Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Donic blue fire M3

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 15 (0 members and 15 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Donic blue fire M3

    A jucat cineva cu acest tip de fata ? Daca da cum se comporta la topspin si lovituri drepte ?
    Blade : Spinlord Ultracarbon Def
    FH : Spinlord Degu 2.1 mm
    BH : Spinlord Sternenfall OX

  • #2
    Pentru FH e cam moale!
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • #3
      Nu va supatrati dar ce inseamna ca e prea moale ? Nu ai forta dar ai spin ?
      Postat în original de laky Vezi post
      Pentru FH e cam moale!
      Blade : Spinlord Ultracarbon Def
      FH : Spinlord Degu 2.1 mm
      BH : Spinlord Sternenfall OX

      Comentariu


      • #4
        e mai moale decat rakza 7 soft?
        Postat în original de laky Vezi post
        Pentru FH e cam moale!

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de adi catri Vezi post
          e mai moale decat rakza 7 soft?
          Da este mai moale decat Rakza 7 soft
          Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de gabriel1962 Vezi post
            Nu va supatrati dar ce inseamna ca e prea moale ? Nu ai forta dar ai spin ?
            Are un burete moale de 37,5 grade. Spin cat cuprinde, forta mai putin. Bun la BH.
            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

            Comentariu


            • #7
              Pentru FH va recomand M2 care este mai rapida insa cu un spin la fel de bun ca M3, are buretele mediu, la 42,5 grade.
              Blade: Mizutani ZLC
              FH Nittaku Fastarc G1
              BH Xiom Sigma II Euro

              Comentariu


              • #8
                Am incercat M2 si n-am fost satisfacut. Prea rapida. Vreau sa stiu daca M3 e mai moale decat M2 si se da topspin mai usor. Cu forta ma descurc eu. Eu fac mai mult aparare si atac rar si decisiv prin plasare si nu neaparat prin forta

                Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
                Pentru FH va recomand M2 care este mai rapida insa cu un spin la fel de bun ca M3, are buretele mediu, la 42,5 grade.
                Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                BH : Spinlord Sternenfall OX

                Comentariu


                • #9
                  Daca M2 vi s-a parut prea rapida, este posibil ca si M3 sa o considerati rapida pentru ca diferentele intre ele nu sunt chiar atat de mari. Insa ar fi mai bine daca si-ar spune parerea cineva care a incercat ambele variante. Mie unul imi plac foarte mult M2-ul.
                  Blade: Mizutani ZLC
                  FH Nittaku Fastarc G1
                  BH Xiom Sigma II Euro

                  Comentariu


                  • #10
                    M3 este un pic mai inceata decat M2 si cu burete mai moale 37,5 fata de 42,5 Spinul e la fel.Recomand M3 dar cu grosimea de 2mm pentru mai mult control si simt mai bun al mingii.
                    LEMN: DHS HURRICANE LONG 5
                    FETE: DHS HURRICANE 3 National BLUE SPONGE FH/DHS HURRICANE 3-20 national BH

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de gabriel1962 Vezi post
                      Am incercat M2 si n-am fost satisfacut. Prea rapida. Vreau sa stiu daca M3 e mai moale decat M2 si se da topspin mai usor. Cu forta ma descurc eu. Eu fac mai mult aparare si atac rar si decisiv prin plasare si nu neaparat prin forta
                      Ce grosime a avut M2? Atunci cand compari fetele, e bine sa aiba aceeasi grosime! Vad ca aveti in semnatura Rasant 1,6, cum e comparatie cu M2 cu care ati jucat? La aceeasi grosime Rasant e mai rapid ca M2, deci un M2 de 1,8 e undeva ca Rasantul de 1,6.
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #12
                        eu am m3 si m1, m3 nu sare asa tare ca si m1
                        Donic Baum Sawtec
                        FH Donic Blue Fire M1
                        BH Donic Blue Fire M3

