Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Amatur 2016-2017

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Amatur 2016-2017

    Deschid acest post in ideea ca TF s-a incheiat si nu se cade sa-l lungim cu negativisme.

    Postat în original de roman bogdan Vezi post
    ..... URSULE CE NE FACEM????
    ...
    Ursuleee, nu se scot fezele de pe paleta (sau alea patrate) ), se elimina numai cele interzise de la 01.07.2017. Inteleg nemultumirea unora, dar chiar se discuta de aceste fețe de ani de zile, si pana acum se striga faptul ca nu-i bagam in seama pe cei ce reclama aceste fețe.

    Eu sunt dintre cei ce stiu sa joace impotriva "materialelor" , chiar imi plac "ierbarii", dar nu putem ignora la nesfarsit pe cei ce reclama acest aspect (de ex: iarba omologata nu trebuie sa dispara!).

    Intre cei ce au votat fețele interzise sunt si cei care au palete "incomode", dar nu s-au plans si au votat normalitatea.

    Tot timpul contra-balansam fețele de paleta cu lumina, condensul si caldura din sali. Noi facem ce putem, nu putem scrie in regulament ca organizatorul anuleaza turneul daca sunt 19 grade in sala. Putem insa sa recomandam sa obtureze razele de soare, iar dvs sa-i penalizati prin neparticipare pe cei ce ignora acest aspect.

    Am citit si despre arbitri, stim cu totii ca cine doreste arbitru la sala are parte de acesta, dar s-a mers pe fair-play. Incet -incet se vine si cu trusa medicala sau echipaj salvare , desi acum cativa ani nu era nevoie.

    De ani de zile se vrea legalizarea unei forme juridice Amatur, parerea mea este ca pe de o parte ne incorsetam, iar pe de alta parte nu suntem in ilegalitate. Fiecare organizator stie sa-si gestioneze turneul cu contracte de inchiriere, incasari si cheltuieli.

    Inteleg ca sunt si persoane care nu au posibilitatea financiara sa schimbe fețele, unii le au din 1900 toamna, dar se poate rezolva prin generozitatea altora, deschidem un post unde se doneaza fețe secod-hand si sunt convins ca se aduna ceva .

    Referitor la calitatea turneelor. Nu este chiar asa cum se scrie , ca "dorim suprafata'' etc. De exemplu la Topoloveni sunt conditiile dintre cele mai bune, si nu vad aprecierile necesare, ba din contra, nr de jucatori este limitat, fara lista de asteptare.

    Sunt multe de discutat, dar sunt convins ca Amatur este in crestere, nu dispare, cum apreciaza unii, ba chiar ne batem pe lista principala in detrimentul listei de asteptare.

    Si eu am o recomandare, ce ține de bunul mers al desfasurarii unui turneu si anume:

    Cei ce se aboneaza la a se inscrie din reflex, ba chiar si la doua turnee in aceiasi data, sa renunte la aceasta practica , iar cei ce inscriu pe altii fara sa-i intrebe daca vor sa participe sa poarte o mai mare responsabilitate.
    Ultima editare de GeluBv; 27.nov.2016, 21:58.
    Hobby: Motoare si ski !
    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y


  • #2
    Postat în original de GeluBv Vezi post
    Deschid acest post in ideea ca TF s-a incheiat si nu se cade sa-l lungim cu negativisme.



    Ursuleee, nu se scot fezele de pe paleta (sau alea patrate) ), se elimina numai cele interzise de la 01.07.2017. Inteleg nemultumirea unora, dar chiar se discuta de aceste fețe de ani de zile, si pana acum se striga faptul ca nu-i bagam in seama pe cei ce reclama aceste fețe.

    Eu sunt dintre cei ce stiu sa joace impotriva "materialelor" , chiar imi plac "ierbarii", dar nu putem ignora la nesfarsit pe cei ce reclama acest aspect (de ex: iarba omologata nu trebuie sa dispara!).

    Intre cei ce au votat fețele interzise sunt si cei care au palete "incomode", dar nu s-au plans si au votat normalitatea.

    Tot timpul contra-balansam fețele de paleta cu lumina, condensul si caldura din sali. Noi facem ce putem, nu putem scrie in regulament ca organizatorul anuleaza turneul daca sunt 19 grade in sala. Putem insa sa recomandam sa obtureze razele de soare, iar dvs sa-i penalizati prin neparticipare pe cei ce ignora acest aspect.

