Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propun :
    -sa se micsoreze taxa organizatorului catre "fond", sa fie 1 leu/participant, numai la turneele A si A+, iar aceasta sa fie colectata de fiecare coordonator, binenteles concomitent cu reducerea cheltuielilor;
    -Pal Tokos sa faca parte din "conducere" in locul lui Gelu Vladoiu, sa-l ajute pe Imre Kantor in zona Transilvania Centru;
    -Marcel Giosan sa faca parte din "conducere" in locul lui Laslo Toth , sa-l ajute pe Apian Florin ;
    - Mihai Vranceanu sa faca parte din "conducere" in locul "vacant" sa-l ajute pe coordonatorul Bogdan Roman;

    La sedinta de sfarsit de an sa participe si sponsorii nostri impreuna cu cei mentionati mai sus..

    Sponsorii TF sa aiba prioritate la toate turneele din urmatoarele 12 luni, astfel organizatorul sa nu-i poata refuza, pe motiv de exclusivitate.
    Ultima editare de GeluBv; 29.sep.2015, 15:28.
    Hobby: Motoare si ski !
    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

    Comentariu


    • Pali Tokos era propus de mine trezorier. Eu oricum nu mai doresc/pot sa ma ocup in continuare de acest aspect si momentan o sa raman doar coordonator pe zona 5. Multumesc!
      www.clubarena08.ro

      Comentariu


      • Postat în original de GeluBv Vezi post
        Propun :
        -sa se micsoreze taxa organizatorului catre "fond", sa fie 1 leu/participant, numai la turneele A si A+, iar aceasta sa fie colectata de fiecare coordonator, binenteles concomitent cu reducerea cheltuielilor;
        -Pal Tokos sa faca parte din "conducere" in locul lui Gelu Vladoiu, sa-l ajute pe Imre Kantor in zona Transilvania Centru;
        -Marcel Giosan sa faca parte din "conducere" in locul lui Laslo Toth , sa-l ajute pe Apian Florin ;
        - Mihai Vranceanu sa faca parte din "conducere" in locul "vacant" sa-l ajute pe coordonatorul Bogdan Roman;

        La sedinta de sfarsit de an sa participe si sponsorii nostri impreuna cu cei mentionati mai sus..

        Sponsorii TF sa aiba prioritate la toate turneele din urmatoarele 12 luni, astfel organizatorul sa nu-i poata refuza, pe motiv de exclusivitate.
        Cred ca in zona noastra ar trebui ales alt coordonator, deoarece Bogdan Roman nu dispune de timp suficient si disponibilitate pentru a face fata coordonarii zonei.

        Comentariu


        • Faceti propuneri, concret si la obiect, va rog nu ma citati pe mine. Am avut un drept pe care l-am expus aici la fel ca oricine altcineva.

          Ce sa se discute la sedinta ?...ca unul si altul nu este de acord cu celalalt?
          Hobby: Motoare si ski !
          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

          Comentariu


          • Gelu ce treaba as putea sa am eu cu zona lui Roman Bogdan. Daca sunt dorit trebuie sa reprezint zona de unde sunt ca doar aici vorbesc cu lumea si vad care sunt problemele...

            Comentariu


            • Postat în original de sevraj Vezi post
              Gelu ce treaba as putea sa am eu cu zona lui Roman Bogdan. Daca sunt dorit trebuie sa reprezint zona de unde sunt ca doar aici vorbesc cu lumea si vad care sunt problemele...
              Stiu, dar nu-mi permit, s'apăi faci treaba online, votezi interesele Amatur, ...gasesti tu ce sa faci. Momentan el este stingher.
              Votul la sedinta nu se tine pe zone, iar tu poti sa vorbesti cu oamenii acolo unde esti.
              Este doar o propunere, te rog sa te mai gandesti, maine astept un raspuns sa stiu daca-mi retrag propunerea asta.
              Hobby: Motoare si ski !
              http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

              Comentariu


              • Merci de propunere, dar nu sunt de acord.

