Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ulei de PARAFINA

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 13 (0 members and 13 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ulei de PARAFINA

    Buna seara. Am auzit ca uleiul de parafina ajuta la "revigorarea" fetelor. A incercat cineva aceasta metoda ? Ajuta ? Afecteaza cu ceva paleta/fetele ?
    Dar despre lemnul Galaxt t-2 ce parere aveti ?
    Ultima editare de Paiu; 19.mar.2013, 20:20.

  • #2
    Depinde de paleta, starea fetelor, cantitatea aplicata si suprafata pe care o aplici (topsheet sau burete). Daca ai niste fete uzate, care nu mai au spin, mai le revigoreaza un pic. Dar e doar temporara solutia. Daca dai pe burete, are rol de booster. Daca dai in cantitate mare, s-ar putea sa strici cauciucul.

    Comentariu


    • #3
      Pai si cu ce ar trebuii sa dau sa curat paleta de praf fara sa o afectez cu ceva ?!

      Comentariu


      • #4
        Salut! Cel mai bun este Johnson Baby Ulei pentru cpoii pt. spin fetelor se unge fin cu degetul si se pune foarte putin ,,,dar daca nu ai acest ulei pt. copii este bun si asta de parafina,
        ( ATENTIE! DOAR DACA FETELE NU MAI AU SPIN SE FOLOSESTE ULEIUL )
        Ultima editare de leo33; 19.mar.2013, 20:52.

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Paiu Vezi post
          Pai si cu ce ar trebuii sa dau sa curat paleta de praf fara sa o afectez cu ceva ?!
          Cu solutie de curatat fetele. De la Donic, BTY, Tibhar, Joola, Xiom, etc...toate firmele au solutie de curatat si burete.

          Comentariu


          • #6
            sal...eu sterg cu solutie de geamuri fara alcool....ieftin si nu afecteaza fetele deloc......
            fh-xiom vega-pro 2mm
            blade--galaxy-v16
            bh-xiom omega tour--max

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Paiu Vezi post
              Buna seara. Am auzit ca uleiul de parafina ajuta la "revigorarea" fetelor. A incercat cineva aceasta metoda ? Ajuta ? Afecteaza cu ceva paleta/fetele ?
              Dar despre lemnul Galaxt t-2 ce parere aveti ?
              E un lemn foarte rigid T-2-ul. E greu de dat topspin cu el, dar capacele se duc foarte bine. Ar fi un lemn potrivit daca joci mult cu reverul de langa masa si ai o miscare scurta din incheietura cand lovesti (cu reverul) si preferi sa dai prin minge in loc sa o acoperi.
              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Paiu Vezi post
                Buna seara. Am auzit ca uleiul de parafina ajuta la "revigorarea" fetelor. A incercat cineva aceasta metoda ? Ajuta ? Afecteaza cu ceva paleta/fetele ?
                Dar despre lemnul Galaxt t-2 ce parere aveti ?
                1. cureti lipiciul de pe burete
                2. iei un burete (ca cel ptr lipit cu apa sau cava asemanator), pui cam 15-20 picaturi pe burete si il intinzi uniform
                3. lasa sa intre bine unleiul in burete (cca 4 ore) si dai urmatorul strat de ulei (idem 2) - fata incepe sa se curbeze - o lasi cca 8 ore
                4. daca vrei sa se mai intinda, mai dai un strat si lasi cca 24 ore.
                5. inainte de a pune fetele/ fata buretele tb sa fie uscat, eventual mai iei o bucata de bumbac si stergi surplusul de ulei
                6. poti lipi cu speed glue sau pe baza de apa
                7. cand simti ca s-a dus uleiul/ puerea fetei (cam 1 luna) dai jos fata/ fetele si repeti pasii 1-6

                spor la munca
                Ultima editare de TAZ; 20.mar.2013, 10:58.

                Comentariu


                • #9
                  Nu as face atata deranj, fetele merg doar vreau sa le ingrijesc cu cva de praf sau impuritati

                  Comentariu


                  • #10
                    Apa, soluție de curațat profesionala (vezi postul anterior) sau homemade

                    Comentariu


                    • #11
                      Am inteles, cred ca cel mai sigur folosesc apa ...

                      Comentariu


                      • #12
                        daca nu ai nimic cumparat, ajungi acasa, dai drumul la apa calduta direct pe fata si sub jetul de apa o stergi cu mana, o lasi la scurs - curat si placut uscat

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de TAZ Vezi post
                          1. cureti lipiciul de pe burete
                          2. iei un burete (ca cel ptr lipit cu apa sau cava asemanator), pui cam 15-20 picaturi pe burete si il intinzi uniform
                          3. lasa sa intre bine unleiul in burete (cca 4 ore) si dai urmatorul strat de ulei (idem 2) - fata incepe sa se curbeze - o lasi cca 8 ore
                          4. daca vrei sa se mai intinda, mai dai un strat si lasi cca 24 ore.
                          5. inainte de a pune fetele/ fata buretele tb sa fie uscat, eventual mai iei o bucata de bumbac si stergi surplusul de ulei
                          6. poti lipi cu speed glue sau pe baza de apa
                          7. cand simti ca s-a dus uleiul/ puerea fetei (cam 1 luna) dai jos fata/ fetele si repeti pasii 1-6
                          spor la munca
                          merge si cu Johnson Baby Ulei pentru copii?
                          care este efectul obrinut, mai exact?
                          blade: xiom strato
                          fh: omega IV asia
                          bh: vega asia

