Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce e mai important in opinia dvs ? Lemnul sau fata ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (0 members and 4 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce e mai important in opinia dvs ? Lemnul sau fata ?

    M-am gandit sa fac un sondaj printre dvs si sa vedem ce este mai important in opinia dumneavoastra ? Lemnul sau fata ?

    Sigur vor fi pareri precum ca sunt egale ca si importanta dar cred totusi ca...acel ceva... face ca totusi una dintre ele sa fie mai mult preferata.

    Poate auzim si niste pareri... cum de ce e mai important ala si nu celalalt ?
    38
    Lemn
    63,16%
    24
    Fata
    36,84%
    14
    Blade: lemn off...ce lemn !
    Bh: cu tepi
    Fh: fara tepi

  • #2
    setapul.... in general si cel mai greu optinut...
    sunt lemne cu care merg bine anumite fețe si invers, dar sa gasesti setapul "ideal" pt. un jucator e cel mai greu (evident parere personala), si nu trebuie neglijat nici faptul ca suntem diferti (cea ce e bine) ce e bun pt. unii nu neaparat si pt. altii....
    ps. mai de mult am citit un articol de la un inginer de la butterfly, si citez; "sufletul paletei este lemnul"
    lemn:HML -carbon, hinoki
    fetze; Victas V>01 Limber
    si echipament Xiom

    Comentariu


    • #3
      De acord cu Dl Levi: lemnul cred ca este extrem de important, apoi gasirea unor fețe care sa se potriveasca bine cu acesta și cu jucatorul .
      Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
      Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

      Comentariu


      • #4
        Inclin sa cred ca fata e cea mai importanta, daca folosesti fata preferata pe un lemn hobby sunt sigur ca poti juca cel putin la 60 sau 70% din capacitatea ta de jucator, dar daca pui o fata de la o paleta hobby pe un lemn profesional nu ai rezolvat mai nimic sunt sigur ca nu joci nici macar la 40% din valoarea ta.
        E doar o parere totusi
        Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
        BH : Tenergy 05Fx
        FH : Tenergy 05Fx

        Comentariu


        • #5
          Dupa cum am discutat cu tine Sorin,raman la parerea ca lemnul este mai important in aceasta ecuatie.Daca e sa particularizam ajungem la:setup-ul jucatorului,mecanica de lovire,bagajul de cunostinte,numarul de procedee folosit, ...
          (at)Ben - punctul tau de vedere are logica lui.Aici insa discutam despre raportul SUPER LEMN-FATA DECENTA vs LEMN DECENT-SUPER FATA.Daca e sa ne conducem dupa afirmatia ta evident ca un linoleu(gen fata hobby) pus pe un super lemn are sa fie jalnic in cumparatie cu o paleta dintru-un placaj ordinar cu o fata super buna.Amintesc ca anumite fete de top cum ar fi Tenergy de exemplu nu vor da randament pe un lemn care nu le domina.Lucrurile insa nu trebuie privite atat de mult catre extremitati.
          Datorita faptului ca ne cunoastem mi-am permis cateva cuvinte la postarea ta.Sper sa nu fiu inteles gresit.

          Comentariu


          • #6
            cred ca variantele se rezuma la urmatoarele ( duse la extrem , evident ) :

            1. lemn prost - sa zicem o clona chinezeasca a unui lemn chinezesc ( constructie defectuasa , sweet spot mic , inconsistenta la lovire , vibratii ciudate etc) + fete Donic M2

            2. lemn bun - sa zicem un Nittaku Violin + Donic 1 star / sau ceva chinezesc facut pe vapor

            3. lemn mediu ( donic testra ar ) + fete medii ( donic big slam )

            cred ca s-ar obtine mai mult din varianta 3 comparativ cu celalalte 2 variante .
            am dat niste exemple relativ aleatorii , pentru ca ieri am rasfoit un catalog Donic .
            insa se pot face multe combinatii .

            nu prea e loc de " manevra " , si fetele isi au cuvantul , si lemnul , insa lemnul iti ofera doar viteza si control , si are un impact indirect asupra spinului (flexibilitatea lui de exemplu).
            pe cand o fata, are spin , control , viteza . deci mai multe proprietati .

            parerea mea ....
            Boys, be ambitious !

            Comentariu


            • #7
              Cred ca e foarte important sa gasesti o combinatie potrivita cu stilul tau de joc si cu strategia ta de joc.
              De exemplu: un jucator care face aparare clasica va cauta un lemn cu viteza nu mai mare de OFF-, cu fete de la DEF la OFF pentru FH si cu o fata defensiva la BH (care poate fi cu zimti sau lisa, cu sau fara burete). Un alt jucator care joaca blocaj langa masa poate avea fete lise pe un lemn ALL panala OFF+, eventual cu short-pips pe una sau ambele fete. Un jucator ofensiv poate juca cu fete lise sau short-pips pe un lemn ALL pana la OFF+, insa strategia sa va fi diferita de a celui care joaca blocaj.
              Nu am cautat sa epuizez posibilitatile mai sus, insa cred ca ati prins ideea: nu paleta joaca, ci jucatorul. Paleta poate ajuta jucatorul sa-si defineasca si sa-si puna in aplicare strategia de joc, loviturile - "stilul".
              Si, pentru a fi mai aproape de topic, cred ca lemnul este mai important, pentru ca, teoretic, joci cu el mai multa vreme, pe cand fetele se tot schimba. Producatorii de fete vin mereu cu ceva nou, mai bun, mai roz, mai verde, mai albastru "mai bun ca Tenergy". In timp, fetele evolueaza, insa lemnul devine mai bun pe masura ce se invecheste. Este mai probabil sa schimbi mai multe perechi de fete pana schimbi o data lemnul.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de grasomega Vezi post
                lemnul devine mai bun pe masura ce se invecheste
                mi-ai luat vorbele din gura. in ianuarie lemnul meu combi LEVI cu centrul de pluta face 2 ani !!! si nu l-as da pe nici un lemn defensiv de firma.