                Comentariu


                • Postat în original de sevraj Vezi post
                  Gelu ce treaba as putea sa am eu cu zona lui Roman Bogdan. Daca sunt dorit trebuie sa reprezint zona de unde sunt ca doar aici vorbesc cu lumea si vad care sunt problemele...
                  Propun ca Mihai Vranceanu sa imi ia locul in functia de coordonator zonal pe București.A demonstrat prin activitatea si implicarea sa de pana acum ca e o persoana potrivita pentru aceasta functie,Are initiativa, organizeaza turnee,este activ pe forum si este agreat de jucatorii din București
                  Eu voi ramane ca organizator al Memorialului " Dan Leorda " si " George Vaduva"

                  ps. Motivul retragerii mele este lipsa de timp in viitorul apropiat. Luca , noul membru al familiei Leorda e noul meu hobby

                  Comentariu


                  • Anexa I
                    Consiliul Director Amatur
                    1. Coordonatorii regionali:
                    Catalin cozma Fălticeni - pt judetele Botoșani, Suceava, Iași, Neamț, Bacău, Vaslui;
                    Aurel Fratea Constanța - pt judetele Constanța, Tulcea, Galați, Brăila, Vrancea;
                    Dan Bodeanu București - pt București si judetele Ilfov,,Giurgiu, Teleorman;
                    Adrian Lazaroiu Targoviște - pt judetele Dâmbovița, Prahova, Buzău, Ialomita, Călărași;
                    Sorin Botirca Topoloveni - pt judetele Argeș, Valcea, Olt, Gorj, Dolj, Mehedinti;
                    Imre Kantor Reghin -pt judetele Brașov, Covasna, Harghita, Mureș, Sibiu;
                    Bogdan Roman Arad -pt judetele Caras Severin, Timis, Arad, Hunedoara, Bihor;
                    Florin Apian Bistrița - pt judetele Alba, Cluj, Bistrița, Salaj, Maramureș, Satu Mare;
                    2.Organizatori principali regionali:
                    Dan Chirap Gura Humorului - pt judetele Botoșani, Suceava, Iași, Neamț, Bacău, Vaslui;
                    Costin Corcoz Focșani - pt judetele Constanța, Tulcea, Galați, Brăila, Vrancea;
                    Rares Leorda București- pt București si judetele Ilfov, Giurgiu, Teleorman;
                    Lucian Bozga Baicoi - pt judetele Dâmbovița, Prahova, Buzău, Ialomita, Călărași
                    Florin Toma Pitești - pt judetele Argeș, Valcea, Olt, Gorj, Dolj, Mehedinti;
                    Gelu Vladoiu Brașov - pt judetele Brașov, Covasna, Harghita, Mureș, Sibiu;
                    Marius Sferlea Oradea - pt judetele Caras Severin, Timis, Arad, Hunedoara, Bihor;
                    Laszlo Toth Cluj - pt judetele Alba, Cluj, Bistrița, Salaj, Maramureș, Satu Mare;


                    Ce inseamna coordonator zonal? Adica coordonator regional, in locul d-lui Bodeanu? Dupa cum se vede in Regulamentul 2015, Rares era ORGANIZATOR PRINCIPAL REGIONAL!



                    1.Turneu "B" JAZZ PONG Social Club - 12 septembrie 2015
                    ORGANIZATORI:
                    JAZZ PONG Social Club si
                    organizator tehnic:Vranceanu Mihai – 0724005554

                    2.Turneu "B" JAZZ PONG Social Club - 22 aug 2015
                    ORGANIZATORI:
                    JAZZ PONG Social Club si
                    organizator tehnic:Vranceanu Mihai – 0724005554

                    3.Turneu "A" JAZZ PONG Social Club 11 Iulie 2015
                    ORGANIZATORI:
                    Viva Sport Club
                    Vranceanu Mihai - Organizator Tehnic 07240055

                    4.Turneu "A" Viva Ping Pong Social Club 25 Aprilie 2015
                    ORGANIZATORI:
                    Viva Sport Club
                    Vranceanu Mihai - Organizator Tehnic 0724005554

                    Dupa cum se vede, turneele au fost organizate de Viva Ping Pong Social Club sau JAZZ PONG Social Club ( cred ca sunt aceeasi ).
                    Nu cred ca un angajat al unei personalitati juridice poate ridica pretentii de a fi conducator al Amaturului din postura de ORGANIZATOR TEHNIC, titulatura care nu exista in Regulamentul 2015.

                    Si cum credeti ca poate un angajat de la Viva sa coordoneze activitatea la Top Tenis? Asa, mai bine il propun pe Vali GTI, el este unul din primii organizatori in acest circuit!
                    Ultima editare de costinmotoroi; 29.sep.2015, 22:14.

