Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de adilazaroiu Vezi post
    Revin cu propunerea de excludere a jucatorilor legitimati , dupa care ( fara sa mai apara discutii ),jucam pe categorii de varsta (de 10 ani ) , respectiv : 0-30 , 31-40,41-50,51-1000. Asa nu ne mai intereseaza M.P. ul .
    Sustin acest aspect.

    Comentariu


    • Si eu
      Așa cum se încearcă acum evitarea urcării in categorie, poate se va găsi vre-un isteț sa găsească metoda evitarea urcării in categoria de vârsta adică leacul tinereții fără batranete [emoji3]
      Da mai repede ca ma apropii vertiginos de 50
      T05-ALC-T05
      Adrian Gorum

      Comentariu


      • Turnee A+

        1.Propun repartizarea locurilor sa se faca dupa urmatorul criteriu :

        Numar total de turnee la care au participat jucatori de la categoria respectiva (aici se pot lua in calcul doar cele afisate sau toate pe un an competitional , incluse sau excluse B-urile se pot stabili la inceputul anului competitional (dupa turneul final ) si sa ramana valabile tot anul etc ) impartit la numar total de jucatori pe categoria respectiva.
        Suma celor patru cifre ce se obtin reprezinta 100% numarul de locuri si apoi usor se obtin procentele pe cele patru categorii .
        Consider ca asa vom avea un criteriu mult mai obiectiv decat doar numarul participantilor deoarece clar nu este corect ca incepatorii de exemplu care teoretic (MP< 10 ) sunt peste 50% sa detina jumatate de locuri desi majoritatea au fost la unul sau doua turnee iar o alta categorie care are medie de 10 turnee pe jucator sa aiba doar proportional cu numarulul de jucatori .

        In plus cu o saptamana inainte de terminarea inscrierilor organizatorul poate schimba proportia daca la o categorie sau alta nu s-au completat locurile desigur vorbim despre categoriile care se desfasoara de la acceasi ora adica in general Incepatori + Avansati sau Open+Elite.

        2.Propun sa se scoata restrictia de-a se face grupe de 4 la turneele A+.

        Participarea la turneele A+ se face acum foarte corect adica dupa clasament si prin urmare vor participa cei mai fideli jucatori ai circuitului prin urmare mi se pare mult mai corect sa fie inferioare de 4 din care se califica toti si astfel toti jucatori participa activ la prima faza a competitiei adica faza grupelor .Mi se pare mult mai corect deoarece vorbim de cei mai fideli participanti la turnee , Amatur fiind o competitie pentru amatori consider ca foarte importanta este si socializarea si altfel se realizeaza asta cand inca este activ in competitie decat dupa celebrele grupe de 6 cu nevoia lor de "sange" rapid (expediat acasa repede o parte din participanti ) si nu in ultimul rand sa nu uitam ca toti participanti platesc acceasi taxa deci ar fi mai corect ca toti cum ziceam sa ia parte activ la turneu un timp mai lung (toata perioada grupelor) si sa beneficieze si de minim 6 meciuri . Miza au toate meciurile si in grupa de 4 inferioara deoarece este foarte important pe ce loc termini ca sa iti creezi un culoar cat mai bun pentru a prinde eliminatorii dar chiar si in caz contrar orice victorie se puncteaza si in clasamentul final vei fi mai sus decat unul care nu a castigat nici un meci . Nu in ultimul rand grupele de 4 ofera si avantajul unui numar mai mare de participanti deoarece se pot pune doua grupe pe masa si prin urmare vor fi 8 jucatori pe masa in loc de 6 .Durata turneului nu se va schimba prea mult deoarece toti jucatori vor avea 6 meciuri pe cand in varianta clasica o parte 5 si restul 8 .

