Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Butterfly Innershield ZLF

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 14 (0 members and 14 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Butterfly Innershield ZLF

    Bt Innershield e cel mai scump lemn de aparare de pe piata. Dar chiar ce-l mai bun? Se justifica pretul enorm, prin calitati inca nemaiintalnite la alte lemne? Sau si in acest caz intalnim situatia caracteristica brandului Butterfly, preturi umflate pana la refuz, explicabila doar prin situatia sa de monopol pe piata tenisului de masa. Poate cineva sa-i faca o "recenzie" ? Si in plus m-ar interesa foarte mult structura lemnului, pe langa cele doua straturi de zylon, celelalte 5 din ce sunt facute?
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    in ce consta monopolul butterfly ?
    sau este doar o exprimare eronata

    Comentariu


    • #3
      Din cate stiu, Butterfly are o cota de piata undeva la 70-75%, ceea ce seamana a monopol. Si in situatia asta isi permite sa umfle preturile, chiar pe pietele mai sensibile. Pana cand va mai rezista mentinand acest trend ascendent ramane de vazut. Deci, Inershield isi merita banii sau nu?
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de danr Vezi post
        in ce consta monopolul butterfly ?
        sau este doar o exprimare eronata
        Nu este deloc o exprimare eronata, atata timp cat au aproape trei sferturi din piata( nu stiu exact, oricum undeva intre 60-75%), restul fiind acoperit de celelalte aproximativ 100 de firme de profil...
        Chiar nu s-a observat de catre noi, clientii, ca la inceputurile crizei financiare, prin 2008-2009, Butterfly a fost singura firma care a crescut preturile (va mai aduceti aminte de scumpirea Tenergy de la 170 la 250 lei?) spre deosebire de firmele concurente, care, fara exceptie, au recurs la scaderi de pret?
        Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
        Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
        Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

        Comentariu


        • #5
          Innershield's construction :
          ayous+limba+ZL fiber+ayous+ZL fiber+limba+ayous

          Am gasit asta pe un forum de afara, sper sa fie corect
          We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
          Aristotle



          Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

          Comentariu


          • #6
            faceti o confuzie intre monopol si pozitie dominanta pe piata
            cu search pe google se clarifica repede situatia
            in afara de asta este exclusa cota de piata de 60-70 % pentru butterfly, cred ca s-a facut o confuzie legata de afirmatia lor ca un astfel de procent de jucatori de top folosesc produsele lor
            daca luati in calcul faptul ca probabil ca 100 milioane de chinezi joaca tenis de masă cu fete chinezesti, plus adeptii fetelor chinezesti din toata lumea, o sa vedeti ca de fapt cota de piata butterfly este foarte mica
            iar preturile nu sunt umflate, in general preturile sunt reglate in mod automat de piata
            referitor la lemn nu am pus mana pe el dar cu ce am dat de la butterfly isi merita banii, respectiv alc, spirit, timo boll all
            si inca o chestie legata in general de produsele premium, plusul de calitate nu este direct proportional cu plusul la pret

            Comentariu


            • #7
              Din cate stiu butterfly nu este pe locul 1, cele mai cumparate produse sunt cele de la 729. Desigur chinezii sunt de vina, dar ce stiu ei...
              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

              Comentariu


              • #8
                Dar sunt cele mai folosite de jucatorii profesionisti. Asta conteaza ca imagine...
                We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                Aristotle



                Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                Comentariu


                • #9
                  Intr-adevar, cand am adus in discutie acele procente, ma refeream la graficele ce prezentau ponderea diferitilor producatori la Olimpiade, sau campionate mondiale, evident, sondajul fiind facut printre jucatorii de top calificati....in privinta lemnelor folosite, sau a fețelor.
                  In legatura cu volumul vanzarilor, numeric, fara discutie China este piata principala, unde nu cred ca alte firme decat cele chinezesti, sa aibe suprematia...
                  Ca cifra de afaceri, sau profit...discutia poate fi nuantata si permite interpretari, avand in vedere ca e nevoie de vanzarea a 4-7 lemne chinezesti pentru a obtine profitul similar cu cel din vanzarea unui lemn de la Bfy...
                  Oricum, indicatorul pret nu este echivalent cu indicatorul calitate....sau, pe o alta scara, nu tot ce este ieftin este prost, iar ce este scump este si bun...dar asta e o alta discutie, ce lasa loc de nuantari cu privire la subiectivismul lui bun sau prost.
                  Iar in criza, Bfy a avut "tupeul" de a creste preturile...ma gandeam ca acest "tupeu" este dat de aroganta celui ce detine suprematia pe piata.
                  Iar preturile celor de la Bfy sunt nu umflate, ci excesiv de umflate...si nu reflecta preturile materialelor ce intra in compozitia produselor lor, ci foarte multa reclama. Sunt competitori ai acestora ce fac produse similare la sfert de pret, sau la jumatate...sunt aia multi, mici, muncitori si buni la tenis....si mananca orez
                  Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                  Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                  Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                  Comentariu


                  • #10
                    Pana la urma, merita banii Innershild ZLF? Din ce e facut? Pareri despre comportamentul in joc? Toata lumea isi da cu parerea in legatura cu monoplul BTY, insa nimeni nu raspunde la intrebarea principala a topicului....