                    Comentariu


                    • Ce te miri :Unora le place jazzul))))

                      - - - Actualizat - - -

                      Tu ești de vina ca tu lai băgat în seama prima data)))))

                      Comentariu


                      • Costi te rog frumos, fa munca de documentare pana la capat. Am mult mai multe turnee organizate decat ce ai enumerat tu acolo. Si salariu de angajat la Viva sport ti l donez tie.

                        Comentariu


                        • D-le Vranceanu, te rog sa te tutuiesti cu cei de teapa dumitale. Eu nu am ce discuta cu cei care jignesc si mint. Sper sa prinzi titulatura asta, sa vedem cum o sa te mai ascunzi!



                          Propuneri pentru Regulament 2016:

                          1. Taxa de concurs B: 10 lei
                          2. Taxa de concurs A: 15 lei
                          3. Taxa de concurs A+: 20 lei
                          4. Cotizatie organizatori: 1 leu/participant pentru turnee A si A+
                          5. Campionii Amatur sa fie primii clasati care NU sunt jucatori legitimati la Federatie sau crearea unei categorii pentru legitimati ( cum vreti sa faca fata un jucator cu media 22 unui jucator legitimat care se antreneaza frecvent? )
                          6. Sa existe si turnee unde nu sunt acceptati la open legitimatii la Federatie ( daca nu se mai creeaza o categorie ).

                          7. Oricine doreste sa organizeze un turneu B sa il poata face, respect?nd conditiile necesare desfasurarii acestuia conform regulamentului, CHIAR DACA NU este organizator declarat. Daca turneul declarat B nu intruneste conditiile necesare atunci sa fie anulat. In acest fel apar noi organizatori care nu mai depind de simpatiile sau antipatiile coordonatorilor. Dupa mai multe turnee B reusite, sa i se dea sansa organizarii unui turneu A, sub îndrumarea unui coordonator.

                          8. Un jucator promovat la o categorie superioara sa ramana definitiv la acea categorie ( daca a evoluat inseamna ca, dupa un timp, poate da inapoi? Chiar daca face o pauza, dupa cateva turnee isi revine. )
                          Ultima editare de costinmotoroi; 30.sep.2015, 00:00.

                          Comentariu


                          • Propuneri:

                            1. Sa evitam cumva situatiile in care jucatorii noi fac MP mare din turnee putine, unii ajung favoriti la open si apoi nu ies din grupe.
                            S-ar putea schimba formula de calcul al MP, astfel:
                            - actual MP = (A + 0.8*AA) / N ... http://www.amatur.ro/tenisdemasa/Cls_reg.php
                            - propus MP = (A + 0.8*AA) / N - (12-N)/2, unde N=numarul de turnee A si A+ pe care le are jucatorul; cu alte cuvinte, pentru fiecare turneu lipsa din schema, i se scad 0.5p din MP ... pe masura ce participa la turnee, MP va tinde spre valoarea normala.

                            2. Introducerea coeficientului 0.7*AA in calculul MP

                            3. Medii de trecere de la o categorie la alta: 19 O-A, respectiv 12 A-I.

                            4. Obligativitatea evidentierii in clasamentele turneelor a jucatorilor care nu au obtinut nici o victorie, mai ales in cazul grupelor inferioare de 4 din care se califica toti (cu un pic de efort se pot stabili jucatorii care au 0v atat in inferioare cat si in superioare).
                            Ultima editare de FlorinBN; 30.sep.2015, 10:43.
                            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                            Comentariu


                            • "Regulament 2015
                              AmaTuR Romania
                              Regulamentul Circuitului Individual de Tenis de Masa 2015
                              1. Circuitul AmaTuR
                              Denumirea oficiala a circuitului este AmaTuR Romania. Circuitul este alcatuit dintr-un lant de turnee de tenis de masă, organizate pe intreaga durata a anului, in mai multe localitati ale tarii si pe mai multe nivele de reprezentare- locale, zonale si nationale, incheindu-se cu un turneu final, care pentru anul 2015 este programat la Focșani, in prima saptamana a lunii octombrie.
                              Circuitul urmareste atragerea iubitorilor tenisului de masa, simpli pasionati sau fosti sportivi de performanta (exceptie fetele care au acces nelimitat) care doresc sa-l practice in mod organizat, la nivel local sau national. Totodata, creeaza posibilitatea unor intalniri ale celor mai buni participanti amatori cu jucatori legitimati de nivel apropiat.
                              Circuitul este organizat de Asociatia AmaTuR Romania, prin coordonatorii celor 8 regiuni (anexa I), precum si cei 8 organizatori principali nominalizati in aceiasi anexa, si se adreseaza in principal membrilor asociatiei."