        Mergand mai departe pentru o participare si mai numeroasa cum ar fi firesc la turneele A+ si cum o dovedesc si listele de asteptare as sugera eliminarea grupelor superioare (principalul loc unde se fac aranjamente ...la un turneu A+ de anul acesta jucatorul A bate pe B cu 3-0 iar B bate pe C cu 3-1 iar A "isi dozeaza efortul" si pierde cu 3-1 meciul cu C perfect sa fie primul si C pe doi ...jucatorul A va juca apoi finala ....teoretic totul Ok dar parca tot ramane un semn de intrebare care se poate inlatura ) si asigurarea obligatorie a uni meci pe tablou pentru fiecare participant .

        Variante de realizare :
        a.Grupe inferioare de 5 din care se califica toti pe tablou .Aici ar fi posibil ca jumatate din ei sa inceapa dimineata si ceilalti sa fie chemati mai tarziu insa in practica multi nu vor fi de acord si vor considera ca ceilalti vor fi avantajati (natura umana ) deci prin urmare socializare la greu cu doua grupe de 5 pe masa in varianta full.(jucatorii intre meciuri vor fi destul de odihniti si vor putea da randament maxim ) Prin eliminarea superioarelor se castiga si timpul legat de realizarea lor ,impartirea pe mese etc si prin urmare durata turneului la prima vedere nu cred ca va fi mai mare.
        b.Varianta mea preferata ar fi grupe de 4 inferioare si toti se califica pe tabloul principal cu Dublu KO dar din pacate inca programul lui Florin nu are implementat Dublu KO.

        Comentariu


        • Postat în original de marcelgiosan Vezi post
          După ce a muncit Florin în 2016 să implementeze sistemul de rating am ajuns la concluzia că acesta n-ar elimina meciurile trucate, ci dimpotrivă, ar facilita meciurile strategice. Cum?
          Aduceți-vă aminte că anul trecut, pentru a rămâne la categoria Amatori (cu șansă la obținerea titlului simbolic de Campion Județean) existau jucători (chiar câștigători de A+) care pierdeau în grupele inferioare toate meciurile cu 2-3 pentru a-și menține MP<20. Treabă destul de dificilă. Sculat dimineață, bătut sute de km, simulat meci cu jucătorul 6 din grupa inferioare, etc...
          Cum s-ar fi făcut calculele dacă exista sistemul de rating? Mult mai simplu.
          Era suficient un meci pierdut la un jucător cu MP=0 sau apropiat de zero și puteai câștiga concursul liniștit fără să te ?ngrijorezi că ?ți crește MP-ul și te aruncă la categoria superioară.

          Am și un exemplu, fără nici o legătură cu calculele matematice sau meciurile trucate.
          Turneu A Topoloveni. Rezultat în grupa inferioară: Petrescu Liviu - Bocănială Norocel 0-3. Era dinaintea regulii cu fețele aprobate ITTF.
          C?știgător turneu: Petrescu Liviu. Creștere rating: -55!

          Clasament Open

          1. Petrescu Liviu - Pitești, -55
          2. Dragan Valentin - Mioveni, +287
          3 -- 4
          Bocaniala Norocel - București, +124
          Toma Florin - Pitești, -80
          5 -- 8
          Niculae Dan - București, +111
          Traistaru Marius - Topoloveni, -48
          Ciuca Dan - Pitești, +112
          Tigau Dan - București, -19
          9 -- 10 1v gr.sup.
          Dumitrescu Cornel - București, +42
          Ilie Marian - Targoviște, +136
          11 -- 12 0v gr.sup.
          Balan Cristian - Ramnicu Valcea, -16
          Valceanu Daniel - Topoloveni, -2
          13 -- 3v gr.inf.
          Gheorghe Nicu - Drobeta Tr Severin, +22
          14 -- 2v gr.inf.
          Banescu Dragos - Pitești, -23
          15 -- 18 1v gr.inf.
          Vladu Nicolae - Pitești, -11
          Ivan Valentin - Campina, -6
          Gorum Adrian - Topoloveni, +13
          Airimioaiei Andrei - Topoloveni, +105
          19 -- 20 0v gr.inf.
          Lazaroiu Adrian - Targoviște, -46
          Dinicescu Ion - Pitești, -12

          Mi se pare absolut OK ca în situația în care învingi un jucător mai bun să-ți crească ratingul proporțional cu diferența inițială de rating și dacă pierzi la un jucător cu rating mai mic să-ți scadă rating-ul, dar imaginați-vă în locul Dl. Petrescu Liviu un matematician. Care în 2016 fenta 2-3 turnee ca să nu promoveze la categorie superioară.
          Ar fi putut câștiga liniștit cupă după cupă, turneu după turneu, rezolvând o ecuație cu maxim 2 necunoscute.
          La cine pierd în grupa inferioară ca să nu ies cu rating pozitiv dacă câștig turneul?

