Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cunostinte zero in materie de echipamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cunostinte zero in materie de echipamente

    Salutare,

    Am incercat sa deschid un nou topic, dar momentan formul nu imi permite sa fac noi subiecte.

    Joc tenis de masă cam de 10 ani. Am achizitionat o paleta (chinezarie MINGGUAN ***) la 30 lei. La inceput cand fetele paletei erau curate aveam control asupra efectelor si vitezei. Acum ma chinui foarte mult, am senzatia ca joc cu o scandura, motiv pentru care doresc sa achizitionez o noua paleta. Din search in search am ajuns pe acest forum unde am ramas uimit, cum o banala paleta de tenis poate ascunde atat de multe (lemne si fete nu stiu de care). Doresc sa achizitionez o paleta care sa imi mentina stilul de joc (control cu tendinta mai mare spre viteza), nu vreau sa raman la stadiul de hobby. Bugetul disponibil este intre 150-200 lei.
    Ce nu pot intelege este: cu ce este mai presus un lemn avand nu stiu ce denumire fata de lemnul care este pe paleta mea? (unul este brad celalalt de fag?).
    Am vizitat un magazin cu specific sportiv si am vazut urmatoarea paleta de tenis http://www.decathlon.ro/RO/paleta-powergrip-194637455/ sau http://mesetenis.ro/80_Paleta-Cornii...3_detalii.html este o paleta care isi merita banii, sau in acesti bani pot achizitiona ceva mai profi?


    Multumesc!

  • #2
    Re: Cunostinte zero in materie de echipamente

    Ia legatura cu userul rblade. Te poate ajuta cu o paleta profesionala in bugetul alocat. Materialele chinezeti, profesionale, foarte bune calitativ, la preturi f mici
    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2

    Comentariu


    • #3
      Lemnul este facut din diferite straturi (5, 7, 9) cu diferite materiale si esente pentru a genera mai multa sau mai putina viteza, in functie de stilul si nivelul jucatorului. Nu va luati o paleta gata asamblata. La un buget de 150-200 de lei, luati legatura cu userul RBlade care vinde materiale chinezesti si va poate ajuta sa va alegeti o paleta in conformitate cu stilul si nivelul dvs. de joc.

      Comentariu


      • #4
        In topicul de mai jos,joola sau buterrfly,domnul Kralizec la paragraful 3, a specificat intr-un mod cat mai concis ce trebuie sa faci.Deci cauta o sala unde joaca brasovenii caci slava domnului sunt destui acolo la Brașov ,unde vei putea proba diferite palete,cere sfaturi de la cei experimentati si poate te vei decide la set-upul care-ti convine.Mult succes.
        Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
        Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

        Comentariu


        • #5
          salut....este o sala simpatica in sacele unde vin f multi jucatori buni cu lemne si fete de toate felurile,hai odata acolo si iti faci o parere despre cum trebuie sa fie un set-up de paleta......iti las un nr de tel al celui care detine sala COSTI 0745071054,si poate ne vedem, pe acolo....bafta si nu da banii pe palete gen careffour,decathlon sau alte magazine de genul asta care vand doar pt hobby cu ambalaj de profi
          fh-xiom vega-pro 2mm
          blade--galaxy-v16
          bh-xiom omega tour--max

          Comentariu


          • #6
            ce inseamna lemn off?

