Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Donic Bluefire M1, M2, M3

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Donic Bluefire M1, M2, M3

    Deoarece tot mai multi au ales aceasta familie de fete(sau au incercat cel putin un "membru" al ei) as ruga sa va postati impresiile.
    Fetele au fost jucate pe lemnul din semnatura, pe FH, doar capacul a facut obiectul experimentelor cu reverul.
    Eu am inceput cu M12mm, si desi m-am indarjit cateva luni sa ma invat cu ea, am fost nevoit sa renunt la ea. Nu pentru ca ar fi o fata slaba, mana mea e prea slaba pentru a se adapta caracteristicilor sale de joc.
    Spinul, pot sa spun ca e superior la tot ce am intalnit pana acum. La executarea servelor,M1 a fost superioara fata de oricare alta.Am reusit sa fac foarte multe puncte cu acest procedeu. Topspinul bine executat are o traiectorie medie, mingea pur si simplu "sfaraie" in aer de atata rotatie, iar cand atinge masa, aproape ca se culca! Problema mea a constat in faptul ca nu sunt in stare de acea miscare scurta si foarte energica, neaparat necesara pentru a executa corect topspinul. Fata fiind tare si foarte spinoasa, se infunda putin in topshet, sta putin in ea si pleaca inainte de a termina miscarea...in general altundeva decat mi-as fi dorit.
    Duritatea fetei nu m-a ajutat nici la mingile directe, unde nu am reusit intotdeauna sa atac mingile inalte, dar venite cu spin(indiferent daca erau cu bachspin sau topspin inalt).
    In schimb controlul e superior altor fetel avand aceasi viteza.
    Este o fata excelenta, dar nu pentru nivelul meu, in concluzie o las in seama acelor atacanti pursange, care au miscarile formate iar topspinu si atacul drept nu mai au secrete pentru ei!
    Trecerea la M2 2mm, a constituit un salt calitativ in jocul meu. Diferenta de 5 grade in minus fata de M1, m-a ajutata in toate acele procede, la executia carora, pana atunci, M1 m-a "penalizat" fara mila. Topsinul permite o executie cu o miscare ceva mai lenta si ampla, merge foarte exact, are viteza, precizie si o traiectorie medie care permite un procentaj de reusita foarte mare in executie. Controlul este de vis, procedele foarte pretentioase cum ar fi serviciul , capacele dirijate, contraatacul la topspin, sunt mult mai usor de executat. Chopul este foarte controlabil, la fel ca si mingile plasate de deasupra mesei.
    In concluzie M2 reprezinta o fata super, oferind maximul pentru acea masa de jucatori, care au ajuns sa-si cunoasca precis capacitatile tehnice, renuntand(cel putin pe moment) sa tinda spre produsele destinate jucatorilor de inalta clasa. Asa cu spunea Durdun, mi-a placut mult Acuda S2, dar de Bluefire M2, in prag de Valentine day... m-am indragostit !
    M3 de 2 mm, am probat-o odata pe FH, si desi spinul, controlul au fost la nivelul M1 si M2, fiind moale, mi s-a parut lipsita de viteza pe care as fi dorit-o pentru un FH eficient. Insa stiu pe unii care au fost foarte multumiti de cum se comporta pe BH.
    Ultima editare de laky; 09.feb.2013, 17:47.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    Am avut ocazia sa incerc si eu aceste fete . Nu ma pricep sa fac o descriere asa de amanuntita ca Dnv domnule Laky dar o sa incerc sa dau si eu o opinie.
    Cu M1 am jucat foarte putin , dar pot sa zic ca e o fata pe mana mea, e destul de rapida si dura ,insa nu chiar ca si Xiom Simga Pro sau Stiga Calibra cu care trebuie sa ai o mana extraordinara sa poti juca, spin cat cuprinde si chiar mai controlabila fata de multe alte fete care sunt varf de gama.
    Cu cat treci de la M1 la M2 si chiar M3 spinul ramane la fel, scade viteza si creste controlul.
    Am jucat cu BlueFire M3 pe Backhand o mica perioada de timp are un control deosebit si foarte permisiva la greseli, iar returul la servici la care eu am cele mai mari probleme , nu mai era chiar o problema . Am schimbat-o deoarece doresc putin mai multa "putere" pe backhand dar celor care nu au nevoie de viteza pe backhand o recomand cu caldura.
    Nu stiu cat de rezistente sunt in timp iar aici ne poate spune cineva care le-a folosit o perioada mai indelungata.
    Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
    BH : Tenergy 05Fx
    FH : Tenergy 05Fx