          NU spun acum că modul de g?ndire a oricărei "reguli" trebuie să plece de la premisa că abia așteaptă cineva după colț să o încalce. Mai ales în AmaTur.
          Dar simplul sistem "rating" fără o interdependență cu un sistem "ranking" nu pare să fie o soluție viabil la momentul actual.
          Dar putem să mai discutăm și poate găsim și o variantă viabilă.

          Eu m-am gandit ca sistemul din Germania, unde functioneaza fara mari probleme de multi ani, poate fi implementat si la noi.
          Acum Amatur are circa 5000 de jucatori. Sunt sigur ca vor fi 5-10 matematicieni care isi vor face calcule cum sa fenteze o categorie sau alta, insa eu cred ca lucrurile astea se regleaza de la sine, insa va fi nevoie de rularea sistemului un timp mai indelungat, nu vom putea trage o concluzie dupa 1-2 ani (cu atat mai putin dupa cateva simulari).
          Stiu ca Florin a muncit foarte mult atunci si tocmai de aceea zic sa gasim o solutie sa implementam sistemul.
          Sunt sigur ca putem gasi o metoda pentru eliminarea reala a meciurilor aranjate. O parte din solutie ar fi chiar bonusurile oferite la castigarea unui concurs (sau clasarea pe podium), cum a spus si BGD la postul #275.
          Ma gandesc ca va fi greu sa calculeze exact bonusurile - scaderea datorata pierderii unui meci la un jucator mai slab clasat si „matematicienii” ar putea sa iasa pe ultimul loc la categoria superioara, in loc de locul intai in categoria vizata.
          Nici solutia lui Emi nu mi se pare rea.
          Totusi, nu cred ca trebuie sa inventam roata. Putem lua un sistem testat si verificat in timp de alta organizatie de tenis de masă si sunt sigur ca sistemul se va auto-balansa.

          Dereglarile de punctaj datorate bonusurilor pot fi reduse prin scaderea anuala a rating-ului fiecarui jucator cu un procent dat (10-15%, poate).

          De fapt, intrucat avem si acum problema cresterii MP-ului, putem sa luam asta ca pe o propunere noua, in cazul in care nu se poate inainta cu rating-ul.

          In cazul sistemului cu rating, putem sa calculam bonusurile pe parcursul anului si sa nu le luam in seama la inceputul anului urmator.
          Ultima editare de grasomega; 06.nov.2017, 21:59.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • Propun sa se joace cu orice fel de paletă, fata de paletă cu o singură condiție să aibă sigla ITTF la vedere.

            Comentariu


            • Nu vreau sa fiu contra, dar ce rost are sa ne cramponam de sigla ITTF ... mai bine s-ar propune sa nu conteze deloc ...
              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

