Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Discutii despre TURNEUL CAMPIONILOR MEDIAS 2023

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 66 (0 members and 66 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sint jucători care vin de la distante mari de Mediaș...da ce să zicem vrea Domnul Emi să le facă programul....pe bune...apropo ia afișează ce program și ce rahaturi ai vrut să faci si la Piatra...nu ți-am zis nimic pentru că tu mi-ai zis una da ai vrut să faci alta...dacă eram nesimțit le postam eu dar credeam că ești om și vrei să faci bine circuitului dar......

    Comentariu


    • Mai bine organiza domnul Crișan că tot are și Forumul...chiar a făcut-o superb la turneul pe echipe.....

      Comentariu


      • Postat în original de Dantim Vezi post
        Mai bine organiza domnul Crișan că tot are și Forumul...chiar a făcut-o superb la turneul pe echipe.....
        Pai tot pe scheletul Alba Iulia e si turneul pe echipe , si tot pe 2 zile si tot cu repozitionare.

        Comentariu


        • Postat în original de Migo Vezi post
          Salutare tuturor,
          E mare veselie pe aici la voi, ma distrez de minune.
          Am iarasi castraonul de popcorn si sticla de...suc rece alaturi, deja am consumat o portie buna.
          Despre turneu si organizatoruluii de desfasurare, numai de bine, incercarea e buna.
          Acuma si opina mea, nesolicitata desigur, ca "musca in lapte"
          1 Despre sistemul de desfasurare pe durata a doua zile, poate fi fezabil.
          Partea proasta in acest caz este lipsa de mediarizare anterioara, a discutiilor preliminare cu participantii eligibili.
          Asta vine ca si urcarea fortata in categorie inainte de sfarsitul anului competitiional, o surpriza placuta sau mai putin placuta.
          Fiind secret modul de desfasurare pana la momentul postarii turneului, e normal ca sunt nemultumiri si se dilueaza interesul, inclusiv pentru miscarea Amatur.
          Se va observa cu siguranta si pe liatele de inscrieri.
          2 Problema sistemului propus:
          Amatur prin propria definite, se adeseaza jucatorilor amatori, iar turneul final vine ca o incununare prentru cei mai activi jucatori din turneu.
          Deci propunerea unui turneu cu desfasurare tipic jucatorilor de performanta, nu prea isi are sensul. Daca tot anul se joaca pe principiul "Vini,vidi, vice poi plecare" ,
          de unde ati vrea ca pe nepusa masa sa fie de acord cu un alt tip de turneu?
          Deci momentan e o eroare implementarea unui turneu de tip profesionist la amatori.
          3 Problema desfasurarii calificarilor:
          Grupe de 5 cu 3 calificati inseamna 60% rata de calificari, versus grupa de 6 cu 4 calificati procent de 66%. deci o rata mai mica de calicari.
          4 Tururile de "consolare"/ repozitionare, o prostie inutila pentru un amator.
          Prevederea aceea aberanta ca daca nu joci meciurile de repozitionare de a doua zi ai zero victorii in clasament .
          Adica daca ai iesit pe locul 4/5 si ai deja sa presupunem o victorie amarata, pierzi si acea munca depusa daca pleci acasa.
          Asta dupa ce ai jucat deja toate meciurile din grupa odata?
          um ramane cu prevederea ca poti pleca oricand din turneu?
          Chiar daca ofera jocuri in plus, te conditioneaza sa ai cheltuieli duble de cazare/masa pentru un rezultat oricum mediocru.
          Ar fi avut sens daca exista sansa unui numar oarecare de recalificati, atunci probabil cu placere merita inca o zi de turneu.​
          5 Problema financiara si premierile in functie de cazare
          Cheltuielile fiecarui jucator precum si bugetul sau tin de latura privata. Daca are dispinibilitate financiara sau nu de moment.
          Aici va adresati jucatorilor care pentru a fi eligibili au cheltuit enorm pentru echipamente si eventual antrenamente (ca doar nu toti sunt talentati),
          ca si pentru multele deplasari prin tara la turneele locale.
          Am auzit de asemenea de premieri in functie de cazare, adica doar pentru cei cazati in pachetele oferite.
          Daca sunt premii oferite de organizatorul local, independent de Amatur, e ok
          Altfel, aceasta lasa impresia unei discreditari pe baze financiare a jucatorilor
          Atentie, pe toti acesti jucatori isi are baza miscarea Amatur, pe cei care participa constant si investesc timp, bani, efort fizic.

