Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Intrebare: care e diferenta intre un lemn Butterfly cu fluture negru sau argintiu?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Intrebare: care e diferenta intre un lemn Butterfly cu fluture negru sau argintiu?

    Multam anticipat pentru raspunsuri...
    Xiom Vega Pro Bty Innerforce ALC ST Xiom Vega Pro

  • #2
    Fluture negru metalic - fabricat inainte de 2006 (parca), fluture argintiu - fabricat dupa 2006 in Japonia.
    Mai exista si fluture negru din plastic - fabricat in Europa.
    Sper sa nu ma insel.
    Oricum, fluturele negru denota un lemn mai vechi, care, teoretic, are toate sansele sa fie mai uscat si, deci, are un simt mai bun - feedback-ul oferit manerului este mai bun si vibratia (oricat de mica ar fi) este mai curata -> un posibil control mai mare.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Actual exista si fluture argintiu -fabricat in Europa,avand o forma usor diferita fata de varianta japoneza

      Comentariu


      • #4
        Faza cu lemnul mai uscat si mai bun este discutabila, ori de cate ori lipesti o fata, o parte din apa continuta de lipici se transmite si lemnului, asta daca acesta nu este lacuit!
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de dado_daniel Vezi post
          Faza cu lemnul mai uscat si mai bun este discutabila, ori de cate ori lipesti o fata, o parte din apa continuta de lipici se transmite si lemnului, asta daca acesta nu este lacuit!
          Da, corect.
          Eu lacuiesc din principiu toate lemnele care imi cad pe mana, dar un strat invizibil. E suficient pentru a rezolva problema imbibarii cu apa.
          Singurele lemne care nu au avut nevoie au fost cele de la Stiga cu NCT - sunt lacuite pana la loc comanda, de-abia poti lipi fetele pe ele => smirghel fin pe margine.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de grasomega Vezi post
            Fluture negru metalic - fabricat inainte de 2006 (parca), fluture argintiu - fabricat dupa 2006 in Japonia.
            Mai exista si fluture negru din plastic - fabricat in Europa.
            Sper sa nu ma insel.

            Oricum, fluturele negru denota un lemn mai vechi, care, teoretic, are toate sansele sa fie mai uscat si, deci, are un simt mai bun - feedback-ul oferit manerului este mai bun si vibratia (oricat de mica ar fi) este mai curata -> un posibil control mai mare.
            Multam pentru info...al meu e cu fluture negru din plastic...
            Xiom Vega Pro Bty Innerforce ALC ST Xiom Vega Pro

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de wolverine Vezi post
              Multam pentru info...al meu e cu fluture negru din plastic...
              Cand ziceam ca fluturele negru inseamna lemn vechi, ma refeream doar la cel metalic.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de grasomega Vezi post
                Cand ziceam ca fluturele negru inseamna lemn vechi, ma refeream doar la cel metalic.
                Asta inseamna ca al meu poate fi ori nou ori vechi...
                Xiom Vega Pro Bty Innerforce ALC ST Xiom Vega Pro

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de grasomega Vezi post
                  Fluture negru metalic - fabricat inainte de 2006 (parca), fluture argintiu - fabricat dupa 2006 in Japonia.
                  Mai exista si fluture negru din plastic - fabricat in Europa.
                  Sper sa nu ma insel.
                  Oricum, fluturele negru denota un lemn mai vechi, care, teoretic, are toate sansele sa fie mai uscat si, deci, are un simt mai bun - feedback-ul oferit manerului este mai bun si vibratia (oricat de mica ar fi) este mai curata -> un posibil control mai mare.
                  vreti sa spuneti ca daca avem 2 lemne de ex t.b spirit cu fluture negru si t.b cu fluture argintiu cel cu fluture negru fiind mai vechi este mai bun decat cel cu fluture argintiuîși cat la suta difera calitatiile lemnlui in raport de simt ,viteza,control?ms!
                  tb alc t05/t05 fx

