Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Setup-ul jucatorului amaturist

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Setup-ul jucatorului amaturist

    M-am gandit ca fiecare jucator, care doreste sa-si "pozeze" paleta, una sau doua poze...poate ne-ar prinde bine pentru noi, amaturistii si pentru alltii ca sa ne facem niste idei...stiti si voi cum se mai zice: aoleo, asta-i paleta lu' cutare...asta-i a lu' ala, etc...asa ca, incep eu cu a mea:

    Lemn: DHS Hurricane king 3
    Fete: Fh: Dhs Hurricane 3 Provincial
    Bh: Dhs Hurricane skyline 2 Neo( Tg2)




    Va doresc spor la "pozat" !!!
    BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

    "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

  • #2
    A mai fost initiat un astfel de demers si nu a functionat. Exista la noi Romanii, un soi de "inapoiere" inexplicabila. Toata lumea doreste informatii dar nimeni nu ofera cu generozitate. Puteti vedea asta, din numarul extrem de redus de tutoriale si rewieuri. Din pacate !
    Iar ca sa nu credeti ca si eu fac parte dintre cei "egoisti", postez poze cu lemnul cu care joc acum si va spun ca fetele sunt "Palio Blitz 42,5 deg".
    Ultima editare de Visco; 13.dec.2012, 09:33.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Aurel Onut Vezi post
      A mai fost initiat un astfel de demers si nu a functionat. Exista la noi Romanii, un soi de "inapoiere" inexplicabila. Toata lumea doreste informatii dar nimeni nu ofera cu generozitate. Puteti vedea asta, din numarul extrem de redus de tutoriale si rewieuri. Din pacate !
      Iar ca sa nu credeti ca si eu fac parte dintre cei "egoisti", postez poze cu lemnul cu care joc acum si va spun ca fetele sunt "Palio Blitz 42,5 deg".
      Mare pacat! din cauza ca multi si-ar face idei despre un eventual setup...sau ca si constructie a paletei...eu de exemplu am copiat modelul(tot din "poze", de pe alte forumuri) a lui Wang Liqin ...alti useri nu intra pe acele forumuri si le-ar prinde bine, zic eu...Numai Bine!
      BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

      "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

      Comentariu


      • #4
        Acum cativa ani buni la un concurs de ski un competitor care participa la acel concurs (deci era un prfesionist) a vazut skiurile lui Alberto Tomba si a afirmat ca daca ar avea si el asemenea skiuri era si el intre primii . Alberto Tomba a auzit fara sa vrea afirmatiile acestuia si i-a dar skiurile sa particile cu ele. Bineinteles ca tot sub mijlocul clasamentului sa clasat si a ramas un anonim . Nu cred ca asta e solutia sa devenim mai buni . Cred ca 98 % e munca , 1% talent si 1% materialele.
        Yasaka Rakza 7 Soft‎ /HM Levi /Butterfly Tenergy 05

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de cerbu.nicu Vezi post
          Acum cativa ani buni la un concurs de ski un competitor care participa la acel concurs (deci era un prfesionist) a vazut skiurile lui Alberto Tomba si a afirmat ca daca ar avea si el asemenea skiuri era si el intre primii . Alberto Tomba a auzit fara sa vrea afirmatiile acestuia si i-a dar skiurile sa particile cu ele. Bineinteles ca tot sub mijlocul clasamentului sa clasat si a ramas un anonim . Nu cred ca asta e solutia sa devenim mai buni . Cred ca 98 % e munca , 1% talent si 1% materialele.
          Eu as mai umbla un pic la procentele alea.....ca indiferent cat ai munci, cu o paleta hobby nu ajungi in clasamentele mondiale...
          As merge pe procentaje mai echilibrate...50 % munca, 25% talent, 25% materiale....
          Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
          Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
          Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

          Comentariu


          • #6
            Cam mult la materiale . Daca Ma Lin a castigat atatea turmee cu Ma Lin Extra off cum se lauda (lemn de 150 ron) atunci nu e chiar asa inportant. Nu discutam aici de hobby, nu are rost. Nu cred totusi ca ce scrie pe materialele lor chiar sunt reale. Problema de piata si chiar asta urmaresc de fapt . Sa ne agitam noi sa le cumparam marilor companii produsele.
            Yasaka Rakza 7 Soft‎ /HM Levi /Butterfly Tenergy 05

