Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Abuzuri in acordarea "like-don't like" si "reputatie" - postati aici

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Abuzuri in acordarea "like-don't like" si "reputatie" - postati aici

    Multi useri mi s-au plans - unii pe buna dreptate iar altii fara nici o baza reala - despre primirea unor calificative "don't like" aiurea, de exemplu am vazut "nu-mi place" la un mesaj in care se actualiza / scadea pretul unui lemn.
    Oameni buni... va rog putina verticalitate. Aratati ca aveti o coloana vertebrala.
    Despre ce e vorba: cei care fac parte din categoria "boboci" nu pot acorda "imi place/nu-mi place" si nici "reputatie". Am pretentia ca cei care nu mai sunt chiar boboci (incepatori) pe acest forum sa se comporte ca atare.
    MASURI:
    Abuzul scaderii rangului celorlalti se va lasa cu sanctiuni. Mai exact un "nu-mi place" gratuit duce la un -1 sau -2 pentru cel care l-a oferit.
    Va rog sa postati mai jos abuzurile pe care le observati.
    Tot ce s-a dat pe "bune" nu se va sterge (oricum stergerea se face foarte greoi, direct din baza de date deoarece nu avem versiunea full a aplicatiei) asa ca nu va obositi sa contestati lucruri evidente care vor duce la scaderea in continuare a reputatiei.
    lemn: Waldner Dotec Carbon
    fețe: Dignics 05/Dignics 05

  • #2
    Buna. Vreau sa anunt si eu un abuz al user-ului adriannn care mi-a acordat "don't like" in topic-ul http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...aku-Septear-FL. Pe el nu l-a interesat produsul dar a facut remarci gratuite la adresa mea. Plus ca lui i s-au retras calificativele negative iar la mine a ramas cel negativ fiind astfel retrogradat si la "cadet". As dori sa stiu ce vina am daca vand un produs cu acelasi pret la care l-am achizitionat dupa ce am facut aceasta tranzactie in mod transparent? De cand se fac discriminari pe acest site? Multumesc.
    Ultima editare de Johnny Erasure; 10.iun.2013, 21:16.
    Blade: Mizutani ZLC
    FH Nittaku Fastarc G1
    BH Xiom Sigma II Euro

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
      Buna. Vreau sa anunt si eu un abuz al user-ului adriannn care mi-a acordat "don't like" in topic-ul http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...aku-Septear-FL. Pe el nu l-a interesat produsul dar a facut remarci gratuite la adresa mea. Plus ca lui i s-au retras calificativele negative iar la mine a ramas cel negativ fiind astfel retrogradat si la "cadet". As dori sa stiu ce vina am daca vand un produs cu acelasi pret la care l-am achizitionat dupa ce am facut aceasta tranzactie in mod transparent? De cand se fac discriminari pe acest site? Multumesc.
      Plangerea d-vostra pare neintemeiata. Omului nu i-a placut ca dupa ce v-ati laudat cu pretul de 180 lei cu care ati achizitionat un lemn (privand pe alt posibil cumparator de acea sansa) il revindeti mai scump dupa cateva zile, la 190 de lei, cand deja lemnul nu mai era nou. Eu personal consider ca nu era cazul sa profitati fie si de 10 lei sau de un transport gratis.
      Adrian are tot dreptul sa aiba o opinie, in schimb clickul d-voastra "nu-mi place" a fost o razbunare clara.
      Ce ati citit mai sus e doar parerea mea personala, pana la urma e vorba de un singur "nu-mi place" , care chiar nu e nici un abuz.
      Va rog pe viitor nu ma faceti judecator al unor probleme de acest gen.
      Aici astept sa se posteze abuzuri clare, ceva de genul 5-10 clickuri "nu-mi place" date intr-o perioada scurta de un rauvoitor.
      lemn: Waldner Dotec Carbon
      fețe: Dignics 05/Dignics 05