                              "Circuitul urmareste atragerea iubitorilor tenisului de masa"

                              Conform celor declarate in Regulament reiese ca:
                              1. taxele trebuie sa fie cat mai mici, doar sa acopere anumite cheltuieli. Premierea ar trebui sa fie modica, eventual numai medalii si diplome.
                              2. toate sumele ce raman in plus sa fie folosite la turneele unde organizatorii pun bani din buzunar sau la turnee de copii unde taxa sa fie zero.




                              "si se adreseaza in principal membrilor asociatiei."

                              1.Cine sunt membrii asociatiei? Daca se clarifica acest aspect atunci trebuiesc definite drepturile si ?ndatoririle membrilor.


                              "Circuitul este organizat de Asociatia AmaTuR Romania, prin coordonatorii celor 8 regiuni (anexa I), precum si cei 8 organizatori principali"

                              1. Propun scoaterea din Consiliul Director al organizatorilor principali. Ei nu pot fi obiectivi atat timp cat sunt interesati doar sa faca ei cat mai multe turnee
                              2. Reprezentantii zonali sa nu faca parte din nici o alta asociatie sau club sportiv. Aceleasi interese meschine ii impiedica sa fie impartiali si sa fie in concordanta cu scopul declarat al Asociatiei Amatur
                              3. Organizatorii locali pot face parte dintr-o asociatie sau club sportiv. Ei pot accesa diferite fonduri sau sponsori, lucruri pe care Asociatia Amatur nu le poate face.

                              Comentariu


                              • Si inca o chestie care se pare ca a deranjat anul acesta:

                                5. Un turneu A+ sa expire ca orice turneu normal, la 12 luni dupa disputarea lui.
                                Regula actuala este de pe vremea lui Filo cand turneele aveau loc aproximativ in aceleasi perioade si nu au fost probleme pana acum.
                                TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                Comentariu


                                • Validarea [Prioritate] celor inscrisi la turneele A+ si TF sa se faca dupa clasament si nu dupa MP indiferent de sectiune.
                                  Formarea grupelor inferioare sa se efectueze dupa MP.

                                  Comentariu


                                  • JUST , si apoi eu sau altii de pe langa mine , nu am fost intrebati niciodata de seful de zona sau cum il numiti voi, daca ne doare ceva sau daca ne confruntam cuceva strict pe tenis de masă , pe bune , ca doar nu suntem 10.000 .... )) asa e ?

                                    Comentariu


                                    • Stimati colegi,
                                      Fiind amintit si numele meu in acest topic - , si cu scuzele de rigoare pentru reactia mai tarzie, trebuie sa va martirusesc ca eu nu pot indeplnini in viitor functia lui Sorin.
                                      In singura mea interventie legata de anul 2016 am avut chiar doua propuneri foarte intemeiate care vin in contradictie cu o nominalizare a mea. In alta ordine de idei, este drept, inca din vremea domnului Bodeanu am dat curs initiativei lui Gelu si am dus o activitate ferma in folosul colectarii taxelor si a constientizarii importantei acestui aspect – rezultatul aferent amului 2014 il puteti vedea in postul 3 de la Buget 2014, actualizat ultima data in 7 februarie a.c. Insa, aceste doua chestiuni nu au legatura directa – cea ce se poate urmari si in situatia din acest moment a „colectarii” pe anul 2015, de care cred ca nu se ocupa in mod expres nimeni din luna iunie.
                                      In ce priveste propunerea lui Gelu, si aceasta ma onoreaza, insa nu pot da curs niciunei invitatii de a sta la aceeasi masa cu conducatori ai AmatuRului a caror solutie din 20 iunie am cerut in mod public sa fie analizata de catre Comitetul Director. Pana ce nu exista macar o decizie de nesanctionare, cu o motivarea a acesteia, mergem pe cai diferite, asa cum am semnalat in iunie, respectiv si dupa Aplusurile regionale.
                                      Va tin pumnii.