            Comentariu


            • #7
              Cand fac referire la materiale, nu ma refer la pretul lor, ci ca setupul care li se potriveste fiecaruia....iar materialele lor...nu sunt "extraterestre"...doar ca simtul lor este mult mai fin decat al nostru, si sesizeaza diferente intre ele pe care noi, probabil, nu le sesizam, iar la nivelul lor, 2% poate face diferenta.
              Trecand la setup-urile Amaturistilor, acum nu am posibilitatea de a posta foto, dar "dau" cu un lemn Bfy Innerforce ZLC (ca al lui Mattenet... ) , Joola x-plode sensitive pe FH si Yasaka Rakza soft 2.0 pe BH.
              Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
              Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
              Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

              Comentariu


              • #8
                "Yasaka Extra Offensive", chiar este un lemn extraordinar, care merita mult mai mult decat pretul lui de piata. Sper sa nu ma "auda" cei de la Yasaka si sa-i mareasca pretul.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Bineinteles ca sunt importante materialele, fara discutie. Invitatia mea era LA MAI MULTE ANTRENAMENTE sau pe romaneste LA MUNCA. Un amator ar fi mai bine sa investeasca mai multi bani in antrenamente decat in materiale superscumpe. Cred ca muti vor sa-si ascunda lipsurile prin materiale scumpe , sa compenseze cumva ...
                  - - - Actualizat - - -
                  Atunci cum se justifica preturile altor companii ? De ce nu fac toti lemne extraordinare la pret similar?
                  - - - Actualizat - - -
                  Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                  "Yasaka Extra Offensive", chiar este un lemn extraordinar, care merita mult mai mult decat pretul lui de piata. Sper sa nu ma "auda" cei de la Yasaka si sa-i mareasca pretul.
                  Atunci cum se justifica preturile altor companii ? De ce nu fac toti lemne extraordinare la pret similar?
                  Yasaka Rakza 7 Soft‎ /HM Levi /Butterfly Tenergy 05

                  Comentariu


                  • #10
                    Preturile celor de la Bfy nu se justifica...au fost singura firma producatoare de materiale care au crescut preturile la moment de criza internationala, spre deosebire de competitori, dar ei si-au permis, datorita cotei de piata...sa devina "elitisti"...
                    In cele mai multe cazuri, pretul de vanzare este raportat la pretul de cost...materiale, cerxcetare, reclama, amortizare, salarii, distributie, etc... in afara de anumite combinatii (vezi produsele f scumpe) unde reclama are un procent muuult crescut din pretul final.
                    Intre producatori este un adevarat "razboi" ce se duce pe terenul cotei de piata...fiecare cu armele si strategiile lui.
                    Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                    Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                    Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                    Comentariu


                    • #11
                      Momentan joc cu BTY kreanga Carbon ("dezbracat" de vopsea) , 05fx si 64fx , ambele boostate cu Falco Tempo Long Booster

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de gabikr Vezi post
                        Preturile celor de la Bfy nu se justifica...au fost singura firma producatoare de materiale care au crescut preturile la moment de criza internationala, spre deosebire de competitori, dar ei si-au permis, datorita cotei de piata...sa devina "elitisti"...
                        In cele mai multe cazuri, pretul de vanzare este raportat la pretul de cost...materiale, cerxcetare, reclama, amortizare, salarii, distributie, etc... in afara de anumite combinatii (vezi produsele f scumpe) unde reclama are un procent muuult crescut din pretul final.
                        Intre producatori este un adevarat "razboi" ce se duce pe terenul cotei de piata...fiecare cu armele si strategiile lui.
                        Corect tot ce ai zis. Dar macar aici sa se puna in evidenta aceste lucruri. E valabil la multe produse pe care le cumparam zilnic (piata, supermarket)
                        Yasaka Rakza 7 Soft‎ /HM Levi /Butterfly Tenergy 05

                        Comentariu


                        • #13
                          tibhar defense plus ... redus ca dimensiuni ( lungime,latime si grosime )
                          gambler reflectoid 1,5 mm
                          tibhar grass ox
                          paleta are 108 gr.

