Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Indepartare lipici

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Indepartare lipici

    As avea nevoie de un sfat privind indepartarea lipiciului altfel decat metoda prin jupuire. Am o fata kinezeasca cu un cauciuc tare ca dreacu dar cu un burete extrem de soft depe care lipiciul se ia cu tot cu burete prin metoda jupuirii.
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

  • #2
    interesant - cat glue s-a strans pe fete

    http://rgolubtsov.livejournal.com/4662.html
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

    Comentariu


    • #3
      Ai incercat cu diluant?Daca dai cu o carpa imbibata cu putin diluant ai sa vezi ca se curatza relativ usor.Toata pelicula mai veche de adeziv se va rula sub degete si va ramane buretele curat.Daca ai si rabdare ai sanse mari sa nu-l ciupesti, dar cred ca mai depinde si de uzura feței, tipul de burete si nu in ultimul rand de indemanare.

      Comentariu


      • #4
        Incearca sa inmoi cu ulei de parafina, e foarte efecient, am scos asa de pe o fata andro cor emotion, care e moale.

        Comentariu


        • #5
          Si eu am vazut undeva o fotografie cu o fata curatata perfect, ca si noua cu un booster alaturi si o mingie de cauciuc facuta din resturile de adeziv ramasae. Fata avea un aspect uleios. Asa cum am mai spus undeva boosterele transforma adezivii clasici intr-un fel de melasa groasa, lipicioasa.
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de RedBull
            Incearca sa inmoi cu ulei de parafina, e foarte efecient, am scos asa de pe o fata andro cor emotion, care e moale.
            ulei de parafina de la farmacie ?
            sau kerosen ?
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Hei Vali, omul ti-a spus clar, ulei de parafina. Stiu ca ai citit pe forumul acela ca este acelasi lucru dar eu ma indoiesc. Daca ar fi asa, avioanele ar putea sa zboare si cu ulei de candela, nu-i asa? Kerosenul este foarte volatil si nu face sa inmoaie decat putin lipiciul pe timp relativ scurt. Poate pentru metoda "jupuirii" o fi bun. Cu uleiul de parafina se procedeaza altfel: Dai pe buretele incarcat cu adeziv un strat generos,avand mare grija sa nu scape ulei intre burete si topsheet, astepti 2-3 zile si pe urma incepi sa impingi cu degetul mare de la o margine, cautand sa aduni adezivul in mini-suluri. Sau pui hartie alba deasupra, presezi usor si apoi dezlipesti incet, o parte din adezivul vechi ramanand pe hartie, apoi repeti operatia de cateva ori cu hartie noua. Fa tu si spune-ne si noua cum a iesit
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                dupa vreo 15 straturi de lipici se formeaza un strat destul de consistent cred, astfel incat sa poti da vechiul lipici jos astfel:
                -cu o forfecuta de unghii am ciupit intr-un colt al fetei stratul de lipici astfel incat sa iau de pe fata o suprafatra de cca 5mm patrati
                -cu ajutorul unghiei de la degetul mare am tras la inceput usor, in mai multe directii astfel incat sa am o fasie mica de unde sa apuc apoi prin tragere rapida. am facut o buc de folie pe care o rulam ca un sul subtire cu ajutorul careia rulam pe ea ceea ceea ce deslipeam
                fata a iesit perfect curata fara nici o ciupitura
                am folosit lipici MILLENIUM; nu stiu cate lipiri tb efectuate cu alte lipiciuri
                ATENTIE: daca stratul de lipici nu are o oarecare consistenta s-ar putea sa va ciupiti fetele - in principiu daca este prea subtire folia se rupe usor si v-as sfatui sa renuntati - va apucati dupa alte cateva lipiri
                eu am patit-o prima data cand stratul de lipici nu era suficient de gros si am ciupit putin fetele necesitand o munca mult mai migaloasa
                DAR asta am vazut pe youtube si sincer nu mai stiu pe unde
                spor la ,, stricat fetele "
                totul are un inceput

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de VISCO
                  Hei Vali, omul ti-a spus clar, ulei de parafina. Stiu ca ai citit pe forumul acela ca este acelasi lucru dar eu ma indoiesc. Daca ar fi asa, avioanele ar putea sa zboare si cu ulei de candela, nu-i asa? Kerosenul este foarte volatil si nu face sa inmoaie decat putin lipiciul pe timp relativ scurt. Poate pentru metoda "jupuirii" o fi bun. Cu uleiul de parafina se procedeaza altfel: Dai pe buretele incarcat cu adeziv un strat generos,avand mare grija sa nu scape ulei intre burete si topsheet, astepti 2-3 zile si pe urma incepi sa impingi cu degetul mare de la o margine, cautand sa aduni adezivul in mini-suluri. Sau pui hartie alba deasupra, presezi usor si apoi dezlipesti incet, o parte din adezivul vechi ramanand pe hartie, apoi repeti operatia de cateva ori cu hartie noua. Fa tu si spune-ne si noua cum a iesit
                  De pe wikipedia am citit, de aia am fost in ceata :
                  Paraffin, or paraffin hydrocarbon, is also the technical name for an alkane in general, but in most cases it refers specifically to a linear, or normal alkane — whereas branched, or isoalkanes are also called isoparaffins. It is distinct from the fuel known in Britain and South Africa as paraffin oil or just paraffin, which is called kerosene in much of the U.S., Australia and New Zealand.
                  In orice caz uleiul de parafina e de vis la curatat fetele , am dat pe cauciuc si am redat fetei tackinessu de la inceput aproape - sta agatata mingea de ea
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Am facut si eu aceiasi ...seala cu o fata Flextra pe care am dat-o cu Ecolo Expander si sa patat cam urat dar merge bine.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu

                    Procesare...
                    X