Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutor paleta va rog

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ajutor paleta va rog

    Va salut cu respect. Citesc din cand in cand forumul acesta dar nu m-am inregistrat pana astazi.
    Am jucat tenis de masă prin liceu o perioada de vreo 2 ani la " turatie maxima " apoi am facut o pauza destul de lunga. Acum m-am reapucat si am realizat ca am pierdut vremea departe de masa de tenis.
    Am facut zilele astea cateva jocuri cu niste "priceputi " intr-ale sportului si mi-au recomandat sa trec la o paleta profesionala ptr a evolua.
    Ce imi recomandati din gama Butterfly ?
    M am uitat pe paddlepalace.com, am mai citit stafuri date de voi ptr alti forumisti si am ales :
    Timo Boll All + blade
    Tenergy 25 - 2.1mm Red
    Sriver FX -1.9 mm Black
    Despre stilul de joc, nu vreau sa ma arunc ca mai totzi incepatorii sa afirm cat de puternic si agresiv si ofensiv joc. Ce-mi doresc este pe backhand sa am mai mult control iar pe forehand mai multa viteza.
    Pretul nu reprezinta un impediment .
    Multumesc Mult.

  • #2
    Re: Ajutor paleta va rog

    Este buna si combinat pe care ai ales-o, insa sriver fx-ul este o fata pentru lipirea cu speed glue. De aceea iti recomand sa o inlocuiesti cu un tenergu 64fx 1.9mm. Cat despre forhand, ti-as recomanda un tenergy 05fx 2.1mm. Are tot ce vrei. Spin, control si viteza. Lemnul ales este unul foarte bun pentru un incepator, si mai "imblanzeste" un pic fetele. Ti-am recomandat aceasta combinatie in cazul in care doreti sa achizitionezi o paleta integral formata din componente marca butterfly. Mai sunt o gramada de combinaii de fete si lemne care s-ar potrivi, de la alti producatori, insa depinde de ceea ce doresti tu.
    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2

    Comentariu


    • #3
      Nu am un motiv neaparat ptr care m-am oprit la Butterfly. Uite habar nu am de diferentele la" lipirea cu speed glue " sau cu alt glue bazat pe apa. Sau care dintre cele 2 variante este mai durabila deoarece nu joc in competitii sau foarte foarte des.
      Pot oare cei de pe site sa mi trimita paleta lipita direct de catre ei cu ce este necesar ??
      Daca ai sa ai si azi aceeiasi rabdare si bunavointa te rog lasa-mi alte 2 combinatii cu alte branduri si ma decid cat de curand.
      Multumesc mult de tot.
      Ultima editare de George K; 30.nov.2012, 10:39.

      Comentariu


      • #4
        Salut,
        Se pot face zeci de combinatii buna care sa corespunda cerintelor tale, la preturi intre 200 si 800 de lei.
        Vezi te rog ce-am scris in postul
        http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...ete-din-Comert!
        Sper sa te ajute.
        DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
        Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

        Comentariu


        • #5
          Dupa parerea mea,ar trebui ales alt lemn totusi,mie personal lemnul Timo Boll All+ nelasandu-mi o parere deloc buna.Vibreaza mult,si nu are un simt prea placut.
          Consider ca ar fi mult mai potrivit un lemn ca Yasaka Silverline All wood,care este o bijuterie pentru un joc diversificat,sau Yasaka 3d,Yasaka Sweden Classic,chiar si Ma lin Soft Carbon are un control excelent si un simt placut,sau un lemn de la domnul Levi sau de la domnul Alehandro.
          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
          FH: Tenergy 05
          BH: Dignics 05

          Comentariu


          • #6
            Despre Sweden Classic am citit si eu c-ar fi exceptional, dar nu mi-a incaput pe mana. As fi tare curios sa-l testez, insa la cat de bune lemne face dl Levi parca nu ma prea indemn sa investesc.
            DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