                                      Cu respect,
                                      Pali
                                      FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                      Tel : 0742 257 995

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de mariomoro Vezi post
                                        JUST , si apoi eu sau altii de pe langa mine , nu am fost intrebati niciodata de seful de zona sau cum il numiti voi, daca ne doare ceva sau daca ne confruntam cuceva strict pe tenis de masă , pe bune , ca doar nu suntem 10.000 .... )) asa e ?
                                        In ultima luna am asistat din fotoliul de simplu spectator la ce se intampla pe ‘marea scena AMATUR’…..si trebuie sa spun ca am fost dezamagit :interese multe de tot felul,certuri,atacuri la persoana etc..Am crezut …cand am intrat in Amatur ca am dat peste cea mai democratica organizatie…dar m-am inselat.
                                        Vazand postarea lui Marian un baiat foarte sincer pe care-l cunosc personal…in care spune foarte clar: ’pe noi nu ne-a intrebat niciun sef amatur ce ne doare’….am hotarat sa ma inscriu cu o propunere simpla.
                                        TREBUIE SCHIMBAT URGENT MODUL DE REPREZENTATIVITATE AL MEMBRILOR AMATUR.-pentru a putea in viitor sa se raspunda la o serie de intrebari(care momentan sunt fara raspuns):
                                        1.Din ce cauza unele judete nu au primit nici macar o masa de carton din partea Amatur ?chiar daca in ultimii ani s-au platit non-stop taxe catre centru…dar centrul nu a dat nimic inapoi.Probabil ne asteptam la un raspuns de genul……’pai nu ati cerut”
                                        2.Din ce cauza Marian(si multi alti amaturisti)nu au fost intrebati niciodata ce-I doare de ‘seful ‘amaturului zonal?
                                        3.C e s-ar intampla daca un parlamentar din Vaslui de ex …ar fi delegat sa se ocupe de judetul Timis de ex.?Credeti ca s-ar descurca?Cum ar putea cineva din estul tarii sa se ocupe de o zona din vest?Poate el cunoste problemele reale de zi cu zi ;obiceiurile zonei fara sa locuiasca acolo?..probabil ne asteptam la un raspuns de genul…internetul poate orice……..
                                        4.Ce decizie trebuie sa ia un organizator cand la un turneu niste amaturisti se iau la bataie?
                                        5.Cum se poate apara un organizator cand este atacat miseleste de anumite personane care se inscriu la turneu dar se retrag cu 10 minute inainte de a incepe turneul?..intentionat sa faca scandal…..
                                        6.Cine ia deciziile in Amatur…cine numeste sau demite anumite persoane?
                                        7.Cati jucatori din judetele:Bihor,Timis,Caras-Severin,Satu-mare,Baia-Mare etc au fost invitati la sedintele de final de an?????Nu sunt prea putini acei reprezentanti care iau decizii pentru 3000?
                                        Scuze pentru introducerea lunga-dar acuma o sa trec la propunerile concrete care –daca se vrea-se pot implementa de la sedinta de saptamana asta:
                                        1.Sa se constitue Adunarea reprezentantilor judeteni-un fel de AGA –adica fiecare judet+Capitala sa aiba reprezentantul ei.Nu vad rostul coordonatorilor zonali-ei nu sunt eficienti(se vede de la o posta),nu pentru ca nu vor ci pt ca este imposibil sa controlezi 6-7 judete.De asemenea ei nu pot fi obiectivi;este normal sa favorizeze judetul din care fac parte.
                                        2.Cum sunt alesi?REPUTATIA-pe forum…foarte simplu…..cel care are reputatia cea mai buna din judetul respectiv va fi si reprezentanul judetului .Acest forum este o OGLINDA-reputatia se castiga in ani.Un lucru important este si probitatea morala.Cei care nu pot,nu vor sau nu au timp vor lasa locul urmatorului clasat pe judetul respectiv.Cand intru pe un site de vanzari de ex prima data ma uit la reputatia vanzatorului de la care cumpar si inca nu am dat gres.
                                        3.Orice problema din Amatur va fi supusa la vot intr-o sectiune speciala;daca este o problema zonala vor vota doar cei 6-7 reprezentanti judeteni din zona respectiva;daca este o problema la nivel national vor vota toti…vot democratic la vedere…majoritatea absoluta 50%+1;sau 2/3 depinde cum se hotaraste.Nu va mai fi discutia ……de ce eu trebuie sa iau o hotarare singur?Orice act de indisciplina va fi supus la vot,iar organizatorul local nu va fi lasat singur in fata problemelor.
                                        4.L a sedinta finala de an se vor aduna toti reprezentantii judeteni …adunarea poate avea loc…chiar in sala de sport(pot asista si cei 300 de participant)…nu in restaurante sau baruri ascunsi de ochii lumii.
                                        5.In orice parlament exista niste comisii consultative………cu rol decisiv uneori…….In Amatur EXISTA Sfatul Inteleptilor sau Sfatul Maestrilor care pot sa-si dea cu parerea(si sa se tina cont de ea..)in anumite problem e litigioase.Acestia nu au ajuns intamplator intelepti.
                                        6.4 persoane pe care le consider cele mai active la ora actuala in Amatur sa aiba statut special cu drept de vot:Florin Apian;Beltechi Dumitru;Tokos Pal;Marcel Giosan.Aceste persoane au demonstrat ca sunt oneste,modeste,valoroase.Stima si celor care nu mai sunt in prim-planul amaturului dar care au avut un rol important de-a lungul anilor;ele pot fi reactivate oricand.

