Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Off- , off+ , off , def , all+

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Off- , off+ , off , def , all+

    Buna Seara , de cand joc tenis nu am inteles niciodata + si - categoriilor de lemne , ce semnifica ? OFF stiu ca este un lemn pur si simplu pt. un joc ofensiv , DEF pt. un joc defensiv . Eu am un Galaxy N-9 si cand l-am cumparata de pe ttmall.ro/ scria ca este un lemn OFF pt. incepatori , pe lemn nu scrie din ce categorie face parte . Vreau sa ma lamuresc odata cu categoriile astea , sa le inteleg si eu si mar ajuta foarte mult in gasirea unui nou lemn . Si as vrea sa imi recomandati un lemn din categoriile astea , sunt incepator , fac antrenamente cam de 1 an , joc ofensiv si ma apar la nevoie cu capace , contre sau taieturi , nu folosesc iarba sau sandwitch pt. aparare si nici nu vreau , imi place sa dau serve cu mult efect cand nu joc cu vreun ierbar , momentan am un Galaxy N-9 iar pe FH si BH am doua fete Galaxy Mercury II , si vreau sa trec la ceva nou , Multumesc Anticipat !!!
    Blade : DEF Butterfly Power Defence
    FH : Nittaku - Hurricane
    BH : Giant Dragon - Giant Long

  • #2
    Lemnele dupa parerea mea sunt de trei categori DEF/ALL/OFF DEF= defensive, ALL pentru un joc all around de mijloc aparare moderna cat si atac si OFF pentru un joc ofensiv iar acestea la randul lor au subcategorii - , simpu si + care fac trecerea de la o categorie la o extrema .
    Ca lemnele sa nu sara de la categoria ALL spre exemplu la un lemn OFF+ care e cel mai ofensiv , trecerea se face treptat OFF- un lemn mai ofensiv , OFF si apoi OFF+
    NU stiu daca am fost cel mai in masura sa descriu categoriile si daca e cea mai buna exprimare dar sper sa iti faci o parere din spusele mele
    Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
    BH : Tenergy 05Fx
    FH : Tenergy 05Fx

    Comentariu


    • #3
      Momentan si eu am un N9 cu Mercury II pe BH si sunt super multumit de combinatia asta, capacele intra super, merg si push-urile (placerea mea) si atacurile (chop-urile nu stiu, ca n-am prea incercat si nu-mi plac de nicio culoare). Lemnul este cotat foarte de bine pe site-urile de specialitate si este extrem de ieftin (calitate/ pret - cred ca e cea mai buna alegere), dar pentru nivelul meu (incepator de vreo 7 luni) mi se pare cam rigid, atat el, cat si fetele respective (chinezesti), pe FH am un Apollo 3. Cu Setup-ul acesta am viteza, am spin, dar controlul l-am dobandit foarte greu si mai am mult de lucru la capitolul asta (abia am inceput sa dau topspin ceva mai controlat si cu mai multa incredere) si inca nu simt paleta atat de bine precum mi-as dori. Urmatoare paleta, pe care cred ca o voi avea in maxim 2 saptamani, va fi compusa dintr-un lemn ceva mai putin rigid decat N9 si anume Tibhar Stratus Power Wood sau Xiom Diva (lemne cotate extraordinar si la preturi excelente) + Andro Rasant si Tenergy05. Sunt convins ca va fi un setup de exceptie, inca nu stiu ce voi alege ptr. Fh si Bh, dar voi testa fetele pe ambele pozitii si voi vedea pe parcurs. Bafta in alegerea noii configuratii, sper sa gasesti ceva pe placul tau.

      Comentariu


      • #4
        Cu 05 si Rasant pe Stratus vei avea o racheta..., daca tie ti se pare ca Mercury 2 si Apollo 3 duc lipsa de control...

