Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum se da jos buretele de pe o iarba?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum se da jos buretele de pe o iarba?

    Deoarece m-am ars odata, ii rog pe acei ce au reusit acest lucru fara sa rupa fata, sa-mi impartaseasca tainele metodei folosite. La modul concret, fata propusa spre a fi "belita" e Tibhar Grass Dtecs 1.2 mm. Ii rog pe "dragii" mei prieteni softisti sa ma scuteasca de comentarii malitioase! E ciorba noastra, a ierbarilor si noi mestecam la ea! Cu multumiri anticipate...
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    la ierburile non-chinezesti buretele se desprinde greu...prima data am rupt in 2 locuri topsheetul lui tibhar grass...a doua oara mi-a mers mai bine cu tsp curl p1-r...am folosit metoda cu fierul de calcat...incalzeam tare o bucatica si apoi repede desprindeam pe o suprafata de jumate de cm patrat...merge dar e nevoie de rabdare si nu trebuie fortat...
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

    Comentariu


    • #3
      Nu risti sa se intinda cauciucul?
      Cat de tare trebuie incalzit buretele?

      Comentariu


      • #4
        cat mai tare...pui fierul de calcat pe burete...desigur cu un ziar intre...cauciucul nu si-a schimbat deloc proprietatile...dar e greu...
        tibhar def plus jumulita
        gambler reflectoid 1,0
        dawei 388 D-1 ox

        Comentariu


        • #5

          .se poate vedea la...0,20...cum dezlipeste iarba de catre burete dupa ce incalzeste cu fierul de calcat...,poate va ajuta!
          atentie mare la inceput pina ce desprindeti o fasie pe toata latimea buretelui,dupa care va puteti ajuta de o carioca,ceva cilindric cu diametru de aprox.1 cm pe care infasurati iarba desprinsa,dupa care incetul cu incetul odata cu incalzirea rulati si dezlipiti pe toata latimea simultan...
          Succes si rabdare!
          Ultima editare de nelu mutiu; 04.dec.2012, 20:14.
          FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

          Comentariu


          • #6
            Am scos buretele de pe doua ierburi, una dintre ele Tibhar Grass . Recomand folosirea unui fier de calcat cu aburi si a unei carpe/prosop aplicate pe buretele fetei . Mai departe tineti 1 minut fierul de calcat pe carpa, timp in care o umeziti pentru a evita supraincalzirea/topirea cauciucului. Apoi incercati sa ciupiti un capat pentru a incepe inlaturarea cauciucului . Daca nu se desprinde uniform, reluati procedeul de mai sus .
            Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
            Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
            Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

            Comentariu


            • #7
              Multumesc pentru ajutor, dar am rezolvat problema...in stilul lui Alexandru Macedon! El a taiat nodul gordian, ...eu am vandut fata!
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu

              Procesare...
              X