              Comentariu


              • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                Nu vreau sa fiu contra, dar ce rost are sa ne cramponam de sigla ITTF ... mai bine s-ar propune sa nu conteze deloc ...
                Pai are dl.Apian!
                Sigla ITTF confirma faptul ca fata respectiva sa ridicat la standardele acceptate de ITTF. Ca ulterior, au vrut ca schimburile de mingi sa fie mai lungi, mai spectaculoase si au facut o gramada de schimbari pentru ca sa le intre cati mai multi bani de la televiziuni sunt de acord, dar noi amatorii, care nu suntem solicitati de TV sa filmeze contra cost, nu primim bani de la TV, ne autofinantam, nu suntem nici cel putin personalitate juridica, nu suntem afiliati la vreo federatie sub egida ITTF, de ce sa nu lasam sa joace fiecare cu ce sa obisnuit? De dragul unora care nu sunt in stare sa invete, de atatia ani, sa joace impotriva materialelor? Uitati-va la cei care erau obsedati sa se joace in Amatur doar cu fete omologate ca nu au progresat de loc! Tot astept sa mai inventeze ceva acesti frustrati!
                Eu joc doar cu fete omologate de anul trecut(am fost obligat sa renunt la Super Bock dupa aproape 10 ani), deci a nu se intelege gresit!
                Propun ca miscarea Amatur sa se transforme intr-o asociatie sportiva non-profit(sa intram si noi in legalitate, sa putem fi sponsorizati si sa oferim un venit, cat de cat, celor care muncesc in Amatur) si sa se afilieze la Federatia Romana Sportul pentru toti.
                Mult succes tuturor!

                Comentariu


                • Eu propun sa nu conteze deloc.

                  Mingile de celuloid au fost candva bune si acum nu mai sint; cele de 38mm si cele de 40 la fel; ... si ceea ce ma doare pe mine cel mai tare, seturile pana la 21 au fost inlocuite de balariile astea pana la 11, ca n-ai timp nici sa respiri ... daca te-ai uitat un pic in alta parte si te-ai deconcentrat, poate mai da alalalt un tus ... e gata setul ...

                  Deci, faptul ca au fost candva bune nu este un argument ... mai bine sa scoatem regula de tot si nu mai avem probleme de interpretare (ca-i lucioasa, coapta, nu se vede bine sigla, mai mult maro decat rosie etc)
                  TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                  Comentariu


                  • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                    Eu propun sa nu conteze deloc.

                    Mingile de celuloid au fost candva bune si acum nu mai sint; cele de 38mm si cele de 40 la fel; ... si ceea ce ma doare pe mine cel mai tare, seturile pana la 21 au fost inlocuite de balariile astea pana la 11, ca n-ai timp nici sa respiri ... daca te-ai uitat un pic in alta parte si te-ai deconcentrat, poate mai da alalalt un tus ... e gata setul ...

                    Deci, faptul ca au fost candva bune nu este un argument ... mai bine sa scoatem regula de tot si nu mai avem probleme de interpretare (ca-i lucioasa, coapta, nu se vede bine sigla, mai mult maro decat rosie etc)
                    Eu sunt de acord, dar iar o sa apara "lupte la nesfarsit" de catre Incepatorii-Avansati si chiar unii si de la Open fata de cei care folosesc materiale(cel care pierde gaseste motive, cel care a castigat a gasit solutii). Mai bine sa ramana asa cum este(cu toate ca nu este in spiritul sportivilor Amatori), dar ar trebui sa intram in legalitate daca vrem intr-adevar ca Amatur sa se poata dezvolta in continuare! Nu poti la nesfarsit sa nu ai un cadru legal! Sa nu poti fi sponsorizat, sa lucreze pentru tine cativa oameni inimosi, benevol, fara sa fie retribuiti, cat de cat.

                    Comentariu


                    • Si eu folosesc Spinlord Dornenglanz si toti ma intreaba de ce luceste cu ce am dat-o , insa ea vine lipicoasa si cu dintii stralucitori din fabrica , nu am modificat nici o fata niciodata plus ca este si aprobata ITTF si trebuie tot timpul sa stau cu telefonul sa ii dau adversarului sa citeasca pe internet descrierea cum vine cum este de lipiciosa si ca e aprobata.
                      Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                      Comentariu


                      • Propuneri pentru âmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

                        Postat în original de Adrian Veres Vezi post
                        , insa ea vine lipicoasa si cu dintii stralucitori din fabrica .
                        Gonflabila perfecta [emoji3]
                        Ce știe sa facă?
                        ... dacă o pune pe masa e valabilă [emoji3]
                        Ultima editare de kdt123; 07.nov.2017, 15:10.
                        T05-ALC-T05
                        Adrian Gorum

