Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Comparatie Butterfly Tackifire-C vs. DHS Hurricane 3 Neo

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Comparatie Butterfly Tackifire-C vs. DHS Hurricane 3 Neo

    Ma intereseaza o comparatie a spinului celor doua fete. Acum joc pe forehend cu DHS Hurricane 3 Neo Provincial si am constatat ca are un spin redus la loviturile scurte si lovite usor.
    Pe de alta parte, fata Butterfly Tackifire-C (eventual Soft), dupa catalogul Butterfly ar trebui sa aiba un spin comparabil cu al Tenergy 25, adica destul de mare. Este cineva pe forum care a jucat cu cele doua pentru a face o comparatie a spinului?
    Rudius

  • #2
    In general fețele DHS Huricane functioneaza diferit fața de cele europene. Spinul se activeaza odata cu viteza: lovesti tare ai si spin si viteza. Daca lovesti incet, fața nu e foarte saltareatza si arunca scurt si controlat. De exemplu cu aceste fețe e mai usor de returnat serva scurt langa fileu. Insa la viteze mici cum ar fi (pe langa returul din serva) si loviturile executate scurt, din incheietura, fara o miscare ampla a maini, ai control mare dar spinul nu se activeaza la maximum. Spinul se activeaza cand lovesti puternic, corect, facand un arc amplu al mainii. Si eu am un DHS (Huricane 3 National blue sponge) pe care nu il folosesc pentru mi se pare la fel cam fara spin pentru tehnica mea. Adica trebuie un joc foarte dinamic, ofensiv, iar pe mine ma cam oboseste. Dar loviturile pe care reusesc sa le execut corect, amplu, in fortza, imi arata de ce DHS H3 National blue sponge este cea mai buna fața de forehand: viteza si spin cat casa!
    Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

    Comentariu


    • #3
      Iti multumesc nea Cornele ca mi-ai confirmat ceea ce stiam deja !
      Totusi, intreventia ta mi-a dat o idee. Asa ca extind intrebarea din prima postare cu rugamintea unui review despre fata Butterfly Tackifire C.
      Bineinteles, daca e cineva care poate face o comparatie intre fetele mentionate mai sus, ii raman recunoscator.
      Rudius

      Comentariu


      • #4
        In perioada mea de softist, a fost ultima mea fata de BH. Tackyfire C este o fata din vechea generatie, cu viteza medie, lipicioasa, foarte spinoasa cu o duritate si greutate peste medie, dar mai mica decat Hurricane avand un control foarte bun. In mare poate fi considerata ca avand caracteristici "chinezesti", poate din aceasta cauza titicostel vrea o comparatie cu DHS Huricane(2 sau 3?), considerata de multi port-drapelul fetelor chinezesti. Totusi Hurricane varianta veche, mi s-a parut mai tare si mai liniara in comportament, in ceea ce priveste viteza si controlul. Ambele cer insa speed glue sau buster din belsug, pentru a arata ce pot! Exista si o varianta, cu burete no.19, mai moale, avand o duritate aproape la fel cu Tackifire C.
        Ultima editare de laky; 14.mai.2013, 11:23.
        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

        Comentariu


        • #5
          Va multumesc pentru raspuns domnule "laky" !
          Si pentru ca se pare ca sunteti printre putinii care au experienta cu ambele fete. As dori, daca sunteti amabil, sa-mi precizati si cum se comporta Tackyfire C la topspinul scurt, cu viteza mica fata de Hurricane 3 Neo. Ma intereseaza daca spinul obtinut cu Tackyfire C este asemanator sau mai mare decat la Hurricane 3 Neo pentru loviturile usoare(a se intelege scurte).
          Rudius

          Comentariu


          • #6
            A trecut ceva vreme de cand am renuntat la soft pe rever, sa fie vreo 6-7 ani de atunci! Tackyfire C am folosit-o, exclusiv pe rever. Mergea foarte bine la mingile taiate si impinse, la preluarea serviciilor prin liftare. Am dat si cu FH-ul, dar mi s-a parut cam inceata(pe vremea aceea aveam un Andro COR Revolution pe FH, categoric mai rapida!).Am observat ca odata cu consumarea stratului "tacky", spinul fetei se micsoreaza semnificativ, buretele tare neputand producea un spin mecanic mare.
            Asa cum au amintit si antevorbitorii, Hurricane necesita o tehnica foarte buna a loviturii. Topspinul in forta are o traiectorie foarte joasa si din aceasta cauza, daca lovitura nu este executata perfect, mingea se opreste in fileu! Mentionez ca experienta mea se limiteaza la varianta comerciala veche a lui Hurricane 3 de grosime 2.2 mm, fara boster, si exprima nivelul meu de joc din acea vreme.
            Parerea mea, desigur subiectiva, este ca Tackifire C e o fata buna dar, exista pe piata multe, care sunt cel putin la fel de bune.
            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

            Comentariu

            Procesare...
            X