Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Adeziv !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 5 (0 members and 5 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Adeziv !

    Salut !
    Am o paleta noua cam de 1 sapt si am dat din greseala cu ea in masa si sa desprins cauciucul , nu se vede doar daca il ridic ... si nu stiu cu ce sa lipesc . Pot lipi si cu alte lipiciuri ca de ex Picatura sau aracet , cum faceam inainte ?
    Merci !

  • #2
    Ce paleta ai?ai cumparat-o din Metro?sau magazine asemanatoare?
    Fetele NU se lipesc nici cu picatura,nici cu aracet,ci cu o solutie speciala,pentru a se dezlipi apoi usor de pe lemn.
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Paleta am cumparat-o dintr-un magazin din Reghin (Cel de langa Biserica Saseasca ) scrie Friendship e de 3 stele ( 60 de lei a fost ) . Si sa nu lipesc acolo cu nimic , nu se vede , adica doar daca trag se desprinde ... si mie frica daca o l-as asa sa nu se desfaca mai tare ...
      // Poate nu am fost destul de clar , Fata sau fetele sa deslipit de lemn , nu sa deslipit "prima fata " de a "2" ... cum am mai patit ..
      Ultima editare de Mihai150; 08.iun.2013, 19:53.

      Comentariu


      • #4
        Mihai, uite si eu am patit ca tine, doar ca la mine a fost vorba de o fata ce atunci cand am cumparat-o, am dat pe ea 170 lei. Gasesti in supermarketuri si nu numai, poate si la abc au lipici MOMENT. Tu ai nevoie de un lipici cat mai elastic, pentru a nu afecta in timpul jocului. Uite cu sa faci: Lipesti amandoua straturile, deci desfaci putin acolo unde s-a rupt pentru a le da fiecare individual cu stratul de lipici, astepti sa se usuce lipiciul(dureaza cam 5-7 minute) si abia apoi le lipesti intre ele cu grija. Se vor lipi instantaneu. AI GRIJA CA STRATUL SA NU FIE GROS, ALTFEL ITI VA RAMANE PUTIN UMFLAT IN ACEA ZONA. In timpul jocului, nu afecteaza acest lipici, este foarte elastic. Presupun ca nu vei merge la nu-stiu-ce concurs cu paleta astfel, atunci s-ar putea sa ai ceva probleme, in rest...Spor la treaba!
        Fh: Yasaka Rakza 9 off+
        Bh: Yasaka Rakza 9 off+
        Bl: Lkt Instinct + off-

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Dan Manciu Vezi post
          Mihai, uite si eu am patit ca tine, doar ca la mine a fost vorba de o fata ce atunci cand am cumparat-o, am dat pe ea 170 lei. Gasesti in supermarketuri si nu numai, poate si la abc au lipici MOMENT. Tu ai nevoie de un lipici cat mai elastic, pentru a nu afecta in timpul jocului. Uite cu sa faci: Lipesti amandoua straturile, deci desfaci putin acolo unde s-a rupt pentru a le da fiecare individual cu stratul de lipici, astepti sa se usuce lipiciul(dureaza cam 5-7 minute) si abia apoi le lipesti intre ele cu grija. Se vor lipi instantaneu. AI GRIJA CA STRATUL SA NU FIE GROS, ALTFEL ITI VA RAMANE PUTIN UMFLAT IN ACEA ZONA. In timpul jocului, nu afecteaza acest lipici, este foarte elastic. Presupun ca nu vei merge la nu-stiu-ce concurs cu paleta astfel, atunci s-ar putea sa ai ceva probleme, in rest...Spor la treaba!
          Nu prea am inteles ce vr sa spui , cum sa lipesc amandoua straturile , fata sa desprins de lemn nu de cealalta fata ... Dar daca lipesc cu picatura sau aracet ar avea ceva ?

          Comentariu


          • #6
            Mihai...e destul de ciudat ca o fata lipiuta pe un lemn sa se dezlipeasca "de cealalta fata'...pt ca cele 2 nu se afla in contact direct...poate era mai corect spus ca nu s-a deslipit cauciucul de burete, ci buretele de lemn...asa cum imi inchipui ca s-a intamplat...
            La paletele profesionale ( formate din lemn si fete ce se lipesc de catre utilizator si nu sunt lipite "din fabrica" ) se folosesc pt lipirea fetelor adezivi speciali, in nici un caz MOMENT sau Superglue ori Picatura....nu vreau sa fac reclama nimanui, dar sunt multe site-uri de specialitate care vand asa ceva, sau cativa utilizatori ai forumului...
            Asa ca...iei un adeziv special, dezlipesti fata de pe lemn, toata...dai cate un strat subtire de adeziv pe lemn si pe burete...astepti 5-10 minute, apoi o relipesti cu grija, sa nu prinda aer intre burete si lemn...si asta e tot...
            Daca paleta este o paleta Hobby, probabil ca nu merita efortul de a cumpara un adeziv profesional si a urma pasii mentionati, ci te "carpesti" cu ce apuci. In acest caz, Moment-ul poate fi un adeziv ideal, desi nici el nu e prea ieftin...
            Bafta!
            Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
            Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
            Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

