn moale și fețe de paletă tari ? acceptabil. Sweet-spot-ul mic s-ar putea dovedi obositor la blocaje, sau la contre, dar avantajele vor fi loviturile lungi și spinul puternic.
    3) Lemn tare și fețe de paleta moi ? inacceptabil. Loviturile vor fi scurte, cu un control redus, în afara cazului în care jucătorul preferă fețele cu zimți, care sunt perfecte în acest caz.
    4) Lemn tare și fețe de paletă tari ? încă o combinație bună. Allround. Bună pt. orice lovitură.
    5) Lemn tare și fețe cu zimți lungi, pe backhand ? ar trebui să puteți profita la maxim de calitățile feței cu zimți.
    Nu am intrat în detalii referitoare la lemnele și fețele de duritate medie, dar principiile rămân aceleași.
    ? Sursa: Cheng Ke Yick-Alegerea unei palete de tenis de masă

    Multumesc anticipat pentru răspunsuri!

  • #2
    Salut,
    Configuratia aleasa de tine te duce in cazul 1 " lemn moale si fete moi".
    Asteapta-te deci la o paleta cu mult control si putina forta! Adica va trebui sa muncesti mai mult pt a inchide punctul. Cred insa ca te poate ajuta sa inveti / dezvolti miscarile corecte.
    (parerea mea...)

    Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

    Comentariu


    • #3
      Multumesc!
      Precizez că am cumpărat acum 8 luni o paletă completă de la butterfly: lemn off+ Andrei Mazunov cu fete tenergy 05FX si consider că după aceste luni că sunt prea rapide pentru mine. Imi doream ceva de control si spin, iar in privinta fortei, nu-i problema. Mă bucur că mă poate ajuta să invăt sau să-mi dezvolt miscările.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Oktaw Marius
        Paleta se alege după stilul de joc și după mai multe încercări. Așteaptă-te sa cheltuiești bani, toți am făcut-o! De fiecare dată paleta altuia este mai bună, sau altul va câștiga "deoarece are paleta mai bună". Dacă vei juca doar la robot poți juca cu orice, te adaptezi și răm?i la acel nivel [emoji28]
        Sfatul meu, încearcă palete de la alții, sau ai încredere într-un jucător care a schimbat multe palete, care să ?ți recomande ceva în funcție de lovituri și stil. Baftă!

        https://www.google.ro/url?sa=t&sourc...Ohrin-TSdahRiE
        In sprijinul a ceea ce a spus Marius.
        Joc de aproape 4 ani cu palete profesionale. Am jucat cu peste 35 de lemne cumparate sau imprumutate de la amici: Butterfly cele mai multe, Nittaku, Stiga, Xiom, TSP, Tibhar si Yasaka. In prezent detin 26 de lemne. Am probat cel putin 25 de tipuri de fete lise de la Butterfly, Tibhar, Donic, Xiom, Yasaka, DHS, Nittaku, TSP si aproape tot atatea short pips, anti si mai ales long pips. Asa ca odata intrat microbul asteapta-te sa investesti. Eu nu regret nici o secunda investitia facuta, ba din contra sunt chiar multumit deoarece vad orice achizitie precum o carte adica ai ceva de invatat.

        Recunosc ca exista un mare dezavantaj si anume ca pierzi consistenta tot proband si incercand ceea ce poate genera un progres mai lent intr-o oarecare masura. Exista si cateva avantaje majore:
        -proband poti gasi acea combinatie de fete+lemn care sa iti puna in valoare cel mai bine calitatile la un anumit moment al dezvoltarii si sa te ajute sa progresezi mult mai repede;
        - chiar daca o fata nu se potriveste stilului tau experienta poate fi utila - adica poti folosi informatiile aflate atunci cand dai peste un adversar care joaca cu acea fata sau lemn (de multe ori am castigat meciuri doar pentru ca stiam la ce exceleaza acea fata si care ii sunt vulnerabilitatile).
        In loc de concluzii:
        - Probarea si cunoasterea echipamentului este esentiala INSA NU TINE LOC DE ANTRENAMENT, fara antrenament nu poti pune in valoare calitatile echipamentului si nu poti progresa
        - Nu exista echipament bun si echipament prost, exista doar echipament potrivit pentru un anumit de stil de joc.
        - Nu pretul echipamentului joaca adica daca dai 2000 de Ron pe o paleta nu inseamna ca paleta va juca in locul tau, in fapt cunosc persoane care joaca mai bine cu paleta de supermarket decat daca pune mana pe o Viscarie cu doua Tenergy 05.
        - intre echipament si fizicul/tehnica/mintea jucatorului, trebuie sa fie o compatibilitate si o completare reciproca.
        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
        FH: Butterfly Dignics 05
        BH: Tibhar Grass D.TecS

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Petru Vicovanu Vezi post
          Bună ziua!
          Următoarea configuratie e bună:
          lemn: Yasaka Allround Plus
          fete: Gewo Mega Flex Control și Andro Rasanter R37

          Mă interesează dacă e compatibil lemnul cu fetele, am citit așa ceva: ”Potrivirea dintre lemn și fețe
          Alegerea cauciucului, buretelui și lemnului potrivit este întotdeauna o problemă pentru jucătorii începători. Deși pare o problemă complicată, voi încerca pe cât posibil să o simplific. Jucătorii începători tind să cheltuie mulți bani și totuși să nu găsească o paletă potrivită jocului lor. Acest lucru nu e din cauza calității fețelor sau a lemnului ci din cauza combinației greșite.
          Există câteva principii bune de urmat.
          1) trebuie cunoscute specificațiile lemnului și feței
          2) trebuie cunoscute combinațiile potrivite stilului propriu de joc.