        Comentariu


        • #5
          M-am obisnuit cu ele, daca pot afirma asta, foarte greu, deoarece sunt incepator, dar acum sunt foarte multumit si incep sa le stapanesc din ce in ce mai bine. Dupa cum am spus, lemnul N9 este destul de rigid, iar fetele nu sunt deloc elastice (eu nu aveam mana "formata"), sunt fete foarte tari si mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu ele (am jucat si cu paletele unor amici, cu fete gen Yasaka Mark V, Tibhar Vari Spin,...etc si cu acelea m-am acomodat dupa un numar foarte mic de lovituri, simtindu-le mult mai moi si usor controlabile atunci cand executam topspinuri, sau push-uri). Controlul nu tine doar de fete, tine si de experienta, in cazul meu aceasta lispind cu desavarsire ) Setup-ul precedent mi-a placut, acum sper sa gasesc in cel nou exact lucrul care simteam ca-i lipseste primului (un pic mai multa flexibilitate atunci cand lovesc mingea). N-am lovit prea mult cu "carboane" sau alte "materiale compozite" dar cred ca voi ramane adeptul lemnelor simple - 5 straturi (cel putin o perioada de timp, pana voi compensa lipsa de control, a unui lemn rapid cu materiale compozite, cu experienta acumulata in timp, care este bonus la controlul general al paletei).

          Comentariu


          • #6
            V-a fi (cel mai probabil) prea rapida pentru tine. Unele lovituri vor fi foarte greu de dat ( avind in vedere experienta ta).
            Nu vreau s-a ma gindesc ce o sa faci cind o sa infrunti un adversar care joaca cu lovituri puternice, bine plasate si cu mult spin(tot ce
            vei returna va fi in balarii).Dar este decizia ta Bafta !
            TIBHAR MX-P/home made off+/TIBHAR EL-P

            Comentariu


            • #7
              Multumesc mult, bafta si tie. Singura varianta pe care-o am, este sa ma adaptez acelor conditii si crede-ma ca nu-mi ia prea mult timp sa pot face asta (am nevoie doar de un numar suficient de meciuri impotriva acelei persoane). Va trebui sa invat unghiurile la care sa pun capacele potrivite pe loviturile lui, iar cand se va intampla asta, toata puterea si spinul sau, se vor intoarce impotriva lui (chiar daca nu am trecut pe iarba, inca), cel putin eu asa tind sa cred pana la proba contrarie Mai rau de-atat, nu vad ce mi s-ar putea intampla.

              Comentariu


              • #8
                Clau si Sorin au perfecta dreptate. Si eu cautam la inceputuri materiale rapide si apoi nu mai stiam cum sa scap de ele. Nu e necesar un lemn off pentru a putea lovi decisiv. Meciurile se castiga mai degraba printr-un joc inteligent, bazat pe mingi plasate, decat prin forta.
                Te sfatuiesc sa comanzi un lemn in zona All+ la Off- de la dl. Levi si fete tensor cu burete de 1.8 mm pentru inceput. Un astfel de setup te va ajuta mult sa-ti imbunatatesti jocul. Mergi pe fete cu burete mediu pana aflii ce ti se potriveste (Donic Baracuda, de ex., e imprima foarte mult spin, e relativ insensibila la spinul imprimat de adversar, suficient de rapid, mai mult decat controlabila si permite executarea tuturor tipurilor de lovituri). Pentru BH te-ar putea ajuta o fata si mai controlabila decat aceasta (ex: Victar Limber cu burete de 1.
                Dintre compozitiile lemnelor iti recomand:
                1. pin - koto - pin (miez de 2.8 la 3 mm) - koto - pin (pentru un joc bazat in principal pe capace, atac cu mingi drepte, impins. Merg si topspinurile, dar ceva mai greu decat cu setupul 3
                sau
                2. koto - limba - tei (miez de 3.4 la 3.6 mm) - limba - koto (pentru un stil asemanator cu cel de la 1 - poate o idee mai bun pentru topspin)
                sau
                3. limba - nuc - pin (miez de 2.8 la 3 mm) sau tei (miez de 3.4 la 3.6 mm) - nuc - limba (cel mai potrivit pentru topspin)
                Pentru aproximativ 100 de lei ai putea avea un lemn de vis. Echivalentul sau cumparat de la o firma mare te-ar costa de 2-3 ori mai mult si poate nici nu ar avea aceeasi calitate. Un lemn foarte bun de firma e Andro Temper Tech All+. Butterfly Primorac e printre cele mai laudate lemne din categoria All+ spre Off-. Si
                Bafta.
                Tudor
                PS Am eu un lemn All aproape nou de vanzare. Pe acesta poti pune linistit fete tensor cu burete de 2 mm. Il dau cu 70 de lei. E facut de dl. Levi. Singurul inconvenient pentru mine e ca merge prea incet cu iarba.
                Compozitie:
                balsa - mahon - ayous (miez) - nuc - limba
                BH-----------------------------------FH
                Ultima editare de tudorprecup; 16.nov.2013, 11:09.
                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de zHa0 Vezi post
                  Buna Seara , de cand joc tenis nu am inteles niciodata + si - categoriilor de lemne , ce semnifica ? OFF stiu ca este un lemn pur si simplu pt. un joc ofensiv , DEF pt. un joc defensiv . Eu am un Galaxy N-9 si cand l-am cumparata de pe ttmall.ro/ scria ca este un lemn OFF pt. incepatori , pe lemn nu scrie din ce categorie face parte . Vreau sa ma lamuresc odata cu categoriile astea , sa le inteleg si eu si mar ajuta foarte mult in gasirea unui nou lemn . Si as vrea sa imi recomandati un lemn din categoriile astea , sunt incepator , fac antrenamente cam de 1 an , joc ofensiv si ma apar la nevoie cu capace , contre sau taieturi , nu folosesc iarba sau sandwitch pt. aparare si nici nu vreau , imi place sa dau serve cu mult efect cand nu joc cu vreun ierbar , momentan am un Galaxy N-9 iar pe FH si BH am doua fete Galaxy Mercury II , si vreau sa trec la ceva nou , Multumesc Anticipat !!!
                  Eu ti-as recpmanda, ca lemn, un Donic Liping Kitex, un lemn extraordinar, stabil, soft, cu hinoki la exterior, excelent la toate capitolele: capace, tops, contre, push. Si ce e mai important, pe el merg o gama larga de fete. Eu cel mai bine l-am simtit cu Acuda S3 la BH si o fata mai tare la FH, gen Hexer HD, Acuda S1 Turbo...