      Comentariu


      • #4
        Imi pare rau dar nu m-am laudat ci pur si simblu m-am simtit dator moral d-l Gelu pentru oferta facuta. Vad ca pe acest site "pentru unii muma pentru altii ...". In nici un caz nu vreau sa fiti judecator ci doar impartial. Chiar m-am simtit nedreptatit pentru ca nu sunt tratat cu aceeasi "oca". Corect ar fi fost, poate nu am dreptate dar asa vad eu lucrurile, sa se aplice aceeasi regula la amandoi, adica sa nu se scada la nici un user din reputatie. Cu stima si sincer regret ca s-a ajuns aici.
        Blade: Mizutani ZLC
        FH Nittaku Fastarc G1
        BH Xiom Sigma II Euro

        Comentariu


        • #5
          Bun gasit,
          Dupa postarea, ieri 13 iunie(!), a unui mesaj in cadrul sectiunii Muzica-Amatur( pag. 63, #935 ) am sesizat ca bara, ce contine posibilitatile de apreciere a mesajului meu, a disparut. Nu m-am impacientat considerand ca a fost, poate, o eroare de soft. Dupa mesajul de astazi( #938 ) insa, constatand ca, de fapt, la toate mesajele mele, incepand cu pagina46( #677 ) si pana la ultima( pagina) situatia este aceeasi, mi-am dat seama ca aceasta este o actiune concertata, premeditata impotriva postarilor mele, actiune prin care mi se anuleaza posibilitatea ca, prin eventuala primire de calificative favorabile(" multumesc" sau " imi place"), sa mi se adauge reputatie!
          Solicit respectuos, pe aceasta cale, conducatorilor forumului sa-si motiveze actiunea( in cazul in care a fost una premeditata) sau, daca a fost o eroare IT, sa o inlature.
          Multumesc.
          Cu stima,
          PS. Observ ca, inclusiv in aceasta sectiune a forumului, bara de calificative, atasata postului meu este... inexistenta!
          Ultima editare de gicu_licu; 14.iun.2013, 15:58.
          Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
          FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
          BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

          Comentariu


          • #6
            nu este inexistenta,insa este normal ca pentru cel care posteaza sa nu-si poata da singur calificativ !
            acea bara,este vizibila si poate fi accesata pentru cei care citesc,nu pentru cei care posteaza !

            Comentariu


            • #7
              Propun sa fie contorizate in reputatia Utilizatorului doar postarile din sectiunile care au legatura cu tenisul de masa: "echipament" , "antrenamente", "amatur", s.a. . Se acorda foarte multe calificative pe postarile din sectiunea General. Cresc multe reputatii pe alte criterii decat Tdm. Nu este un site de bancuri
              We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
              Aristotle



              Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Cosnic Vezi post
                Propun sa fie contorizate in reputatia Utilizatorului doar postarile din sectiunile care au legatura cu tenisul de masa: "echipament" , "antrenamente", "amatur", s.a. . Se acorda foarte multe calificative pe postarile din sectiunea General. Cresc multe reputatii pe alte criterii decat Tdm. Nu este un site de bancuri
                te oftici ?
                toate au legatura cu persoana care posteaza,cumva ai spune cultura,insa Cosmine,de ce nu initiezi un post unde sa reusesti sa strangi calificative cat China ? (cat China la tenis de masă )
                acum suntem amatori,acum suntem muzicanti,profesionisti in a da sfaturi,acum suntem critici,acum moare vecinul si repede sa-i luati capra !
                hai,hai
                sa mutam sectiunea general pe un alt site,nu ?

