Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

stiga

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • stiga

    Mi am cumparat o paleta stiga effect si neavand cu ce sa fac comparatie nu stiu cat e de buna. Mentionez ca sunt un incepator. Isi merita banii 120 ron ??
    Blade : Donic Waldner Diablo Senso
    Fh : Joola Mambo C
    Bh : Yasaka Mark V GPS

  • #2
    Nu merita ,ai luat mare tzeapa la banii aia,mai bine iti luai un lemn cu banii aia si apoi fete.

    Comentariu


    • #3
      Re: stiga

      Postat în original de george
      Mi am cumparat o paleta stiga effect si neavand cu ce sa fac comparatie nu stiu cat e de buna. Mentionez ca sunt un incepator. Isi merita banii 120 ron ??
      E un inceput....
      Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
      Fh: Xiom Omega II euro black
      Bh: Xiom Omega I euro max red
      Glue: Xiom i-bond
      http://www.okclub.lx.ro

      Comentariu


      • #4
        stiga

        Daca vei practica tenisul de masa intre doua tigari si tot atitea beri, in atmosfera incinsa a unui bar, in sunet de manele sau alte ritmuri ce-ti sparg timpanele, paleta e OK. Daca vrei sa patrunzi in esenta acestui minunat sport, o vei agata rapid in cui, scriind pe ea: prima si ultima mea paleta "deagata".Cauta pe forum, caci exista o groaza de oferte prin care la bani mai putini vei gasi scule cu adevarat minunate. Daca te hotarasti...bun venit printre noi!
        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

        Comentariu


        • #5
          Dupa ce am rasfoit foarte bine acest forum al impatimitilor de tenis de masă am observat ca toata lumea vorbeste ba de "lemne" ba de "fețe" si acu chiar regret ca am luat o paleta deagata. Mai mult ca sigur i mi voi lua si eu un lemn bun si fețe de care trebuiesc. mentionez ca am mare nevoie de cateva sfaturi de la cei cu experienta, pentru a face o alegere buna. Astept sugestii, va rog frumos
          Blade : Donic Waldner Diablo Senso
          Fh : Joola Mambo C
          Bh : Yasaka Mark V GPS

          Comentariu


          • #6
            Re: stiga

            Postat în original de laky
            Daca vei practica tenisul de masa intre doua tigari si tot atitea beri, in atmosfera incinsa a unui bar, in sunet de manele sau alte ritmuri ce-ti sparg timpanele, paleta e OK. Daca vrei sa patrunzi in esenta acestui minunat sport, o vei agata rapid in cui, scriind pe ea: prima si ultima mea paleta "deagata".Cauta pe forum, caci exista o groaza de oferte prin care la bani mai putini vei gasi scule cu adevarat minunate. Daca te hotarasti...bun venit printre noi!
            Nu fumez, nu-mi plac manelele, o bere, doua, le mai scap si eu ca tare i-mi place, dar in schimb, sunt foarte hotarat sa devin un jucator cat mai bun la acest joc , care i-mi face o mare placere si bun venit printre voi !!
            Blade : Donic Waldner Diablo Senso
            Fh : Joola Mambo C
            Bh : Yasaka Mark V GPS

            Comentariu


            • #7
              bree zi unde stai, da un mesaj privat, sunt din colentina am colectie d palete poti sa vezi care e treaba, joc destul d bine pt un amator zic eu

              hai sa n intalnim
              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de teodorus29
                Nu merita ,ai luat mare tzeapa la banii aia,mai bine iti luai un lemn cu banii aia si apoi fete.
                Subscriu. Ai cazut prada smekeriilor din comert ...
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de vali
                  Postat în original de teodorus29
                  Nu merita ,ai luat mare tzeapa la banii aia,mai bine iti luai un lemn cu banii aia si apoi fete.
                  Subscriu. Ai cazut prada smekeriilor din comert ...
                  Cand am zis ca sunt un incepator nu am glumit. Cand mi am luat paleta chiar am fost fericit ca am facut o alegera buna, dar acum stiu sigur ca nu a fost. Am primit deja niste sfaturi si in viitorul cat mai apropiat sper sa fac alegerea cea buna. Microbul mi-a intrat in sange, nu vreau sa scap de el, asa ca, majoritatea timpului liber o sa l dedic acestui sport minunat.
                  Blade : Donic Waldner Diablo Senso
                  Fh : Joola Mambo C
                  Bh : Yasaka Mark V GPS

