Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tenergy 05 sau Tenergy 05 FX?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tenergy 05 sau Tenergy 05 FX?

    Salut.

    Numele meu este George, sunt nou pe acest forum si vreau sa va cer parerea iar in acelasi timp sa apelez la cei ce au de vanzare aceste modele de fete. Asadar... care este diferenta dintre Tenergy 05 si Tenergy 05 FX?
    Am jucat o partida cu paleta unui prieten echipata cu Tenergy 05, mi-a placut foarte mult cum se comporta si vreau sa-mi echipez lemnul cu asa ceva, dar daca Tenergy 05 FX are ceva in plus, poate reusesc sa o echipez cu FX-ul...
    Precizez ca nu sunt un profesionist in acest sport, dar imi doresc sa devin.
    Cine are idee si poate sa ma ajute, atat cu pareri cat si cu fetele propriuzis de vanzare, va rog nu ezitati sa o faceti!
    P.S: Ii rog pe cei ce au de vanzare asa ceva, sa fie de bun simt, pt ca nu dispun de foarte mult "cascaval"

    Va multumesc anticipat!

  • #2
    Pentru un incepator, eu cred ca gama tenergy este "interzisa"...din mai multe motive, printre care, cele mai importante zic eu, sunt sensibilitatea la spinul adversarului, efectul de catapulta la preluarile scurte (fine) si nu in ultimul rand, exigenta cu care taxeaza asezarea proasta la lovirea mingiei. Dar si pretul exorbitant. Acum, in legatura cu pretul, nu ai sa gasesti un tenergy SH decent spre impecabil mai jos de 150. Ce e sub, sunt tocite/uzate/imbatranite. Sugestia mea este sa te orientezi catre o alta fata, un "inlocuitor" sa ii spun asa, care are mai mult control pentru o mana amatoare decat atatea plusuri pentru o mana profesionista. Si aici parerile sunt impartite! Spor la cautat!

    Comentariu


    • #3
      Multumesc Claudiu84 pt sfat. Ce mi-ai recomanda alternativ la Tenergy? Precizez ca stilul meu de joc este unul agresiv, bazat mult pe atac si viteza, combinat cu efect.

      Comentariu


      • #4
        PT 05, cred ca Tibhar MX-P iar pt 05FX Tibhar El-P. Am scris un review despre El-P si FX-P aici

        Comentariu


        • #5
          Nu merge sa accesez link-ul... de unde pot cumpara ce spui tu, si cam cat costa fiecare fata in parte, in "mintile" ei?

          Comentariu


          • #6
            link corect

            Comentariu


            • #7
              150 lei / buc, la www.b90.ro
              - - - Actualizat - - -
              Uite daca vrei neaparat un T05fx, gasesti unul foarte bun aici: http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-amp-BUTTERFLY
              Ultima editare de Claudiu84; 11.feb.2013, 23:27.

              Comentariu


              • #8
                Multumesc mult Claudiu!
                Ma voi interesa de ce spui tu, si daca va fi asa cum spui, imi voi echipa lemnul cu fetele astea.

                Comentariu


                • #9
                  Eu ti-as recomanda Donic Bluefire M2, sau chiar M3.
                  Sent from my GT-5670 using Tapatalk 2
                  Blade : Donic Waldner Black Devil CB
                  FH : Donic BlueFire M3 MAX
                  BH : Donic BlueFire M3 2.0

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de garcon01 Vezi post
                    Multumesc mult Claudiu!
                    Ma voi interesa de ce spui tu, si daca va fi asa cum spui, imi voi echipa lemnul cu fetele astea.
                    salut
                    cred ca ar fi bine sa ne spui si ce lemn ai.....ai vorbit numai de fete; daca ai un lemn OFF sau un OFF+ si spui ca esti incepator atunci chiar si fetele Tibhar recomandate de Claudiu nu te vor ajuta
                    "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                    Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                    BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                    Comentariu


                    • #11
                      ia-ti pentru FH 05 fara rezerve, spin puternic, arunca sus, este "THE fata" pentru forehand
                      ref la control asa este cum a spus claudiu, dar ia in considerare ca o fata care te penalizeaza cand gresesti de fapt te forteaza sa fii tot timpul alert si sa cauti sa pui paleta cat mai bine sau sa lovesti cat mai bine, lucru care pe termen mediu/lung va fi spre beneficiul tau
                      pe termen scurt, s-ar putea intr-adevar sa nu-ti prea priasca.....
                      fx nu are nimic in plus, decat poate in minus, e putin mai moale, putin mai lenta, ceva mai putin spin, arunca ceva mai jos, ceva mai mult control poate, dar doar poate
                      un fel de 05 de control dar care arunca mai jos, daca ai probleme cu topspin-ul din foarte taiat ele se vor accentua

                      Comentariu


                      • #12
                        midnight nu-ti place mesajul meu asa, ca forma, ca si continut sau de principiu ?
                        vrei sa fii dragut sa argumentezi de ce nu-ti place, si care e parerea ta sau sfatul tau
                        nu de alta dar eu am exprimat o parere, care e subiectiva si supusa erorii si poate auzim o parere mai obiectiva
                        multumesc

                        Comentariu


                        • #13
                          ...probabil ca nu i-a placut afirmatia ca T05 este "THE fata"...in rest afirmatiile sunt foarte corecte, si din punctul meu de vedere.
                          Ca si parere, T05 este o fata foarte buna, dar nu singura, si nu pentru oricine...
                          Pt garcon01: este extrem de important si lemnul cu care joci, despre care nu ai adus nici o vorba...orice fata isi schimba comportamentul in functie de lemnul pe care este lipita...
                          Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                          Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                          Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Multumesc mult de sfaturi, precizez ca momentan am un lemn DHS-V SERIES 108 C, carbon, 92 grame, iar in seara asta, tocmai mi-am cumparat 2 perechi de fete:Andro Hexer HD 2.1, si Tenergy 05...
                            Vreau sa-mi achizitionez si un lemn Butterfy- ALC sau ZLF, deci daca aveti asa ceva de vanzare, va rog sa ma contactati telefonic: 0723.595.844, ori mail: geo_korekt(at)yahoo.com
                            Precizez ca vreau sa fie un pret corect raportat la calitate!

                            Comentariu

                            Procesare...
                            X