          6 Problema organizatorica
          Aceta fiind "turneul final Amatur", in mod normal, tehnic si etic ar fi ca Amatur sa organizeze turneul final, nu doar o echipa locala.
          Mi-ar fi placut sa vad intreaga echipa Amatur implicata in promovarea pregatirea si desfasurare turneului, precum si prezenta tuturor ca participanti in turneu.
          Cu wildcarduri daca altfel nu se poate.

          Concluzia personala
          Este o idee buna de desfasurare, cu o proasta mediatizare, care propune brusc trecerea de la un sistem amator la unul de performanta.
          In fuctie de disponibilitate fiecaruia, poate, poate fi o experienta placuta.
          Despre participare, e simplu, daca voi avea bani voi veni, daca nu: va doresc un turneu reusit.
          Sa ne revedem sanatosi!
          Mi-a placut ce ai scris aici, o opinie echilbrata si calma, chiar nu are rost sa ne enervam, este turneul final si vrem sa fie o sarbatoare nu o lupta. Meritam o sarbatoare, amaturul mi se pare foarte tare. Mai adaug si eu ceva: de multe ori noi astia mai in varsta cand ajungem in eliminatorii suntem extenuati si de obicei suntem infranti de colegii mai tineri si mai proaspeti. Avem acum sansa ca la turneul final sa jucam eliminatoriile odihniti si sa avem mai multe sanse de castig. Poate ca ne va placea, cine stie. Si vad ca deja in doua zile de cand a fost afisat turneul s-au umplut locurile, cu exceptia hobby, care dupa cum stim inca nu sunt prinsi de microbul Amatur. Deci majoritatea apreciaza acest sistem. De ce sa le stricam sarbatoarea?
          Ati zis ce ati avut de zis, ce nu va convine si ce va convine, cred ca este cazul sa o lasati mai moale cu scandalul.
          Daca prind loc o sa vin dar foarte probabil nu o sa prind loc si nici nu o sa vin la turneu cu un Wild Card, las pe altii care au strans puncte mai multe.

          Comentariu


          • Postat în original de sasatl Vezi post
            Încă o dată dl.Emi , nu am mai vrut să intervin , dar ... "discuția" o provocați și o alimentați d-voastră, INUTIL
            Încă o dată , oamenii nu sunt într-atât de "naivi" încât să înghită pe nemestecate absolut totul , tocmai asta enervează pe unii în subiectul ăsta!
            Nimeni nu o să vă spună că trebuie să faceți acte de CARITATE , dar este absurd să tot susțineți că voi organizați aceste turnee doar din "dragoste" pentru tenis ... ce Dumnezeu, lucrul ăsta îl înțelege până și un copil care se duce cu bănuțul la "casă"... nimic nu este gratis în ziua de azi !
            Am să vă spun un "secret" ... și la noi la Tulcea , un "băiat" s-a apucat să organizeze turnee chiar și în alte județe, bravo lui ... numai că el nu ascunde că din asta vrea să trăiască, nu este un act "criminal" , până la urmă orice efort trebuie "recompensat" .
            În rest , numai bine și poate ne-om întâlni vreodată la o bere sau la o ciorbă de pește "adevărată" , așa cum se face la mama ei
            Iarasi bagati vorbe. Unde am spus ca fac acte de caritate???????
            Am spus ca BCV e calculat sa iasa +- zero, asta inseamna ca nu e nici caritabil dar nici nu vreau sa traiesc din asta, si nici nu am trait vreodata din turneele Amatur.Si daca vreti sa stiti , da la turneele de la Wtt Berlin factura saptamanal pe care o trimit e de 5000 euro.cam cat reprezinta taxa de turneu care va fi la Medias, si fara tot circul asta.

            Comentariu


            • Postat în original de Dantim Vezi post

              Atunci de ce nu schimbi sistemul de joc și să joace fiecare categorie toate meciurile în aceiași zi....pe bune Emi ....mulțumești pe toată lumea
              Din discutile avute cu cei care au rezervat deja acestia agreeaza acest sistem si doar cateva voci printre care si tu vor altfel.

