Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

    Cum fac sa curat adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete?
    Trebuie sa mentionez urmatoarele:
    1. Am lipit fete Stiga Boost TC si Stiga Innova Ultra Light Synergy Tech. Din cate stiu, sunt recomandate pentru lipirea cu water-based. Inca nu le-am dezlipit de pe lemn.
    2. Lemnul este cu Hinoki si lacuit, sper sa nu am probleme cu el.
    3. Am avut niste fete chinezesti 729 si am lipit una cu water-based. La dezlipire, nu s-a rupt nimic, dar a ramas adezivul tot pe fata si nu am putut sa-l jupuiesc la fel ca pe cel VOC. Am citit pe aici ca boosterul tine adezivul in stare lichida si am dat cu ulei de parafina pe respectiva fata. Adezivul s-a lichefiat si am putut, dupa o ora de spacluire cu o bucata de platic, sa-l indepartez pe tot. Evident, fata (tacky) s-a imbibat cu ulei de parafina si e chiar foarte buna de jucat, desi arata ca dupa un razboi cu arme chimice.
    4. Nu vreau sa dau cu ulei de parafina sau alt booster pe fetele Stiga.
    Va rog sa ma sfatuiti.
    Merci,
    grasomega
    P.S. E cam aiurea textul fara diacritice, nu-i asa?
    Blog de tenis de masă

  • #2
    Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

    Ok, am desprins fetele de pe lemn fara probleme.
    A ramas un strat de adeziv pe ele, dar sper sa-l dau jos cand o sa ajunga suficient de gros prin desprinderea peliculei.
    Am relipit fetele cu Stiga Energy Glue. Sunt ok, cu exceptia unei umflaturi pe una din ele - presupun ca s-a format o aglomerare de glue uscat si n-am vazut eu.
    Asta a fost.
    grasomega
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

      dar lipirea cu noul adeziv pe baza de apa cum se face?

      Comentariu


      • #4
        Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

        Aplicarea se face cu un burete nu cu pensula si este bine sa fie cat mai subtire. Pe mine ma invatat cineva sa tamponez cu buretele de la Xiom I-bond pe fete si pe lemn si sa astept putin, dupa care sa le asamblez prin roluire usoara. Iese f bine dar nu mai ai o pelicula dupa ce dezlipesti. Relipesti prin acelasi procedeu si probabil cand se formeaza o pelicula, poti sa o inlaturi.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

          Postat în original de jordach
          dar lipirea cu noul adeziv pe baza de apa cum se face?
          .. iti dau un exemplu cum fac eu daca ai pus aici intrebarea..


          Comentariu


          • #6
            Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

            Visco, cam cite fete estimezi ca poti lipi cu adezivul Xiom I-Bond de 25 ml?
            Stiga Hybrid Wood ST
            Andro Hexer HD, Tibhar Super Defence 40

            Comentariu


            • #7
              Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

              Mie mi-a spus ca peste 10 perechi. Depinde cat de gros dai stratul.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

                (at)victor0987,
                Foarte misto filmuletele! Tare folositor ar fi fost sa le vad si eu inainte sa lipesc cu adeziv pe baza de apa.
                La mine a ramas un strat destul de gros, neuniform, de adeziv pe fete. Dupa relipire, suprafata fetei este de asemenea neuniforma.
                Solutia Sunflex are aplicator de burete, dar nu la capatul tubului, ci separat.
                Vazand filmele, mi-am dat seama ca este foarte probabil sa fi aplicat cam multa solutie la prima lipire.
                In orice caz, chiar daca arata cam ciudat, fetele merg foarte bine, nu am probleme la joc.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

                  Postat în original de grasomega
                  (at)victor0987,
                  Foarte misto filmuletele! Tare folositor ar fi fost sa le vad si eu inainte sa lipesc cu adeziv pe baza de apa.
                  La mine a ramas un strat destul de gros, neuniform, de adeziv pe fete. Dupa relipire, suprafata fetei este de asemenea neuniforma.
                  Solutia Sunflex are aplicator de burete, dar nu la capatul tubului, ci separat.
                  Vazand filmele, mi-am dat seama ca este foarte probabil sa fi aplicat cam multa solutie la prima lipire.
                  In orice caz, chiar daca arata cam ciudat, fetele merg foarte bine, nu am probleme la joc.
                  ..adezivul pe care l-am folosit are consistenta apei de aceea poate trece prin aplicator si stratul iese subtire si uniform oricum l-ai da.. nu cunosc solutia Sunflex, posibil sa fie mai groasa, acesta fiind si motivul aplicatorului separat si de aceea stratul a iesit neuniform..