                          Comentariu


                          • #14
                            merg linistit si bebelusii
                            aaa, ce uitai sa va spui - vedeti ca ia cam 1cm lungime si 0,6cm latime iar pe margine, unde vine lipirea pe lemn este bina sa fie mai putiin booster/ ulei parafina/ johnson baby ptr o lipire mai puternica pe lemn sau ii puneti o banda de cant lata sa cuprinda amandoua fetele

                            Comentariu


                            • #15
                              Corect!

                              Comentariu


                              • #16
                                Eu folosesc sapun pt spalatul fetelor. Aplic pe un burete fin, bine umezit, curat fata, limpezesc buretele de sapun si apoi sterg cu el sapunul de pe fata. Imi rezista foarte bine fetele in felul asta, deci n-o sa dau banii de pomana pe tot felul de solutii de curatat care n-ai de unde sa stii daca nu-s altceva decat sapun lichid
                                Legat de uleiul de parafina, pot sa-ti spun ca am stricat 2 fete cu el aplicand direct pe cauciuc, in cantitate f mica (4-5 picaturi). Pare sa afecteze proprietatile lipiciului aplicat intre cauciuc si burete la anumite tipuri de fete, cum ar fi Yasaka Mark V, Palio Blitz. Pur si simplu te trezesti ca ti se desprinde cauciucul de pe burete...
                                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de tudorprecup Vezi post
                                  Eu folosesc sapun pt spalatul fetelor. Aplic pe un burete fin, bine umezit, curat fata, limpezesc buretele de sapun si apoi sterg cu el sapunul de pe fata. Imi rezista foarte bine fetele in felul asta, deci n-o sa dau banii de pomana pe tot felul de solutii de curatat care n-ai de unde sa stii daca nu-s altceva decat sapun lichid
                                  Solutiile de curatat nu sunt solutie de sapun lichid, fiind un produs volatil, dar nu pe baza de alcool! Poate ca e mai ieftin sa bagi ...paleta sub dus, dar ce te faci la un concurs unde sala nu a mai fost spalata de o saptamana, fiind plina de mizerie si trebuie sa stergi paleta dupa fiecare meci? O stergi de tricou de sort, cu mana si apoi constati e unsuroasa si plina de transpitatie ? Vii cu solutia de sapun de acasa? Eu zic ca un flacon la 25 de lei, care te tine cel putin un an(la ierbari doi ani), nu te omoara la punga, fiind indispensabil la intretinerea paletei.
                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de laky Vezi post
                                    dar ce te faci la un concurs unde sala nu a mai fost spalata de o saptamana, fiind plina de mizerie si trebuie sa stergi paleta dupa fiecare meci? O stergi de tricou de sort, cu mana si apoi constati e unsuroasa si plina de transpitatie ?
                                    Nu prea merg la concursuri, iar salile din Cluj unde se organizeaza au baie unde-mi pot spala paleta La aspiratiile mele e tot aia le curat cu apa sau solutie. Pana ajung acasa nu tusesc...
                                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Ce imi place la acest topic este ceva care ma amuza de fiecare data cand il deschid.
                                      De la uleiul de parafina ( un booster ), care ma intereseaza, dorind mereu sa aflu noutati, incercari, reusite cu acesta, am ajuns la dush.....apa de ploaie......ceva ......
                                      Dar pot sa va impartasesc o experinta. Am gasit pe un lemn mai vechi doua fete noi noute care nu au fost lipite decat o singura data cu Millenium Chack si Basic Chack si care nu au fost jucate nici macar 10 ore = noi. Vechime 2007. Intre 2007 si 2013 cu aceasta paleta nu s-a jucat deloc a stat intr-o husa. Am dezlipit fetele Butterfly Bryce FX si Catapult si erau fffff tari , de neutilizat, aderenta aveau dar de aruncat nu aruncau mai deloc sau in nici un caz cum ar fi trebuit.
                                      Le-am dat cu ulei de parafina pe burete timp de o saptamana le-am lipit si tot nu erau bune, le-am dat jos si am continuat ptr. ca nu aveam nimic de pierdut inca o saptamana, saptamana in care le-am dat de doua ori si pe topsheet... rezultatul recuperate 95%.
                                      Cam asta am reusit sa fac eu cu uleiul de parafina in afara de boosterizari obisnuite.
                                      Ultima editare de marius; 10.apr.2013, 20:13.
                                      Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                                      FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                                      BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        ne'a marius, ptr fetele alea este musai necesar speed glue, ca pe timpuri!

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de TAZ Vezi post
                                          ne'a marius, ptr fetele alea este musai necesar speed glue, ca pe timpuri!
                                          Nu am negat niciodata ca eu folosesc speed glue
                                          Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                                          FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                                          BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                                          Comentariu

                                          Procesare...
                                          X