            Comentariu


            • #7
              Salutare
              Se pare ca George are aceeasi problema ca multi dintre noi, respectiv in a-si seta o paleta alta decat una gata facuta din comert. Imi permit sa scriu si eu in acest topic trecand in ultimele luni prin aceleasi faze.
              IN primul rand George iti recomand ca pentru inceput sa nu investesti f mult intr-o paleta pe care nu ai ocazia sa o probezi. Poti incepe cu materiale accesibile ca pret ca de exemplu: lemn-Yasaka swedewn clasic care este 130RON-nou, in jur de 80 RON SH, sau lemne facute de d-ul Levi sau d-ul Alexandro, pe care am inteles ca le poti schimba daca nu sunt pe stilul tau.
              Cat despre fete, combinatii sunt sute poate de la firme diferite si probabil odata intrat in acest vartej nu o sa te opresti numai la 2 din ele.
              Ai spus ca banii nu sunt o problema: 200-800 RON. La 800 RON iti faci o paleta de top dar asta nu inseamna ca tu vei juca mai bine cu ea poate decat cu una de 250 RON. Asa cum spunea un coleg aici pe forum si imi permit sa il citez : "cea mai buna paleta nu exista"-ar juca toata lumea cu ea.
              Deci pe neprobate sigur o sa schimbi mai multe materiale, asa ca nu are rost sa incepi cu cele mai scumpe. Sunt materiale de calitate chiar si SH-aici pe forum gasesti o gramada.
              iti doresc sa iti gasesti cat ma repede combinatia care este cat mai aproape de ce joci tu
              "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
              Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
              BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

              Comentariu


              • #8
                Din pacate nu sunt in Romania deci NU am acces la ajutorul vostru. Sunt la origine din Piatra Neamț unde stiu ca sunt cativa jucatori destul de experimentati.
                Am citit despre un site dandoy-sports dar nu stiu din ce motive nu il pot accesa deloc.
                In legatura cu lemnele recomandate mai sus...din anumite motive gasesc lemnele pe un site iar fetele pe altul si mi-as dori sa achizitionez toata palata dintr un loc ptr a fi lipita tot de ei.
                Citesc si recitesc toate raspunsurile si am sa fac alegerea cat de curand .
                paddlepalace.com
                Daca mi puteti face 2...3 combinatii lemn - fete de pe site-ul acesta ar fi ziua mea norocoasa
                Va multumesc
                Cu Respect
                George K .
                Ultima editare de George K; 30.nov.2012, 13:20.

                Comentariu


                • #9
                  Pentru Rever :http://www.megaspin.net/store/defaul...lode-sensitive sau http://www.megaspin.net/store/defaul...y-rakza-7-soft mult control,viteza suficienta spin o gramada
                  Pentru Fh:http://www.megaspin.net/store/defaul...pid=d-acuda-s2 un pic mai tare,dar cu mult control
                  Lemn:http://www.megaspin.net/store/defaul...d-epox-control
                  La situl Megaspin.net ai acces?
                  Ai putea s ane spui si un buget.Daca te incadrezi,parerea mea e ca setupul acesta e unul ideal pentru inceput.
                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Dignics 05

                  Comentariu


                  • #10
                    "Despre stilul de joc, nu vreau sa ma arunc ca mai totzi incepatorii sa afirm cat de puternic si agresiv si ofensiv joc. Ce-mi doresc este pe backhand sa am mai mult control iar pe forehand mai multa viteza.
                    Pretul nu reprezinta un impediment "
                    Nu are rost sa merg direct la off+ deocamdata ptr ca sunt sigur ca nu o pot " stapani " . Pot creste viteza incet incet din fete ....dar ptr inceput lemn all+ cred ca este de ajuns sau ceva din aceasta gama.
                    Multumesc Mult
                    George

