Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cupa Sucevei, SUCEAVA, 22-23 iunie 2024

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
"inferioara or superioara or Eliminatorii or Finals or Semifinals or 3rd"
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de Niculae.G Vezi post
    Sunteți subiectiv.Nu se poate demonstra că a cazut in categorie. Faceți încontinuare.
    Cum adica nu se poate demostra!? Intrati pe profilul dl-lui Puiu si vedeti istoricul.

    Din pacate tine de moralitatea fiecarui jucator sa joace la categoria potrivita. Unii incearca sa creasca si sa ajunga cat mai sus, altii gasesc fericire si multumire in a castiga contra unor adversati mai slabi (incepatori) si implicit sa le strice bucuria jocului si a competitiei.

    Un prim pas in modificarea regulamentului ar fi ca jucatorii care retrogradeaza de la categorie superioara sa nu fie eligibili pentru turneele pe echipe (gen Butterfly) si nici pentru tricoul de lider judetean.

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de Hutanu Cosmin Vezi post
      Eu sunt un simplu jucător mediocru de tenis de masă, care joacă de ani buni la categoria Hobby ,nu o spun spre rușinea mea deoarece nu fac antrenamente aproape deloc,sunt plecat în străinătate de 6 ani și în 90% din cazuri timpul nu îmi permite să practic prea mult acest sport.Totusi ,atunci când o fac dau totul și iau în serios fiecare adversar . Nu am absolut nimic cu nimeni ,dar să ai “nesimțirea” asta să ajungi la o categorie superioară și apoi să “cazi” pe motiv că “accidentare , perioadă proasta,etc” este de o scuză penibilă. Dacă ești avansat sau ai fost acționează ca un avansat . Foarte mulți “avansați” cad din nou la Hobby ca să ce? Să te bați cu un copil care abia învață ? Sau cu unul ca mine care joacă 1-2 turnee pe an fără antrenament ? Pentru mine și părerea mea e că odată ajuns la o categorie superioară e să rămâi acolo frate ! Ce e țigăneala aia : câștig - trec la avansați,pierd cad la hobby,și tot așa toată viața ? Poate să îmi dea careva o explicație de ce așa regulă? Repet : nu am nimic cu nimeni ,dar încă o dată sistemul acesta “amatur “ îmi confirmă că până și aici corupția s-a întins . Stați : Îmi veți spune :” dacă nu îți place regulamentul ,stai acasă ,de ce mai vii?” sau alte scuze comuniste
      Personal, motivul mi s-ar parea plauzibil daca ar avea in spate un istoric care sa verifice asta, nu dupa ce cazi in categorie, cum a spus Gelu, sa-ti amintesti cum se joaca sportul asta... Istoric cred ca orice regulament a avut hibele lui in Amatur, cine a vrut sa triseze a facut-o, intr-un fel sau altul, mai mult sau mai putin regulamentar. Cert e, pt mine, ca fiecare treaba din asta nu e corecta macar din punct de vedere moral.

      Se impune ramanerea in categoria superioara momentan doar pentru cei cu cele 5-7 podiumuri (numarul exact depinde de tipul de turnee la care se ia podium), restul putand sa jongleze cu turneele si media. In acelasi timp, impunerea ramanerii la categoria superioara tuturor care acced acolo mi s-ar parea prea mult, din simplul motiv ca ne vom trezi, mai devreme sau mai tarziu, cu o inflatie de jucatori la categoriile superioare (categoriile Elite si Open ar avea probabil cei mai multi jucatori, lucru care nu as crede ca-i chiar ok). Asadar, consider ca trebuie gasita o solutie impotriva acestui tip de "strategie", pentru a avea o evaluare cat de obiectiva se poate asupra parcursului unui jucator si a putea decide daca acesta e, ca nivel, de Avansati, Open sau Elite, de ex. Sau de ce nu, daca merita sa fie retrogradat (motive legitime as vedea doar accidentarile grave).

      Sent from my SM-S928B using Tapatalk

      Comentariu


      • #28
        Nu se vorbeste despre condiții.. (sala liceului Ștefan cel Mare..cred ca este una dintre cele mai bune săli unde am jucat- mingea are o satitura corecta.. mesele sunt foarte bune- cel putin cele donic waldner 25
        . Singura problema este lumina .. care cu siguranță va fi suplimentata pe viitor)

        Discuție este despre cum s.ar putea schimba (si/sau adauga) unele subpuncte la regulamentul amatur..pt a evita si totodata rezolva.. "problemele " care nemulțumesc mulți jucători.

        Din punctul meu de vedere sistemul ..este bine gandit(cu mici exceptii..bineînțeles)
        Si aici intervin din nou o grămadă de discuții.
        (cum a fost și discuția cu cei de la open care au fost..urcați la elite.. fără a avea mp de elite).
        Însă nu poți sta la.o categorie inferioara.. fiind defapt vârful la acea categorie..și calculând.ti mereu mp.ul.. doar ca să aduni "laude".. și ca să nu fii "coada" la categoria superioara.
        este vorba și de moralitate.. Sa joci acolo unde îți este valoarea și locul!!

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de Hutanu Cosmin Vezi post
          Eu sunt un simplu jucător mediocru de tenis de masă, care joacă de ani buni la categoria Hobby ,nu o spun spre rușinea mea deoarece nu fac antrenamente aproape deloc,sunt plecat în străinătate de 6 ani și în 90% din cazuri timpul nu îmi permite să practic prea mult acest sport.Totusi ,atunci când o fac dau totul și iau în serios fiecare adversar . Nu am absolut nimic cu nimeni ,dar să ai “nesimțirea” asta să ajungi la o categorie superioară și apoi să “cazi” pe motiv că “accidentare , perioadă proasta,etc” este de o scuză penibilă. Dacă ești avansat sau ai fost acționează ca un avansat . Foarte mulți “avansați” cad din nou la Hobby ca să ce? Să te bați cu un copil care abia învață ? Sau cu unul ca mine care joacă 1-2 turnee pe an fără antrenament ? Pentru mine și părerea mea e că odată ajuns la o categorie superioară e să rămâi acolo frate ! Ce e țigăneala aia : câștig - trec la avansați,pierd cad la hobby,și tot așa toată viața ? Poate să îmi dea careva o explicație de ce așa regulă? Repet : nu am nimic cu nimeni ,dar încă o dată sistemul acesta “amatur “ îmi confirmă că până și aici corupția s-a întins . Stați : Îmi veți spune :” dacă nu îți place regulamentul ,stai acasă ,de ce mai vii?” sau alte scuze comuniste
          Jucătorul care într-un interval de 12 luni ​obține ​5 podiumuri (loc 1-4) dintre care minim 3 A / A+, sau 7 podiumuri indiferent de categoria turneului, promovează automat la categoria superioară​. Deci nu se poate sta o viata la o categorie. Mi se pare ca a inceput o vanatoare de jucatori care cad de la o categorie superioara. Poate nu au cu cine sa se antreneze, poate sunt bolnavi, poate au o perioada mai proasta. Ce facem acum, ii certam ca nu au putut juca mai bine?

          Comentariu

          Procesare...
          X