            Comentariu


            • #7
              Problema este ca la paletele premade daca incerci sa dai fata jos sa o relipesti te cam vezi nevoit sa pui alta fata ca acea se face praf la dezlipire. In cazul acesta orice adeziv e bun sa rezolvi problemuta actuala pana cand o sa iei o paleta mai serioasa
              Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

              Comentariu


              • #8
                Eu te sfatuiesc sa folosesti un lipici mai moale ti poliadez nu picatura pentru a intareste buretele si e ca si cum ai juca cu un lemn. Daca in schimb ai posibilitate financiara acea paleta fao cadou la un copil si tu iati o paleta profesionala cat de ieftina ar fi si o sa ramai foarte multumit de rezultat iti spune cineva care schimba palete ca ale tale la doua trei luni pentru ca nu mai eram multumit de rezultat sau incepeau sa se deslipeasca ele singure asa cu 200 lei sunt sigur ca o sa fie vreun baiat pe forum sa iti fac o paleta normal daca ai posiblitate si iti place acest sport
                Fh Tenergy 05
                VISCARIA
                Bh Vega Europa

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Daniel Draganescu Vezi post
                  Eu te sfatuiesc sa folosesti un lipici mai moale ti poliadez nu picatura pentru a intareste buretele si e ca si cum ai juca cu un lemn. Daca in schimb ai posibilitate financiara acea paleta fao cadou la un copil si tu iati o paleta profesionala cat de ieftina ar fi si o sa ramai foarte multumit de rezultat iti spune cineva care schimba palete ca ale tale la doua trei luni pentru ca nu mai eram multumit de rezultat sau incepeau sa se deslipeasca ele singure asa cu 200 lei sunt sigur ca o sa fie vreun baiat pe forum sa iti fac o paleta normal daca ai posiblitate si iti place acest sport
                  Te referi la Prenadex ( poliadez ) , ca am asa ceva ...
                  Si faza cu o paleta prof nu cred ca merita pentru ca e de stul de gros buretele si alte deastea ...
                  Am pus o poza de pe net cu ce paleta am : https://www.google.ro/search?hl=ro&s...19%3B640%3B480
                  P.S Buretele este deslipit putin de pe lemn nu este mult , daca o l-as asa nu m-ar deranja , doar ca mie frica sa nu se dezlipeasca mai mult .
                  Si nu sa dezlipit pentru ca nu e nush ce adeziv ci sa dezlipit ca am lovit masa destul de puternic .
                  Ultima editare de Mihai150; 09.iun.2013, 06:38.

                  Comentariu


                  • #10
                    Din ce vad in acea poza,ai burete max,cel mai gros posibil.
                    Exista fete profi cu burete mai subtire care iti ofera control mult mai bun,buretele este mai moale si iti poti dezvolta foarte usor jocul.
                    Iti sugerez sa cauti niste fete de 2.0 sau 1.9 in sectiunea de vanzare-cumparare a forumului -sunt unele oferte de nerefuzat si sigur vei fi mult mai multumit
                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                    FH: Tenergy 05
                    BH: Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Mihai, calitatea si caracteristicile unei palete nu se rezuma doar la grosimea buretelui...
                      Dupa cum am spus, pt o paleta hobby nu mmerita sa faci activitati profesionale de intretinere a paletei...asa ca pune Moment sau orice alt adeziv elastic in zona dezlipita si cu asta-basta...
                      ...iar ca o paranteza, adezivii profesionali folositi la palete profi nu lipesc atat de bine ca adezivii folositi de fabrica pentru paletele hobby, nu de alta, dar acestea din urma raman asa cum le cumperi pana se jupuiesc si le arunci, pe cand cele profesionale, dupa uzura fetelor, acestea se schimba, iar la dezlipire nu trebuie ca, din cauza adfezivului prea puternic, sa se strice suprafata lemnului...
                      Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                      Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                      Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                      Comentariu