          Dacă îndeplinim condițiile de mai sus, putem analiza câteva combinații simple.
          1) Lemn moale și fețe de paletă moi – o combinație cu care nu poți da greș. Efectul de catapultă al lemnului și controlul mai bun, pot compensa puterea mai mică și loviturile mai scurte ale fețelor moi.
          2) Lemn moale și fețe de paletă tari – acceptabil. Sweet-spot-ul mic s-ar putea dovedi obositor la blocaje, sau la contre, dar avantajele vor fi loviturile lungi și spinul puternic.
          3) Lemn tare și fețe de paleta moi – inacceptabil. Loviturile vor fi scurte, cu un control redus, în afara cazului în care jucătorul preferă fețele cu zimți, care sunt perfecte în acest caz.
          4) Lemn tare și fețe de paletă tari – încă o combinație bună. Allround. Bună pt. orice lovitură.
          5) Lemn tare și fețe cu zimți lungi, pe backhand – ar trebui să puteți profita la maxim de calitățile feței cu zimți.
          Nu am intrat în detalii referitoare la lemnele și fețele de duritate medie, dar principiile rămân aceleași.
          Sursa: Cheng Ke Yick-Alegerea unei palete de tenis de masă

          Multumesc anticipat pentru răspunsuri!
          Salutare,

          Nu vreau sa intru in detalii.. sa iti recomand ceva anume, baietii ti-au spus din experientele lor si cu siguranta te-au pus pe ganduri.
          Mai lectureaza un pic si aici, sunt zeci de oameni carora le-am dat sfaturi dea lungul timpului si este foarte posibil sa te regasesti in vre-un post anume, iar daca nu intelegi ceva (e foarte probabil la cat de "stufoasa" este lectura) nu ezita sa ma contactezi.

          Cu prietenie,
          George
          Ultima editare de Durdun Gheorghe; 14.nov.2018, 22:00.

          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

          Comentariu


          • #6
            Imi pare rau ca nu am mentionat mai sus si brandul Andro de la care am folosit Rasant Grip si Rasant. Mi-a placut Rasant Grip deoarece se potrivea pe o gama variata de lemne si avea performante foarte bune mai ales pe rever. Pana la Tenergy 05 a fost fata pe care am folosit-o cel mai mult alaturi de Tibhar Mx-p si Yasaka Rakza 7 soft.

            Pista prezentata de George poate fi explorata. Nu strica niciodata un sfat de la reprezentantii in Romania a principalelor branduri de pe piata tenisului de masa. Si George si ceilalti sunt extrem de amabili si-ti pot oferi informatii pretioase, mai ales ca ei au si folosit materialele respective si nivelul lor de joc le permite sa faca o comparatie mult mai detaliata si mai apropiata de adevar decat mine, spre exemplu, care nu am atata experienta.
            Ultima editare de Mihai Popescu-Apreotesei; 14.nov.2018, 22:51.
            Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
            FH: Butterfly Dignics 05
            BH: Tibhar Grass D.TecS

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Mihai905 Vezi post
              Imi pare rau ca nu am mentionat mai sus si brandul Andro de la care am folosit Rasant Grip si Rasant. Mi-a placut Rasant Grip deoarece se potrivea pe o gama variata de lemne si avea performante foarte bune mai ales pe rever. Pana la Tenergy 05 a fost fata pe care am folosit-o cel mai mult alaturi de Tibhar Mx-p si Yasaka Rakza 7 soft.

              Pista prezentata de George poate fi explorata. Nu strica niciodata un sfat de la reprezentanti in Romania a principalelor branduri de pe piata tenisului de masa. Si George si ceilalti sunt extrem de amabili si-ti pot oferi informatii pretioase, mai ales ca ei au si folosit materialele respective si nivelul lor de joc le permite sa faca o comparatie mult mai detaliata si mai apropiata de adevar decat mine, spre exemplu, care nu am atata experienta.
              Pe bune? )
              Stai linistit, ba din contra, imi place cum scrii si scrii bine, se vede ca ai testat zeci de setup-uri
              Seria Rasant cat si cele mentionate de tine sunt pentru mingea veche, mai putin Tibhar, dar toate sunt fete bune, cum ai spus si tu, e important sa se plieze pe jocul fiecaruia
              Nu ai incercat seria RASANTER , trebuie

              Cunosc amatori care sunt mai experimentati ca mine in domeniul materialelor si deasemeni cunosc multi profesionisti, chiar si antrenori care nu au nici o treaba cu materialele

              Cu prietenie,

              Scuze de offtopic Petru

              www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
              www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
              Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X