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Vali 100% Vezi post
                  te oftici ?
                  toate au legatura cu persoana care posteaza,cumva ai spune cultura,insa Cosmine,de ce nu initiezi un post unde sa reusesti sa strangi calificative cat China ? (cat China la tenis de masă )
                  acum suntem amatori,acum suntem muzicanti,profesionisti in a da sfaturi,acum suntem critici,acum moare vecinul si repede sa-i luati capra !
                  hai,hai
                  sa mutam sectiunea general pe un alt site,nu ?
                  Nici vorba ca ma oftic. Insa avem un Administrator preocupat si interesat de imbunatatiri. Sectiunea "General" e normal sa ramana cum e, dar calificativele sa fie pe post de "LIKE". Aprecierile pentru melodii si bancuri sunt importante pe bancuri.ro sau youtube. Nu zic ca ceea ce ati facut dumneavoastra in "muzica amatur" nu este un lucru apreciabil. Respect asta si va doresc sa continuati cu aceeasi pasiune!!!
                  Totusi este un site de tenis de masă, comentarile "on topic" ar trebui sa fie reprezentative.
                  We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                  Aristotle



                  Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Cosnic Vezi post
                    Nici vorba ca ma oftic. Insa avem un Administrator preocupat si interesat de imbunatatiri. Sectiunea "General" e normal sa ramana cum e, dar calificativele sa fie pe post de "LIKE". Aprecierile pentru melodii si bancuri sunt importante pe bancuri.ro sau youtube. Nu zic ca ceea ce ati facut dumneavoastra in "muzica amatur" nu este un lucru apreciabil. Respect asta si va doresc sa continuati cu aceeasi pasiune!!!
                    Totusi este un site de tenis de masă, comentarile "on topic" ar trebui sa fie reprezentative.
                    Cosmin,
                    ai dreptate in felul tau,dar vreau sa-ti spun ca aceasta muzica cumulata cu bancurile,mi-au dat un tonus bun sa te inving la Mediaș..la ce ?,nu la muzica,nu la bancuri,ci la tenis de masă asa ca,are oarece legatura !

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de gicu_licu Vezi post
                      Bun gasit,
                      Dupa postarea, ieri 13 iunie(!), a unui mesaj in cadrul sectiunii Muzica-Amatur( pag. 63, #935 ) am sesizat ca bara, ce contine posibilitatile de apreciere a mesajului meu, a disparut. Nu m-am impacientat considerand ca a fost, poate, o eroare de soft. Dupa mesajul de astazi( #938 ) insa, constatand ca, de fapt, la toate mesajele mele, incepand cu pagina46( #677 ) si pana la ultima( pagina) situatia este aceeasi, mi-am dat seama ca aceasta este o actiune concertata, premeditata impotriva postarilor mele, actiune prin care mi se anuleaza posibilitatea ca, prin eventuala primire de calificative favorabile(" multumesc" sau " imi place"), sa mi se adauge reputatie!
                      Solicit respectuos, pe aceasta cale, conducatorilor forumului sa-si motiveze actiunea( in cazul in care a fost una premeditata) sau, daca a fost o eroare IT, sa o inlature.
                      Multumesc.
                      Cu stima,
                      PS. Observ ca, inclusiv in aceasta sectiune a forumului, bara de calificative, atasata postului meu este... inexistenta!
                      Asa cum bine v-a raspuns Vali, nu e nici o eroare de soft, nimeni nu are nimic cu d-voastra, doar ca nu e normal sa ne putem acorda singuri "like"-uri. Nu o sa va acord un like pentru postul anterior, dat fiind tonul putin acuzator... nu o sa va dau nici "don't like".
                      Aveti exact aceleasi drepturi ca si ceilalti utilizatori.
                      lemn: Waldner Dotec Carbon
                      fețe: Dignics 05/Dignics 05

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Cosnic Vezi post
                        Nici vorba ca ma oftic. Insa avem un Administrator preocupat si interesat de imbunatatiri. Sectiunea "General" e normal sa ramana cum e, dar calificativele sa fie pe post de "LIKE". Aprecierile pentru melodii si bancuri sunt importante pe bancuri.ro sau youtube. Nu zic ca ceea ce ati facut dumneavoastra in "muzica amatur" nu este un lucru apreciabil. Respect asta si va doresc sa continuati cu aceeasi pasiune!!!
                        Totusi este un site de tenis de masă, comentarile "on topic" ar trebui sa fie reprezentative.
                        Aveti dreptate intr-un fel, din pacate versiunea actuala nu permite dezactivarea like-urilor pe sectiuni. Probabil la upgrade-ul la vBulletin 5 vom achizitiona versiunea full de "like/don't like"
                        lemn: Waldner Dotec Carbon
                        fețe: Dignics 05/Dignics 05