                                        Ar mai fi de spus si alte lucruri in legatura cu organigrama;dar nu vreau sa plictisesc pe cineva(poate d?j? am facut-o).

                                        P.S1.Am facut propunerile de mai sus pentru ca sunt inca fascinat de aceasta miscare.;cand vad batrani de 60-70-80 de ani bucurandu-se ca niste copii la masa de joc….intineresc.
                                        P.S2.Consider ca nu mai am loc in actuala conducere;am fost propus in functia de organizator principal zonal ,am acceptat,dar acuma nu vad rostul acestei functii,cum dealtfel nu vad rostul coordonatorilor zonali.Doresc sa raman doar un simplu organizator.
                                        P.S3.Daca vreodata se va ajunge in Amatur ca numai o singura persoana sa ia decizii…in acel moment ma voi retrage…..nu mai suport dictatorii….
                                        ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                                        Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                                        Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                                        Comentariu


                                        • Rasfoind cele 10 pagini deja adunate la propuneri am vazut ca subiectele mari aduse in discutie sunt:
                                          1-Sistemele de joc cu nr de meciuri garantat
                                          2-Categoriile si trecerea de la o categorie la alta
                                          3-Reprezentatii zonali (alegerea lor,functiile lor ,responsabilitatile lor etc)
                                          4-Distinctile Amatur la final de sezon.

                                          PROPUNERI.

                                          1-Sisteme de joc liberalizate ..Obligativitatea de a posta in anuntul turneului sistemul de desfasurare.

                                          -Explicatie.Eu am testat in decursul ultimilor 2 ani mai multe sisteme care aproape toate au fost in contradictie cu regulamentul in vigoare si majoritatea au avut succes si au fost implementate si nr de jucatori a crescut si urmatoarele turnee au fost din ce in mai numeroase si agreeate de mai multi.Niciodata nu am fost pedepsit si tras la raspundere ,nu stiu de ce dar m-am simtit " cu musca pe caciula",s-ar inlatura o gramada de probleme , de nerespectare de regulament etc,si tot odata sistemele agreeate vor aduce de la sine participantii iar cele nereusite ii vor indeparta.

                                          2-OPEN cu subdiviziunile -Open Legitimati destinat tuturor juc legitimati intr-o divizie B,A,SL
                                          -Open cu Mp mai mare de (media stabilita ulterior)
                                          -Amatori cu subdiviziunile-Avansati cu media 11 si ceea a Open-istilor
                                          -Incepatori cu media pana la 11
                                          Posibilitatea de participare la o categorie superioara dar nu inferioara,si posibilitatea organizatorului de a face turnee pe 1,2,3 sau 4 categorii.
                                          2'-Punctajul sa nu fie intr-un ritm alertant crescator si reactualizarea clasamentului trimestrial.


                                          Anul acesta crestera punctajului a creea tensiuni nedorite in randul jucatorilor si participarea la cat Open nu a fost deloc agreeata de f multi ,cu exceptia T.F..