              Comentariu


              • Eu propun ca cei eligibili să voteze și atunci o să știm ce vrea majoritatea .
                Blade : OSP Virtuoso AC (Rst)
                Fh : Xiom Omega VII Pro (2,0 mm) black
                Bh : Andro Rasanter R 42 (2,0 mm) green

                Comentariu


                • 5 000 de € încasările pe turneu , în afară de ce spune Dantim ... restaurant , hoteluri ?! ... atunci unde este + și unde este "minus" ?! ... banii ăștia un om cu un salariu normal , îi încasează în jumătate de an !!!
                  Nu va tras nimeni de limbă , oricine poate să judece ...dar nu despre asta este vorba , nu înțeleg de ce vă tot victimizați în fața noastră ?! Nu trebuie ! Dacă totul este atâtde "negru" , pe câtîncercați să ne prezentați ... dacă circuitul ar fi fost "populat" doar de preșcolari...dar și ăia când se duc cu bănuțul în mână acolo la masă, înțeleg că totul COSTĂ bani .
                  Ipocrizia întotdeauna deranjează ... nimeni nu spune că nu trebuie să câștigi, dar de ce trebuie să prostești lumea ?!...despre asta este vorba

                  Comentariu


                  • Postat în original de Zosim1 Vezi post

                    Din discutile avute cu cei care au rezervat deja acestia agreeaza acest sistem si doar cateva voci printre care si tu vor altfel.
                    Emi mă faci să scriu mai mullte așa că mai bine oprește-te...
                    Marian Bogdan Marian Bogdan likes this.

                    Comentariu


                    • Postat în original de sasatl Vezi post
                      Încă o dată dl.Emi , nu am mai vrut să intervin , dar ... "discuția" o provocați și o alimentați d-voastră, INUTIL
                      Încă o dată , oamenii nu sunt într-atât de "naivi" încât să înghită pe nemestecate absolut totul , tocmai asta enervează pe unii în subiectul ăsta!
                      Nimeni nu o să vă spună că trebuie să faceți acte de CARITATE , dar este absurd să tot susțineți că voi organizați aceste turnee doar din "dragoste" pentru tenis ... ce Dumnezeu, lucrul ăsta îl înțelege până și un copil care se duce cu bănuțul la "casă"... nimic nu este gratis în ziua de azi !
                      Am să vă spun un "secret" ... și la noi la Tulcea , un "băiat" s-a apucat să organizeze turnee chiar și în alte județe, bravo lui ... numai că el nu ascunde că din asta vrea să trăiască, nu este un act "criminal" , până la urmă orice efort trebuie "recompensat" .
                      În rest , numai bine și poate ne-om întâlni vreodată la o bere sau la o ciorbă de pește "adevărată" , așa cum se face la mama ei
                      Ba da, după cum se vede, sunt mulți,, naivi " care înghit promisiunile mincinoase ale lui Emi.
                      Emi, trebuie să-ți spun că eu personal mă simt jignit de faptul că mă crezi fraier, și din această cauză, eu promit că nu voi mai călca la vreun turneu organizat de tine. Asta, fiindcă încerci să-ți bați joc de oameni.
                      Și solicit comitetului director să nu mai permită nimănui să-și bată joc de membrii Amatur.

                      Comentariu


                      • Postat în original de gpopescu Vezi post
                        Turneul campionilor... Hah. V-am spus odata ca o sa complicati lucrurile in asa fel, incat o sa va sara contribuabilii la beregata. Nu era mai simplu cu 2 categorii?:
                        1.Hobby 0 (Amatori cum era odata)
                        2.Hobby + (Open)
                        Unii jucau sambata, ceilalti duminica, iar in taxa de 100 de lei sa spunem intra si un meniu de pranz (incl. desert) si 2 sticle de apa plata buna (nu din aia de 1,15 lei de la Lidl cum dati de obicei). Toata lumea pleca acasa bine mersi, nu obligati oamenii sa plateasca cazare si alte cheltuieli neprogramate.
                        Oricat de mult ati vrea sa pareti a fi altceva, tot niste chilotari amatori o sa ramaneti.
                        Iar tu Emi, daca te mananca pe undeva prin zona cefei, de ce incerci sa te scarpini cu piciorul stang?
                        Democratia este prin definitie vointa maselor (in cazul de fata jucatorii contribuabili), nu sa-i obligati pe acestia sa joace dupa cum cantati voi. Voi trebuie sa faceti cum vor jucatorii din Amatur.
                        Una dintre limitele democratiei (discutia e mult mai complexa!) e aceea ca nu poti suplini calitatea prin cantitate...