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Vali 100% Vezi post
                          nu este inexistenta,insa este normal ca pentru cel care posteaza sa nu-si poata da singur calificativ !
                          acea bara,este vizibila si poate fi accesata pentru cei care citesc,nu pentru cei care posteaza !
                          Da! Merit cat mai multe fete zambitoare( unele care chiar sa-mi arate limba), pentru "fractura" de logica!
                          Sorry!
                          Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
                          FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
                          BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

                          Comentariu


                          • #14
                            O Opinie si atat....
                            Consider ca actualul sistem de acordare a reputatiei este cel mai corect...argumente:
                            1.Sectiunea general este sarea si piperul acestui site.In aceasta sectiune toti membrii sunt egali indiferent de rang,etc..adica singurul lucru care i se cere unui membru pt a fi 'punctat'este acela de a fi creativ,sa aiba ceva cultura si sa aiba dorinta de a le alunga stresul celor care citesc...si nu este putin lucru..
                            - - - Actualizat - - -
                            2.Daca sistemul va fi schimbat se vor crea situatii discriminatoare...si anume:Organizatorii de turnee vor fi clar avantajati in sectiunea Amatur unde nu vor avea nicio concurenta din partea celorlalti membrii.(acest lucru este cunoscut).In acest moment orice membru care vrea sa se distreze si sa distreze pe alti membrii,poate sa intre in sectiunea general fara nicio problema.Mi se pare fara logica sa se dea reputatie pt fiecare sectiune in parte.Acest site este un tot unitar...sau doar pare...
                            - - - Actualizat - - -
                            P.S Asteptam cat mai multi colegi de forum in -sectiunea general-sa uite de stresul cotidian si de framantarile(pamantesti de altfel)cotidiene...
                            ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                            Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                            Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                            Comentariu


                            • #15
                              http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...Turneu-A/page7

                              Comentariu


                              • #16
                                Mihai,

                                Sper ca prin referirea la pagina turneului nu te referi si la faptul ca am dat "Multumesc" pentru pozele postate. Eu am multumit pentru faptul ca imi place cum arata sala si pentru faptul ca numai cu o seara inainte am facut 2 drumuri cu o duba sa duc mese si mantinele si discutasem cu Vali cum sa arate sala. Ma bucur ca a gasit o modalitate de a vedea sala inainte de a ajunge maine acolo. De altfel se vede ca am dat un singur calificativ la ceea ce ma interesa. No offense!
                                www.clubarena08.ro

                                Comentariu


                                • #17
                                  Imi cer scuze ca nu am postat si motivul. In nici un caz nu asta am vrut sa arat, ci dont like urile de pe retrageri.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de sevraj Vezi post
                                    Imi cer scuze ca nu am postat si motivul. In nici un caz nu asta am vrut sa arat, ci dont like urile de pe retrageri.
                                    Mihai,
                                    am nenumarate dont like-uri pentru acelasi motiv la diverse turnee cand imi anuntam retragerea...asa ca..eu am vazut jumatatea aceea in care cei care imi dadeau aceste calificative regretau ca nu mai ajung,sunt convins ca si la tine a fost vorba de acelasi lucru

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Stiu. Nu e mare deranj. Dar tocmai ptr ca am vazut de multe ori acest gen de don t like am zis sa scriu aici, poate asa se inceteaza ca s fara rost.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Clau,te rog spune-mi cum cataloghezi ,,nu-mi place,,-leu de la postul nr 5 de la Turneu Bistrița data 25.09 unde l-am felicitat pe Florin,si dupa aceea postul 6.Ce zici.Mersi EMI

