Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

TIBHAR- noile fete EVOLUTION ce parere aveti despre ele?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • TIBHAR- noile fete EVOLUTION ce parere aveti despre ele?

    Ce parere aveti despre noile fete TIBHAR Evolution?
    Crestem CAMPIONI! Antrenam INTELIGENTA! CS VOINTA Cluj

  • #2
    La noi nu prea a fost facuta publicitate la aceste fete cu toate ca afara a fost efectiv explozie publicitara pe toate canalele media si forumuri de specialitate bineinteles. Se discuta ca sunt printre cele mai fidele repici pentru familia tenergy inclusiv buretele este similar la culoare. Primele fete de acest tip au intrat oficial marti in tara iar un prieten foarte bun de al meu a platit achizitionat deja un evolution fx-p care va ajunge la noi luni iar marti saptamana viitoare poate ca o sa avem si o parere despre ele...
    Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

    Comentariu


    • #3
      Uite aici ceva..sper ca despre ce spui tu este vorba. Poate ne traduce cineva

      Comentariu


      • #4
        aha
        si care e motivul pentru care cineva ar fi entuziasmat sa cumpere niste fete aproape ca tenergy pentru bani aproape ca tenergy
        care e marea gaselnita

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de danr Vezi post
          aha
          si care e motivul pentru care cineva ar fi entuziasmat sa cumpere niste fete aproape ca tenergy pentru bani aproape ca tenergy
          care e marea gaselnita
          cu siguranta ca nu joaca 100% ca tenergy poate numai 90% cum dealtfel din cati rontaim forumul nu stiu daca sunt 10% care sa aiba manuta pt tenergy desi 90% cred ca au, marea gaselnita e ca sunt cu 100 de lei mai ieftine ca tenergy sau altfel spus un tenergy cu reducere de 40% e ceva zic eu....
          daca ne uitam bine parca si seamana, sa vedem daca reuseste cineva sa ghiceasca in cele doua care e tenergy-ul si care e evolution
          Ultima editare de adishorul; 23.ian.2013, 02:11.
          Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

          Comentariu


          • #6
            cea de sus: Tenergy rosu
            jos: tenergy negru

            Interesante asemanari

            intrebarea mea: Daca vor fi la apropiate valoric, cum se va rezolva situatia? Scade pretul Butterfly sau creste Tibhar ?
            We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
            Aristotle



            Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

            Comentariu


            • #7
              pai pretul la b90.ro este de 150 lei/fata, nu cred ca se apropie de pretul Tenergy!
              Crestem CAMPIONI! Antrenam INTELIGENTA! CS VOINTA Cluj

              Comentariu


              • #8
                asa este e 150 cum am mentionat mai sus e cu 100 de lei mai ieftin ca tenergy... acum treaba este sa vedem daca si presteaza asemanator ..
                Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                Comentariu


                • #9
                  Am fetele de aprox. 2 saptamani, iar concluziile ar fi urmatoarele:
                  EL-P
                  Este o fata asemanatoare cu 05FX. Spin bun, asemanator cu 05fx, dar nu atat de mare. Duritate asemantoare per total. Topsheet mai tare decat 05fx, burete mai moale. Mult mai buna la preluari, drepte, capace, contre. Ofera un control superior la aceste lovituri decat 05fx. Acum vine partea cea mai interesanta....
                  topspinul si liftul....fata asta lifteaza mingiile cu underspin/heavy underspin ca nici una pe care am intalnit-o pana acum... poti da mingii lente cu spin puternic, poti da mingii rapide fara spin, poti face ce vrei cu ea. Spre exemplu, se pot da 10 lifturi in iarba fara sa necesite efort fizic sustinut. Doar asezare corespunzatoare la mingie. Fata face restul. Pushurile, pot fi atacate la fel, cu lifturi spinoase, sau cu topspinuri puternice, cu sau fara spin mare.
                  Retopspinul: Excelent, de la distanta medie si mare de masa. Se pot executa si retopspinuri de pe masa, luand mingia imediat dupa saritura, lucru ce nu am reusit sa il fac decat cu fete foarte tari gen Hexer HD, sau chinezesti.
                  Contrele si capace. Un alt + al acestei fete. Daca contra este lovita puternic, mingia capata o traiectorie dreapta (nu curba ca la 05fx), daca este lovita incet, toate intra pe masa, cu spin, sau mingii drepte, foarte inselatoare. La capace, straluceste. Poti da capace active, care se ingroapa pe masa, poti da capace pasive, cu efect lateral , foarte deranjante. Pe langa topspin/lift, cred ca este a doua mare calitate a aceste fete.
                  Pushuri, preluari serve. Buna. Tine mingia jos la pushuri si preluari, serve spinoase. Aici ajuta topshetul mai dur, nu este atat de saltareata ca 05FX. Am putut sa fac si apararea cu ea, ceea ce cu tenergy nu am reusit niciodata.
                  FX-P Comportamentul este identic cu cel al EL-P, cu urmatoarele diferente:
                  - burete mai moale,
                  - mai saltareata,
                  - control mai bun la capace, la contre. Capacelee active, se ingroapa in masa. Capacele contra topspinurilor moi si spinoase, daca sunt executate corect... adversarul nu are nici o sansa de a returna.
                  Topspinul de bh, poate fi executat f usor. liftul, si mai usor, imprimand un efect destul de mare zic eu. Principala calitate a acestei fete pe bh, este categoric, controlul la contre si capace. poti da contre o mie, si capace, unde vrei. Poti schimba directia capacelor, moi, tari, poti da capace "taiate" (cu miscarea ierbarilor de block cu iarba), care vin extraordinar de deranjante, nu sti cat underspin au... este fenomenala.
                  Singurul - pe care am sa il reprosez acestor fete este faptul ca topsheet-ul condenseaza apa foarte repede si tare. Daca se joaca intr-o sala neincalzita, si jucatorul transpira, abundent, fata va condensa apa atat de tare incat va fi nevoit sa o stearga la fiecare punct. Asta daca vrea sa aiba aderenta necesara.
                  Am folosit EL P numai pe FH, si Fx-P pe BH, pe urmatoarele lemne: Kreanga Carbon, Liping Kitex, Ishlion, Xiom Zi.
                  Controlul si spinul cel mai mare l-am avut pe Liping Kitex, fiind un lemn rigid, cu un dweel time mai ridicat, catalaogat ca off-. Un pic cam lent totusi. Combinatia cea mai echilibrata de control si viteza a fost pe Ishlion (pe care ma gandesc sa il pastrez, in combinatie cu aceste fete). Pe Kreanga Carbon a fost racheta. Daca intra topspinul, e punct castigat. Daca intra...)

                  Comentariu


                  • #10
                    Ne poti spune de unde ai achizitionat aceste noi fete de la Tibhar ?

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de julian09 Vezi post
                      Ne poti spune de unde ai achizitionat aceste noi fete de la Tibhar ?
                      De la B90 Buzău am cumparat si eu costa 150 de lei bucata. http://www.b90.ro/index.php?option=c...id=2&Itemid=22
                      Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                      Comentariu


                      • #12
                        Un review foarte bun despre seria Tibhar Evolution:
                        Evolution FX-P
                        Evolution EL-P
                        Evolution MX-P
                        Evolution MX-S
                        http://mytabletennis.net/forum/forum...xp-elp-mxs-mxp

                        Comentariu

                        Procesare...
                        X