                        Sent from my SM-G975F using Tapatalk

                        gpopescu gpopescu likes this.

                        Comentariu


                        • Postat în original de Zosim1 Vezi post

                          Iarasi bagati vorbe. Unde am spus ca fac acte de caritate???????
                          Am spus ca BCV e calculat sa iasa +- zero, asta inseamna ca nu e nici caritabil dar nici nu vreau sa traiesc din asta, si nici nu am trait vreodata din turneele Amatur.Si daca vreti sa stiti , da la turneele de la Wtt Berlin factura saptamanal pe care o trimit e de 5000 euro.cam cat reprezinta taxa de turneu care va fi la Medias, si fara tot circul asta.
                          Circul tu îl faci....

                          Comentariu


                          • Postat în original de Zosim1 Vezi post

                            Pai nu prea au mancat gratis.Un fraier a ramas cu gaura in buzunar.
                            De ce trebe tot timpul sa primim gratis? Suntem un popor de milogi?
                            Nu mai avem demnitate?
                            La ultimele 2 intalniri de 30 de ani de liceu si 35 de ani de generala am facut bugetele cu aproximativ un an inainte si a intrebat cineva daca nu ne incadram in buget ce facem,punem noi organizatorii de la noi, si am zis NU. Dupa prima intalnire de 3 zile cu all Inclusiv la Statiunea Sambata , doar colegii, 31 la numar am mai pus 10 lei ,deci 310 lei sa ajungem la Zero, iar anul asta au ramas 187 lei in fondul clasei la un buget de 35500 lei.Am fost peste 70 de colegi.

                            Ce nu este Dane normal ca la un astfel de eveniment sa mergi la un restaurant de lux odata pe an si sa mananci un pranz cu 40-45 lei, cand eu personal nu am mai mancat la restaurante ok in tara un pranz sub 80 lei, nu ma refer la meniul zilei.La Restaurantul Casa si masa in Aiud da cand comanzi o ciorba iti pune castronul de ciorba pe masa si te servesti si te costa 35-40 lei ciorba.

                            Comentariu


                            • Păi unii chiar nu mai au demnitate și își bat joc de poporul român....))))
                              Marian Bogdan Marian Bogdan likes this.

                              Comentariu


                              • Postat în original de ovidiu t Vezi post
                                Una dintre limitele democratiei (discutia e mult mai complexa!) e aceea ca nu poti suplini calitatea prin cantitate...


                                Sent from my SM-G975F using Tapatalk
                                Da. De acord cu dvs. Parerea mea este ca user-ul Zosim1 sau Emi cum e cunoscut aici, se gandeste (bine intentionat) la organizarea acestui turneu mai mult decat trebuie, o sa-si faca o multime de inamici, in loc sa se gandeasca la solutii mai simple de desfasurare a acestui turneu. Ar trebui sa alunge umbra asta a vanitatii si sa se consulte cu cineva care l-ar putea ajuta in acest proiect. Solutia votului maselor (cantitativ), nu poate fi una buna, dar masele pot avea reprezentanti intelepti cu care organizatorul s-ar putea consulta.
                                blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                Comentariu