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                          Clau,te rog spune-mi cum cataloghezi ,,nu-mi place,,-leu de la postul nr 5 de la Turneu Bistrița data 25.09 unde l-am felicitat pe Florin,si dupa aceea postul 6.Ce zici.Mersi EMI
                                          Il includ in categoria "sunt singur si nefericit, hai sa afle si altii frustrarile mele"
                                          Dar efectul a fost exact invers, ati primit o gramada de "imi place" din solidaritate, adica reputatia a crescut.
                                          Cum am mai spus intr-un alt mesaj, versiunea actuala a softului aditional vBulletin-ului "imi place/ nu-mi place" este varianta free care nu-mi permite sa sterg aceste abuzuri din interfata.
                                          Le pot totusi sterge daca intru in baza de date a forumului, fac niste interogari, aflu ID-urile aferente nickurilor implicate, sterg intrarile din cateva tabele, iar apoi recalculez toate reputatiile... adica mult timp si foarte complicat.
                                          Cei care vor neaparat sa le sterg anumite abuzuri vor fi ajutati.
                                          Achizitionarea softului "full", cel platit, se va face doar dupa upgrade-ul forumului la varianta 5, nu are sens sa dam banii de 2 ori.
                                          lemn: Waldner Dotec Carbon
                                          fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...851#post183851http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...606#post183606http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...016#post153016http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...678#post183678http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...695#post183695
                                            Cred ca nu e nevoie de explicatii. Rog adminul sa faca ceva. Multumesc!

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              S-a inceput acolo un razboi.
                                              Nu o sa fac pe detectivul sa vad cine a inceput.
                                              Vad si de o parte si de alta cuvinte care nu au ce cauta intr-o discutie amicala.
                                              Inclusiv :
                                              Postat în original de sevraj
                                              Mare ti e gradina Doamne!
                                              Bineinteles ca au fost abuzuri, mai ales din partea lui Dan Universal, pe care il rog sa se opreasca.
                                              Va rog pe ambii sa va opriti. Multumesc.
                                              lemn: Waldner Dotec Carbon
                                              fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Cred ca glumiti. Eu chiar mi am si explicat nu mi placele acordat, nu am inceput nici un razboi. Iar citatul de mai sus este postat de mine dupa ce am primit ca raspuns la acel nu mi place 3 de nu mi place. Va rog totusi sa acordati 5 minute sa va uitati pe timpii de desfasurare ca nu dureaza mai mult. Mi se pare clar un abuz. Multumesc!

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Ex de mesaj unde dl Pop Danut (Dan Universal) , din nou face abuz.
                                                  Postat în original de GeluBv
                                                  Apropo! Eu nu fac open-ul la pranz si avansatii dimineata. Eu fac openul dimineata si avansatii dimineata
                                                  Clau, daca-ti faci timp 10 min vei observa cat de pornit este omul, intr-o zona unde se fac propuneri pt 2014.
                                                  Am preferat sa nu-i raspund public la mesajele denigratoare, precum ca la Brașov oganizatorii au facut specula prin vanzarea la triplu pret al produselor alimentare, si am dat, cred ca civilizat, un MP. unde i-am explicat toate cheltuielile gandindu-ma ca inceteaza.
                                                  Nu numai ca nu a incetat, a considerat ca e mai bine sa spicuiasca mesajul si sa-l publice, afirmand ca este mesajul lui.

                                                  Eu fac turneu la Brașov pt ca nu are cine sa faca, si crede-ma ca nu am vandut absolut nimic, ba chiar am dat gratis mc'donalds, mici si bere. Daca pe langa bonurile gratuite s-a vandut o bere cu 4 lei nu este treaba mea, organizatorii au fost implicati in turneu...gara cu chioscuri si restaurante sunt la doua min de sala, nu cred ca i-a bagat cineva mana in buzunar.

                                                  In urma acestor acuzatii, cei care nu au participat chiar cred, pentru ca de' omul (Dan U) este si organizator si stie ce zice. Poate la anu' se implica in desfasurarea turneului final ( pentru a face o comparatie. )
                                                  Hobby: Motoare si ski !
                                                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X