Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri lemn ofensiv

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 8 (0 members and 8 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propuneri lemn ofensiv

    Buna! As dori sa imi propuneti niste lemne ofensive care sa se "potriveasca" cu fetele Bluefire M2 pe Fh si M3 pe Bh. De preferat lemnul sa nu depaseasca 180 lei. Stilul de joc pe care il folosesc este ofensiv la 0,5 m-1 m de masa. Multumesc anticipat!

  • #2
    Recomand lemnul Donic Burn Off sau Off-, se intelege foarte bine cu majoritatea fetelor europene, iar ca pret este un best buy . De la butterfly puteti gasi un Petr Korbel in jurul sumei cerute , iar de la yasaka aveti ca optiune foarte buna yasaka ma lin carbon
    Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
    Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
    Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Bogdan A Vezi post
      Recomand lemnul Donic Burn Off sau Off-, se intelege foarte bine cu majoritatea fetelor europene, iar ca pret este un best buy . De la butterfly puteti gasi un Petr Korbel in jurul sumei cerute , iar de la yasaka aveti ca optiune foarte buna yasaka ma lin carbon
      Multumesc foarte mult de sfaturi si propuneri. Dar va rog sa nu ma luati cu "puteti" si "aveti", am doar 13 ani...

      Comentariu


      • #4
        am eu un yasaka ma lin carbon fl ca nou doar increcat
        la 100 ron + transport
        Butterfly Viscaria fl
        Butterfly tenergy05

        Comentariu


        • #5
          Nu poti recomanda un lemn cuiva doar pentru ca se potriveste pe Bluefire!
          Lemnele difera foarte mult intre ele!
          Trebuie sa ne spui pe ce se bazeaza jocul tau: ataci mult cu topspin, ataci drept, te bazezi pe capace sau nu, te bazezi mult pe spinul de la serva si ataci a 3-a minge sau preferi schimburile lungi ?
          Nu putem sa ii recomandam baiatului un lemn doar ca vrem noi sa il vindem... Poate baiatul joaca doar Push, block si smash. Trebuie sa-i recomandam ceva care sa i se potriveasca. Conteaza foarte mult pentru viitorul lui sa ii recomandam ceva potrivit!
          We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
          Aristotle



          Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Cosnic Vezi post
            Nu poti recomanda un lemn cuiva doar pentru ca se potriveste pe Bluefire!
            Lemnele difera foarte mult intre ele!
            Trebuie sa ne spui pe ce se bazeaza jocul tau: ataci mult cu topspin, ataci drept, te bazezi pe capace sau nu, te bazezi mult pe spinul de la serva si ataci a 3-a minge sau preferi schimburile lungi ?
            Nu putem sa ii recomandam baiatului un lemn doar ca vrem noi sa il vindem... Poate baiatul joaca doar Push, block si smash. Trebuie sa-i recomandam ceva care sa i se potriveasca. Conteaza foarte mult pentru viitorul lui sa ii recomandam ceva potrivit!
            De cele mai multe ori atac drept, mai rar cu topspin. Capacele nu sunt punctul meu forte asa ca ma feresc sa le execut. Da, ma bazez destul de mult pe spinul de la serva. Nu atac tot timpul a 3-a minge, depinde in ce pozitie ma gasesc in acel moment la masa ca sa o pot ataca sau nu. Nu ma dau in vant dupa schimburile lungi... Avand in vedere ca joc ofensiv nu prea execut push-uri doar la nevoie. Cat despre smash, il folosesc ori de cate ori se iveste o ocazie favorabila, deci pot spune ca destul de des in comparatie cu capacele sau push-urile. Block-ul din nou doar in situatia cand sunt fortat sa ma apar.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Paul0304 Vezi post
              De cele mai multe ori atac drept, mai rar cu topspin. Capacele nu sunt punctul meu forte asa ca ma feresc sa le execut. Da, ma bazez destul de mult pe spinul de la serva. Nu atac tot timpul a 3-a minge, depinde in ce pozitie ma gasesc in acel moment la masa ca sa o pot ataca sau nu. Nu ma dau in vant dupa schimburile lungi... Avand in vedere ca joc ofensiv nu prea execut push-uri doar la nevoie. Cat despre smash, il folosesc ori de cate ori se iveste o ocazie favorabila, deci pot spune ca destul de des in comparatie cu capacele sau push-urile. Block-ul din nou doar in situatia cand sunt fortat sa ma apar.
              Depinde de banii pe care vrei sa-i dai.
              Daca vrei ceva foarte bun pentru ceea ce joci tu: Butterfly Primorac Carbon
              La preturi mai mici poti cauta, dupa cum ti-a fost recomandat si mai sus: Donic Burn OFF sau de la www.ttmall.ro Galaxy T-2.
              Dar sfatul meu este sa iti cumperi un lemn ALL-round: Yasaka Sweden, Stiga Allround, Donic Appelgren Allplay, Butterfly Timo Boll All+ si sa te axezi pe invatarea tuturor loviturilor, in special topspin
              We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
              Aristotle



              Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

              Comentariu


              • #8
                Paul trebuie sa inteleaga,ca un lemn rapid combinat cu fete si mai rapide,la acest nivel,fara un antrenor sau indrumator in spate ii vor face muuuuult mai mult rau decat bine,pentru ca nu va putea controla loviturile,si va ajunge doar sa puna paleta,in loc sa loveasca mingea.
                Cel mai bine este sa caute un lemn mai rigid,all-wood,nu e bun carbonul deloc la acest nivel.
                Un lemn mai rigid,mai lent,il va forta sa isi dezvollte propria lui putere,sa loveasca mingea,si asa cum spunea si domnul Aurel Onut,o paleta controlabila,ajuta creierul sa faca acele conexiuni necesare intre brat si ochi,iar progresul este mult mai rapid.
                Pentru acele fete,recomand cu multa caldura lemnul Yasaka Sweden Classic,un lemn cu un simt unic,ce se potriveste fantastic de bine cu fete rapide,cum sunt ale tale,si iti va conferi exact siguranta de care ai nevoie.
                Succes,si muulta rabdare
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  daca vrei o varianta putin mai rapida(mie personal mi'a placut mai mult decat sweeden clasic) poti sa incerci silverline all wood. grasomega are un review foarte bun despre acest lemn. sau preferi o paleta mai usoara, incearca yasaka balsa+
                  blade: xiom strato
                  fh: omega IV asia
                  bh: vega asia

                  Comentariu


                  • #10
                    Iti recomand cu caldura sa comanzi de la dl. Levi un lemn cu urmatoarea compozitie.
                    Koto (0.6 mm) - limba (0.6 mm) - tei (3.6 mm) - limba (0.6 mm) - koto (0.6 mm)
                    Lemnul asta le baga in buzunar pe toate cele de firma ce mi-au trecut prin mana. E off- spre off, cu un control formidabil. Are Bluefire M2 pe el un amic, pe care de cand si-a inlocuit lemnul Butterfly cu asta nu-l mai pot bate nici din greseala. Pune cu vreo 50% mai multe mingi pe masa decat inainte si poate executa fara probleme orice legatura. Lemnul ar trebui sa mearga aproape cu orice tip de fata, avand duritate, flexibilitate si unghi de aruncare medii.
                    Te si costa destul de putin (in jur de 100 de lei).
                    Seria Donic Burn e jalnica fata de el, iar lemne cu materiale compozite (carbon, fibra de sticla, etc) nu-ti recomand cata vreme n-ai o tehnica perfecta.
                    Butterfly Grubba All+ e iarasi un lemn foarte bun si nu excesiv de scump (cam 140), care imprima suficienta viteza mingii. Nu ai nevoie de lemn Off pentru a ataca in forta. Mai degraba controlul te va ajuta sa-ti dezvolti jocul.
                    Despre dl. Levi poti citi aici:
                    http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...e-Made-by-Levi
                    Bafta in alegere.
                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de george25 Vezi post
                      Paul trebuie sa inteleaga,ca un lemn rapid combinat cu fete si mai rapide,la acest nivel,fara un antrenor sau indrumator in spate ii vor face muuuuult mai mult rau decat bine,pentru ca nu va putea controla loviturile,si va ajunge doar sa puna paleta,in loc sa loveasca mingea.
                      Cel mai bine este sa caute un lemn mai rigid,all-wood,nu e bun carbonul deloc la acest nivel.
                      Un lemn mai rigid,mai lent,il va forta sa isi dezvollte propria lui putere,sa loveasca mingea,si asa cum spunea si domnul Aurel Onut,o paleta controlabila,ajuta creierul sa faca acele conexiuni necesare intre brat si ochi,iar progresul este mult mai rapid.
                      Pentru acele fete,recomand cu multa caldura lemnul Yasaka Sweden Classic,un lemn cu un simt unic,ce se potriveste fantastic de bine cu fete rapide,cum sunt ale tale,si iti va conferi exact siguranta de care ai nevoie.
                      Succes,si muulta rabdare
                      Multumesc pentru explicatie, si cel mai probabil voi cumpara Yasaka Sweeden Classic.
                      - - - Actualizat - - -
                      Postat în original de Neacsu Bogdan Vezi post
                      daca vrei o varianta putin mai rapida(mie personal mi'a placut mai mult decat sweeden clasic) poti sa incerci silverline all wood. grasomega are un review foarte bun despre acest lemn. sau preferi o paleta mai usoara, incearca yasaka balsa+
                      Daca ati putea sa imi puneti link-ul cu review-ul lui grasomega, ar fi excelent!