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu cred ca o sa vezi diferente care pot fi scoase in evidenta procentual.
                    Simtul unui lemn este ceva complet personal.
                    O sa dau un exemplu: eu prefer lemnele fara materiale compozite. Daca imi pui in mana un lemn cu carbon laminat, gen Primorac Carbon sau Schlager Carbon, Gergely sau asemanatoare, eu zic ca sunt prea rigide si prea rapide pentru stilul meu de joc. De asemenea, feedback-ul oferit mainii este mic. Totusi, daca esti jucator profesionist, aceste lucruri conteaza mai putin, pentru ca faci antrenament mult si te obisnuiesti relativ repede cu un lemn. Eu joc de doua ori pe saptamana => imi trebuie un material cat mai potrivit pentru stilul meu (care evolueaza greu) si cu o viteza pe care o pot controla si, de asemenea, sa-mi ofere feedback pe care creierul meu sa-l poata interpreta cat mai repede si mai bine. Daca vibratia este prea scurta, n-am timp s-o interpretez corect si voi gresi o lovitura care imi iese de obicei. Daca are o vibratie prea lunga, atunci voi sti ce sa fac, dar una din consecintele vibratiei mai lungi poate fi dwell-time prea mare (sta mingea prea mult timp in paleta) si voi gresi din nou. Totodata, un lemn care vibreaza tare poate sa creeze impresia unui control bun, dar realitatea sa fie alta.
                    In functie de nivelul tau de joc, de stil, materiale, vei prefera un anumit model de lemn - de aceea sunt milioane de modele de lemn.
                    Acum, luand in considerare lemnul vechi vs lemnul nou, multe pot fi diferite. Lemnul este un material organic, natural, nu neaparat identic in intreaga sa masa, desi vorbim de aceeasi esenta. Unele zone pot fi mai tari, altele mai moi. Chiar folosind aceleasi esente si metode de lipire, gradul de umezeala si de densitate a materialului pot dicta diferente majore in comportamentul ansamblului de placi lipite (lemnul de paleta). Introducerea unui material compozit minimizeaza, dar nu anuleaza aceste diferente. In fine, un lemn vechi poate fi mai uscat decat unul nou (apa se evapora) sau nu (lipirea cu adeziv pe baza de apa creeaza o umidificare suplimentara, daca lemnul nu este lacuit).
                    Concluzia intregului meu bla-bla: un lemn vechi POATE FI MAI BUN ca unul nou, dar NU ESTE OBLIGATORIU. Depinde de prea multi factori pentru a emite o asemenea parere radicala.
                    Ultima editare de grasomega; 25.apr.2013, 11:21.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de nduviscaria Vezi post
                      vreti sa spuneti ca daca avem 2 lemne de ex t.b spirit cu fluture negru si t.b cu fluture argintiu cel cu fluture negru fiind mai vechi este mai bun decat cel cu fluture argintiuîși cat la suta difera calitatiile lemnlui in raport de simt ,viteza,control?ms!
                      foarte importanta este greutatea lui
                      s-ar putea ca ala mai proaspat sa-ti vina mai bine pe mana
                      cateva grame diferenta pot conta... destul de mult

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de danr Vezi post
                        foarte importanta este greutatea lui
                        s-ar putea ca ala mai proaspat sa-ti vina mai bine pe mana
                        cateva grame diferenta pot conta... destul de mult
                        Da ! Aveti mare dreptate...aproape toti jucatorii tind sa aibe un lemn cat mai usor...pentru mana...dar, in general lemnele cele mai grele sunt cele mai bune...automat ai alt simt, feeling si forta cu un lemn mai greu...
                        BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                        "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                        Comentariu


