Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Paleta noua - pareri

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 10 (0 members and 10 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Paleta noua - pareri

    Salut,
    Sunt Razvan din Focșani si sunt nou pe forum. Ieri am dat intamplator in unul din topicuri peste un site specializat in tenis de masă - ttmall.ro . Am decis sa fac si comanda de o noua paleta pentru ca actuala mea Joola Smash are fetele foarte tocite. Am vorbit cu Vlad Grigore prin mail, si dupa ce i-am descris stilul meu de joc bazat pe forehand atac si rever defensiv mi-a recomandat urmatoarea combinatie: Gambler Six Shooter pe forehand , 729 RITC 802 pe rever iar ca si lemn Galaxy N-10. Am vrut sa ma incadrez in 200 ron iar paleta asta gata asamblata si cu costuri de livrare prin posta m-ar ajunge 139 ron. Eu am fost multumit de promtitudinea cu care mi s-a raspuns la mesaje, si am citit cateva reviewuri bune despre produsele lor.
    Inainte sa fac totusi comanda as vrea sa cer o parere si de la utilizatorii cu ceva experienta daca combinatia este potrivita si daca a mai cumparat cineva de la ei, ca doar nu cumpar paleta in fiecare zi si as vrea sa fac totusi o alegere buna.
    P.S.: Cateva lamuriri despre stilul meu de joc: Folosesc mult forehandul cu care trag bine si drept si cu topsin. Pe rever prefer sa tai mingile pentru ca atacul nu-mi prea intra. Iar legat de plasamentul la masa: incerc sa stau mai aproape de masa si sa controlez punctele cu forehandul. Referitor la greutatea paletei pot spune ca paleta actuala este destul de usoara si m-am obisnuit cu ea.
    P.S.2: Siteul il am de la semnatura lui RBlade.
    Astept pareri si va multumesc anticipat!
    Ultima editare de RazvanBuzatu; 12.mar.2013, 00:27.

  • #2
    729 Ritc 802 e un sanvis short pips, si nu e deloc potrivit pentru un BH defensiv, din contra e recomandat la atac drept, contre si capace rapide, nicidecum la un joc de chop! Cu o astfel de fata daca te apuci sa tai, devii carne de tun pentru orice atacant ceva mai rasarit! S nu i-ai explicat bine lui Rblade stilul tau de joc sau nu a inteles el bine, dar fat nu pusca deloc cu stilul tau de joc pe rever! Eu as fi pus un LKT XT cat mai subtire, cu asta ai un control super si "taie" ca briciu! Paerea mea...
    Poate intorci paleta si atunci lucrurile se schimba. Cu 802 poti ataca drept foarte usor, iar cu gambler six shoter care nu e foarte rapid, poti sa tai si sa blochezi. Eu zic sa treci pe invers...
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • #3
      De fapt, RITC 802 e un senvis foarte bun pt. mingi taiate, pe care l-au folosit multi aparatori. Ding Song juca cu 802. Altul ar fi Hou Yingchao care a trecut de ceva timp la un senvis TSP, din cate imi amintesc. Puteti sa-i cautati pe youtube.
      802 pe fh nu cred ca ar fi bun pt. ca Razvan a spus ca da si topspin.
      - - - Actualizat - - -
      Senvis (zimti scurti) pe rever:
      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

      Comentariu


      • #4
        Au aparut deja doua pareri contradictorii. Eu o sa mai caut oricum despre fetele astea doua sa vad la ce sunt bune cu adevarat. Daca mai are cineva ceva de completat, il invit sa o faca.