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de guttuso Vezi post
              ce inseamna lemn off?
              off inseamna offensive
              Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de guttuso Vezi post
                Salutare,
                Am incercat sa deschid un nou topic, dar momentan formul nu imi permite sa fac noi subiecte.
                Joc tenis de masă cam de 10 ani. Am achizitionat o paleta (chinezarie MINGGUAN ***) la 30 lei. La inceput cand fetele paletei erau curate aveam control asupra efectelor si vitezei. Acum ma chinui foarte mult, am senzatia ca joc cu o scandura, motiv pentru care doresc sa achizitionez o noua paleta. Din search in search am ajuns pe acest forum unde am ramas uimit, cum o banala paleta de tenis poate ascunde atat de multe (lemne si fete nu stiu de care). Doresc sa achizitionez o paleta care sa imi mentina stilul de joc (control cu tendinta mai mare spre viteza), nu vreau sa raman la stadiul de hobby. Bugetul disponibil este intre 150-200 lei.
                Ce nu pot intelege este: cu ce este mai presus un lemn avand nu stiu ce denumire fata de lemnul care este pe paleta mea? (unul este brad celalalt de fag?).
                Am vizitat un magazin cu specific sportiv si am vazut urmatoarea paleta de tenis http://www.decathlon.ro/RO/paleta-powergrip-194637455/ sau http://mesetenis.ro/80_Paleta-Cornii...3_detalii.html este o paleta care isi merita banii, sau in acesti bani pot achizitiona ceva mai profi?
                Multumesc!
                Acuma sa nu te superi,dar odata ce ai descoperit acest site...,normal ar trebui ca sa te pui cu "burta"pe forum...Sa-ti faci un itinerar de parcurs unde sa afli cam tot ce te intereseaza...Abia apoi sa ceri niste pareri in legatura cu probleme pe care nu le poti rezolva singur..."lemne de brad,sau de fag...?"...,daca esti in stadiul asta inseamna ca mai trebuie sa muncesti mult singur...
                ..."cum o banala paleta de tenis poate ascunde atat de multe(lemne si fete nu stiu de care)..."?;...de cand s-a inventat paleta si pina va "muri"..., ea si tenisul de masa nu au fost si nu vor fi niciodata banale...
                Succes la studiul ...secretelor tenisului de masa!...dupa aceea iti vei lua si ...paleta,care n-o sa-ti mai para banala...
                FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                Comentariu


                • #9
                  Fiecare lemn de paleta este confectionat dintr-un numar variabil de straturi de furnir din diferite esente de arbori, cu sau fara materiale compozite, lipite prin diverse metode....
                  Ceea ce trebuie inteles este ca fiecare parte componenta a lemnului: - tipul de furnir, numarul de straturi si grosimea acestora, felul compozitului, daca este cazul, si tehnologia de lipire, toate au un rol in definirea comportamentului respectivului lemn, facandu-l mai elastic, sau mai rigid, mai moale sau mai tare, mai rapid sau mai lent...ca sa nu mai vorbim de simtul fiecarui lemn, ce nu cred ca se poate cuantifica in vre-un fel...
                  In momentul in care vei incerca mai multe palete dintr-un spectru mai larg de comportament, iti vei da seama de diferentele intre acestea...pana atunci, cata vreme ai jucat doar cu lemne hobby cumparate de la magazinul din colt, toate avand cam acelasi comportament "o apa si-un pamant", nu stii la ce te poti astepta de la materialele profesionale...
                  Trecand peste explicatii, aici : http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Bfy-IF-ZLC-FL poti gasi cateva variante de palete profesionale impecabile, la preturi mai mult decat rezonabile, sub pretul "de nou"... Daca esti interesat de review-uri ale acestora, discutam prin mp.
                  Nu aruncati banii pe palete hobby (preasamblate) de la magazine nespecializate, indiferent de numele producatorului.
                  O seara buna!
                  Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                  Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                  Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                  Comentariu


                  • #10
                    OFF TOPIC
                    Postat în original de guttuso Vezi post
                    Salutare,
                    Am incercat sa deschid un nou topic, dar momentan formul nu imi permite sa fac noi subiecte.
                    Asta e ca si in scrisoarea aia de la tata catre fiu:
                    "Draga fiule,
                    Aveam de gand sa-ti pun si niste bani, dar deja am inchis plicul "
                    lemn: Waldner Dotec Carbon
                    fețe: Dignics 05/Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Cel mai bine ar fi sa incerci sa cauti chiar pe uni care folosec acest site;
                      Alex ;Gelu ; Kux ;subsemnatul;etc ,toti acestia se intalnesc in anumite zile cu mai multi pasionati unde ai putea incerca mai multe variante de lemne si materiale care te-ar putea ajuta mult la luarea unei decizi,spor la treaba.

                      Comentariu

                      Procesare...
                      X