Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cupa Sucevei, SUCEAVA, 22-23 iunie 2024

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 16 (0 members and 16 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de ovidiuu Vezi post
    Are madia 19, pana la elit e cale lunga, nu ai dreptate
    August 2023, mp 29.73. Apoi a uitat sa joace tenis, pana a retrogradat la avansati, fix inainte de Butterfly. Acolo si-a adus aminte cum se joaca sportul asta si a distrus tot adversarii...

    Comentariu


    • Postat în original de ovidiuu Vezi post
      Are madia 19, pana la elit e cale lunga, nu ai dreptate
      E ca și cu ar veni cineva cu media 17 să joace la Hobby . Ți se pare corect ?

      Comentariu


      • Postat în original de Hutanu Cosmin Vezi post
        La categoria “Avansați” a câștigat un jucător cu o medie de cea apropiată de “Elite” ,interesant .. puțin nedrept pentru “amatur” . Ca și cum ar veni un jucător cu media aproape de “open” să joace la “Hobby” . Astea da reguli ! Ce să zic?
        Apropiata, dar nu de elite. De open da, probabil. Nu sunt in masura sa zic daca acea perioada in care nu a scos nimic pe la turnee a fost intentionata sau nu (si ca fapt divers, e destul de greu de dovedit o astfel de practica, desi se intampla). Andrei a avut la momentul turneului media 19, media se incadreaza in categorie, asa ca drept de joc avea. Regulamentar era si este.

        Exista un topic care se deschide undeva in luna octombrie, inainte de turneul final, dedicat propunerilor pentru imbunatatirea regulamentului. Daca reusiti sa gasiti o formula care sa stopeze astfel de practici, dar si sa adreseze probleme pe care orice jucator, amator sau nu, le poate avea (vorbim aici de pauze indelungate in joc, de accidentari, lucruri care se intampla, dar nu cred ca si in acest caz), va voi felicita personal (ma gandesc si eu la acea formula, dar nu am gasit-o inca). Din ce m-am mai gandit si am mai vorbit si eu cu diversi jucatori sau organizatori, oricare ar fi regulamentul, se vor gasi practici neortodoxe, si pe alocuri chiar imorale, de a-l ocoli. Dar ce nu e interzis de regulament atunci este permis.

        Legat de ultima comparatie cu jucatorul de 17 care vine si joaca la hobby, da, cu asta sunt personal de acord, e destul de similar. Sunt de acord si cu faptul ca Andrei mai are de crescut ceva pana sa ajunga un jucator veritabil de elite, momentan eu unul il vad sus la open.

        Ca sa fie foarte clar, nu incerc sa iau partea nimanui, nici noua (celor din echipa Iasului) nu pot zice ca ne-a convenit ca am jucat contra unei echipe cu doi elitisti, un openist si un jucator de hobby, dar asta este realitatea, chiar daca poate pentru unii dintre noi mai dura.

        Recomand cu cea mai mare caldura celor care blameaza regulamentul pentru astfel de cazuri sa incerce sa priveasca imaginea de ansamblu (parte fin ea descrisa mai sus de mine, nu cred ca am acoperit chiar tot), si sa gaseasca o varianta de regulament care sa adreseze macar o parte din aceste probleme. Repet, mi se pare o provocare destul de mare asta.

        Zi frumoasa!

        Sent from my SM-S928B using Tapatalk

        Comentariu


        • Sunteți subiectiv.Nu se poate demonstra că a cazut in categorie. Faceți încontinuare.
          I HateCheaters I HateCheaters likes this.

          Comentariu


          • Postat în original de Niculae.G Vezi post
            Sunteți subiectiv.Nu se poate demonstra că a cazut in categorie. Faceți încontinuare.
            Da, am zis in cea mai mare parte a mesajului meu ca e strict parerea mea. Dupa parerea mea, a profitat de un scenariu care nu a fost prins de regulament. Legat de ultima propozitie, la ce v-ati referit prin "faceti in continuare"?