                  Comentariu


                  • #10
                    rasp

                    La inceput nu prea conteaza paleta cu care joci ...pe primu plan este: daca vrei sa inveti corect tehnica, sa inveti de la cum e corect sa ti priza adica paleta in mana si apoi loviturile de baza , repetate, antrenate, e bine sa fie langa tine si un sfatuitor sau daca chiar esti interesat vezi pe unde joaca altii mai buni si sa le spui sa iti arate... eventul un antrenor vezi pe la ce sala gasesti...e foarte important la inceput sa inveti corect tehnica ca apoi sa iti fie mai usor in viitor sa ai un progres mai mare... si sa nu aglomerezi prea multe tehnici de lovire deodata lasa un timp pana simti foarte bine loviturile de baza 'contre' si cand servesti la fel...e bine sa joci mai putine meciuri(dupa ce prinzi putina tehnica apoi e bine sa joci cat mai multe sa prinzi experienta de joc ...) pt ca apar tot felul de lovituri la care nu sti cum sa dai .... pune accent pe antrenament si principalul scop la inceput e sa ti cat mai multe mingi pe masa....pana ajungi sa dai repetat unde vrei si cat mai exact...
                    Cred ca si 'Visco' si altii de aici stiu cat de important e sa ai un inceput 'corect'...ca sa poti face treaba mai buna pe viitor..
                    Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                    Fh: Xiom Omega II euro black
                    Bh: Xiom Omega I euro max red
                    Glue: Xiom i-bond
                    http://www.okclub.lx.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      rasp

                      Cred ca de ajutor chiar daca sti sau nu engleza este si acest site unde ai diferite filmulete unde arata tehnica de la lovire:

                      http://www.pingskills.com/lessons.php
                      Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                      Fh: Xiom Omega II euro black
                      Bh: Xiom Omega I euro max red
                      Glue: Xiom i-bond
                      http://www.okclub.lx.ro

                      Comentariu


                      • #12
                        Eu stiu cat de greu a fost (si mai este) sa corectez miscarile deprinse gresit in ani de joaca haotica. Era mult mai usor de deprins miscarile corecte, daca nu aveam acei ani in spate. De exemplu topspinul, lovitura pe care nu o cunosteam inainte, a fost mult mai usor de invatat de la zero. Acum sunt la faza cand, cu miscari mult mai corecte, iau bataie de la oponenti cu miscari total incorecte . Oricum, cu miscari corecte sau mai putin, trebuiesc multi ani de practica la joc, pt a deveni "competitiv".
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: rasp

                          Postat în original de Marian023
                          La inceput nu prea conteaza paleta cu care joci .....
                          Nu e adevarat !!!! Nu cred ca e vreun club unde te invata pingpong cu palete de Metro .
                          Blade DHS PG 2
                          FH: DHS Hurricane 3
                          BH: Stiga Airoc Astro M

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: rasp

                            Postat în original de vali
                            Postat în original de Marian023
                            La inceput nu prea conteaza paleta cu care joci .....
                            Nu e adevarat !!!! Nu cred ca e vreun club unde te invata pingpong cu palete de Metro .
                            Nu cred ca un incepator incepe cu o paleta in mana de vro 3-4 milioane, ci cu una mai ieftina de control dar bunicica pt ca , cu aia de 3-4 mil la cat stie el sunt niste bani investiti cam in plus.
                            Ca sa joci niste contre si ceva taiate nu cred ca iti trebuie o paleta profesionala...
                            Parerea mea e daca tot a dat niste bani pe paleta asta sa joace cu ea o perioada pana mai invata si apoi va cantarii mai bine de ce anume are nevoie, nu sa dea bani pe materiale de care a auzit la altii.....
                            Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                            Fh: Xiom Omega II euro black
                            Bh: Xiom Omega I euro max red
                            Glue: Xiom i-bond
                            http://www.okclub.lx.ro