                Comentariu


                • #9
                  Fetele conteaza cel mai mult pentru ca ele sunt cele mai frumoase!
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de dado_daniel Vezi post
                    Fetele conteaza cel mai mult pentru ca ele sunt cele mai frumoase!
                    ...si urma varianta cu mai da-le-n dragostea mea !
                    Da, subscriu la ce zicea Cornel ceva mai sus, am stat de vorba cu el pe tema asta si am picat amandoi de-acord ca lemnul este "dirijorul" unei palete.
                    Daca pui o fata noua pe un lemn cu performante slabe e posibil sa te multumeasca doar pentru un scurt timp (2,3 luni in functie de cat e de jucata).
                    In schimb un lemn bun poate suporta cu succes si o fata mai uzata. In alte ordine de idei, pe un lemn bun poti pune o gama mai larga de fete ori un lemn slab are obligatoriu nevoie de o fata cu performante mari.
                    Probabil ca Daniel ar fi zis ca daca pui o fata noua pe un lemn... ar durea-o rau spatele ! )
                    Blade: lemn off...ce lemn !
                    Bh: cu tepi
                    Fh: fara tepi

                    Comentariu


                    • #11
                      E foarte important sa gasesti o combinatie potrivita. Dar... atunci cand configurez o paleta, de cele mai multe ori plec de la lemn. Caracteristicile lemnului influenteaza cel mai mult caracteristicile finale ale paletei. Un lemn rigid va face intotdeauna o paleta rigida, mai buna la drive decat la topspin. Un lemn flexibil, cu orice fete, va da o paleta care se preteaza mai bine la lovituri de topspin cu paleta inchisa.
                      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                      Comentariu


                      • #12
                        Multi ani am testat sute de setup-uri care de care mai interesante. Am avut aceasta ocazie pentru ca am asamblat foarte multe palete si, evident, le si testam de curiozitate.

                        Concluzia la care am ajuns e ca sunt foarte multe lemne bune si fete la fel de bune (ma refer la modelele din ultimii 5 ani), insa cel mai mult conteaza lemnul sa sara corect (am testat multe serii din acelasi lemn, si din 5 lemne, doar un lemn sau doua sareau pe placul meu - adica sa sara drept din lemn, sa aiba o greutate decenta si sa transmita corect vibratia in mana - acel feeling pe care il cautam toti).

                        Am avut ocazia sa dau cu un lemn Butterfly Cresail (avea 20 ani cred), foarte bine uscat si cu fata medie OFF pe el (cu care nu mai jucasem), si am ramas impresionat cat de corect se duce mingea pe masa. Chiar daca era la prima atingere mi-au intrat toate loviturile pe masa, care intra doar cu lemnul meu cu care sunt obisnuit, ceea ce spune multe.

                        Mai este si un alt aspect care conteaza chiar mai mult decat lemnul si fetele, si anume pregatirea la masa din punct de vedere fizic si tehnic.
                        Sunt jucatori pro care pot lua un setup la prima atingere (de la defensiv la ultra ofensiv) si sa joace aproape de nivelul lor maxim (60-80%).

                        Ce e foarte important la un setup este sa se potriveasca stilului si mai ales nivelului de joc (tehnica de executie, deplasare la masa etc...).

                        Mult timp am jucat cu un setup prea ofensiv si apoi a trebuit sa scad in viteza, ca sa pot sa execut miscari mai pretentioasa si invat sa fac preluari si sa servesc mai bine.

                        Numai dupa ce nivelul de executie a crescut am putut sa trec la un lemn mai ofensiv, deci tine si de nivelul de antrenament.

                        Este clar faptul ca avand un lemn foarte bun si fete de calitate (compatibile cu stilul de joc), poti scoate lovituri care nu intra pe masa cu un lemn average si fete average (de calitate medie).
                        Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                        Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                        Oricine se joaca insa putini joaca...

                        Comentariu


                        • #13
                          Banii sunt cei mai importanti, ei schimba care sunt mai importante fetele sau lemnul si din punctul asta de vedere avem 3? categorii:
                          1)Cei ce joaca ocazional si nu vor sa investeasca prea mult. Lor le trebuie un lemn oarecare si niste fete bune. E normal, fete contribuie cel mai mult la viteza si spinul loviturii, deci iti iei ce lemn nimeresti si pui niste fete controlabile, durabile, bune si nu mai schimbi.
                          2) Cei ce evolueaza loviturile/stilul si baga ceva bani in echipament. Isi iau lemne bune dar putine pt ca sunt scumpe. O data cu evolutia lor in tt schimba si fetele, oricum se uzeaza si vrei performanta. Lemnele bune se schimba rar pt ca sunt scumpe. Aici ne incadram marea majoritate. Deci lemul e mai important ca fetele.
                          3) Cei cu bani care au pretentia la performante sau sunt sponsorizati: Eh, cei din urma schimba si lemnele si fetele in functie de cum cred de cuviinta sau cum le recomanda antrenorul etc.Pt ei nu cred ca e mai importanta una sau alta. Combinatia si ce pot obtine cu ea e cea mai importanta.

                          Comentariu

                          Procesare...
                          X