    Am citit si despre arbitrii, stim cu totii ca cine doreste arbitru la sala are parte de acesta, dar s-a mers pe fair-play. Incet -incet se vine si cu trusa medicala sau echipaj salvare , desi acum cativa ani nu era nevoie.

    De ani de zile se vrea legalizarea unei forme juridice Amatur, parerea mea este ca pe de o parte ne incorsetam, iar pe de alta parte nu suntem in ilegalitate. Fiecare organizator stie sa-si gestioneze turneul cu contracte de inchiriere, incasari si cheltuieli.

    Inteleg ca sunt si persoane care nu au posibilitatea financiara sa schimbe fețele, unii le au din 1900 toamna, dar se poate rezolva prin generozitatea altora, deschidem un post unde se doneaza fețe secod-hand si sunt convins ca se aduna ceva .

    Referitor la calitatea turneelor. Nu este chiar asa cum se scrie , ca "dorim suprafata'' etc. De exemplu la Topoloveni sunt conditiile dintre cele mai bune, si nu vad aprecierile necesare, ba din contra, nr de jucatori este limitat, fara lista de asteptare.

    Sunt multe de discutat, dar sunt convins ca Amatur este in crestere, nu dispare, cum apreciaza unii, ba chiar ne batem pe lista principala in detrimentul listei de asteptare.

    Si eu am o recomandare, care afecteaza la bunul mers al desfasurarii unui turneu si anume:

    Cei ce se aboneaza la a se inscrie din reflex, ba chiar si la doua turnee in aceiasi data, sa renunte la aceasta practica , iar cei ce inscriu pe altii fara sa-i intrebe daca vor sa participe sa poarte o mai mare responsabilitate.
    Buna ziua,

    Va rog, daca este posibil, o lista ( link ) cu fetele interzise din iulie 2017.
    Va multumesc.

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Eusebiu Lovin Vezi post
      Buna ziua,

      Va rog, daca este posibil, o lista ( link ) cu fetele interzise din iulie 2017.
      Va multumesc.
      Da, o sa apară imediat. Acum sunt în mașină, dar l-am rugat pe Cătălin Cozma sa posteze.
      Hobby: Motoare si ski !
      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

      Comentariu


      • #4
        http://www.allabouttabletennis.com/s...list-2016b.pdf

        Nu exista o lista cu fețe interzise .La adresa asta gasiti lista fetelor permise pana la 31 martie 2017......daca fața dvs nu se regaseste aici ...
        Opinia mea personala in legatura cu fețele astea: pe openisti nu prea ii intereseaza cu ce joaca un ierbar..daca este bun e dificil de castigat in fața lui indiferent ce isi pune pe backhand..daca nu ..nu prea are sanse. Un jucator soft-soft are o gama de procedee tehnice la dispozitie mai mare decat unul defensiv ce foloseste iarba sau anti..e chestie de antrenament si de acomodat cu stilul adversarului.
        Extrapoland, in primii 10 jucatori ITTF nu este nici un ierbar.
        Ultima editare de cata_60; 24.nov.2016, 14:19.
        of all the things i lost i miss my mind the most

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de GeluBv Vezi post
          Da, o sa apară imediat. Acum sunt în mașină, dar l-am rugat pe Cătălin Cozma sa posteze.
          Multumesc anticipat !

          - - - Actualizat - - -

          Postat în original de cata_60 Vezi post
          http://www.allabouttabletennis.com/s...list-2016b.pdf

          Nu exista o lista cu fețe interzise .La adresa asta gasiti lista fetelor permise pana la 31 martie 2017......daca fața dvs nu se regaseste aici ...
          Opinia mea personala in legatura cu fețele astea: pe openisti nu prea ii intereseaza cu ce joaca un ierbar..daca este bun e dificil de castigat in fața lui indiferent ce isi pune pe backhand..daca nu ..nu prea are sanse. Un jucator soft-soft are o gama de procedee tehnice la dispozitie mai mare decat unul defensiv ce foloseste iarba sau anti..e chestie de antrenament si de acomodat cu stilul adversarului.
          Extrapoland, in primii 10 jucatori ITTF nu este nici un ierbar.
          Multumesc pentru lista.
          Sunt perfect de acord cu afirmatiile d-voastra, dar pentru a nu mai da nastere la comentarii malitioase, as dori sa imi schimb totusi fata cu una care mi se potriveste mai bine din lista trimisa de d-voastra.