                        • #13
                          Ar mai fi un element de luat in calcul pentru care sigur as putea fi blamat de producatori/distribuitori si anume faptul ca cele vechi au fost produse in numar mult mai mic decat cele din ziua de azi iar conditiile de pregatire a lemnului au fost zic eu mult mai stricte atunci decat acum. Ca sa fiu pe deplin inteles am sa dau un exemplu banal parchetul de stejar din casa mamei mele a fost montat acum 42 de ani si arata efectiv impecabil fara spatii mari la imbinari doar suprafata a mai fost reconditionata in timp pe cand al meu tot de stejar montat de 7 ani pe langa faptul ca arata mai amarat a inceput sa se departeze destul de tare la imbinari. Pentru mine a fost foarte clar ca al mamei a fost uscat natural iar al meu a fost uscat prin metode tehnice probabil fortat sa se usuce in timp scurt pentru ca in ziua de azi nimeni nu mai sta ca trebuie sa produca acum si cat mai mult. Asa incat desi tehnologia si diversele materiale utilizate pentru lipire au evoluat mai ales de la aparitia lipiciului pe baza de apa lemnul utilizat zic eu ca e pregatit in timp mult mai scurt si pastreaza umiditate fata de cele vechi.
                          Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de drukeru Vezi post
                            Da ! Aveti mare dreptate...aproape toti jucatorii tind sa aibe un lemn cat mai usor...pentru mana...dar, in general lemnele cele mai grele sunt cele mai bune...automat ai alt simt, feeling si forta cu un lemn mai greu...
                            cand am spus sa vina mai bine pe mana m-am referit la control, potrivire cu stilul de joc etc si nu la usurinta
                            in afara de asta, mai greu nu e obligatoriu mai bun
                            mergand pe principiul asta cele mai bune lemne ar fi cele mai grele din modelul respectiv, si nu e cazul....

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de grasomega Vezi post
                              Simtul unui lemn este ceva complet personal...
                              Concluzia intregului meu bla-bla: un lemn vechi POATE FI MAI BUN ca unul nou, dar NU ESTE OBLIGATORIU. Depinde de prea multi factori pentru a emite o asemenea parere radicala.
                              Si dupa parerea mea, seria lemnelor Butterfly prevazute cu fluturas metalic negru la capatul manerului este mai valoroasa dpdv al simtului, cu conditia ca aceste lemne (avand in vedere vechimea lor) sa nu fi fost fisurate prin loviri (mai mult sau mai putin) accidentale. Stefan Rusu

                              Comentariu


                              • #16
                                Evererstul a fost cucerit prima data de catre neozeelandezul (Sir) Edmund Hillary si nepalezul Norgay Tenzing la data de 29 mai 1953...,si de atunci multi alpinisti au cucerit ..."Zeita mama a varfurilor...Chomolungma",...dar prima data va ramane in istorie..., la fel si...lemnul Butterfly cu fluturele metalic negru...
                                Ultima editare de nelu mutiu; 25.apr.2013, 21:10.
                                FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de nelu mutiu Vezi post
                                  Evererstul a fost cucerit prima data de catre neozeelandezul (Sir) Edmund Hillary si nepalezul Norgay Tenzing la data de 29 mai 1953...,si de atunci multi alpinisti au cucerit ..."Zeita mama a varfurilor...Chomolungma",...dar prima data va ramane in istorie..., la fel si...lemnul Butterfly cu fluturele metalic negru...
                                  Poate doar pentru colectionari
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    as dori si eu raspunsuri concrete de la cei care au jucat cu ambele modele de lemn!VISCARIA model nou vs VISCARIA model vechi cu fluture negru!mai ales ca parerile sunt contradictorii pe alte forumuri!as vrea sa stiu urmatoarele simt,viteza ,control!m-ar interesa in genere cam cat de mare este diferenta intre cele 2!TIN SA MENTIONEZ CA AM UN VISCARIA MODEL NOU!MS!
                                    - - - Actualizat - - -
                                    nu imi ofera nimeni un raspuns concludent?ms!
                                    tb alc t05/t05 fx

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      nimeni?
                                      tb alc t05/t05 fx

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Din ce am incercat pana acum pot sa ti spun ca Lemnele modelele vechi erau mai soft adica nu erau asa de rapide si eveau un simt aparte adica foarte bun, si modelele noi sunt mult mai rapide si foarte dure asa un simt mai sec.
                                        si viscaria era la fel mai soft ..............
                                        Mai exista posibilitatea sa nu fie toate Lemnele Vechi si Noi la fel, adica sa nu intre in aceesi categorie cum am mentionat mai sus............
                                        cred ca poate depinde si de ce fete folosesti...
                                        Ultima editare de leo33; 08.mai.2013, 09:16.

                                        Comentariu

                                        Procesare...
                                        X