Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Discutii asupra Regulamentului de Tenis de Masa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de mateidumitru Vezi post
    Este regulamentar ca, atunci cind intentionezi sa servesti arunci mingea in sus si , in loc sa lovesti mingea pentru a servi, o lasi doar sa cada pe paleta, pentru a verifica cum sare si , deabia dupa aceea faci aceleasi miscari pentru a servi ?
    Serviciul implica pozitionarea mingii in palma deschisa. Odata ce s-a intamplat acest lucru, mingea este in joc.
    Palma deschisa + aruncare > 16 cm = serviciu. Daca nu ai servit corect => pierzi punctul.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de grasomega Vezi post
      Serviciul implica pozitionarea mingii in palma deschisa. Odata ce s-a intamplat acest lucru, mingea este in joc.
      Palma deschisa + aruncare > 16 cm = serviciu. Daca nu ai servit corect => pierzi punctul.
      Din raspunsul tau, deduc ca nu este regulamentara situatia descrisa de mine. Asa este ?

      Si un alt caz : mingea se afla in palma deschisa dar, inainte de a arunca mingea in sus, o scapi in jos si trebuie sa o pui din nou in palma pentru a putea servi. Deci, scaparea mingii din mina se considera serviciu sau greseala ?
      Ultima editare de mateidumitru; 11.iul.2013, 13:10.

      Comentariu


      • #28
        In primul rand ,trebuie sa fie ambii jucatori pregatiti ptr serva ; la meciurile oficiale se mai intampla cateodata ca unul sa arunce mingea in sus odata ,inainte de inceperea partidei sau a setului ,dar ,de obicei , celalalt nu asteapta serva in momentul acela(se repeta orice serva care ia un jucator prin suprindere dpdv al timpului) ...daca ambii sunt in pozitie de servire si primire , palma se deschide si mingea cade cum nu trebuie,se pierde punctul...

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de midnight8080 Vezi post
          In primul rand ,trebuie sa fie ambii jucatori pregatiti ptr serva ; la meciurile oficiale se mai intampla cateodata ca unul sa arunce mingea in sus odata ,inainte de inceperea partidei sau a setului ,dar ,de obicei , celalalt nu asteapta serva in momentul acela(se repeta orice serva care ia un jucator prin suprindere dpdv al timpului) ...daca ambii sunt in pozitie de servire si primire , palma se deschide si mingea cade cum nu trebuie,se pierde punctul...
          Postat în original de mateidumitru Vezi post
          Din raspunsul tau, deduc ca nu este regulamentara situatia descrisa de mine. Asa este ?
          Si un alt caz : mingea se afla in palma deschisa dar, inainte de a arunca mingea in sus, o scapi in jos si trebuie sa o pui din nou in palma pentru a putea servi. Deci, scaparea mingii din mina se considera serviciu sau greseala ?
          Incerc sa raspund la doua mesaje cu unul singur.
          Eu presupun ca ambii jucatori sunt gata de a incepe punctul. Nu am luat in considerare situatia in care cel care serveste este pregatit si observa tarziu ca celalalt nu e gata. Atunci se repeta lovitura.
          Daca ambii sunt gata, in regulament scrie ca punctul incepe cu mingea in palma deschisa. Odata ce palma este deschisa, chiar daca mingea nu a parasit-o, ea este considerata in joc. Daca o scapi, ai pierdut punctul, conform regulamentului. Totusi, daca este vorba de un amical, cred ca se poate face o derogare de la strictetea acestui articol din regulament. Daca e vorba de un concurs, atunci...
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #30
            Am vazut destule meciuri internationale in care jucatorul tine in palma deschisa mingea, este deasupra mesei, o lasa sa cada de cateva ori pe masa, o prinde tot in palma deschisa si apoi o arunca in sus regulamnetar si serveste, deci se poate si asa...
            Blade-Darker speed 90
            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
            Bh- Testing

            Comentariu


            • #31
              Am o intrebare referitor la jocul pe echipe formate din 4 jucatori+2 rezerve. Stiu ca rezervele pot inlocui oricand titularii. Intrebarea este daca dupa ce a fost inlocuit, titularul are voie sa revina pentru un alt joc (inlocuirea lui fiind temporara, ca la handbal!), sau rezerva va trebui sa joace obligatoriu pe pozitia titularului pana la incheierea meciului(ca la fotbal!).
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu


              • #32
                Vad ca in competitiile oficiale ITTF meciurile sunt intr-un format "3 din5".La meciurile care se vor disputa anul acesta in "Campionatul de Echipe Amatur",acolo unde vor fi de formatul 5 din 9,cu echipe compuse din 4titulari+2rezerve,aspectele de natura tehnica precum acesta se vor rezolva in sedinta de la debutul competitiei,facute de fiecare zona in parte.Daca va referiti la un campionat judetean sau ceva de genul acesta organizat la dvs,cred ca organizatorul ar trebui sa stabileasca ce si cum desi cred ca schimbarile ca la handbal(vorba dvs)nu sunt permise
                of all the things i lost i miss my mind the most

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de laky Vezi post
                  Am o intrebare referitor la jocul pe echipe formate din 4 jucatori+2 rezerve. Stiu ca rezervele pot inlocui oricand titularii. Intrebarea este daca dupa ce a fost inlocuit, titularul are voie sa revina pentru un alt joc (inlocuirea lui fiind temporara, ca la handbal!), sau rezerva va trebui sa joace obligatoriu pe pozitia titularului pana la incheierea meciului(ca la fotbal!).
                  D-ule Laky,imi permit sa va raspund cu un logo tot mai intilnit intre jucatori de tenis.

                  ''Daca tenisul de masa ar fii fost simplu s-ar fi numit fotbal''

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de Zosim1 Vezi post
                    D-ule Laky,imi permit sa va raspund cu un logo tot mai intilnit intre jucatori de tenis.

                    ''Daca tenisul de masa ar fii fost simplu s-ar fi numit fotbal''
                    Si mai exista citeva vorbe.

                    Fotbalul este munca ,
                    Tenisul mestesug,
                    Iar Tenisul de masa este o ARTA.

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de Zosim1 Vezi post
                      Si mai exista citeva vorbe.

                      Fotbalul este munca ,
                      Tenisul mestesug,
                      Iar Tenisul de masa este o ARTA.
                      Frumos si mai mult decat adevarat... dar cu raspunsul la intrebarea mea cum ramane???
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de laky Vezi post
                        Am o intrebare referitor la jocul pe echipe formate din 4 jucatori+2 rezerve. Stiu ca rezervele pot inlocui oricand titularii. Intrebarea este daca dupa ce a fost inlocuit, titularul are voie sa revina pentru un alt joc (inlocuirea lui fiind temporara, ca la handbal!), sau rezerva va trebui sa joace obligatoriu pe pozitia titularului pana la incheierea meciului(ca la fotbal!).
                        La fotbal poate fi readus, daca nu au fost epuizate toate schimbarile.
                        La tenis de masă titularul nu poate reveni in acel meci. Cel putin asa am jucat in 2012 si 2013.

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X