Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Circuit AMATuR pe echipe

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Circuit AMATuR pe echipe

    Dat fiind succesul pe care l-a avut campionatul national va propun sa infiintam de anul viitor un campionat pe echipe diferit de sistemul propus anterior si care sa constea din aproximativ 6-7 turnee mari (cupa ro, camp. nat, turn. final + altele) si posibil turnee mai mici (asemanator sistemului de la individual).
    Echipele vor avea un clasament national, turneele vor fi o data la 2 luni (aprox) si distribiute in toata tara.
    Fiecare echipa va primii puncte in functie de rezultatele din turnee, iar jucatorii vor primii puncte care se vor adauga punctajului de la individual.
    Va supun studiului cateva posibilitati:
    -echipele sa fie de 3 sau 4 jucatori
    -se joaca pana la 3 sau 5
    -includerea sau nu a meciului de dublu in echipa
    -posibilitatea ca jucatorii sa se poata schimba intre echipe sau nu
    -posibilitatea includerii in echipa a vreunui jucator legitimat sau nu
    -acceptarea in acest campionat a echipelor din divizia B
    -constituirea a 2 divizii: una de amatori si una de open
    -punctajele acordate jucatorilor sa fie pentru performanta individuala sau a echipei
    Dati-va cu parerea ca pana la anul vreau sa cristalizam niste opinii sa stim ce vrem si ce putem....

  • #2
    Re: Circuit AMATuR pe echipe

    Dupa parerea mea, echipele trebuie sa aiba un numar ceva mai mare de jucatori, minim 8-10 jucatori, pe sistemul cluburilor existente. E greu de mentinut un nucleu de 4 jucatori care sa fie in permanenta la toate turneele. Din acestia 10, echipa alege la fiecare turneu 5 oameni (pe criteriul performantei) care sa joace la prima echipa si restul care sa joace eventual la echipa 2.
    Meciul de dublu - eu zic ca da, banuiesc ca are farmecul lui
    Schimbarea jucatorilor intre echipe - eventual la jumatatea si la finalul sezonului (ca la fotbal)
    Echipele din divizia B - din ce am vazut eu, echipele de top nu cred ca o sa aiba mari probleme cu orice echipe din divizia B; oricum majoritatea celor dedicati si care vor participa in mod constant intr-o echipa sunt jucatori valorosi pentru care divizia B nu e un capat de tara. Pentru ceilalti...nu cred ca se va opune cineva.
    Jucator legitimat - banuiesc ca se pot aplica aceleasi reguli ca la participarea in AMATuR, fara divizia A, superliga...etc (eventual meciuri demonstrative si atat)

    Comentariu


    • #3
      Re: Circuit AMATuR pe echipe

      opinia mea ar fi urmatoarea:
      - echipe compuse din 4 jucatori
      - se joaca pina la 5
      - includerea meciului de dublu
      -schimbarea jucatorilor intre echipe sa se poata face numai la sfirsitul sezonului sau,in cazuri de forta majora ( accidentari, boala,etc)
      - constituirea a doua divizii : amatori si open; la open pot juca si jucatori legitimati sau echipe de div.b
      - punctele sa se acorde pentru performanta individuala,dar, diferenta de puncte intre aceeasi pozitie la open si la amatori , sa nu fie mai mare de 2 puncte.
      bravo filo nu ai liniste deloc. iti doresc, ca ideea ta sa prinda viata.
      mcy, papapa

      Comentariu

      Procesare...
      X