Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

intrebare paleta noua

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 6 (0 members and 6 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • intrebare paleta noua

    am achizitionat decurand o paleta si as dori cateva pareri despre alegerea facuta, mentionezca am un joc mixt si sunt incepator
    lemn
    Yinhe Galaxy N-10
    fete
    fh. galaxy moon
    bh. lkt pro xp

  • #2
    Era indicat sa intrebi inainte de-a o comanda. Joc mixt poate insemna orice...
    Gasesti opinii despre materiale aici:
    http://www.tabletennisdb.com/blade/galaxy-n-10.htmlhttp://www.tabletennisdb.com/rubber/...laxy-moon.htmlhttp://www.tabletennisdb.com/rubber/lkt-pro-xp.html
    Moon e foarte putin lipicioasa si cu burete mediu spre tare, iar Pro-XP e foarte lipicioasa si are burete moale. Nu inteleg ratiunea acestei alegeri. Cu cat e mai lipicioasa fața cu atat te ajuta mai mult sa imprimi spin si te incurca la returnarea mingilor cu spin mare.
    Lemnul pare acceptabil pentru nivel mediu, neavand viteza excesiva si fiind controlabil. E rigid, din cate stiu. Eu am un N11, care e semnificativ mai rapid, dar imi place.
    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

    Comentariu


    • #3
      cel care a facuto mia zis LKT PRO XT este lipicioasa si LKT PRO XP este mai putin lipiciosa

      Comentariu


      • #4
        xp este mediu lipicioasa; mai rapida si mai putin lipicioasa decat xt,dar totusi controlabila; este o paleta buna si poti sa o intorci oricand,desi pro xp este fata buna ptr bh,iar moon ptr fh...

        Comentariu


        • #5
          sal...eu am jucat mult timp cu fete chinezesti.....daca te deranjeaza lipiciul de pe fata se atenueaza cu sapun lichid si apa calduta.....doar ca dupa aceea procesul nu este reversibil.....oricum de la praful dp minge in zona centrala a fetei se acumuleaza praf suficient sa nu mai fie asa lipicioasa.....daca esti incepator cum zici este ok ce ai ales.....bine ca nu te-ai aruncat la ceva scump,cu care sa nu poti juca.....bafta...)
          fh-xiom vega-pro 2mm
          blade--galaxy-v16
          bh-xiom omega tour--max

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de zalter Vezi post
            daca te deranjeaza lipiciul de pe fata se atenueaza cu sapun lichid si apa calduta.....
            Depinde de fata. Eu am un Dawei Inspirit despre care scrie pe forumuri ca e putin lipicioasa, dar fata de Focus Snipe 3 si Donic Baracuda mi se pare lipici in stare pura. O spal numai cu apa calduta si sapun si n-am constatat modificari ale proprietatilor ei.
            Mai mult poate decat diferenta intre gradele de aderenta ale celor 2 fete (Moon vs Pro XP) ma frapeaza buretii relativ opusi ca proprietati. Nu m-am impacat niciodata cu buretii moi, intrucat mi se pare ca arunca prea sus la scurte si sunt greu de folosit pentru blocuri. Unii ii prefera pentru topspin, dar pana sa ajungi la nivelul lor ai de parcurs o cale lunga.
            Jucatorilor de nivel incepator-mediu le sugerez fete care sa aiba toate caracteristicile in zona mediei si control foarte mare. Exemple (ieftine): Galaxy Sun, Focus Snipe 3.
            Pentru Backhand mi se parea mai potrivita Galaxy Sun decat ProXP. Contrar speed ratingului de pe site, are viteza medie si cam toate proprietatile in aceeasi zona (http://www.tabletennisdb.com/rubber/...alaxy-sun.html). E si foarte controlabila. Din pacate, fetele Galaxy sunt cam grele.
            Ar merge foarte bine si o combinatie Snipe 3 pe FH (fata f usoara) cu Sun/Moon pe BH (dupa ce ti se uzeaza primele fete).
            Un clasament se poate consulta aici:
            http://www.tabletennisdb.com/top-rub...trol-desc.html
            Gears = numarul de viteze (daca e mare valoarea inseamna ca se preteaza pentru multe stiluri si viteze de joc).
            Throw angle-ul (unghiul de aruncare) e foarte important. Daca e mediu (4 - 5), fata merge binisor atat pt bloc cat si pt topspin, daca e mare blocurile sunt greu de executat iar topspinurile foarte usor, daca e mic (1-3) dai greu topspin cu ea dar iti merg bine blocurile si atacurile drepte.
            Sponge Hardness (duritatea buretelui) - cele dure te ajuta la scurte (nu inalta mingea), dar au dwell time mic (pleaca mingea ca din pusca), deci nu te iarta la atacuri. Cele moi sunt exact pe dos (dificil de controlat scurtele, iertatoare la atacuri). Ambele lumi le vei avea cu bureti medii.
            Atentie la # de ratings (evaluari). Daca e sub 10 nu merita riscat. Chinezii platesc la greu bloggeri si forumisti pentru promovarea materialelor lor, deci luati in considerare chinezarii doar daca au zeci de evaluari (Ex. Focus Snipe 3 are peste 70 si e cu adevarat o fata buna. Acelasi lucru e valabil pt Dawei Inspirit sau pt lemnul Galaxy N9).
            Ultima editare de tudorprecup; 20.apr.2013, 08:16.
            DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