            Sent from my SM-S928B using Tapatalk

            Comentariu


            • La toți care vor să câștige.

              Comentariu


              • Se câștigă cu căderii in categorie si cu rezerva. O spun statisticile.

                Comentariu


                • Si ne ascundem dupa zicala,, Nu se poate demonstra ,,

                  Comentariu


                  • Postat în original de Niculae.G Vezi post
                    Se câștigă cu căderii in categorie si cu rezerva. O spun statisticile.
                    Am inteles.

                    Sent from my SM-S928B using Tapatalk

                    Comentariu


                    • Postat în original de Niculae.G Vezi post
                      Si ne ascundem dupa zicala,, Nu se poate demonstra ,,
                      Strict analizand rezultatele, e greu de demonstrat. Nu p zic pentru ca asta fac, am preferat sa joc meciuri faine la Elite, mai degraba decat sa ma plafonez la Open si sa fiu nevoit sa trantesc. Unii prefera a doua varianta...

                      Sent from my SM-S928B using Tapatalk

                      Comentariu


                      • Postat în original de Niculae.G Vezi post
                        Sunteți subiectiv.Nu se poate demonstra că a cazut in categorie. Faceți încontinuare.
                        Cum adica nu se poate demostra!? Intrati pe profilul dl-lui Puiu si vedeti istoricul.

                        Din pacate tine de moralitatea fiecarui jucator sa joace la categoria potrivita. Unii incearca sa creasca si sa ajunga cat mai sus, altii gasesc fericire si multumire in a castiga contra unor adversati mai slabi (incepatori) si implicit sa le strice bucuria jocului si a competitiei.

                        Un prim pas in modificarea regulamentului ar fi ca jucatorii care retrogradeaza de la categorie superioara sa nu fie eligibili pentru turneele pe echipe (gen Butterfly) si nici pentru tricoul de lider judetean.
                        Niculae.G Niculae.G likes this.

                        Comentariu


                        • Postat în original de Geloo Vezi post

                          Cum adica nu se poate demostra!? Intrati pe profilul dl-lui Puiu si vedeti istoricul.

                          Din pacate tine de moralitatea fiecarui jucator sa joace la categoria potrivita. Unii incearca sa creasca si sa ajunga cat mai sus, altii gasesc fericire si multumire in a castiga contra unor adversati mai slabi (incepatori) si implicit sa le strice bucuria jocului si a competitiei.

                          Un prim pas in modificarea regulamentului ar fi ca jucatorii care retrogradeaza de la categorie superioara sa nu fie eligibili pentru turneele pe echipe (gen Butterfly) si nici pentru tricoul de lider judetean.
                          Gelu, pastreaza ideea pt luna octombrie si asigura-te ca o sa o scrii in topicul de imbunatatiri. Alta varianta nu prea este pentru imbunatatirea regulamentului, cel putin eu nu cred.

                          Si legat de restul mesajului, cuvantul cheie e "moralitatea". Da, e imoral mai degraba sa faci asta, regulamentar momentan este.

                          Sent from my SM-S928B using Tapatalk

                          Comentariu


                          • E o poveste lunga..
                            am venit cu "câteva" idei de modificare regulament..si introducere de "subpuncte" noi.. și se pare ca "lătratul" meu..a fost inutil.
                            Am scris kilometri pe forum..si ca rasplata(la acea vreme).. am primit ban..ca sa fiu redus la.tacere.
                            am realizat ca ..oricum nu poți schimba mentalitatea..și jocul făcut de (vorba unui coleg de pe forum..care a fost și făcută public) "acei câțiva care au pus mana pe forum si fac ce vor cu el".
                            Același lucru s.a întâmplat și la turneul Butterfly.
                            S.au făcut cărțile..și au participat alții care erau ca și punctaj..după mine.. .
                            În fine.
                            una peste alta.. regulamentul nu putem sa îl schimbam noi.. și
                            este perfect corecta participarea la categorie atâta timo cat mp.ul ii permite.
                            ( si cei de la.elite ar putea contesta participarea in circuitul amatur..al divizionarilor.. )
                            Dar se merge după premisa.. nu îți convine regulamentul.. nu mai veni la turnee..
                            Hutanu Cosmin Hutanu Cosmin likes this.