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

                    Asa e, e mai groasa - poate ca un aracet mai subtire, dar in orice caz nu ca apa.
                    Ca idee, aplicatorul este o bucata de burete - sunt mai multe in pachet - care se agata cu un fel de clama asemanatoare cu cele pentru prins mai multe coli de hartie. Buretele (este un cilindru cam cat o falanga de la degetul aratator) este utilizat pentru a intinde adezivul pe suprafata, dupa ce a fost in prealabil turnat din tubul cu varf subtire.
                    Adezivul ar trece prin burete, daca tubul ar avea acelasi sistem ca la Tibhar, dar ar fi o mare problema sa repeti figura, dupa ce s-a uscat.
                    Buretele cu adeziv uscat in el este tare si nu permite trecerea adezivului lichid prin el, nici nu se dizolva in acesta.
                    De altfel, am citit ca unele solutii pe baza de apa chiar se dizolva in apa si ajunge pentru relipire sa dai usor cu o carpa uda peste fata dezlipita si adezivul isi recapata proprietatile de lipire. Nu e cazul pentru solutia Sunflex. Cred ca a fost produsa pentru lipire definitiva: lipesti o data si dezlipesti cand vrei sa arunci fetele.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

                      .. cam asta este si scopul adezivilor pe baza de apa, de asta si lipesc mai tare, noile fete au ''la pachet'' tot ce-ti doresti, nu mai ai nevoie de toluen ca sa schimbi ceva, adezivii pe baza de apa doar lipesc si trebuie sa tina fata cat mai mult timp pe lemn, primarea sau relipirea doar adauga straturi inutile. imediat dupa ce lipesti spala cu apa aplicatorul si nu o sa se mai intareasca..

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

                        Salutare.
                        Eu am lipit o fata 729 Geo Spin cu apa de la Joola si nu sare aproape deloc mingea din fata.
                        Azi mi-am laut un lemn nou care e OFF si as vrea sa lipesc acest 729 dar de data asta cu toluen.
                        Cum ar trebui sa procedez ca sa fie ok pun toluen peste stratul de lipici de baza de apa sau trebuie curatat.
                        Acesta fata este pentru toluen sau pentru apa.
                        Am o fata JO Waldner lipita cu toluen...pare foarte bine lipita exista vro smecherie ca s-o dezlipesc fara sa stric buretele?
                        Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                        FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                        BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

                          Pe rand: 729 Geo Spin este pentru lipirea cu solutie pe baza de apa. Nu-i nimic daca lipesti cu toluen, pentru ca astea care nu sunt Tensor nu se strica usor. De asemenea, merge si peste solutia veche, dar solventul va patrunde mai greu in burete.
                          Pentru a dezlipi fata JO Waldner lipita de mai mult timp ridici un colt si dai cu putina solutie cu toluen intre burete si lemn, dezlipesti apoi inca putin si tot asa.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

                            Ok merci mult de sfat, asadar cred ca o sa astept sa gasesc pe cineva cu toluen pentru ca eu n-am. Mai aman inaugurarea noului lemn pentru ca nu am ce fata sa pun pe el
                            Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                            FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                            BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Curatare adeziv Sunflex Zero V water-based de pe fete

                              Am reusit sa desprind si JO Waldner cu multa multa rabdare.
                              729 s-a desprins foarte usor, probabil din cauza ca am pus m multa apa decat trebuia, asa ca nici macar nu am mai pus lipici pe ea, am lipit-o direct pe lemnul cel nou.
                              Cat despre JO astept diseara poate reusesc sa gasesc pe cineva sa mi-o lipeasca diseara cu toluen poate merge mai bine asa.
                              Merci de sfaturi!
                              Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                              FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                              BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X