                        Comentariu


                        • Postat în original de kdt123 Vezi post
                          Gonflabila perfecta [emoji3]
                          Ce știe sa facă?
                          ... dacă o pune pe masa e valabilă [emoji3]
                          O pune pe masa bine [emoji16]

                          Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
                          Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                          Comentariu


                          • Postat în original de Adrian Veres Vezi post
                            Si eu folosesc Spinlord Dornenglanz si toti ma intreaba de ce luceste cu ce am dat-o , insa ea vine lipicoasa si cu dintii stralucitori din fabrica , nu am modificat nici o fata niciodata plus ca este si aprobata ITTF si trebuie tot timpul sa stau cu telefonul sa ii dau adversarului sa citeasca pe internet descrierea cum vine cum este de lipiciosa si ca e aprobata.
                            Maestre, stiu pe cineva care joaca cu o fata aprobata , insa ' tratata "...stii cum vine din ea ? SuperBlock-ul e minciuna...omul rupe tot cu ea, ridica cupe deasupra capului, pozitii sus in clasament...propun sa ne mutam cu totii intr-o tara mai civilizata unde nu e nevoie de arbitri, de competente in fete aprobate pentru ca acolo, toti jucatorii sunt corecti, cinstiti, isi respecta adversarii, joaca de placere, nu urla la masa de joc, nu inventeaza tusuri inexistente, nu se sterg cu prosopul la fiecare doua mingi, etc...incepe sa mi se aplece de patima pe care unii inteleg sa o desfasoare in acest sport, facand tot ce e miseleste posibil sa castige...de parca cupa aceea aurita din plastic ieftin inseamna ceva pentru altii decat rudele lui apropiate ori vecinii de scara...sa fim seriosi ! Pana la mingi, fete omologate, palete corecte...unde gasim niste respect si o atitudine sportiva adevarata ??
                            TRUST NO ONE !

                            Comentariu


                            • Postat în original de danmihai Vezi post
                              Maestre, stiu pe cineva care joaca cu o fata aprobata , insa ' tratata "...stii cum vine din ea ? SuperBlock-ul e minciuna...omul rupe tot cu ea, ridica cupe deasupra capului, pozitii sus in clasament...propun sa ne mutam cu totii intr-o tara mai civilizata unde nu e nevoie de arbitri, de competente in fete aprobate pentru ca acolo, toti jucatorii sunt corecti, cinstiti, isi respecta adversarii, joaca de placere, nu urla la masa de joc, nu inventeaza tusuri inexistente, nu se sterg cu prosopul la fiecare doua mingi, etc...incepe sa mi se aplece de patima pe care unii inteleg sa o desfasoare in acest sport, facand tot ce e miseleste posibil sa castige...de parca cupa aceea aurita din plastic ieftin inseamna ceva pentru altii decat rudele lui apropiate ori vecinii de scara...sa fim seriosi ! Pana la mingi, fete omologate, palete corecte...unde gasim niste respect si o atitudine sportiva adevarata ??
                              Corect ce spuneti insa eu nu ridic cupe si joc si cu o fata aprobata si netratata si agata mult (are frictiune) , vroiam sa punctez ca nu e vina mea ca luceste poate confirma si dl Dan Tigau care comercializeaza Spinlord in Romania. Plus ca fata asta cu care joc eu se deterioreaza rapid daca as mai si trata-o nu as putea sa joc nici macar un joc. Plus ca sunt pro pentru folosirea fetelor aprobate si netratate si a respectului intre jucatori .
                              Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                              Comentariu


                              • Ce sunt aceste fete spinlord?Vad niste sobolani, niste bursuci, iguane.Or fi facute din piele de crocodil?Ce s astea?

                                Comentariu


                                • SpinLord este un brand german de tenis de masă fondat în anul 2009.

                                  Cele mai vândute produse de SpinLord sunt fetele cu zimti lungi și cu zimti scurti. De exemplu, Dornenglanz este foarte popular și este utilizat la nivel global de mulți jucători de top. Pentru SpinLord, acest cauciuc ( se refera la Dornenglanz) a fost descoperirea care a făcut marca populară la nivel mondial.