                      Comentariu


                      • #12
                        din pacate vad ca nu ii mai merge hostingul... mai incearca si tu http://cristi.cionoiu.ro/ o sa gasesti aici. daca esti interesat de lemn pot sa iti fac eu o oferta pentru unu.
                        blade: xiom strato
                        fh: omega IV asia
                        bh: vega asia

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Paul0304 Vezi post
                          Multumesc pentru explicatie, si cel mai probabil voi cumpara Yasaka Sweeden Classic.
                          Nu lua nici Sweden Classic si nici Silverline. Primul e un lemn bun, dar cam lent si cu esenta moale la exterior (limba), deci foarte bun pentru topspin dar nu de acelasi nivel pt capace. Al doilea nu m-a impresionat catusi de putin.
                          Raman la parerea ca lemnul facut de dl. Levi ce ti l-am indicat mai sus e net superior tuturor celor de firma ce mi-au trecut prin mana (si-au fost multe). Butterfly Grubba All+ se apropie, dar parca nu are forta la fel de mare. Al dlui Levi stiu sigur ca merge excelent cu Bluefire M2. Luand un lemn ce n-a fost testat cu fata care te intereseaza risti mult. Exista o droaie de combinatii nefericite.
                          Am fost foarte sceptic legat de calitatea lemnelor d-lui Levi pana cand l-am incercat pe primul. De atunci au trecut aproape 2 ani si calitatea e tot mai buna. Ultimele mi se par bine peste cele produse de firme mari (in special combinatia koto-limba-tei-limba-koto, care permite orice lovitura cu miez de aprox 3.6 mm).
                          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Neacsu Bogdan Vezi post
                            din pacate vad ca nu ii mai merge hostingul... mai incearca si tu http://cristi.cionoiu.ro/ o sa gasesti aici. daca esti interesat de lemn pot sa iti fac eu o oferta pentru unu.
                            Am reusit acum sa repun pe picioare serverul si sper sa nu mai fie probleme.
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de tudorprecup Vezi post
                              Nu lua nici Sweden Classic si nici Silverline. Primul e un lemn bun, dar cam lent si cu esenta moale la exterior (limba), deci foarte bun pentru topspin dar nu de acelasi nivel pt capace. Al doilea nu m-a impresionat catusi de putin.
                              Raman la parerea ca lemnul facut de dl. Levi ce ti l-am indicat mai sus e net superior tuturor celor de firma ce mi-au trecut prin mana (si-au fost multe). Butterfly Grubba All+ se apropie, dar parca nu are forta la fel de mare. Al dlui Levi stiu sigur ca merge excelent cu Bluefire M2. Luand un lemn ce n-a fost testat cu fata care te intereseaza risti mult. Exista o droaie de combinatii nefericite.
                              Am fost foarte sceptic legat de calitatea lemnelor d-lui Levi pana cand l-am incercat pe primul. De atunci au trecut aproape 2 ani si calitatea e tot mai buna. Ultimele mi se par bine peste cele produse de firme mari (in special combinatia koto-limba-tei-limba-koto, care permite orice lovitura cu miez de aprox 3.6 mm).
                              Mi se pare interesant de subliniat faptul ca ce i se potriveste unui jucator, nu e neaparat la fel de bun si pentru altul.
                              Altfel, toti ar juca doar cu Stiga Clipper, sa zicem, sau cu Primorac Carbon, sau poate ca ar fi fost un singur lemn fabricat de cea mai veche firma de echipamente din lume, care ar avea monopol pe piata lemnelor de paleta. N-ar fi tare?
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de tudorprecup Vezi post
                                Seria Donic Burn e jalnica fata de el
                                Sunt de acord cu asta; seria donic burn nu imi place nici mie deloc ; Pentru raportul control/viteza cat mai mare ,poti apela la dl Levi ; nu vei gasi lemne cu mai mult control ...