                            Comentariu


                            • Și hai sa subliniez aici ..câteva idei de "schimbare regulament și introducerea de noi subpuncte"
                              Tot la un turneu categoria A la Suceava. Am jucat în eliminatoriu cu vlaisan Georgică care juca cu o iarba interzisa..
                              nu am știut ca este interzisa decât dupa meci...cand am verificat lista cu fețe omologate..
                              adică.. internetul mergea foarte greu în sala.. și am stat 20 de minute sa vad dacă fata adversarului se regăsește în lista celor admise.
                              Mi s.a spus ca trebuia sa verific inainte.(asta ar insemna ..inaintea fiecarui meci...sa ma asez pe banca..cate 20 de minute sa caut in lista cu fete omologate)

                              adversarul a schimbat ulterior paleta.. și totul a fost bine.
                              eu..am plecat acasa..cu un gust amar..
                              Atunci am propus: sa fie o sanctiune ( gen suspendare de.. un numar de turnee.sau un anumit.timp) pt cei care încearcă sa trișeze în acest fel. Deoarece fără vreo sancțiune.. se va încerca mereu astfel de "practici"..(sub deviza ..merge..merge.. nu.merge..nu merge)

                              Hutanu Cosmin Hutanu Cosmin likes this.

                              Comentariu


                              • Bună ziua!
                                Meciul dintre Flueraru Gilbert și Ciubotaru Leonas s-a terminat 1-3, nu 0-3.
                                Chiar dacă nu are nici o relevanta asupra clasamentului final, vă rog să corectați.

                                Comentariu


                                • Eu sunt un simplu jucător mediocru de tenis de masă, care joacă de ani buni la categoria Hobby ,nu o spun spre rușinea mea deoarece nu fac antrenamente aproape deloc,sunt plecat în străinătate de 6 ani și în 90% din cazuri timpul nu îmi permite să practic prea mult acest sport.Totusi ,atunci când o fac dau totul și iau în serios fiecare adversar . Nu am absolut nimic cu nimeni ,dar să ai “nesimțirea” asta să ajungi la o categorie superioară și apoi să “cazi” pe motiv că “accidentare , perioadă proasta,etc” este de o scuză penibilă. Dacă ești avansat sau ai fost acționează ca un avansat . Foarte mulți “avansați” cad din nou la Hobby ca să ce? Să te bați cu un copil care abia învață ? Sau cu unul ca mine care joacă 1-2 turnee pe an fără antrenament ? Pentru mine și părerea mea e că odată ajuns la o categorie superioară e să rămâi acolo frate ! Ce e țigăneala aia : câștig - trec la avansați,pierd cad la hobby,și tot așa toată viața ? Poate să îmi dea careva o explicație de ce așa regulă? Repet : nu am nimic cu nimeni ,dar încă o dată sistemul acesta “amatur “ îmi confirmă că până și aici corupția s-a întins . Stați : Îmi veți spune :” dacă nu îți place regulamentul ,stai acasă ,de ce mai vii?” sau alte scuze comuniste