                                  SPINLORD fete aprobate pana la 31.03.2018
                                  001 Marder In
                                  002 Tiger In
                                  003 Adler In
                                  004 Zeitgeist Long
                                  005 Stachelfeuer Long
                                  006 Dornenglanz Long
                                  007 Irbis In
                                  008 Blitzschlag Long
                                  009 Degu Out
                                  010 Feuerstich Long
                                  011 Waran Out


                                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IT3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	24,1 KB 
ID:	775988 Also Ioana Tepelea from Romania is now playing Keiler in 2,0 mm on FH + BH. Although she is only 17 years old, she already has become one of the best Paralympic players in the world. One again she shows that Keiler is among the very few half-long pimple-out rubbers that can be played also by professional players. We are very optimistic that she even will be able to win a medal at the next paralympic games.


                                  Un clip cu Ioana Tepelea care joaca cu Spinlord Keiler



                                  si mai sunt jucatori de la noi de la Elite care folosesc sandwichurile SpinLord
                                  Ultima editare de Adrian Veres; 07.nov.2017, 15:43.
                                  Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                  Comentariu


                                  • O alta afacere pe piata mondiala a cauciucurilor de palete.Si acolo unii smecheri interzic pe altii ca sa vanda ei fetele lor.Nimic nou, un fel de Parlamentul Romaniei.
                                    Mai bine s ar juca toate turneele amatur cu un singur fel de paleta.Sa fie pe masa organizatorilor, la inscriere toate la fel.E mai rezonabil.

                                    Sau dati drumul la toate fetele din lume in turneele amatur , chiar si celui cu cauciucul soft ars in cuptorul de la aragaz.
                                    Ultima editare de Vizitator; 07.nov.2017, 15:46.

                                    Comentariu


                                    • Vad ca aveti la semnatura
                                      FT:Sandwich omologat ITTF
                                      BH: Long pimps OX omologat ITTF


                                      Si eu joc la fel cu aceasi combinatie


                                      Sau dati drumul la toate fetele din lume in turneele amatur , chiar si celui cu cauciucul soft ars in cuptorul de la aragaz. -Sunt de acord cu prima parte a afirmatiei insa cu o singura conditie sa fie aprobate si netratate!
                                      Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                      Comentariu


                                      • Buterfly rainstorm, Donic spike 2, lemn Donic Otcharov carbospeed.

                                        Nu conteaza deloc paleta numai mana si indemanarea face diferenta in joc.

                                        Te ajuta cumva si paleta dar nu e factor determinant.

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                          Buterfly rainstorm, Donic spike 2, lemn Donic Otcharov carbospeed.

                                          Nu conteaza deloc paleta numai mana si indemanarea face diferenta in joc.

                                          Te ajuta cumva si paleta dar nu e factor determinant.

                                          Aveti perfecta dreptate!
                                          Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                          Comentariu


                                          • Cu cat veti urca mai sus in clasament si in categorii veti vedea ca nimeni nu se mai uita la paleta dvs.Nici nu mai este interesat,poti juca si cu telefonul,sau cu un cauciuc de tractor.Un jucator de divizia B mi a permis sa schimb paleta in timpul jocului,dupa ce avea 1-0, i am cerut asta si am luat o paleta soft.Nici prima nu m a ajutat(iarba), nici a doua.

                                            Comentariu


                                            • Este corect ce spuneti , eu am problema asta la categoria care la joc si anume la avansati insa daca joc cu un jucator din categoriile superioare nici nu il intereseaza si eu doar strang mingile de pe jos ))
                                              Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                              Comentariu


                                              • Ținând cont că mai sunt trei zile până la TF o să închid momentan acest topic ca să avem timp să vedem câte din cele peste 300 de postări conțin propuneri ce pot fi luate în discuție la ședința de final de an.
                                                Vă mulțumim pentru interesul cu care ați abordat ideea de dezbatere cu privire la viitorul circuitului și o să revenim cu o centralizare a propunerilor ce se vor discuta la TF.
                                                Toate cele bune!
                                                Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                                Comentariu


                                                • ?n urma ședinței Coordonatorilor Amatur ce s-a desfășurat la Sfantu Gheorghe, s-au analizat, discutat și votat următoarele.