                          ar fi bine ca off-topicurile sa fie mutate altundeva...
                          tibhar def plus jumulita
                          gambler reflectoid 1,0
                          dawei 388 D-1 ox

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de cerbu.nicu Vezi post
                            Cam mult la materiale . Daca Ma Lin a castigat atatea turmee cu Ma Lin Extra off cum se lauda (lemn de 150 ron) atunci nu e chiar asa inportant. Nu discutam aici de hobby, nu are rost. Nu cred totusi ca ce scrie pe materialele lor chiar sunt reale. Problema de piata si chiar asta urmaresc de fapt . Sa ne agitam noi sa le cumparam marilor companii produsele.
                            Pe de o parte spuneti ca materialele conteaza 1%, iar pe de alta parte nu va vine a crede ca Ma Lin joaca cu un lemn asa ieftin. Va contraziceti putin.
                            Cred ca sunt exagerate toate povestile cu materialele profesionistilor. Da, unii joaca cu un lemn si au maner schimbat ca sa para ca e altceva, dar cred ca majoritatea joaca cu ce au declarat.
                            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                            Comentariu


                            • #15

                              Momentan joc cu urmatorul setup
                              TSP Gaia
                              Cornilleau Pilot Power
                              Stiga Neos Sound Synergytech
                              Xi En Ting-X828
                              Pryde 30
                              Calibra LT Sound

                              Comentariu


                              • #16

                                fete Bluefire M2
                                Lemn:Xiom Zeta
                                Fete:MX-P

                                Comentariu


                                • #17
                                  Am deschis acest topic pentru postarea pozelor paletei(pe ambele parti)...in asta consta frumusetea lor, cu gandul ca alti useri sa poata sa-si faca o idee despre cum arata ele...ca la randul lor sa-si poata creea si ei astfel de palete...m-am cam balbait )...sper ca a-ti prins ideea(unii au inteles din "start"...Numai Bine!
                                  BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                                  "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de RBlade Vezi post
                                    Pe de o parte spuneti ca materialele conteaza 1%, iar pe de alta parte nu va vine a crede ca Ma Lin joaca cu un lemn asa ieftin. Va contraziceti putin.
                                    Cred ca sunt exagerate toate povestile cu materialele profesionistilor. Da, unii joaca cu un lemn si au maner schimbat ca sa para ca e altceva, dar cred ca majoritatea joaca cu ce au declarat.
                                    nu ma contrazic. tocmai... cu un lemn ieftin e foarte bun . deci la Ma Lin cat conteaza lemnul? foarte putin . daca avea contract cu Butterfly avea si el un lemn ''scump'' .....in poze bineinteles
                                    Yasaka Rakza 7 Soft‎ /HM Levi /Butterfly Tenergy 05

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de cerbu.nicu Vezi post
                                      nu ma contrazic. tocmai... cu un lemn ieftin e foarte bun . deci la Ma Lin cat conteaza lemnul? foarte putin . daca avea contract cu Butterfly avea si el un lemn ''scump'' .....in poze bineinteles
                                      Ok, se intelegea ca nu credeti ca Ma Lin joaca cu ceva asa ieftin si ca trebuie sa fie un lemn mai scump/bun cu manerul de YEO. Asa am inteles eu cel putin.
                                      Oricum, sunt de acord cu ce spuneti, doar ca fiecare isi tuneaza echipamentul pt. stilul de joc.
                                      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de RBlade Vezi post
                                        Ok, se intelegea ca nu credeti ca Ma Lin joaca cu ceva asa ieftin si ca trebuie sa fie un lemn mai scump/bun cu manerul de YEO. Asa am inteles eu cel putin.
                                        Oricum, sunt de acord cu ce spuneti, doar ca fiecare isi tuneaza echipamentul pt. stilul de joc.
                                        Ma Lin joaca cu un lemn special facut pt el de Yasaka..acelasi lucru este valabil pt toti marii jucatori..Creanga joaca cu un lemn Primorac din perioada junioratului cu praselele schimbate..lemnele lor nu sant similare cu ce cumparam noi ca sa jucam ca ei decat cu numele..Timo Boll are doua ALC-uri diferite pe care le foloseste in functie de adversar:chinez vs restul lumii..restul este marketing