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Hutanu Cosmin Vezi post
                                    Eu sunt un simplu jucător mediocru de tenis de masă, care joacă de ani buni la categoria Hobby ,nu o spun spre rușinea mea deoarece nu fac antrenamente aproape deloc,sunt plecat în străinătate de 6 ani și în 90% din cazuri timpul nu îmi permite să practic prea mult acest sport.Totusi ,atunci când o fac dau totul și iau în serios fiecare adversar . Nu am absolut nimic cu nimeni ,dar să ai “nesimțirea” asta să ajungi la o categorie superioară și apoi să “cazi” pe motiv că “accidentare , perioadă proasta,etc” este de o scuză penibilă. Dacă ești avansat sau ai fost acționează ca un avansat . Foarte mulți “avansați” cad din nou la Hobby ca să ce? Să te bați cu un copil care abia învață ? Sau cu unul ca mine care joacă 1-2 turnee pe an fără antrenament ? Pentru mine și părerea mea e că odată ajuns la o categorie superioară e să rămâi acolo frate ! Ce e țigăneala aia : câștig - trec la avansați,pierd cad la hobby,și tot așa toată viața ? Poate să îmi dea careva o explicație de ce așa regulă? Repet : nu am nimic cu nimeni ,dar încă o dată sistemul acesta “amatur “ îmi confirmă că până și aici corupția s-a întins . Stați : Îmi veți spune :” dacă nu îți place regulamentul ,stai acasă ,de ce mai vii?” sau alte scuze comuniste
                                    Personal, motivul mi s-ar parea plauzibil daca ar avea in spate un istoric care sa verifice asta, nu dupa ce cazi in categorie, cum a spus Gelu, sa-ti amintesti cum se joaca sportul asta... Istoric cred ca orice regulament a avut hibele lui in Amatur, cine a vrut sa triseze a facut-o, intr-un fel sau altul, mai mult sau mai putin regulamentar. Cert e, pt mine, ca fiecare treaba din asta nu e corecta macar din punct de vedere moral.

                                    Se impune ramanerea in categoria superioara momentan doar pentru cei cu cele 5-7 podiumuri (numarul exact depinde de tipul de turnee la care se ia podium), restul putand sa jongleze cu turneele si media. In acelasi timp, impunerea ramanerii la categoria superioara tuturor care acced acolo mi s-ar parea prea mult, din simplul motiv ca ne vom trezi, mai devreme sau mai tarziu, cu o inflatie de jucatori la categoriile superioare (categoriile Elite si Open ar avea probabil cei mai multi jucatori, lucru care nu as crede ca-i chiar ok). Asadar, consider ca trebuie gasita o solutie impotriva acestui tip de "strategie", pentru a avea o evaluare cat de obiectiva se poate asupra parcursului unui jucator si a putea decide daca acesta e, ca nivel, de Avansati, Open sau Elite, de ex. Sau de ce nu, daca merita sa fie retrogradat (motive legitime as vedea doar accidentarile grave).

                                    Sent from my SM-S928B using Tapatalk

                                    Comentariu


                                    • Ca de obicei, condiții de joc în sala Colegiului Ștefan cel Mare SUCEAVA, sunt foarte bune. Dl Adrian Cojocaru gazde primitoare și atente cu toată lumea. Felicitări și pentru concurs care a fost organizat în zilele municipiului SUCEAVA.

                                      Felicitări tuturor căștigătorilor !!!​

                                      Comentariu


                                      • Nu se vorbeste despre condiții.. (sala liceului Ștefan cel Mare..cred ca este una dintre cele mai bune săli unde am jucat- mingea are o satitura corecta.. mesele sunt foarte bune- cel putin cele donic waldner 25
                                        . Singura problema este lumina .. care cu siguranță va fi suplimentata pe viitor)

                                        Discuție este despre cum s.ar putea schimba (si/sau adauga) unele subpuncte la regulamentul amatur..pt a evita si totodata rezolva.. "problemele " care nemulțumesc mulți jucători.

                                        Din punctul meu de vedere sistemul ..este bine gandit(cu mici exceptii..bineînțeles)
                                        Si aici intervin din nou o grămadă de discuții.
                                        (cum a fost și discuția cu cei de la open care au fost..urcați la elite.. fără a avea mp de elite).
                                        Însă nu poți sta la.o categorie inferioara.. fiind defapt vârful la acea categorie..și calculând.ti mereu mp.ul.. doar ca să aduni "laude".. și ca să nu fii "coada" la categoria superioara.
                                        este vorba și de moralitate.. Sa joci acolo unde îți este valoarea și locul!!