                                          3-Alegerea a 1 sau 2 reprezentanti zonali de catre organizatorii din zona respectiva .
                                          -Insarcinare cu responsabilitati foarte clare a fiecaruia din aceasta pozitie.
                                          -O comisie de 3 persoane care sa nu faca parte din reprezentantii zonali care sa raspunda si sa analizeze situatile regulamentare.


                                          Fiecare zona are 5-9 organizatori care trebuie si e firesc sa fie reprezentati de cei delegatii de ei,in toate situatile care intervin de-a lungul anului ,si daca ei nu sunt multumiti se pot rezolva la nivel de zona si nici decum national.Insarcinarea la nivel de comitet Amatur este necesara deoarece acuma numai cativa au cateva atributiuni si nu e firesc ,deoarece toti trebuie sa indeplineasca ceva.Iar aceea comisie este necesar imperios de creeat deoarece in ultimul an situatiile conflictuale au fost numeroase si ramase doar cu urmari negative si persoane invrajbite un impotriva celeilalte.Aceasta comisie sa fie aleasa de organizatorii zonali sau cum se vor numi cei alesi sa ne reprezinte,dar nu din randul acelora.

                                          P.S.-La punctul 4 nu am o idee formata.Dar revin

                                          Multumesc de atentie.Acelasi EMI
                                          Ultima editare de Zosim1; 01.oct.2015, 06:42.

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                            Rasfoind cele 10 pagini deja adunate la propuneri am vazut ca subiectele mari aduse in discutie sunt:
                                            1-Sistemele de joc cu nr de meciuri garantat
                                            2-Categoriile si trecerea de la o categorie la alta
                                            3-Reprezentatii zonali (alegerea lor,functiile lor ,responsabilitatile lor etc)
                                            4-Distinctile Amatur la final de sezon.

                                            PROPUNERI.

                                            1-Sisteme de joc liberalizate ..Obligativitatea de a posta in anuntul turneului sistemul de desfasurare.

                                            -Explicatie.Eu am testat in decursul ultimilor 2 ani mai multe sisteme care aproape toate au fost in contradictie cu regulamentul in vigoare si majoritatea au avut succes si au fost implementate si nr de jucatori a crescut si urmatoarele turnee au fost din ce in mai numeroase si agreeate de mai multi.Niciodata nu am fost pedepsit si tras la raspundere ,nu stiu de ce dar m-am simtit " cu musca pe caciula",s-ar inlatura o gramada de probleme , de nerespectare de regulament etc,si tot odata sistemele agreeate vor aduce de la sine participantii iar cele nereusite ii vor indeparta.

                                            2-OPEN cu subdiviziunle -Open Legitimati destinat tuturor juc legitimati intr-o divizie B,A,SL
                                            -Open cu Mp mai mare de (media stabilita ulterior)
                                            -Amatori cu subdiviziunile-Avansati cu media 11 si ceea a Open-istilor
                                            -Incepatori cu media pana la 11
                                            Posibilitatea de participare la o categorie superioara dar nu inferioara,si posibilitatea organizatorului de a face turnee pe 1,2,3 sau 4 categorii.
                                            2'-Punctajul sa nu fie intr-un ritm alertant crescator si reactualizarea clasamentului trimestrial.


                                            Anul acesta crestera punctajului a creea tensiuni nedorite in randul jucatorilor si participarea la cat Open nu a fost deloc agreeata de f multi ,cu exceptia T.F..

                                            3-Alegerea a 1 sau 2 reprezentanti zonali de catre organizatorii din zona respectiva .
                                            -Insarcinare cu responsabilitati foarte clare a fiecaruia din aceasta pozitie.
                                            -O comisie de 3 persoane care sa nu faca parte din reprezentantii zonali care sa raspunda si sa analizeze situatile regulamentare.


                                            Fiecare zona are 5-9 organizatori care trebuie si e firesc sa fie reprezentati de cei delegatii de ei,in toate situatile care intervin de-a lungul anului ,si daca ei nu sunt multumiti se pot rezolva la nivel de zona si nici decum national.Insarcinarea la nivel de comitet Amatur este necesara deoarece acuma numai cativa au cateva atributiuni si nu e firesc ,deoarece toti trebuie sa indeplineasca ceva.Iar aceea comisie este necesar imperios de creeat deoarece in ultimul an situatiile conflictuale au fost numeroase si ramase doar cu urmari negative si persoane invrajbite un impotriva celeilalte.Aceasta comisie sa fie aleasa de organizatorii zonali sau cum se vor numi cei alesi sa ne reprezinte,dar nu din randul acelora.