                            Comentariu


                            • #15
                              Marian , la cluburi ( serioase ) se invata tenis cel putin cu fete profesionale (la lemne mai merge unul de Metro) , kiar daca second-hand pentru ca feelingu e altul fata de astea de duzina din magazine.
                              Blade DHS PG 2
                              FH: DHS Hurricane 3
                              BH: Stiga Airoc Astro M

                              Comentariu


                              • #16
                                parerea mea e sa ia jos de pe lemnu Stiga fetele si sa puna o pereke de Srivere pe el
                                Blade DHS PG 2
                                FH: DHS Hurricane 3
                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: rasp

                                  Postat în original de Marian023
                                  Postat în original de vali
                                  Postat în original de Marian023
                                  La inceput nu prea conteaza paleta cu care joci .....
                                  Nu e adevarat !!!! Nu cred ca e vreun club unde te invata pingpong cu palete de Metro .
                                  Nu cred ca un incepator incepe cu o paleta in mana de vro 3-4 milioane, ci cu una mai ieftina de control dar bunicica pt ca , cu aia de 3-4 mil la cat stie el sunt niste bani investiti cam in plus.
                                  Ca sa joci niste contre si ceva taiate nu cred ca iti trebuie o paleta profesionala...
                                  Parerea mea e daca tot a dat niste bani pe paleta asta sa joace cu ea o perioada pana mai invata si apoi va cantarii mai bine de ce anume are nevoie, nu sa dea bani pe materiale de care a auzit la altii.....
                                  O paleta metro devine lisa (dar rau de tot), dupa aprox 4-5luni, chiar daca nu e folosita intensiv. Loviturile de baza, cum ar fi serviciul, chopul, topspinul, contra (sau capacul) si mai putin smashul,nu pot fi invatate si repetate doar daca ai o paleta stabila in timp, care isi pastreaza parametrii initiali de spin,viteza si control. Cum poti sa-ti dai seama de eficacitatea unui serviciu sau a unui chop daca spinul e de tot rahatul, sa nu mai vorbim de topspin, unde toate mingile se vor duce garantat in fileu!
                                  Trebuie neaparat inceput cu fete rezonabile chiar daca sunt S.H. Sriver FX,Tackifire C, Tackifire Special Soft,Sriver EL, Yasaka Mark V, Donic Vario, AndroImpuls(Impuls Speed), Andro Woman (acestea fiind cele incercate de mine). Toate acestea sunt tocmai bune pentru un incepator si le vei gasi sigur pe forum, de la cei ce au migrat spre"sfere mai inalte". Un lemn AL+(poate chiar OF-) se potrivesc perfect cu fetele mai sus, dindu-ti o senzatie de siguranta.
                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Daca nu ma insel, Stiga Effect vine cu fețe ITTF gen Triumph/Drive sau Doer ... care intr-adevar in timp evolueaza spre antispin (ceea ce nu e tocmai rau pentru anumite stiluri de joc ).

                                    Sfatul meu e schimbarea pentru inceput doar a unei fețe cu una de tipul celor enumerate mai sus si apoi comparatia poate incepe...

                                    Cu un pic de acetona, cu o pensula, de la un colt, vine frumos jos fața originala ... si nu se arunca, caci poate in viitor sa fie folositoare din nou, pe post de "material"

                                    Prima mea paleta in 2004 a fost "sora" lui Effect, Champion ... lemnul este foarte controlabil si inca din cand in cand mai joc cu el.

                                    Deci nu e chiar un dezastru achizitia ... oricum vor mai urma alte cheltuieli ... prietenii stiu de ce

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Vrei deja sa-l faci aparator

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Join the DARK SIDE !

                                        Comentariu

                                        Procesare...
                                        X