                    Comentariu


                    • #11
                      Daca le comanzi pe toate de pe acelasi site risti sa dai multi bani in plus si sa nu gasesti o combinatie potrivita stilului tau.
                      Iti trimit cateva linkuri sa arunci o privire.
                      http://www.tabletennis11.com/other_eng/blades (pt lemn Yasaka Sweden Classic). Au si o multime de fețe bune, dar semnificativ mai scumpe decat pe
                      http://www.ttnpp.com/shop/ (pt Donic, de ex., preturile de pe ttnpp in Engleza le gasesti in EUR dincolo - cam aceleasi valori, asta insemnand cam 25% in plus). Tot aici gasesti si un lipici f bun si ieftin (http://ttnpp.com/shop/lkt-water-base...0ml-p-324.html).
                      http://www.presports.com/ (gama larga de produse, preturi mai mari decat pe ttnpp) - lemn iti trebuie shakehand
                      http://table-tennis.com.ua/index.php...df660d567077f6 (preturi rezonabile, gama suficient de larga)
                      http://eacheng.net/ (preturi bune pt marfuri chinezesti, gama foarte larga tot pt produsele lor, ia foarte mult timp transportul - pana la 6 sapt)
                      +site-urile romanesti promovate pe acest forum
                      Gasesti pe YouTube si pe forumul nostru filmuletze care-ti explica procedeul lipirii si decuparii ( ). Totul e sa lasi lipiciul sa se usuce bine atat pe lemn cat si pe fața (cam 15-20 min daca nu dai cu uscatorul). E fff simplu. Decat sa combini prost materialele doar ca sa-ti vina paleta preasamblata mai bine fa un efort suplimentar...
                      Parerea mea e ca trebuie sa-ti alegi singur materialele, in functie de propriul stil de joc. Daca e bazat mult pe bloc si atacuri drepte, ia fețe cu throw anglee medium-low sau medium. In aprecieri cam scrie pentru ce stil sunt potrivite. Pentru topspin sunt mai bune cele cu high throw si spin bun (grip). Nu trebuie neaparat sa fie lipicioase (tacky). Vezi doar ce valoare e trecuta pentru spin. Cele tacky pun probleme la returnarea mingilor cu mult efect.
                      Nu as incepe cu tensori, desi par tentante viteza si spinul ce le ofera. Sunt foarte greu de controlat de catre neprofesionisti. Dupa cum a spus si Viorel, e indicat s-o iei de jos in sus.
                      Incepe prin a studia pe tabletennisdb review-urile tuturor fețelor cu viteza si spin in zona ta de confort si minim 20 de ratings-uri. Daca sunt prea entuziaste considera-le din start scrise de producatori. Un user real nu sta sa scrie proza si nici nu are un vocabular foarte precis/tehnic. Poti incepe cu un Focus Snipe 3 sau Dawei Inspirit, daca vrei viteza si spin medii. Eu zic ca la nivel de amator e arhisuficient ce-ti ofera aceste fete. Daca prefei ceva extrem de controlabil si de viteza putin sub medie, mergi pe Butterfly Flextra. Echivalentele Butterfly si Yasaka ale lui Focus Snipe3/Dawei Inspirit sunt Butterfly Sriver si Yasaka Mark V. Nu lua versiunea cu burete moale (FX) din start. Cea mai sigura varianta e cu burete mediu (sponge hardness) sau medium-soft. Pana te lamuresti ce ti se potriveste e indicat sa mergi pe medie. Asa riscul de a da gres e foarte mic.
                      Spor si inspiratie!
                      Ultima editare de tudorprecup; 30.nov.2012, 15:09.
                      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                      Comentariu


                      • #12
                        VARIANTA 1 :
                        Donic Epox Control
                        Rakza 7 Soft - Rever
                        Tenergy 05 FX - Forehand
                        VARIANTA 2 :
                        Yasaka Ma Lin Soft Carbon
                        Butterfly Sriver G2 1.9 - Backhand
                        Butterfly Tenergy FX 2.1 - Forehand
                        Sunt deja in ceata intre multe denumiri / branduri / specificatii .
                        Multumesc .

                        Comentariu


                        • #13
                          Nu te arunca din prima la Tenergy.Nu o sa le poti controla fiind la inceput.
                          Esti mult mai castigat daca alegi o fata mai "cuminte" precum Acuda s2,Yasaka pryde,vei castiga control,dar nu iti vor lipsi nici viteza si nici spinul.
                          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                          FH: Tenergy 05
                          BH: Dignics 05

