Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Review Victas Limber 1,8 mm

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Review Victas Limber 1,8 mm

    Pentru cine nu a aflat inca, Victas este un nou brand aparut pe piata materialelor. E un brand nascut din colaborarea germano-japoneza sau ma rog, japonezo-germana, cum doriti. principalul e ca se vrea a imbina precizia germana cu subtilitatea si finetea japoneza. Acest review va parea putin ciudat, caci e facut din perspectiva inversa, a adversarului si nu a utilizatorului! Pe scurt prezinta perceptia mea la o serie de lovituri executate cu doua fete Victas Limber 1,8 mm, lipite pe un lemn Levi OFF.
    Adversarul e bine inteles prietenul Levi, caruia am incercat(si incerc in continuare) sa-i fac viata grea.In prima faza setupul lui era Tibhar Evolution F XP 1,8 rosu pe FH si Donic Bluefire M2 2mm pe BH, lemn Levi OFF. Jucam in draci, no problem, in general castig eu, mai ia si el un meci dar la general conduc eu. Asa ca schimba setupul. Si cu asta incepe dezastrul pentru mine! Levi are un joc bazat pe topsin controlat atat pe rever cat si pe FH, foloseste foarte des liftul de rever, la fel si flickul. Si se pare ca pentru acest tip de joc si-a gasit fetele ideale! Sa o luam pe indelete.
    Prezentare generala.
    Greutate medie, burete mai putin poros decat cel cu care suntem obisnuit sa vedem mai nou, la granulatie seamana cu cel de la Andro Hexer sau de la Donic Accuda. Duritate e data intre 40-44 grade, dar mai degraba este mai aproape de 40. Topshetul este subtire si elastic, foarte fin, amintind de timpurile mult apuse cand topsheturile erau semitransparente...
    Comportare in joc.
    Serviciul este foarte inselator, desi serviciile lui nu sunt in general foarte "fitoase", cu o miscare imperceptibila a incheieturii provoaca un spin devastator, serviciul putand fi returnat doar cu mare dificultate.
    Mingile impinse, sa nu vorbesc de cele taiate sunt teribile, M2-ul meu foarte greu reuseste sa salte aceste mingi! Topspinul imi intra mult mai greu, miscarea bratului trebuind sa fie mult mai energica!
    Topspinul de FH nu este foarte rapid(Limber e varianta mai inceata si mai moale, buretele e si el de doar 1,8mm)dar este incredibil de precis si spinos. Are o traiectorie destul de inalta, foarte greu de blocat in comparatie de ce dadea cu Tibhar E. F-XP. Acest fapt m-a deranjat cel mai mult, caci pana acum capacele si contrele erau armele cele mai eficiente impotriva jocului sau. Cel mai periculos este atunci cand topspinul are si un side spin. Dupa ce mingea atinge masa, o ia razna lateral, de multe ori ocolind chiar paleta! Asa ca salut capac, salut bloc!!! Trebuie anticipata traiectoria si aplicata o corectie destul de mare pentru executarea corecta a acestor procedee.
    Topspinul de rever ca si flickul e cea mai criminala lovitura!!! Mingea poate fi saltata de sub masa fara problema, are o traiectorie inalta si este foarte greu de blocat. Cele mai multe puncte le-a facut cu acest procedeu. Blocul de FH a trebuit sa-l fac foarte inchis pentru ca mingea sa nu zboare peste masa!
    Loviturile drepte
    Mingile taiate energic cu Grass D-tecsul nu l-au prea deranjat, le-a plesnit fara mila, lasandu-ma sa meditez daca iarba mea nu e un capitol deja depasit! Serviciile mele foarte smechere(cel putin asa credeam pana acum) nu l-au deranjat, cu un simplu lift le-a returnat fara nici o problema.Fata s-a simtit destul de insensibila la spinul de intrare, generand insa o gramada de efecte!
    Rezultatul general a constat in trei infrangeri ,cam fara drept de apel!
    Concluzie: M2 e o fata foarte buna, dar Victas Limber e peste ea! Sper ca in curand, va fi si fata mea de FH, dar in varianta de 2 mm.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    Am fost foarte nerabdator sa incerc Victas Limber si din postura de utilizator. In sfarsit fata a sosit si iata-ma de cealalta parte! Deci in sfarsit pe FH am un Victas Limber rosu de 2 mm, iar pe BH clasicul Tibhar Grass D-tecs. Lemnul e bineinteles cel din semnatura, Levi Cloth Sintec All+.