                    Comentariu


                    • #11
                      Pai ce poate sa fie Innershield ZLF? Un lemn defensiv rigidizat cu Zylon care arata si merge foarte bine pentru aparare moderna sau joc allround, probabil cam la fel cu Joo Se Hyuk ca si comportament, dar cu alt simt.
                      Asta asa, din avion, ca nu am dat cu lemnul INshield ZLF...
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #12
                        salut prieteni !
                        Eu cred ca in ce priveste lemnele compozite butterfly sunt superioare !!!!!!!
                        preturile sunt mari pentru noi muritori de rind!!!!!!!!
                        deci eu zic ca merita
                        Butterfly Viscaria fl
                        Butterfly tenergy05

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de grasomega Vezi post
                          Pai ce poate sa fie Innershield ZLF? Un lemn defensiv rigidizat cu Zylon care arata si merge foarte bine pentru aparare moderna sau joc allround, probabil cam la fel cu Joo Se Hyuk ca si comportament, dar cu alt simt.
                          Asta asa, din avion, ca nu am dat cu lemnul INshield ZLF...
                          Undeva am citit ca zylonul mareste sweetspotul fara a rigidiza excesiv structura, creind o elasticitate minima, ce mareste foarte mult controlul.
                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Butterfly Innershield ZLF

                            Postat în original de laky Vezi post
                            Undeva am citit ca zylonul mareste sweetspotul fara a rigidiza excesiv structura, creind o elasticitate minima, ce mareste foarte mult controlul.
                            Asa e, dar chestia cu zylonul si controlul marit nu e chiar regula. Innerforce ZLF are elasticitate, dar controlul nu e chiar stralucit, dar e mai bun decat la un lemn cu carbon.
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • #15
                              Pai daca la aceasi structura de furnire, zylonul induce un control mai bun decat carbonul, atunci de ce nu e regula?
                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                              Comentariu


                              • #16
                                1.la un moment dat am gasit pe ebay-ul nemtesc 2 lemne din astea sh ce s-au vandut cam ieftin...undeva la putin peste 20 de euro...
                                2.un amic de-al meu cocheta la un mom dat cu lemnul asta...acum a revenit la cel dinainte, tsp toccata...
                                3.rascolesc destul de des subiectele despre aparare pe forumurile din strainatate si f.rar am vazut in semnatura acest lemn...

                                cred ca e un esec...
                                tibhar def plus jumulita
                                gambler reflectoid 1,0
                                dawei 388 D-1 ox

                                Comentariu


                                • #17
                                  Este subtire si flexibil, manerul este deasemenea ingust, parca tii un maner de cutit in mana dar te obisnuiesti. Ai senzatia ca mingea vine din el putin catapultata, parca o tine putin dupa care o arunca si prinde viteza pe parcurs, chestie care incurca putin, sau mai mult, depinde de cum se adapteaza adversarul.
                                  Despre simt si alte calitati poate va spune userul Elmano, eu am dat putin cu el, in schimb am jucat mult contra lui.
                                  - - - Actualizat - - -
                                  Postat în original de Joo Vezi post
                                  1.la un moment dat am gasit pe ebay-ul nemtesc 2 lemne din astea sh ce s-au vandut cam ieftin...undeva la putin peste 20 de euro...
                                  2.un amic de-al meu cocheta la un mom dat cu lemnul asta...acum a revenit la cel dinainte, tsp toccata...
                                  3.rascolesc destul de des subiectele despre aparare pe forumurile din strainatate si f.rar am vazut in semnatura acest lemn...
                                  cred ca e un esec...
                                  Aproape la fel de flexibil ca Defence Plus dar cu suprafata mai dura, control si viteza mai buna la distanta. Departe de a fi un esec, cu asta as fi vrut sa inlocuiesc Defensul meu dar pretul m-a tinut departe, exagerat.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Joc cu ZLF este o bijuterie domnilor!

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de danr Vezi post
                                      faceti o confuzie intre monopol si pozitie dominanta pe piata
                                      cu search pe google se clarifica repede situatia
                                      in afara de asta este exclusa cota de piata de 60-70 % pentru butterfly, cred ca s-a facut o confuzie legata de afirmatia lor ca un astfel de procent de jucatori de top folosesc produsele lor
                                      daca luati in calcul faptul ca probabil ca 100 milioane de chinezi joaca tenis de masă cu fete chinezesti, plus adeptii fetelor chinezesti din toata lumea, o sa vedeti ca de fapt cota de piata butterfly este foarte mica
                                      iar preturile nu sunt umflate, in general preturile sunt reglate in mod automat de piata
                                      referitor la lemn nu am pus mana pe el dar cu ce am dat de la butterfly isi merita banii, respectiv alc, spirit, timo boll all
                                      si inca o chestie legata in general de produsele premium, plusul de calitate nu este direct proportional cu plusul la pret

                                      Aceasi chinezi care folosesc fete chinezesti pe forehand in proportie de 90% folosesc tenergy pe backhand, sa nu mai vorbim de lemnele pe care le folosesc, butterfly e cel mai cunoscut brand fara doar si poate
                                      Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                      BH : Tenergy 05Fx
                                      FH : Tenergy 05Fx

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Cred ca va poate aduce lumina in acest caz Domnul Corcoz !!!!!!!!!!!
                                        Butterfly Viscaria fl
                                        Butterfly tenergy05

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                          Pana la urma, merita banii Innershild ZLF? Din ce e facut? Pareri despre comportamentul in joc? Toata lumea isi da cu parerea in legatura cu monoplul BTY, insa nimeni nu raspunde la intrebarea principala a topicului....
                                          Lemnul Innershild Zlf este extraordinar deoarece cu o fata moale precum Acuda S3 te ajuta sa dai un efect in asa fel incat la impactul cu masa nu mai poti vedea mingea.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Am jucat putin cu acest lemn si nu mi-a placut deloc. Este un lemn defensiv cu care se poate ataca destul de periculos, dar mi se pare lipsit de feeling, mort. Mie nu mi s-a potrivit absolut deloc. Asta nu inseamna ca e un lemn fara calitati
                                            Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Lemn de lemn

                                              Oare dc vor toti OFF+,poate incerca si DEF!

                                              Comentariu

                                              Procesare...
                                              X