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de grasomega Vezi post
                                  Mi se pare interesant de subliniat faptul ca ce i se potriveste unui jucator, nu e neaparat la fel de bun si pentru altul.
                                  Altfel, toti ar juca doar cu Stiga Clipper, sa zicem, sau cu Primorac Carbon, sau poate ca ar fi fost un singur lemn fabricat de cea mai veche firma de echipamente din lume, care ar avea monopol pe piata lemnelor de paleta. N-ar fi tare?
                                  Pentru stilul lui Paul si fetele Bluefire M2 stiu sigur ca e fff bun acest lemn. N-am sustinut c-ar fi perfect pentru toata lumea si orice tip de fața. Pur si simplu m-a impresionat atat de mult incat imi vine greu sa nu-l recomand cu caldura tuturor celor carora simt ca li s-ar potrivi
                                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de midnight8080 Vezi post
                                    Sunt de acord cu asta; seria donic burn nu imi place nici mie deloc ; Pentru raportul control/viteza cat mai mare ,poti apela la dl Levi ; nu vei gasi lemne cu mai mult control ...
                                    Desi o criticasem dur, ma simt obligat sa scot palaria in fata seriei Donic Burn.
                                    Cu fete moi si moi spre medii nu foarte rapide imi merge excelent Burn All+. Azi am jucat cu Gambler Reflectoid pe FH si, spre stupefactia mea, totul a functionat perfect (inclusiv atacurile, la care nu prea aveau replica adversarii). Pe BH am pus iarba Dragon's Talon cu burete Dawei de 1 mm si 42 de grade. Am castigat toate meciurile cu paleta asta si-s de-a dreptul incantat de combinatie.
                                    Nu e indicat sa fim transanti in aprecieri si critici, intrucat o schimbare minora iti poate da o cu totul alta perspectiva asupra elementului evaluat.
                                    Ultima editare de tudorprecup; 13.iul.2013, 19:47.
                                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      De curand am comandat un lemn de la domnul levi, cu koto limba tei limba koto pe care am pus 2 fete tenergy, 05 respectiv 64. Mentionez ca a iesit o paleta grea, lemnul avand 93 grame si fetele tenergy fiind max. De la prima lovitura mi-am dat seama ca am o paleta cu mult simt, cu un control formidabil, rapida -off (paleta a iesit off cu fete tenergy) , f buna la capace si topsin. Nu am avut nicio problema sa bat anumiti jucatori care inainte imi faceau mari probleme cu serviciul sau cu iarba, pur si simplu puneam tot pe masa. Am dat paleta si altor persoane care vin la sala. De la primele mingi cu paleta, un partener de antrenament s-a hotarat sa faca comanda pt acest lemn de la domnul levi.
                                      Blade:Butterfly Innerforce ZLC
                                      FH: Donic Bluefire JP 01 max
                                      BH:Yasaka Rakza X max

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Iti recomand lemnul care`l am eu Donic Waldner Black Devil, e un lemn foarte ofensiv dar are un feeling placut eu zic ca raportul calitate pret e foarte bun , eu m-am indragostit de el...am renuntat la schlager carbon off + adus din Germania pentru el
                                        Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                        BH : Tenergy 05Fx
                                        FH : Tenergy 05Fx

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          un Clipper Wood ar fi la fix

                                          Comentariu

                                          Procesare...
                                          X