Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemne Stiga

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemne Stiga

    Cautand pareri despre lemnele Stiga am gasit aceasta pagina: http://stigatabletennis.com/en/2012/...2012-in-china/
    Se pare ca seria Rosewood NCT a devansat lemnele "Butterfly Zhang Jike" si "DHS Ma Long" in 2012 in urma voturilor a peste 15.000 de fani si a peste 60 distribuitori din toata lumea.
    Chiar ma intreb: De ce nu foloseste mai multa lume lemnele Stiga?
    Se pare ca si cele ieftine, de pana in 200 ron au un raport extraordinar calitate/pret: Clipper, Offensive NCT, Allround NCT etc.
    Ultima editare de george25; 18.aug.2013, 22:36.
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

  • #2
    Eu folosesc de 1 luna Intensity NCT si mi se pare un lemn absolut superb. Am jucat cu TB ALC, Viscaria, TB ZLC, TB ZLF, Xiom ZQ, Donic WC senso V1 (sa amintesc doar de ultimele cateva lemne incercate/jucate) dar Stiga Intesity NCT mi se pare mult mai bun decat toate acestea. Are un arc fantastic la topspin, control cat casa, la taiate merge de nota 10, viteza excelenta (comparabil cu Viscaria), este un lemn foarte predictibil si stabil. Este o relaxare sa joc tenis de cand am acest lemn. Dupa ce am "zdrobit" aseara un prieten care de obicei juca la egal cu mine, am facut schimb de palete si ... a ramas masca si el cat de simplu pare tenisul cu Intensity NCT. Deja isi cauta un astfel de lemn (el joaca acum cu un Balsa Carbo X5 cu future argintiu, care totusi e un lemn apreciat... dar nu se compara cu Intensity).
    Am mai jucat si cu Rosewood NCT V si de asemenea mi se pare mai bun decat toate lemnele enumerate mai sus. Intensity NCT si Rosewood NCT V mi se par foarte apropiate ca si parametrii de joc, dar pentru mine Intensity are un plus de feeling si control fata de Rosewood.
    Singura dificultate la lemnele Stiga de tip NCT este lipirea fețelor. Lemnul trebuie "preparat" putin inainte, altfel fețele nu fac priza buna.
    Ultima editare de CornelTT; 18.aug.2013, 22:33.
    Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

    Comentariu


    • #3
      Cei de la Viva Sport vad ca au acest lemn in stoc : http://www.vivasportshop.ro/product-...nct--1405.html
      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
      FH: Tenergy 05
      BH: Dignics 05

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de george25 Vezi post
        Cei de la Viva Sport vad ca au acest lemn in stoc : http://www.vivasportshop.ro/product-...nct--1405.html
        nu fac reclama ca n-am nici un interes... dar merita toti banii...
        Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

        Comentariu


        • #5
          Nici eu nu am, dar e mult mai usor pentru cine doreste sa cumpere unul ca au un distribuitor in Romania.
          Chiar spuneati ca prietenul dumneavoastra isi cauta unul
          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
          FH: Tenergy 05
          BH: Dignics 05

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de george25 Vezi post
            Nici eu nu am, dar e mult mai usor pentru cine doreste sa cumpere unul ca au un distribuitor in Romania.
            Chiar spuneati ca prietenul dumneavoastra isi cauta unul
            el cauta unul second dar cum are mici sanse sa gaseasca, cred ca pana la urma o sa ia de la Viva
            Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

            Comentariu


            • #7
              Eu am avut experiente neplacute cu lemne Stiga. Un clipper nou-nout, cumparat de la reprezentantul din Romania, la prima deslipire a fetelor s-a deslipit si un strat de lemn in conditiile in care am lipit cu lipici cu latex- stiga btg. Cred ca au probleme cu calitatea.
              Blade-Darker speed 90
              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
              Bh- Testing

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de dado_daniel Vezi post
                Eu am avut experiente neplacute cu lemne Stiga. Un clipper nou-nout, cumparat de la reprezentantul din Romania, la prima deslipire a fetelor s-a deslipit si un strat de lemn in conditiile in care am lipit cu lipici cu latex- stiga btg. Cred ca au probleme cu calitatea.
                Nu vreau sa blamez pe nimeni este numai si numai parerea mea personala am dat cu clipper cumparat din tara si cu clipper cumparat din Japonia cu inscriptia JTTAA de doua ori mai scump dar diferentele sunt efectiv notabile. Cred ca lemnele stiga sunt produse pe mai multe clase de calitate in functie de piata unde trebuie sa ajunga.
                Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                Comentariu


                • #9
                  lemnul meu il am din Germania si are o calitate impecabila
                  Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de adishorul Vezi post
                    Nu vreau sa blamez pe nimeni este numai si numai parerea mea personala am dat cu clipper cumparat din tara si cu clipper cumparat din Japonia cu inscriptia JTTAA de doua ori mai scump dar diferentele sunt efectiv notabile. Cred ca lemnele stiga sunt produse pe mai multe clase de calitate in functie de piata unde trebuie sa ajunga.
                    Pai nu degeaba o fi fost de doua ori mai scump!
                    Blade-Darker speed 90
                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                    Bh- Testing