                        Comentariu


                        • #13
                          Vad ca jucati cu M2 de 2 mm. Eu am testat o fata M2 de 1.6 mm si nu prea mi-a placut
                          Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
                          Daca M2 vi s-a parut prea rapida, este posibil ca si M3 sa o considerati rapida pentru ca diferentele intre ele nu sunt chiar atat de mari. Insa ar fi mai bine daca si-ar spune parerea cineva care a incercat ambele variante. Mie unul imi plac foarte mult M2-ul.
                          Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                          FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                          BH : Spinlord Sternenfall OX

                          Comentariu


                          • #14
                            Trebuie sa fie o gresala, caci gama de grosimi la M2 este 1.8;2,00 si max! O fi fost fata de 1.8 mm?
                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                            Comentariu


                            • #15
                              Scuze asa e am tastat gresit , era 1.8 mm. Sunt tentat sa iau un Donic Blue Fire M3 max dar ceea ce ma retine e faptul ca eu vreau aceasta fat pt FH ca sa dau topspin si sa ma apar avand posibilitatea sa si atac mai rar. Toti imi spuneti ca e o fata excelenta pt BH si asa este m-am convins si eu dar M2 1.8 mm care l-am testat nu era cine stie ce pe FH dar excelent pe BH. Problema mea ramane !
                              Postat în original de laky Vezi post
                              Trebuie sa fie o gresala, caci gama de grosimi la M2 este 1.8;2,00 si max! O fi fost fata de 1.8 mm?
                              Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                              FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                              BH : Spinlord Sternenfall OX

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de gabriel1962 Vezi post
                                Scuze asa e am tastat gresit , era 1.8 mm. Sunt tentat sa iau un Donic Blue Fire M3 max dar ceea ce ma retine e faptul ca eu vreau aceasta fat pt FH ca sa dau topspin si sa ma apar avand posibilitatea sa si atac mai rar. Toti imi spuneti ca e o fata excelenta pt BH si asa este m-am convins si eu dar M2 1.8 mm care l-am testat nu era cine stie ce pe FH dar excelent pe BH. Problema mea ramane !
                                Si cu Rasant e bai, gama de dimensiuni e 1,7;1,9;2,1;max. Nu ca ar conta prea mult zecimea aia de milimetru
                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                Comentariu


                                • #17
                                  Eu am cumparat-o ca 1.6 mm si da intr-adevar nu conteaza, dar mai bine dati-mi un sfat referitor la Donic Blue Fire sau ceva asemanator care sa faca ce am spus eu in postul anterior ca vreau sa faca
                                  Postat în original de laky Vezi post
                                  Si cu Rasant e bai, gama de dimensiuni e 1,7;1,9;2,1;max. Nu ca ar conta prea mult zecimea aia de milimetru
                                  Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                  FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                  BH : Spinlord Sternenfall OX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Daca M2 de 1.8 e prea rapid, incercati un M3 de 2mm. La mingi plasate, topspin controlat si serve cu mult spin cu FH-ul sigur isi face treaba.
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Multumesc frumos !
                                      Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                      FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                      BH : Spinlord Sternenfall OX

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de gabriel1962 Vezi post
                                        Scuze asa e am tastat gresit , era 1.8 mm. Sunt tentat sa iau un Donic Blue Fire M3 max dar ceea ce ma retine e faptul ca eu vreau aceasta fat pt FH ca sa dau topspin si sa ma apar avand posibilitatea sa si atac mai rar. Toti imi spuneti ca e o fata excelenta pt BH si asa este m-am convins si eu dar M2 1.8 mm care l-am testat nu era cine stie ce pe FH dar excelent pe BH. Problema mea ramane !
                                        Joc de aproape 2 luni cu M2 max (~2.2mm) pe forhand si cu M3 2.0mm pe rever, iar lemnul este unul ofensiv XIOM Zetro Quad.
                                        Din combinatia de fete si de lemn pe care o aveti, trag concluzia ca aveti un joc 90% defensiv, deci un M3 max pe forhand, s-ar putea sa nu fie cea mai buna alegere, pentru ca este o fata cam grea in varianta Max. Greutatea conteaza foarte mult pentru ca oboseste mana si bratul (mai ales daca in general punctele sunt lungi: 4-8 schimburi). La urmatorul set o sa-mi iau 2.0mm pe forhand si 1.8mm pe rever .
                                        Un M3 poate rezolva problema la preluari si taiat, insa pentru tras nu stiu daca o sa va aranjeze imediat pentru ca va trebuie o tehnica buna de executie, insa daca trasul e ocazional sa spunem ca va ajuta.
                                        In privinta sariturii M3 e mult mai putin ofensiva si are mai mult control decat M2, la aceeasi grosime, pentru ca buretele e mai moale si amortizeaza mai mult.
                                        M3 max va poate ajuta doar daca lemnul este usor (70-80gr, al meu are 87gr parca) si nu va deranjeaza greutatea in plus.
                                        Pentru stil defensiv cred ca o fața chinezeasca mai tare v-ar avantaja mai mult, plus ca deranjeaza adversarul din cauza efectului, iar la tras e mai rapida decat o fata moale si mai imprevizbila (depinde acum ce va place si cu va simtiti mai bine....).
                                        Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                                        Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                                        Oricine se joaca insa putini joaca...