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de viospin Vezi post
                                          Ma Lin joaca cu un lemn special facut pt el de Yasaka..acelasi lucru este valabil pt toti marii jucatori..Creanga joaca cu un lemn Primorac din perioada junioratului cu praselele schimbate..lemnele lor nu sant similare cu ce cumparam noi ca sa jucam ca ei decat cu numele..Timo Boll are doua ALC-uri diferite pe care le foloseste in functie de adversar:chinez vs restul lumii..restul este marketing
                                          Cred ca in ultimul an Timo Boll cam incurca cele doua lemne intre ele... nu prea iese rezultatul...
                                          Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de viospin Vezi post
                                            Ma Lin joaca cu un lemn special facut pt el de Yasaka..acelasi lucru este valabil pt toti marii jucatori..Creanga joaca cu un lemn Primorac din perioada junioratului cu praselele schimbate..lemnele lor nu sant similare cu ce cumparam noi ca sa jucam ca ei decat cu numele..Timo Boll are doua ALC-uri diferite pe care le foloseste in functie de adversar:chinez vs restul lumii..restul este marketing
                                            Nu cred ca jucatorii profesionisti joaca cu lemne facute special....ci eventual, lemne selectionate manual pentru o saritura cat mai uniforma, dintr-un lot de lemne cu furnirurile mai "alese" fara noduri, uniforme, uscate, etc...toate sunt pe piata...
                                            Creanga nu cred ca mai joaca demult cu acel Primorac, a jucat o perioada cu Kreanga Carbon razuit de vopsea...cu ce joaca acum, veti avea posibilitatea sa a vedea "pe viu" la turneul din 4 ianuarie de la Slobozia, unde vor veni mai multi jucatori de top...nu este obligatoriu ca un jucator care se afirma jucand cu un anumit lemn, sa-si continue si restul carierei jucand cu acelasi lemn, exemplele sunt nenumarate, de jucatori care au schimbat cel putin 2-3 lemne in ultimii 6-8 ani, si asta fara sa schimbe doar manerul si sa pastreze lama preferata...oare cate lemne or fi schimbat unii jucatori in 20 de ani de cariera?
                                            Exista pe piata multre lemne de la diversi producatori care se comporta similar...totul nu este decat o competitie a producatorilor de a "castiga" cate un jucator de top, cu contracte pe cativa ani, mai multi sau mai putini.
                                            ...iar Timo Boll nu are 2 palete diferite, pt chinezi sau pentru ceilalti, ci are 2 palete identice, pentru ca, la nivel profesionist, exista obligativitatea ca jucatorii sa aibe 2 palete identice, una de joc si una de rezerva, cu care poate juca in caz ca prima se deterioreaza in timpul partidei, stiut fiind ca regulamemtul este strict cu privire la uniformitatea suprafetei, sa nu existe portiuni dezlipite provenite de la lovituri, etc....arbitrii, inainte de partida, le verifica riguros pe amandoua...ceea ce se vede la inceputul meciului este doar verificara finala a paletei "de joc".
                                            Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                            Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                            Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de gabikr Vezi post
                                              ...iar Timo Boll nu are 2 palete diferite, pt chinezi sau pentru ceilalti, ci are 2 palete identice, pentru ca, la nivel profesionist, exista obligativitatea ca jucatorii sa aibe 2 palete identice, una de joc si una de rezerva, cu care poate juca in caz ca prima se deterioreaza in timpul partidei, stiut fiind ca regulamemtul este strict cu privire la uniformitatea suprafetei, sa nu existe portiuni dezlipite provenite de la lovituri, etc....arbitrii, inainte de partida, le verifica riguros pe amandoua...ceea ce se vede la inceputul meciului este doar verificara finala a paletei "de joc".
                                              Sa nu inteleaga cineva gresit: Timo Boll nu e obligat de regulament sa aiba paleta de rezerva identica cu cea de joc, dar e obligat de statusul sau de jucator profesionist.
                                              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Ba da. Este obligat de regulament sa aibe 2 palete identice

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Mai oameni buni, ma REPET INCA ODATA...acest post a fost deschis cu ideea postarii pozelor paletei dv-stra !!! s-a deviat mult, de la subiect...Va rog frumos!!! Multumesc!
                                                  BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                                                  "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X