                                • 5.3. Clasamentul turneului
                                  5.3.1. Rezultate
                                  După încheierea turneului, organizatorul va afișa în postul dedicat din pagina 1 desfășurătorul fiecărei secțiuni în parte (grupe inferioare, superioare, tablou eliminatoriu, clasament Cred că regulamentul se face după chipul acestui turneu, nu turneul se face după regulament.Mă întreb care este art. din Regulament care permite anularea victoriilor din grupele inferioare dacă jucătorul nu se prezintă la tururile de repoziționare?
                                  ​Anexa lll din regulament prezintă datele necesare desfăsurării unui turneu. Datele referitoate la numărul jucătorilor calificați în grupele superioare nu lasă drept de a alege. Este 4. Dacă la acest turneu s-a hotărât 3, de ce nu 2, sau 1?Este singura referire din Regulament la nr.calificațiilor. Pentru celelalte date organizatorul are mai multe variante. Secțiunea,, info" prezintă clar ce înseamnă 0 victorii. Nici pomeneală de turnee de poziționare. În final: ai victorie in grupa inf.intrii pe grilă. Regulamentul face referire la anularea rezultatelor din grupele superioare in niște cazuri, dar rezultatele din gr.inf.rămân.Cu stimă.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de gpopescu Vezi post

                                    Da. De acord cu dvs. Parerea mea este ca user-ul Zosim1 sau Emi cum e cunoscut aici, se gandeste (bine intentionat) la organizarea acestui turneu mai mult decat trebuie, o sa-si faca o multime de inamici, in loc sa se gandeasca la solutii mai simple de desfasurare a acestui turneu. Ar trebui sa alunge umbra asta a vanitatii si sa se consulte cu cineva care l-ar putea ajuta in acest proiect. Solutia votului maselor (cantitativ), nu poate fi una buna, dar masele pot avea reprezentanti intelepti cu care organizatorul s-ar putea consulta.
                                    Partial de acord.
                                    Din discutiile private cu alti jucatori (le putem incadra la "mase") am aflat ca nu doresc sa-si exprime pozitia. Jucatori care s-au inscris deja la TC, care sunt de acord cu formula propusa de Emi, care asteapta cu nerabdare turneul etc si care mi-au spus ca sunt scarbiti de ce citesc pe topicul asta.
                                    In concluzie: cei care sunt de acord si/sau sustin varianta organizatorilor nu se exprima, pe cand cei care sunt contra o fac cu vehementa si insistent, creand aparanta majoritatii.
                                    In fapt, cei din urma sunt in minoritate, dar compenseaza prin cantitate si virulenta.

                                    Sent from my SM-G975F using Tapatalk

                                    Comentariu


                                    • Dom Titi , Dane , va știu ! Va plac intrigile , nu de azi de ieri . Opriti-va , va rog , că deveniți stupizi și nu va sta bine la vârsta asta . V am mai spus "organizați și voi ceva " la orice preț și în orice condiții și abia apoi deveniți eligibili la discuții. Aaa , rog C.D-ul sa nu permită membrilor AmaTur sa se lege de organizatori 🤭
                                      tavy tavy likes this.

                                      Comentariu


                                      • Unora ne plac turneele pe doua zile deoarece intoarcerea in aceeasi zi oboseste/creeaza risc la condus.
                                        Suntem desiguri diferiti si daca tot s-a pomenit democratia, poate ca in viitor se pot face niste sondaje, prin platforme gen surveymonkey.com sau GoogleForms https://www.google.com/forms/about/
                                        Sunt gratuite iar ultima centralizeaza foarte bine raspunsurile respondentilor.
                                        Mult succes in continuare cu organizarea, sa ne vedem cu bine la TC !​
                                        Butterfly Cresail
                                        FH Xiom OmegaV Pro / BH Xiom OmegaV Euro

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de marcu vasile Vezi post
                                          CHIAR CREDETI CA VALOAREA UNUI CONCURS DE ASEMENEA ANVERGURĂ IN SUMA AIA INFIMĂ.
                                          Unde puneți eforturile depuse,nopțile nedormite,umblaturi după aprobări ,căutările de pe programe,site-uri și tot felul de acțiuni ca noi cei care sunt acolo ca piese importante sa ne simțim bine.
                                          Că de fapt asta vrem să fie,,SA NE SIMȚIM BINE ".
                                          Că dai 75 lei,100 nu are importanță problema este cât de bine ne simțim, cât de mult ne bucurăm Că ne vedem prietenii,ca ne REVEDEM.
                                          Chiar dacă nu prind loc tot am sa vin,sa dau o mână de ajutor (dacă ma primiți voi fi arbitru pe tot parcursul concursului.
                                          Asa trebuie sa gândim, cum sa ajutam sa fie nu bine ,chiar foarte bine la acest concurs.
                                          Nu am nimic cu nimeni dar chiar nu putem sa nu ne mai plângem, ce este asta,haideți sa-i întrebăm pe organizatori dacă nu au nevoie de noi sa facem ca acest turneu sa fie emblema turneelor .
                                          Va respect pe toți foarte mult și de aceea mă simt mândru ca va cunosc pe toți amaturiști .
                                          CU STIMA SI MULT RESPECT
                                          Să ne vedem cu bine, Vasile!
                                          marcu vasile marcu vasile likes this.