          Comentariu


          • #6
            Nu trebuie să ?i vaitam pe ierbari sau cei cu fete din 1900 toamna, ca au de unde să aleagă alte fete omologate !!! Este o lista foarte atractivă pentu cei care vor să intre in legalitate din 2017!!!
            Blade - Timo Boll ZLF - OFF
            FH - Xiom Sigma II Pro
            BH- Xiom Sigma II Pro

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de cata_60 Vezi post
              http://www.allabouttabletennis.com/s...list-2016b.pdf

              Nu exista o lista cu fețe interzise .La adresa asta gasiti lista fetelor permise pana la 31 martie 2017......daca fața dvs nu se regaseste aici ...
              Opinia mea personala in legatura cu fețele astea: pe openisti nu prea ii intereseaza cu ce joaca un ierbar..daca este bun e dificil de castigat in fața lui indiferent ce isi pune pe backhand..daca nu ..nu prea are sanse. Un jucator soft-soft are o gama de procedee tehnice la dispozitie mai mare decat unul defensiv ce foloseste iarba sau anti..e chestie de antrenament si de acomodat cu stilul adversarului.
              Extrapoland, in primii 10 jucatori ITTF nu este nici un ierbar.
              Scrie la o fată dr neubauer AGRESSOR - OUT asta vrea sa zică că numai este omologata ? chiar nu ma pricep la fete eu jucam sau joc cu dr neubauer monster cu burete, uni zic ca este ok alti nu

              Comentariu


              • #8
                Habar n am Bogdane ..probabil ca e voie pana in Martie din moment ce e trecuta pe lista aia..chiar nu ma pricep la ierburi
                of all the things i lost i miss my mind the most

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Bogdan Raducan Vezi post
                  Scrie la o fată dr neubauer AGRESSOR - OUT asta vrea sa zică că numai este omologata ? chiar nu ma pricep la fete eu jucam sau joc cu dr neubauer monster cu burete, uni zic ca este ok alti nu
                  Sunt fete cu zimti medii, aparute recent, asemanatoare cu cele cu care joaca dl. Pali Tokos. Sunt fete omologate.

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Bogdan Raducan Vezi post
                    Scrie la o fată dr neubauer AGRESSOR - OUT asta vrea sa zică că numai este omologata ? chiar nu ma pricep la fete eu jucam sau joc cu dr neubauer monster cu burete, uni zic ca este ok alti nu
                    Bogdane, in legenda scrie cum sunt zimtii: IN inauntru; OUT inafara; LONG etc
                    Deci OUT nu inseamna cxa nu mai e voie

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de GeluBv Vezi post
                      se elimina numai cele interzise de la 01.07.2017.
                      NU VA CRED , ESTE IMPOSIBIL.Acusica o sa apara vorba aia,SUNTEM IN AMATUR ,ce suntem profesionisti.dar doamne ajuta eu am fost impotriva lor de la primul contact cu ei dar m-am antrenat si rezultatul a fost linistitor ptr. mine.Inca odata DOAMNE AJUTA.
                      Blade . PHOTINO
                      Fh. Tibhar ev. Mx-p
                      Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                      Comentariu


                      • #12
                        nici nu vreau sa ma gandesc la momentul in care organizator fiind o sa mi vina doi concurenti, unu care reclama fata celuilalt ca este pe lista ittf dar ca fata este "preparata" astfel incat sa nu mai aiba frictiune. oare ce ar trebui sa hotarasc in astfel de situatie?

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Bogdan Raducan Vezi post
                          Scrie la o fată dr neubauer AGRESSOR - OUT asta vrea sa zică că numai este omologata ? chiar nu ma pricep la fete eu jucam sau joc cu dr neubauer monster cu burete, uni zic ca este ok alti nu
                          In= fata lisa ,
                          Anti=anti
                          out= zimti( sandwich)
                          long = zimti lungi (iarba)

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Mihai Vranceanu Vezi post
                            nici nu vreau sa ma gandesc la momentul in care organizator fiind o sa mi vina doi concurenti, unu care reclama fata celuilalt ca este pe lista ittf dar ca fata este "preparata" astfel incat sa nu mai aiba frictiune. oare ce ar trebui sa hotarasc in astfel de situatie?
                            Noro stie te descurca el nu degeaba este si cu primul ajutor
                            Daca nu si nu o sa isi sune un prieten pe strimbaciul amaturului(nea Nicu Pietris)