                  Comentariu


                  • #10
                    Pentru inceput ai nevoie de lemn si fete de medie adica lemn all+ si fete de duritate soft spre medium 40-42 grade, tensor clasic de 2,0 asta ca sa iti intelegi si sa iti definesti stilul. Nu iti recomand extreme nici la lemn si nici la fete pentru ca iti vor impiedica dezvoltarea spre exemplu un lemn foarte flexibil te va ajuta sa dai topspin insa nu te va ajuta la bloc, un lemn tare nu iti dezvolta simtul, o fata subtire de 1,8 te va ajuta la pushuri si la feeling dar o sa iti "rupa" mana ca sa poti da un topspin cu traiectorie curbata bine, o fata de grosime maxima te ajuta la topspin dar nu te ajuta la bloc si la feeling. Pentru inceput nu te baga la fete chinezesti, ierburi sau sandwichuri ca astea dauneaza intelegerii jocului. Astea sunt recomndari generale pe care le stie toata lumea si toti le-am incalcat cu mult curaj timp de 1-2 ani pana le-am inteles ca sunt reale si ca nu are rost sa le scurciruitam ca tot la ele ajungem ca etapa de dezvoltare. Spor la alegeri.
                    Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                    Comentariu


                    • #11
                      Multumesc Claudiu , ceva din gama Tenergy nu sar potrivii pe Kitex ?
                      Blade : DEF Butterfly Power Defence
                      FH : Nittaku - Hurricane
                      BH : Giant Dragon - Giant Long

                      Comentariu


                      • #12
                        Ba da Zha0 , dar fetele tenergy sunt foarte scumpe, daca iti permiti e foarte ok, eu iti recomand Andro Hexer dar simplu nu HD , niste fete cu care eu m-am inteles foarte foarte bine si am avut rezultate bune , chiar am castigat un turneu A cand jucam cu andro hexer
                        Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                        BH : Tenergy 05Fx
                        FH : Tenergy 05Fx

                        Comentariu


                        • #13
                          Pe Liping, doar Tenergy 05 am probat pe FH, si a mers foarte bine. Pe BH, am pus si 64, si 64 FX, si 05FX, insa nu mi-a placut nici una dintre ele. Dar 05 se potriveste 100%, insa asta este parerea mea...

                          Comentariu

                          Procesare...
                          X