        Comentariu


        • #5
          Daca astepti pareri o sa fie numa contradictorii... esti incepator, ai unde sa joci sa dai antrenament? Sau joci doar cand si cand? Ce vrei sa joci? Aparare clasica, block, sa tragi cu sandwish sau sa fii atacant? Cum iti place sa joci? Ca ce faci momentan e una si ce vrei sa faci e alta... hotaraste-te ce-ti place sa faci in tenis si apoi cere pareri despre o paleta... daca tie iti place sa tai pe rever cum spui mai sus si sa dai cu fh-ul topspin si sa tragi si stiu eu ce, atunci e ft bun setup-ul ales de Rblade... e mai de fetitze setup-ul dar e ok (de obicei fetele au pe rever sandwish si pe fh normala)... eu as merge totusi pe fetele LKT PRO XT pe ambele parti ca sunt fete de control si au si ceva efect si inveti sa joci ca tot omu la 16 ani adica atacant sa muncesti sa alergi
          Lemn: Butterfly Petr Korbel
          BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Radu668 Vezi post
            ca tot omu la 16 ani adica atacant sa muncesti sa alergi
            Bravo, asta este un sfat demn de urmat!

            Comentariu


            • #7
              Eu am raspuns pur si simplu la un set de intrebari pus de RBlade in legatura cu stilul meu de joc. Daca as fi vrut sa fac cariera in tenis de masă si m-as fi antrenat zilnic pentru asta poate ca as fi stiut deja ce vreau. Eu joc ocazional cu prietenii pentru ca sunt la un liceu teoretic si din pacate nu-mi permit sa aloc prea mult timp acestui sport. Am fost intrebat cum m-am obisnuit sa joc si am raspuns, nu stiu daca e stil de fetita sau nu. O sa tin totusi cont si de comentariul tau.

              Comentariu


              • #8
                pe FH iti recomand Gambler Outlaw , e usoara, are suficient spin , merge dat si drept si topspin, nu e foarte sensibila la spinul adversarului, merge lipita pe mai multe tipuri de lemn. la cit costa face toti banii.
                0751840078, stadinadi@yahoo.com
                G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                Comentariu


                • #9
                  Iti recomand un lemn ceva mai versatil, gen Galaxy W6 (http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=1185;http://www.tabletennisdb.com/blade/galaxy-w-6.html). N10 merge pentru nivel incepator si e foarte ieftin, dar de ce sa nu iei uinul high end la pret rezonabil?
                  Despre sandwichul 802 pot sa-ti spun ca nu mi-a placut deloc cu buretele moale original. Dupa ce l-am schimbat cu unul Dawei de 1.8 mm de 45 de grade comandat de pe eacheng.net a prins viata. Inainte blocurile-mi mergeau jalnic iar atacurile erau dificil de executat. Acum mi se pare excelenta fata din toate punctele de vedere. Se poate da usor underspin cu ea, dar nu prea imprima efect. E oricum deranjanta pentru adversar si buna pentru joc ofensiv. Eu o folosesc pe Forehand, iar pe BH am iarba.
                  Pentru forehand poti folosi cu incredere Gambler Outlaw sau Focus Snipe 3, ambele ieftine si bune.
                  - - - Actualizat - - -
                  PS. Outlaw am incercat-o doar la un amic si mi s-a parut rapida si controlabila. Am citit insa despre ea ca rezista putin, spre deosebire de Snipe 3, a carei durabilitati e printre cele mai mari existente.
                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                  Comentariu


                  • #10
                    Spre surprinderea mea a inviat cineva topicul asta. Eu inca nu mi-am luat paleta pentru ca RBlade a avut ceva probleme cu primirea coletului cu marfa de la firma Galaxy si n-am vrut sa iau din alta parte dupa ce l-am batut atat la cap cu paleta asta. Multumesc foarte mult de parere tudorprecup!

                    Comentariu


                    • #11
                      la ce vrei tu pentru bh.. din ce are Rblade in stoc eu as alege gambler reflectoid.bafta!

                      Comentariu


                      • #12
                        Am dat comanda de luni de paleta si imi ajunge maine: Galaxy W6 + Gambler Six Shooter + Gambler Reflectoid.

                        Comentariu

                        Procesare...
                        X