                            Comentariu


                            • #15
                              Din cate am inteles eu, aceste fete interzise au fost acceptate in amatur pana in acest moment si din cauza ca la concursuri nu se putea stabili exact daca o fata este omologata sau nu, deoarece nu toti sunt informati, nu stiu de aceea lista cu fetele omologate si nici nu stiu sa o interpreteze, desi postul de mai sus a domnului Kantor Imre explica clar ce inseamna fiecare prescurtare, deci, de ce ne-a fost frica nu am scapat, sper ca la concursuri sa nu apara tot feluri de discutii si certuri pentru ca unii din nestiinta vor contesta chiar si ierburile omologate care in multe cazuri sunt aproape tot atat de deranjante ca cele interzise. Probabil ca va trebui afisat lista cu fetele omologate la fiecare concurs din cadru amaturului ca sa se evite orice nelamurire cu privire la fete.

                              Comentariu


                              • #16
                                dr neubauer AGRESSOR - OUT -este fata omologata. Toate fetele din lista afisata de Catalin Cozma sunt omologate!!!

                                Comentariu


                                • #17
                                  dr neubauer AGRESSOR - OUT este omologata!!! Toate fetele din lista afisata de Catalin Cozma sunt omologate!!!

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Declar, in primul si primul rand, ca-s total offtopic si-mi cer scuze anticipat...

                                    Vaaaaai, s-a deschis acest topic de 10 ore si nu a postat inca Maretul Luptator contra Musamaleor, Tigailor, Cratitelor si Anti-Antiurilor (si aici includem Antioxidantii, Antidumpingii, Antibioticii, Antivirusii si Antispray-ii), acest Buda (sau Buddha, ca nus' cum se scrie corect) de pe malul stang al Dambovitei, Imensul si Incomensurabilul OPEN-ist Victor Sencu?????? Probabil ca l-a vazut, dar ori il doare craca de la "topsingurile" date-n fileu si nu poa' sa scrie, ori s-a imbatat lemn (in 5 straturi) ca si-a vazut visul cu ochii.... Chooooo, maaaaa.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Dupa momentul in care nu se va mai juca cu ierburi interzise, va fi o usurare a situatiei softistilor pentru maxim 3 luni. Un ierbar care stie sa joace cu iarba omologata e mult mai periculos decat cel care joaca cu iarba fara frecare. Sau cu alte cuvinte, e mai usor sa inveti sa joci impotriva ierbii fara frecare. Ierbarii care nu se pot adapta la iarba omologata vor trece la fetele antispin fara frecare. Asa ca exista ac de cojocul softistilor care nu vor sa invete sa joace impotriva materialelor!
                                      Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                      FH: Butterfly - Dignics 80
                                      BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Un ierbar care stie sa joace cu iarba omologata e mult mai periculos decat cel care joaca cu iarba fara frecare.
                                        Ceva nu pusca la prezenta afirmatie!!!Daca iarba omologata este mai periculoasa atunci de ce nu folosesc ierbarii aceasta??? Ar obtine rezultate mai bune!!!
                                        Esenta este alta: Respectarea regulamentelor sportive!!! Un sport se practica cu respectarea acestora. In orice sport daca nu respecti regulamentul esti sanctionat, pedpsit , atentionat, etc. Cei care au obtinut rezultate cu aceste materiale interzise, le-au obtinut incalcand regulamentul. Este la fel ca atunci cand iei un produs dintr-un magazin l-ai bagat in buzunar si ai iesit. Ai a doua varianta, platesti si asa iesi. Ceea ce multi nu vor sa inteleaga aceasta este -normalitatea!!! Amaturul abia in iulie 2017 va respecta regulamentul sportiv. Altii il respecta deja de 6 ani!!! De aceea ramanem mereu in urma altora pentru ca nu vrem regulamente, nu vrem foloase regulamentare, vrem obtinerea rezultatelor si a foloaselor prin incalcarea regulamentelor cu folosirea mijloacelor dolosive. Vrem respect pentru regulamentele sportive, vrem respect pentru adversari, vrem fair-play.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Ce mi-am placut mie la iarba interzisa "Boomerang" de-alungul timpului nu a fost faptul ca "deranja" la joc ci doar ca omora foarte mult din loviturile puternice. Tarziu am aflat cat de interzisa e...Atat de periculoasa incat la Targoviște m-a eliminat un copil de 10 ani fara sa se uite la ea.
                                          Nustiu sa folosesc reverul decat prin felul de a pune drept paleta. Ca majoritatea de aici sunt un autodidact si trebuie sa imi gasesc fata potrivita din start deoarece nu am timp de antrenamente si abia imi mai gasesc timp sa particip la diferite competitii.