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Sovea Vezi post
                                          Nu se vorbeste despre condiții.. (sala liceului Ștefan cel Mare..cred ca este una dintre cele mai bune săli unde am jucat- mingea are o satitura corecta.. mesele sunt foarte bune- cel putin cele donic waldner 25
                                          . Singura problema este lumina .. care cu siguranță va fi suplimentata pe viitor)

                                          Discuție este despre cum s.ar putea schimba (si/sau adauga) unele subpuncte la regulamentul amatur..pt a evita si totodata rezolva.. "problemele " care nemulțumesc mulți jucători.

                                          Din punctul meu de vedere sistemul ..este bine gandit(cu mici exceptii..bineînțeles)
                                          Si aici intervin din nou o grămadă de discuții.
                                          (cum a fost și discuția cu cei de la open care au fost..urcați la elite.. fără a avea mp de elite).
                                          Însă nu poți sta la.o categorie inferioara.. fiind defapt vârful la acea categorie..și calculând.ti mereu mp.ul.. doar ca să aduni "laude".. și ca să nu fii "coada" la categoria superioara.
                                          este vorba și de moralitate.. Sa joci acolo unde îți este valoarea și locul!!
                                          Legat de prima parte a mesajului, cred ca domnul Rauh a postat acel mesaj de multumire fara legatura cu discutia din ultimele postari.

                                          Si da, sunt de acord, e o diferenta fina intre ce e moral corect (aici conteaza si unde se trage linia la fiecare dintre noi, ca si aici pot fi mici diferente) si ce e regulamentar corect. Intrebarea ar fi cum facem sa mai scadem diferenta asta? Eu la asta inca n-am gasit un raspuns, ca la fiecare posibila solutie care mi-a venit in minte de a modifica regulile si/sau formatul, mi-au venit in cap aproape imediat intrebari de genul: ok, pai si in cazul X,Y si Z cum facem, ca ele nu-s ok pt varianta asta? (Irelevant ce anume sunt X, Y sau Z) Si aici ma cam blocam in procesul meu de gasire a unei solutii...

                                          Din nou, puteti pune fiecare idee in parte, articulat, cu argumente, cu un limbaj civilizat si fara a va astepta ca automat acea idee sa fie implementata, pe forum, la respectivul topic pt regulament din toamna. Din ce am vazut din topicul de anul trecut, se cam raspunde la fiecare mesaj postat acolo, semn ca se discuta ideile, intr-un format sau altul... Se si explica decizia daca e nevoie (daca am vazut bine).

                                          Pana in toamna nu cred ca o sa se schimbe ceva, pentru ca regulamentul nu prea e ok sau corect sa se schimbe in timpul jocului... Cred.

                                          Zi faina tuturor!

                                          Sent from my SM-S928B using Tapatalk

                                          Comentariu


                                          • sorin_client
                                            sorin_client comentat
                                            Editarea unui comentariu
                                            Legat de prima parte a mesajului, cred ca domnul Rauh a postat acel mesaj de multumire fara legatura cu discutia din ultimele postari.
                                            Te plictisesti ?

                                        • Voi publica finalele în curând. Până atunci, punctul turneului:


                                          FlorinBN FlorinBN likes this.

                                          Comentariu


                                          • Nivel "avansati"! De astea dadeam cand eram la hobby! 😋

                                            Comentariu


                                            • Finala Hobby

                                              sorin_client sorin_client likes this.

                                              Comentariu


                                              • Finala Avansați

                                                sorin_client sorin_client likes this.

                                                Comentariu


                                                • Finala Open

                                                  sorin_client sorin_client likes this.

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X