    N-am sa ma mai ocup de descrierea generala,caci am facut-o in postarea precedenta. Poate doar pentru amatorii de date tehnice, as adauga caracteristicile tehnice pe o scara Andro, viteza 110 spin 107 si ceea ce e de remarcat control 93! , si am sa trec direct la modul cum se comporta in joc.
    Sunetul.
    Topaind mingea pe paleta ai o senzatie ciudata, de energie latenta in acompaniamentul unui sunet putin ciudat, care aminteste de vremurile trecute. Sa fie efectul speed glue incorporat? Sa dam mai tare si sa vedem ce-i de capul ei! La primele schimburi, energia se descatuseaza imediat, iar acel sunet, ce parea atat de cunoscut, se confirma a fi acel inegalabil sound al fetei mustind de toluen! La nici una din fetele ultimei generatii nu am auzit atat de pregnant acel click atat de caracteristic! Deci in prima faza Victas Limber iti incanta urechile.
    Seviciul
    Din primele lovituri, iti dai seama ca este o fata liniara. Dai incet merge incet, dai tare merge tare! Acest lucru te ajuta foarte mult la serviciile cu mult efect, care pot fi plasate foarte precis pe masa adversarului.
    Datorita spinului imens, serviciul este o arma cu care poti face multe puncte.
    Topspinul de FH
    Aici e baza, caci poti ridica mingile de subt masa fara mari probleme, iar efectul face ca aerul sa sfaraie!!! Deoarece lemnul nu e racheta iar aceea elasticitate minima pe care o are cu atat mai mult amplifica efectul imprimat, facand topspinul foarte greu de blocat(exact de ceea ce ma plangeam atunci cand eu jucam impotriva Victasului Limber!) Datorita traiectoriei mai mult decat medii, topspinul executat cu mult efect, poate fi blocat doar cu paleta foarte inchisa, mingea trebuind luata din drop aproape instantaneu. Am observat ca nu e foarte sensibila la efectul adversarului, din aceasta cauza s-a comportat foarte buna la retopspin(nu foarte departe de masa, doar pana in doi metrii si jumatate). Dar spinul dat e foarte mare, iar daca i-am adaugat si o portie de side spin, punctul era aproape sigur.
    Capacul de FH
    Este lovitura mea preferata si aici Victas Limber a luat nota 10++! Datorita acelei insensibilitati la spinul de intrare(asa am simtit eu) capacele sunt extrem de controlabile si precise. In plus fata are acea caracteristica intalnita la Donic Accuda S2 si Xiom Vega Pro, de a ingropa returul adversarului! Toate aceste plusuri coroborate cu un foarte bun efect de catapulta, fac ca blocul bine executat sa devina letal!
    Adacul drept
    Desi acest procedeu nu se plaseaza in gama "favoritelor", spre satisfactia mea, rata de reusita a acestui procedeu a crescut fata de M2. Mingile relativ inalte, pot fi lovite in forta, fara ca un eventual efect al adversarului sa conteze prea mult.
    In concluzie Victas Limber e o fata foarte, foarte buna care se pliaza pe toate stilurile de joc, dar datorita controlului extraordinar, as recomanda-o mai ales celor ce joaca un allround, dar cu certe tente ofensive. Atacantii pur sange, poate ca ar vrea mai multa viteza pe FH, dar atentie, lemnul de test nu e off+ cu un astfel de lemn putand fi valorificate rezervele de viteza. Faptul ca pe BF am o iarba OX, iarasi a contribuit la micsorarea vitezei setup-ului. Pentru atfel de jucatori, Victas Limber e ideala pe BH, sarcinile pur ofensive ale FH putand fi transferate catre un Victas 01, care stie tot ce trebuie sa stie cea mai cea... fata de FH!
    In concluzie,nu-mi sta in fire sa fac comparatii absolute de genul, fata x e mai buna decat fata y. Am s-o spun scurt: Regele a murit, traiasca regele Victas Limber!
    Ultima editare de laky; 20.aug.2013, 09:07.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • #3
      Jonapot.1 buc VICTAS soft rosu 2mm pt HAKAMAKA.
      Cluj-Napoca str.Al.Vlahuta nr.3 ramburs daca se poatye.

      Comentariu

      Procesare...
      X