                                          Fara gram de invidie, subliniez ca pot trece cu usurinta la o asemenea fata daR ma intreb daca se lasa linistea apoi...
                                          Ce e mai corect, sa se foloseasca o fata omologata uitata 3 zile pe plaja la George Lica sau una interzisa asa cum este din fabrica?
                                          Orice jucator cu iarba va fi in centrul atentiei si orice nevinovat va fi suspect pentru cel putin 100 de pacate! Organizatorii vor avea discutii interminabile si cred ca deja va ganditi la asta

                                          De asemeni, am sa va rog frumos pe viitor sa luati in considerare categoria Open, sa nu o mai trimiteti sa se distreze in alte sali mai putin frumoase.
                                          Trebuie sa fie aceleasi conditii pentru toti ca sa aratam frumos cu totii in poze. Stima!
                                          Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                                            Amaturul abia in iulie 2017 va respecta regulamentul sportiv. Altii il respecta deja de 6 ani!!! De aceea ramanem mereu in urma altora pentru ca nu vrem regulamente, nu vrem foloase regulamentare, vrem obtinerea rezultatelor si a foloaselor prin incalcarea regulamentelor cu folosirea mijloacelor dolosive. Vrem respect pentru regulamentele sportive, vrem respect pentru adversari, vrem fair-play.
                                            Abia cand serviciul va fi regulamentar si va incepe cu mingea in palma deschisa si se arunca mingea vertical in sus minim 16 cm, abia atunci se poate spune ca ne apropiem de respectarea regulamentului.
                                            Cred, insa, ca vor urma ani de dezbatere si pe subiectul asta, sau poate nu. Poate se considera ca servicul din mana si ascuns nu creeaza avantaj in jocul amatorilor, ci doar la cei profesionisti.
                                            In legatura cu fetele neaprobate, mie chiar imi pare sincer rau de cei ce nu vor mai putea sa le foloseasca, dar daca asta e regulamentul...
                                            Sper ca regulamentul sa se respecte cat mai riguros, daca tot s-a avansat pe aceasta idee.
                                            Rudius

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              [QUOTE=BGD;330367]Abia cand serviciul va fi regulamentar si va incepe cu mingea in palma deschisa si se arunca mingea vertical in sus minim 16 cm, abia atunci se poate spune ca ne apropiem de respectarea regulamentului.

                                              Va dau perfecta dreptate. foarte multi ierbari i-am atentionat in decursul anilor si i-am rugat sa arunce mingea in sus. Eu asa stiu numai!!!-acesta a fost raspunsul. Trebuia sa accept, ca pe langa faptul ca folosesc fete interzise, imping mingea din mana, ba mai mult la un concurs unul a incercat sa-mi fure setul, cu toate ca mai multe persoane au afirmat ca am dreptate.Eu sper ca si la acest capitol vor fi imbunatatiri. Eu recomand ca, in timpul jocului sa atentionam adversarul in asemenea situatie si nu trebuie sa cedam in fata celor care vor prin orice mijloace sa castige.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                bag de seama ca ierbarii sunt sursa tuturor relelor. nici nu servesc corect, sunt si hoti... eu zic sa va mai temperati putin

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Mihai Vranceanu Vezi post
                                                  bag de seama ca ierbarii sunt sursa tuturor relelor. nici nu servesc corect, sunt si hoti... eu zic sa va mai temperati putin
                                                  Eu nu am treaba cu ierbarii, am treaba cu trisorii. Am cateva amintiri neplacute cu cei care foloseau fete interzise. As vrea sa spuna vreun ierbar care foloseste ierburi omologate, ca am reactionat negativ!!! Nici unul. Nu am treaba nici cu anti, nici cu iarba omologata. La OPEN nu aveti atatea probleme pentru ca majoritatea Openistilor sunt fosti jucatori cu statute in diferite divizii si cunosc regulamentele. La amatori sunt jucatori care nu stiu ca se servesc 2 de o parte si 2 de alta. Culmea ca acest individ joaca cu Superblock.A oprit jocul sa spuna ca nu la 2 puncte se schimba ci la 5. ... si as putea sa spun mai multe, dar ma "temperez".

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X