            Comentariu


            • #7
              Am jucat cu vreo 5 sau 6 fete chinezesti ,iar Focus Snipe 3 pot spune ca este ,pentru mine,cea mai proasta chinezeasca pe care am incercat-o..

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de midnight8080 Vezi post
                Am jucat cu vreo 5 sau 6 fete chinezesti ,iar Focus Snipe 3 pot spune ca este ,pentru mine,cea mai proasta chinezeasca pe care am incercat-o..
                Poate-ai prins un rebut Din cate stiu se-ntampla foarte rar cu Snipe 3.
                Conteaza mult pe ce lemn ai pus-o. Se-mpaca bine cu cele din esente medii spre dure, cum sunt cele din gama Galaxy N. Mie mi-a mers prost cu lemne moi si excelent cu cele compozite (ex: Palio TC6, XiEnting Shark).
                Am testat vreo 10 tipuri de fete netede chinezesti, dintre care mi-au placut doar Galaxy Sun, Snipe3 si Dawei Inspirit. Snipe 3 e cea mai buna daca-i gasesti lemnul potrivit, iar celelalte 2 se impaca aproape cu orice tip de lemn. Daca te bazezi in principal pe topspin, nici una din fetele mentionate de mine nu e grozava. Gama DHS Hurricane le depaseste net, iar fetele tensor detin suprematia (Palio Thors, Bluefire M2, Andro Rasant, etc.). Acestea sunt insa si scumpe (min 30 USD) si greu de strunit de incepatori.
                Fetele cu preturi de lista sub 10 USD pe eacheng.net sunt in general sub orice critica, in ciuda ratingurilor favorabile de pe site-uri. Acele aprecieri le apartin angajatilor producatorilor si unor jucatori care poate nu si-au permis niciodata o fata de 15-20 USD. Pretul nu garanteaza calitatea. Globe 999 National, de exemplu, costa 15 USD si e slaba pentru FH. Pe BH merge.
                Snipe 3 e exceptia de la regula (singura produsa de Friendship care mi-a placut). Mult laudata Cream Transcend e greu de controlat si arunca mingea sus la scurte.
                Ultima editare de tudorprecup; 20.apr.2013, 09:33.
                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de midnight8080 Vezi post
                  Am jucat cu vreo 5 sau 6 fete chinezesti ,iar Focus Snipe 3 pot spune ca este ,pentru mine,cea mai proasta chinezeasca pe care am incercat-o..
                  perfect adevarat......la mingile de deasupra mesei nu poti taia nimic.....merge doar ca block flat,drept.....de topspin nici nu poate fi vorba.....(
                  fh-xiom vega-pro 2mm
                  blade--galaxy-v16
                  bh-xiom omega tour--max

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de zalter Vezi post
                    perfect adevarat......la mingile de deasupra mesei nu poti taia nimic.....merge doar ca block flat,drept.....de topspin nici nu poate fi vorba.....(
                    Asta nu e deloc adevarat. Am un amic ce ma tine tot in topspin din Snipe3. Ca nu e la fel de eficient spinul ca si cel produs de fetele DHS nu se poate contesta. Dawei Inspirit e si ea mai buna la capitolul asta. In functie de stilul fiecaruia, o fata anume poate fi de la foarte buna pana la catastrofala
                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                    Comentariu

                    Procesare...
                    X