    Comentariu


    • #3
      Buna ziua. D-nul Laky, o parere: as dori sa trec de la Sriver fx de 2,1 mm care le am pe BH si FH (lemn Stiga Optimum Sync) la Donic bluefire M2 sau M3 deoarece mi se pare ca Sriver a devenit prea moale, adica viteza si spin mai mici. Ce ma sfatuiti? Multumesc.
      Blade: Mizutani ZLC
      FH Nittaku Fastarc G1
      BH Xiom Sigma II Euro

      Comentariu


      • #4
        Eu joc si am jucat pana acum numai cu M2 dintre fetele Bluefire . Din punctul meu de vedere e cea mai buna fata cu care am jucat la acest pret. Insa are si un minus important, si anume, rezistenta cauciucului. Mi se pare, totusi, ca s-a tocit mult mai rapid ca alte fete (Donic Acuda S2, Joola X-plode Sensitive,...) cam din aceeasi categorie. In viitorul apropiat am sa incerc si M1, dar daca se degradeaza la fel de repede ca M2 am sa ma gandesc daca voi continua cu Bluefire.
        Rudius

        Comentariu


        • #5
          Intradevar pe mijloc apare acea pata ca si cum ar fi oxidata, dar n-am simtit ca spinul sa fi scazut! Aceasta uzura, asa zis prematura, apare curent si la "case mai mari", nici familia Tenergy nefiind scutita. Si la M1 fenomenul e similar, dar motivele care m-au facut sa renunt la el sunt altele, le-am relatat in primul post. Singura fata ce fata exceptie, este Accuda S2, care dupa doi ani de folosire intensiva(dar curatat cam de doua ori la fiecare antrenament) si acum prezinta un topsheet perfect, fara urma de uzura! Am sa postez o poza pentru exemplificare.
          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de titicostel Vezi post
            Eu joc si am jucat pana acum numai cu M2 dintre fetele Bluefire . Din punctul meu de vedere e cea mai buna fata cu care am jucat la acest pret. Insa are si un minus important, si anume, rezistenta cauciucului. Mi se pare, totusi, ca s-a tocit mult mai rapid ca alte fete (Donic Acuda S2, Joola X-plode Sensitive,...) cam din aceeasi categorie. In viitorul apropiat am sa incerc si M1, dar daca se degradeaza la fel de repede ca M2 am sa ma gandesc daca voi continua cu Bluefire.
            Din pacate fetele de la Donic se uzeaza foarte repede in comparatie cu alte fete, asta e marele lor minus.
            Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
            BH : Tenergy 05Fx
            FH : Tenergy 05Fx

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de laky Vezi post
              Intradevar pe mijloc apare acea pata ca si cum ar fi oxidata, dar n-am simtit ca spinul sa fi scazut! Aceasta uzura, asa zis prematura, apare curent si la "case mai mari", nici familia Tenergy nefiind scutita. Si la M1 fenomenul e similar, dar motivele care m-au facut sa renunt la el sunt altele, le-am relatat in primul post. Singura fata ce fata exceptie, este Accuda S2, care dupa doi ani de folosire intensiva(dar curatat cam de doua ori la fiecare antrenament) si acum prezinta un topsheet perfect, fara urma de uzura! Am sa postez o poza pentru exemplificare.
              Domnule Laky.....nu-mi vine sa cred ca ati jucat 2 Ani cu o fata!...eu in doi ani .......

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Ben Vezi post
                Din pacate fetele de la Donic se uzeaza foarte repede in comparatie cu alte fete, asta e marele lor minus.
                Hmmm, este o afirmatie cu care nu pot fi de acord....cel putin nu cu privire la tot ce produce Donic in materie de fete....am intalnit fete de la Joola (gama Energy si Express) care "oxidau" foarte usor...dar trebuie stiut, si se stie, ca fetele mai trebuie si intretinute, sterse cat mai des, si acoperite cu folie adeziva, pentru fetele nelipicioase...
                Pot confirma spusele d-lui Laky, joc de aproape un an cu Acuda S1 turbo pe FH si arata ca noua...la fel ca si Rakza soft de pe rever...totul tine de cum le intretii...
                Am parteneri de antrenament la care, dupa 2-3 luni de joc, fetele sunt foarte uzate, cel putin ca aspect...
                ...si, pentru a nu lasa loc de speculatii in legatura cu numerul de ore jucate intr-un an...spun ca joc de 3-5 ori pe saptamana, cate 2-4 ore...
                Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de mimusrem Vezi post
                  Domnule Laky.....nu-mi vine sa cred ca ati jucat 2 Ani cu o fata!...eu in doi ani .......
                  Postat în original de gabikr Vezi post
                  ...totul tine de cum le intretii...
                  Eu am avut un Tenergy cu care am jucat 8 luni de zile, si inca arata foarte bine....si de asemenea, joc 3-4 ori pe saptamana 2-3 ore! Daca se joaca intr-o locatie unde este praf, fata trebuie stearsa la 2-3 puncte. Conteza si cum este stearsa. Daca se sterge cu mana uscata, se uzeaza mult mai repede. Daca se sterge pe pantaloni/tricou, fara a o "aburii" un pic in prealabil, iar se uzeaza... Sunt multi factori care contribuie la mentinerea unei fete in conditii optime.