                          Comentariu


                          • #14
                            Eu zic sa nu se arunce nici la carbon din prima. E foarte greu de jucat cu asa ceva. Razka Soft arunca tare. Mai degraba una cu burete de duritate medie... Acuda S2 sau Bluefire M2 pot merge bine pe FH, dar numai cu un lemn extrem de controlabil. Recomand totusi ceva de gen Friendship Focus Snipe 3 sau Dawei Inspirit pentru prima jumatate de an. Sunt fețe foarte bune si mai controlabile decat tensorii.
                            Un Donic din gama epox Epox am avut si nu mi-a placut (Power AllAround cred ca era, dupa poza). F. bun pt aparare si un dezastru pt atac. Ma gandesc ca si restul au proprietati similare. Un alt inconvenient e ca rasinile acelea epoxidice de la suprafata se cam iau o data cu fețele si te trezesti brusc cu un lemn total diferit de cel platit.
                            Tocmai am testat un lemn de-a dreptul fantastic facut de dl Levi pt un prieten. Asa ceva n-am mai avut in mana si am jucat cu o droaie de materiale. In locul tau l-as comanda pana mai are rezerve exact din esentele folosite pt amicul meu. L-au testat azi la sala si jucatori fff buni (ex. Mircea Iusan), care m-au intrebat imediat ce marca e si din ce esente.
                            Koto - Limba - Tei (miez) - Koto - Limba
                            Eu nu prea controlez fetele tensor, dar cu asta puneam totul pe masa cu Donic Baracuda. Mi-au iesit atacurile ca niciodata. Partea frumoasa e ca merg excelent si scurtele si blocurile.
                            DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de tudorprecup Vezi post
                              Eu zic sa nu se arunce nici la carbon din prima. E foarte greu de jucat cu asa ceva. Razka Soft arunca tare. Mai degraba una cu burete de duritate medie... Acuda S2 sau Bluefire M2 pot merge bine pe FH, dar numai cu un lemn extrem de controlabil. Recomand totusi ceva de gen Friendship Focus Snipe 3 sau Dawei Inspirit pentru prima jumatate de an. Sunt fețe foarte bune si mai controlabile decat tensorii.
                              Un Donic din gama epox Epox am avut si nu mi-a placut (Power AllAround cred ca era, dupa poza). F. bun pt aparare si un dezastru pt atac. Ma gandesc ca si restul au proprietati similare. Un alt inconvenient e ca rasinile acelea epoxidice de la suprafata se cam iau o data cu fețele si te trezesti brusc cu un lemn total diferit de cel platit.
                              Tocmai am testat un lemn de-a dreptul fantastic facut de dl Levi pt un prieten. Asa ceva n-am mai avut in mana si am jucat cu o droaie de materiale. In locul tau l-as comanda pana mai are rezerve exact din esentele folosite pt amicul meu. L-au testat azi la sala si jucatori fff buni (ex. Mircea Iusan), care m-au intrebat imediat ce marca e si din ce esente.
                              Koto - Limba - Tei (miez) - Koto - Limba
                              Eu nu prea controlez fetele tensor, dar cu asta puneam totul pe masa cu Donic Baracuda. Mi-au iesit atacurile ca niciodata. Partea frumoasa e ca merg excelent si scurtele si blocurile.
                              Domnule Tudor,GeorgeK este in Dubai!nu cred ca domnul Levi ii poate trimite vreun lemn pana acolo
                              Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                              FH: Tenergy 05
                              BH: Dignics 05

                              Comentariu


                              • #16
                                Simate domn..
                                Sunt cel putin 4 comercianti care pot sa va faca paleta dorita.
                                Magazinele lor online sunt prezentate de bannerele la inceputul paginii.
                                Lor puteti sa le platiti prin transfer bancar si ei va vor trimite paleta in Dubai. Cred.
                                Avantajul dvs este ca puteti comanda paleta cu toate componentele de la o singura firma, fie ea Butterfly, fie Yasaka sau Donic. Si solutii ar mai fi.
                                TsE

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de george25 Vezi post
                                  Domnule Tudor,GeorgeK este in Dubai!nu cred ca domnul Levi ii poate trimite vreun lemn pana acolo
                                  Asta doar dl Levi poate decide

                                  Oricum am aflat de la dansul aseara ca nu mai are tei la dimensiunea potrivita pt miez decat pentru maxim 2 lemne, pe care i le-am comandat eu deja. E putin probabil sa mai faca rost, acesta fiind mostenire de familie. Distribuitorii iti aduc daca le comanzi cantitati uriase. Cativa metri cubi poti obtine doar cand le ramane lor dintr-o comanda mare, lucru care se-ntampla rar.

                                  Evident ca exista variante mai comode decat sa comande materialele din 2-3 parti diferite, mai ales daca finantarea nu e o problema... Cu un lemn Yasaka Sweden Classic sau Donic Burn All+ e putin probabil sa dea gres.
                                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                  Comentariu

                                  Procesare...
                                  X