                    Comentariu


                    • #11
                      Atunci va rog frumos nu va mai luati de lemnele butterfly
                      Butterfly Viscaria fl
                      Butterfly tenergy05

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de george25 Vezi post
                        Cautand pareri despre lemnele Stiga am gasit aceasta pagina: http://stigatabletennis.com/en/2012/...2012-in-china/
                        Se pare ca seria Rosewood NCT a devansat lemnele "Butterfly Zhang Jike" si "DHS Ma Long" in 2012 in urma voturilor a peste 15.000 de fani si a peste 60 distribuitori din toata lumea.


                        Sunt de acord cu tine George, am incercat si eu cateva lemne de la Stiga si mi se par excelente,

                        Chiar ma intreb: De ce nu foloseste mai multa lume lemnele Stiga?
                        Se pare ca si cele ieftine, de pana in 200 ron au un raport extraordinar calitate/pret: Clipper, Offensive NCT, Allround NCT etc.
                        Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                        BH : Tenergy 05Fx
                        FH : Tenergy 05Fx

                        Comentariu


                        • #13
                          Romania fiind tara proverbelor...,am sa pun si eu unul:
                          "Tot tiganul isi lauda calul!"...,Viscaria,domnilor...,Viscaria...
                          FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de adishorul Vezi post
                            Nu vreau sa blamez pe nimeni este numai si numai parerea mea personala am dat cu clipper cumparat din tara si cu clipper cumparat din Japonia cu inscriptia JTTAA de doua ori mai scump dar diferentele sunt efectiv notabile. Cred ca lemnele stiga sunt produse pe mai multe clase de calitate in functie de piata unde trebuie sa ajunga.
                            asa este din pacate,stiga fac lemne bune doar ca mult mai scumpe decat ceilalti producatori din europa........probabil de aceea nu cumpara lumea,si bty are fabrica in ungaria si nu se compara nici pe departe cu ce fac japonezii sub acelasi brand
                            fh-xiom vega-pro 2mm
                            blade--galaxy-v16
                            bh-xiom omega tour--max

                            Comentariu


                            • #15
                              eu am o Stiga Clipper Wood si sant f. multumit de ea, nu este dintre cele mai tari dar are un control f. bun iar pentru un neprofesionist ca mine e excelenta

                              Comentariu


                              • #16
                                Offensive NCT este unul dintre lemnele mele favorite.
                                Xi En Ting-X828
                                Pryde 30
                                Calibra LT Sound

                                Comentariu


                                • #17
                                  Stiga Rosewood NCT V este un lemn superb pentru cei carora le place simtul elastic si este cel mai bun lemn cu care am jucat eu vreodata (lemne anterioare: Yasaka Ma Lin Extra Offensive, Donic Ovtcharov Senso V1, Stiga Rosewood XO, Donic Persson Power Carbon V1, Buterfly Balsa Carbo X5, Donic Carbotec).

                                  Prin comparatie, Rosewood XO e la fel de bun, insa e mai rigid, o idee mai rapid pe loviturile in forta si are alt throw angle, in timp ce Rosewood NCT V e mai elastic si parca vibreaza un pic mai mult si e mai puternic pe loviturile cu forta moderata... Iar mie imi plac lemnele care vibreaza.

                                  Desigur, conteaza si fetele... Vibreaza mai putin spre aproape deloc cand utilizezi fete dure gen Stiga Calibra LT Plus sau Donic Bluefire M1, dar ramane elastic, si vibreaza mai mult si are un sunet foarte pronuntat cand utilizezi fete moi, gen Buterfly Tenergy 05 FX, Stiga Calibra Tour S etc.

                                  Oricum, un lemn extraordinar pe care il recomand sincer, tuturor celor in cautarea unui lemn elastic, cu feel, putere si control excelente, si care dispun de fondurile necesare (nu e ieftin deloc).

                                  Cheers,
                                  Sam
                                  Bluefire M1 | Rosewood NCT V | Bluefire JP01

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Eu am stiga allround NCT cumparat din germania pentru ca nu era pe stoc nicaieri in romania si sunt multumit de el. Il am de o luna jumate.
                                    Lemnul vibreaza foarte putin spre deloc , manerul e destul de finut dar sta bine in mana. Am pus pe el tenergy 05 FH si 05 fx BH si a iesit o paleta destul de ofensiva , cu mult spin si control decent, dar nu te iarta deloc... La cea mai mica greseala mingea zboara aiurea
                                    Calitatea lemnului este foarte buna si pretul este cel putin decent ... (145-150 in Ro , acum s-ar putea sa fie pe stoc) si eu am dat 165 pe el din germania
                                    Blade : Stiga Allround wood NCT
                                    FH : Tenergy 05
                                    BH : Tenergy 05fx

                                    Comentariu

                                    Procesare...
                                    X