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Asa pare ca as avea un stil defensiv dar nu e chiar asa. Joc aproape de masa si atac cu iarba si mai rar cu FH pe care am incercat mai nou o fata Gambler Reflectoid care face cam ce spui tu. Am gasit la un coleg de sala o fata Donic Blue Fire M3 2.0 mm pusa pe un lemn Levi Combi pe o fata cu limba la exterior si am fost extrem de incantat. Eu intr-adevar atac mai rara pe FH ca nu ma avantaja fata( fata de paleta nu a mea ) dar cred ca am sa iau un M3 de 2.0 mm. Multumesc oricum de sugestii !
                                          Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                          FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                          BH : Spinlord Sternenfall OX

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            A trecut ceva timp si vad ca aveti un M3 pe FH, ce parere va dati? cum merge?

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de Coynak Vezi post
                                              A trecut ceva timp si vad ca aveti un M3 pe FH, ce parere va dati? cum merge?
                                              Mi-am schimbat si eu de curand Acuda S3 de pe rever cu Bluefire M3. Super misto aceasta fata ! Am castigat putin control, agata mai bine decat S3 dupa parerea mea si am si un plus de viteza per total, fiind o fata mai grea decat S3, greutatea paletei e putin mai mare acum. Isi merita banutii ! Mentionez ca joc cu un TBS si cu Baracuda pe FH.
                                              Blade : Butterfly Timo Boll W7
                                              FH: Cornileau Target GT
                                              BH:
                                              Cornileau Target GT
                                              Tel : 0752 155 898



                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Am jucat si eu pentru o scurta perioada de timp cu M3 2.2 pe backhand, eu unul am schimbat-o pentru ca mi-a trebuit ceva mai "puternic" dar e o fata foarte buna , cu control si spin foarte bun foarte permisiva la greseli, nu te taxeaza de fiecare data cand nu duci mana foarte corect, iarasi un plus e la capace si la preluari din serva , deci in concluzie e o fata buna spre foarte buna
                                                Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                                BH : Tenergy 05Fx
                                                FH : Tenergy 05Fx

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Eu zic sa incercati pe rever Xiom Sigma I sau de ce nu chiar II Europe de 2.0 mm. Sigma II E este ceva mai usoara, cu viteza mai mare si spin mai bun, dar pierde putin la control fața de Sigma I E. Dupa tenergy 64 dar foarte foarte aproape de aceasta, consider Sigma Europe cea mai buna fața de rever (mai buna decat M2, M3, Rakza 7 sau Joola Ryzm) deoarece are un control fantastic, in conditii de spin si viteza foarte bune. Iar pe TBS cred merge super fain (am dat cu ea pe TB ALC si Viscaria si mergea "unsa").
                                                  Am dat foarte putin si cu M3 dar nu a fost dragoste la prima vedere: prea lenta pentru forehand, pe rever merge destul de ok dar e cam moale si cred ca e mai buna Xiom Sigma E. Asta e parerea mea personala. Stima!
                                                  Ultima editare de CornelTT; 14.iun.2013, 09:35.
                                                  Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X