                                            P.S.-La punctul 4 nu am o idee formata.Dar revin

                                            Multumesc de atentie.Acelasi EMI
                                            Toata stima nu uitati de subiectul cu aranjamentele dintre jucatori. Sa se gaseasca un sistem in care daca se face un favor altui jucator...sa pierzi puncte( daca dai meci unui jucator mai slab). Multumesc !
                                            Blade : Butterfly Timo Boll W7
                                            FH: Cornileau Target GT
                                            BH:
                                            Cornileau Target GT
                                            Tel : 0752 155 898



                                            Comentariu


                                            • Postat în original de wischegg Vezi post
                                              Toata stima nu uitati de subiectul cu aranjamentele dintre jucatori. Sa se gaseasca un sistem in care daca se face un favor altui jucator...sa pierzi puncte( daca dai meci unui jucator mai slab). Multumesc !
                                              Cred si sper ca daca aceasta comisie care este aleasa de conducere si v-a fii formata din persoane impartiale si cu discernamant , pot solutiona foarte multe din problemele Amaturului.Multumesc de consideratii.
                                              EMI

                                              P.S.Ceva nume se vehiculeaza pe aceste posturi si nu sunt departe de ceea ce am mentionat mai sus ,le-am propus si in ani trecuti dar au fost nici macar adusa discutia ,poate acum este momentul mai potrivit.

                                              Comentariu


                                              • Consider ca propunerea pe care am facut-o zilele trecute si am dezbatut-o impreuna cu dl. EMI este o problema de interes general.

                                                Ma refer aici la interdictia folosirii fetelor interzise de ITTF, incepand cu anul 2017.
                                                Consider ca ragazul de un an este suficient pentru ca cei care folosesc astfel de materiale sa le inlocuiasca cu cele omologate si aprobate de ITTF.


                                                Reiau pentru cei care nu au citit cele 10 pagini modul de punere in practica:

                                                - Organizatorul concursului va avea listate in 8-10 exemplare fetele interzise;
                                                - dupa citirea grupelor inferioare, componentii fiecarei grupe se vor aduna la masa ce le-a fost repartizata si isi va prezenta fiecare paleta cu care va juca.
                                                Daca sunt dubii pentru o fata sau mai multe, un reprezentant din grupa (primul sau unul care doreste) va merge la masa organizatorului si va consulta lista cu fetele interzise.
                                                Daca va gasi o fata sau mai multe in lista, le va bifa in lista sa. Se va intoarce la masa de joc si va anunta rezultatul cautarii.
                                                Cei cu palete pe care sunt fete interzise nu vor avea drept de joc cu acestea.
                                                Daca jucatorul incriminat are o alta paleta cu fete omologate si aprobate ITTF atunci poate juca cu aceea.
                                                In caz contrar (are doar paleta cu fata/fete interzise) pierde toate meciurile cu 3-0.
                                                Deasemenea, daca pe parcursul mecurilor, un jucator este observat de ceilalti din grupa ca foloseste o paleta cu una(doua) fete interzise acesta va pierde toate meciurile din grupa cu 3-0.
                                                - in acest fel toti participantii vor fi mai atenti la adversarii cu care joaca (fiind cointeresati de castigarea meciului);


                                                Primul filtru este grupa inferioara.
                                                Al doilea filtru este grupa superioara.
                                                Al treilea filtru este dat de meciurile eliminatorii.


                                                - Daca se iveste un scandal cu unul din jucatorii ce foloseste o paleta cu fete interzise, organizatorul trebuie sa intervina obligandu-l ori sa foloseasca o paleta cu fete omologate (daca are ) ori sa paraseasca sala deoarece adversariii din grupa nu vor juca cu el.

                                                - in maxim 1-2 luni toti jucatorii vor cunoaste aproape toate fetele interzise.


                                                Daca aceste lucruri sunt mentionate in regulamentul din 2016, toti jucatorii le vor afla si in 2017 sunt convins ca nu vor fi probleme.

                                                Comentariu


                                                • Cu mentiunea ca vom testa la turneul din Victoria din Ianuarie aceasta posibilitate de verificare a fetelor interzise dar fara a lua masuri .

                                                  Comentariu


                                                  • OK. Perfect de acord cu simularea.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X