                      • #12
                        Deci, Mihai, ai spus "mi s-a deslipit cauciucul", cand este vorba despre cauciuc, un jucator de tenis se refera la suprafata ROSIE sau NEAGRA care are contact direct cu mingea atunci cand joci. o fata de paleta este formata din acel cauciuc(partial natural sau deloc, dar cu proprietati asemanatoare) si un burete al carui proprietati sunt duritatea si grosimea. Ei, acestea doua formeaza o fata. Iar intre cauciuc si lemn mai exista buretele. Asta in cazul in care nu ai o fata cu zimti(iarba), care si ea, larandul ei poate avea sau nu burete. Mie mi s-a intamplat sa mi se rupa putin cand am vrut sa dezlipesc fata de pe lemn buretele de cauciuc. Iar din ce ai spus tu, am inteles ca ai lovit cumva paleta de masa, si ti s-a rupt putin "cauciucul" de burete. Atunci, dragi colegi, credeti-ma, adezivul pe baza de apa sau latex nu se face util. Insa, da, cum a spus si GABIKR in czul in care ti s-a dezlipit o parte din "fata" de lemn, este recomandat sa o dai jos si sa o relipesti cu un adeziv special. Daca este posibila operatiunea. Daca nu, Moment este un lipici elastic, deci lipeste coltul paletei linistit cu el. Daca n-ai alternativa. Super-Glue sau Picatura nu folosi, nu este bun pentru asa ceva. Stai linistit, te inteleg, esti incepator, doar m-ai indus in eroare cu termenii. Observ mai sus ca ti-ai dat si tu seama, dar eu deja iti scrisesem. Spune-ne si noua cum ai facut pana la urma si ce rezultat are. P.S. Daca nu dai fata jos, incearca macar sa o intinzi putin cand o lipesti. Toate cele bune!
                        - - - Actualizat - - -
                        Imi cer scuze pentru greselile de scriere, abia acum cand am recitit le-am observat.
                        Fh: Yasaka Rakza 9 off+
                        Bh: Yasaka Rakza 9 off+
                        Bl: Lkt Instinct + off-

                        Comentariu


                        • #13
                          Din ce am inteles eu sa dezlipit buretele de lemn numai ca el nu sa exprimat bine nu cauciucul de burete oricum in ambele cazuri trebuie un adeziv elastic
                          Fh Tenergy 05
                          VISCARIA
                          Bh Vega Europa

                          Comentariu


                          • #14
                            Am lipit pana la urma cu Prenadez se putea lua si fata jos dar e bine si asa oricum a fost o portiune micuta .
                            Multumesc tuturor pentru ajutorul acordat !
                            Numai bine !

                            Comentariu


                            • #15
                              Sa fii sanatos! Si Succes la antrenamente!
                              - - - Actualizat - - -
                              Apropo, daca ti-a fost de ajutor si sfatul meu... imi poti intoarce favoarea cu un "like".
                              Fh: Yasaka Rakza 9 off+
                              Bh: Yasaka Rakza 9 off+
                              Bl: Lkt Instinct + off-

                              Comentariu


                              • #16
                                ce simpatic ai fost Dane! un like si de la mine.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Multumesc domnule ANDYM sunt nou pe site, trebuie, trebuie. Se cere! Aici, am inteles ca un "like" face cat o ramurea in plus la coarnele unui cerb!
                                  Ei, acum sa vedeti dumneavoastra cate "like-uri" strand dupa postul acesta! :d
                                  Fh: Yasaka Rakza 9 off+
                                  Bh: Yasaka Rakza 9 off+
                                  Bl: Lkt Instinct + off-

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Bravo "bobocul" Dan Manciu....ai si de la mine un click unde trebuie, ca esti simpatic, si ai nevoie...
                                    ...pe mai tarziu, "like-urile" vor fi date pt consistenta interventiilor, pt ca asa mi se pare normal, sa nu abuzam de ele...
                                    Fii binevenit!
                                    Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                    Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                    Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Multumesc frumos Gabikr, multumesc frumos AndyM, Grasomega, va multumesc tuturor! Da, asa este, privitor la consistenta interventiilor. Idee buna cea cu obtinerea reputatiei - direct proportionala cu bunavointa de a ajuta colegii ce ne cer si ei un sfat la un moment dat(in plus este o bucurie ca putem ajuta si noi cu un sfat, si o onoare in acelasi timp ca ni se cere parerea/sfatul, sau chiar ajutorul), si calitatea mesajelor(posturilor). Jenant este ca meritati si voi "like"-uri, reputatie, dar eu nu stiu cum sa va intorc favorul, nu stiu inca daca am dreptul sa dau iar daca da, cum? Domnule Mihai150, de la dumneavoastra trebuie sa-mi cer scuze, se pare ca ma folosesc de postul dumneavoastra(cred ca "post i se spune"). Dragi colegi, mi-ar face o mare placere sa pot scrie mai des, dar mi-e cam dificil cu timpul liber. Spor la joc!
                                      Fh: Yasaka Rakza 9 off+
                                      Bh: Yasaka Rakza 9 off+
                                      Bl: Lkt Instinct + off-

                                      Comentariu

                                      Procesare...
                                      X