                                                  1.Se deființează comisia de disciplină (unde rămăsese o singură persoană), sarcinile acesteia fiind preluate de Comitetul Director, care are acum 5 membri:
                                                  - Marcel Giosan - Coordonator Principal;
                                                  - Gelu Vlădoiu;
                                                  - Claudiu Vela;
                                                  - Florin Apian;
                                                  - Florin Toma.
                                                  Coordonatori AmaTur:
                                                  -Cătălin Cozma;
                                                  -Costin Corcoz;
                                                  -Aurel Fratea;
                                                  -Gheorghe Vlase;
                                                  -Dan Bodeanu;
                                                  -Mihai Vranceanu;
                                                  -Lucian Bozga;
                                                  -Sorin Botirca;
                                                  -Kantor Imre Zoltan;
                                                  -Bogdan Roman;
                                                  2.Fiecare localitate are dreptul să organizeze un număr maxim de 3 turnee A, cu excepția localităților Oradea și București unde se pot organiza 6 turnee (2, respectiv 3/sală specializată).
                                                  3.Situația jucătorilor legitimați rămâne în stand-by, divizionarii B fiind acceptați ca și până acum în circuitul AmaTur.
                                                  4.Pragurile de separare ale categoriilor vor fi: 30/20/10, singura modificare const?nd în creșterea pragului la Elite de la 27 la 30.
                                                  5.Cu acordul organizatorilor implicați se pot comasa două Turnee A+ Regionale, în situația în care nu se preconizează înscrieri suficiente.
                                                  6.Turneul Final se va numi începând cu anul viitor Turneul Campionilor.
                                                  7.Prezența la Turneu Campionilor va implica, ca și până acum, un număr minim de turnee, Campionii Județeni nefiind direct calificați dacă linia de clasament nu-i ajută.
                                                  8.La calculul MP-ului se exclud, ca și până acum, cele mai slabe două turnee A și cele mai slabe două turnee A+.
                                                  9.Mesele și mantinele primite ca premiu de la ITTF vor constitui punctul de plecare al unei baze logistice AmaTur, urmând să stabilim modalitatea în care vor putea fi folosite la organizarea turneelor A și A+.
                                                  10.Donația către Amatur rămâne la valorea modică de 1 leu.
                                                  11.La turneele A se va folosi unul din sistemele de joc prezentate în anexa V la Regulament.
                                                  12.Retragerile "?n termen" nu vor mai fi contabilizate pe profilul jucatorilor de pe www.amatur.ro, rămân însă penalizările pentru retragerile după termen (R2=2p) și absente nemotivate (N=3p).
                                                  13.Toate turneele A+ (Excepție Turneul A+ Regional) se vor organiza pe patru categorii: Elite, Open, Avansați, începători.
                                                  14.Turneele B se vor organiza fie la grămadă (una sau mai multe categorii), fie pe mai multe categorii. Se renunță la sistemul grupe inferioare amestecat, din care o parte se califica la Open, altă parte la Amatori.
                                                  15.Sistemul de valorizare pe bază de rating nu se poate implementa.
                                                  16.Categoria "aspiranților" se va numi în continuare începători.
                                                  17.?nființarea Asociației AmaTur rămâne în studiu și va mai fi discutată de Coordonatori.
                                                  18.Și în 2018 se vor folosi fețe omologate ITTF.

                                                  Am sistematizat mai sus majoritatea propunerilor care au ajuns la vot deși s-au discutat, live sau on-line, majoritatea propunerilor de bun simț avansate de dumneavoastră.
                                                  Calendarul AmaTur 2018 este în curs de elaborare, la fel și Regulamentul AmaTur 2018 și vor fi postate până la finalul anului.
                                                  Ultima editare de marcelgiosan; 30.nov.2017, 06:12.
                                                  Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X