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                    Conteza si cum este stearsa. Daca se sterge cu mana uscata, se uzeaza mult mai repede. Daca se sterge pe pantaloni/tricou, fara a o "aburii" un pic in prealabil, iar se uzeaza...

                    Revenind la subiectul nostru, din toata gama Bluefire am jucat doar cu M2 max pe vre-o 3-4 lemne, FH si BH...eu unul, sincer, nu sunt prea incantat de ea...o simt tare, arunca in jos, nu simt mingea si nici nu "rupe" la spin...eu unul, prefer gama Acuda....parere personala.
                    Lemnul pe care a mers mai aproape de ceea ce mi-as fi dorit este un lemn foarte rigid, foarte rapid, cu carbon...pe restul lemnelor, mai moi sau mai elastice, nu m-a impresionat, desi o lauda toata lumea...
                    Ultima editare de gabikr; 20.feb.2013, 17:58.
                    Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                    Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                    Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                    Comentariu


                    • #11
                      De gustibus non est disputandum...
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #12
                        Am ajuns la Bluefire M3 pe forhand dintr-o totala intamplare, aveam Xiom Omega Elite, un coleg de la sala mi-a propus sa facem schimb si sa-mi dea un Bluefire M3, el voia Omega ptr rever deoarece e mai usoara...
                        Am acceptat, nu stiam nimic despre acesta fata.
                        Nu prea le am cu topspinul, prefer sa atac drept si in forta orice minge care nu e destul de joasa.
                        La stilul asta fata Xiom m-a exasperat deoarece mai toate mingile smashuite se duceau exact cu o palma peste marginea mesei.
                        Ei bine cu M3 majoritatea mingilor acum intra binisor pe masa.
                        De asemenea si controlul returului este mult mai bun.
                        Ca si feeling mi se pare mai tare decat Xiom dar totusi controlul este mai bun, buretele de la Xiom mi se parea prea elastic.
                        Cand o sa invat sa dau topspin o sa povestesc cum merge si la topspin.
                        Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                        FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                        BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de bbogdanmircea Vezi post
                          Am ajuns la Bluefire M3 pe forhand dintr-o totala intamplare, aveam Xiom Omega Elite, un coleg de la sala mi-a propus sa facem schimb si sa-mi dea un Bluefire M3, el voia Omega ptr rever deoarece e mai usoara...
                          Am acceptat, nu stiam nimic despre acesta fata.
                          Nu prea le am cu topspinul, prefer sa atac drept si in forta orice minge care nu e destul de joasa.
                          La stilul asta fata Xiom m-a exasperat deoarece mai toate mingile smashuite se duceau exact cu o palma peste marginea mesei.
                          Ei bine cu M3 majoritatea mingilor acum intra binisor pe masa.
                          De asemenea si controlul returului este mult mai bun.
                          Ca si feeling mi se pare mai tare decat Xiom dar totusi controlul este mai bun, buretele de la Xiom mi se parea prea elastic.
                          Cand o sa invat sa dau topspin o sa povestesc cum merge si la topspin.
                          Ce ti se intampla cu Xiom Omega IV Elite era un lucru destul de logic deoarece este o fata zic eu consacrata pentru backhand cu unghi de aruncare inalt sa poti lifta mingea usor chiar daca miscarea e scurta... cu reverul se smashuieste mai putin... pe cand BF e fata cu unghi de aruncare jos buna pentru forehand zic eu...
                          Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                          Comentariu


                          • #14
                            Imi plac foarte mult Donic Bluefire M2 de 2 mm care le am pe ambele fete, la dimensiunea de 157/150. Am insa o problema: sunt foarte grele, au 50 grame bucata. La aceleasi dimensiuni, oare cat ar cantari o fata Acuda S2, tot de 2 mm?
                            Blade: Mizutani ZLC
                            FH Nittaku Fastarc G1
                            BH Xiom Sigma II Euro

                            Comentariu


                            • #15
                              salutare...am o fata m2, are control mare,cauciucurile cu aderenta mare sunt mai poroase de aceea se pierde rpd luciul acela de pe ele,dar gripul ramane f bun......m2 dupa mine seamana cu o fata chinezeasca la simt,are zimtii scurti si lati,ceea ce creaza control mare dar viteza mica.....mie personal nu imi place....in schimb am jucat cu m3, si din cauza buretelui mai moale este excelenta....
                              fh-xiom vega-pro 2mm
                              blade--galaxy-v16
                              bh-xiom omega tour--max

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X