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de florin toma Vezi post

                                            In urma consultarilor cu colegii din zona, peste 80% au spus ca prefera locatiile din centrul tarii...Sfintu Gheorghe sau Medias. Pleaca dimineata si seara sunt inapoi acasa..cheltuieli cit mai mici. In nici-un caz Lazarea sau Aradul, indiferent de conditiile oferite.









                                            Se pare că unii uită repede ! Acesta este răspunsul domnului Toma (o parte din el) lui Pitzi de ce Aradul nu a primit organizarea TC . " Pleacă dimineața și seara sunt înapoi acasă...cheltuieli cit mai mici"
                                            Blade : OSP Virtuoso AC (Rst)
                                            Fh : Xiom Omega VII Pro (2,0 mm) black
                                            Bh : Andro Rasanter R 42 (2,0 mm) green

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Toza Vezi post
                                              Se pare că unii uită repede ! Acesta este răspunsul domnului Toma (o parte din el) lui Pitzi de ce Aradul nu a primit organizarea TC . " Pleacă dimineața și seara sunt înapoi acasă...cheltuieli cit mai mici"
                                              Perfect punctat!

                                              Nimic de spus, sunt dati pe fata de propriile lor vorbe.

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de ovidiu t Vezi post
                                                Partial de acord.
                                                Din discutiile private cu alti jucatori (le putem incadra la "mase") am aflat ca nu doresc sa-si exprime pozitia. Jucatori care s-au inscris deja la TC, care sunt de acord cu formula propusa de Emi, care asteapta cu nerabdare turneul etc si care mi-au spus ca sunt scarbiti de ce citesc pe topicul asta.
                                                In concluzie: cei care sunt de acord si/sau sustin varianta organizatorilor nu se exprima, pe cand cei care sunt contra o fac cu vehementa si insistent, creand aparanta majoritatii.
                                                In fapt, cei din urma sunt in minoritate, dar compenseaza prin cantitate si virulenta.

                                                Sent from my SM-G975F using Tapatalk
                                                Jucatorii care deja sunt inscrisi in acest turneu final sunt in mare parte jucatori pentru care tenisul de masa nu mai este doar un hobby, se antreneaza in fiecare zi. participa
                                                in mod regulat la turnee, joaca numai cu echipament profesional pt. tenis de masa, cu alte cuvinte sunt semiprofesionisti sadea, de aceea acest turneu reprezinta cea mai mare provocare a anului competitional.

                                                Daca acest turneu ar fi desfasurat pe parcursul a 3--4 zile, ei tot ar fi participat cu aceeasi pasiune.

                                                Nu am participat niciodata la un turneu de asa anvergura, nu m-au tinut curelele, de aceea consider ca tot ce am scris aici sunt doar pur teoretice.
                                                Imi cer scuze utilizatorilor acestui site si participantilor la acest turneu daca am spus ceva neadecvat subiectului.

                                                Succes tuturor!
                                                blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                                Comentariu


                                                • Domnul Emi are intenții bune. La toate turneele organizate de dânsul și la care eu am participat, am observat că dorește să implementeze lucruri noi, benefice desfășurării activităților. Numai că rezultatele au fost un pic diferite. Poate pentru că participanții sunt români și nu nemți? Sau poate se verifica proverbul: Drumul către Iad este pavat cu intenții bune. Eu îi doresc domnului Emi, să se gândească mai mult la participanți și să lase în plan secund invențiile. Nu este utila efectuarea de experimente pe nervii și timpul participanților.
                                                  Blade: Donic Alligator Combi
                                                  FH: Butterfly Dignics 80
                                                  BH: Der Materialspezialist Spectre OX

                                                  Comentariu


                                                  • Ce înseamnă ando?

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X