Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Vand lemn Butterfly Viscaria

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ÎNCHIS Vand lemn Butterfly Viscaria

    Vand lemn Butterfly Viscaria .
    Are trei lovituri pe cant ,doua mai mici si una mai serioasa care nu afecteaza jocul .Lemnul a fost cumparat nou de la BTY.
    Pretul este de 430 lei cu transport inclus.Tel contact 0721464757


  • #2
    Cate gr are ?
    Rozena - VISCARIA - Rozena

    Comentariu


    • #3
      Nu l-am cintarit .Vezi conform fabricantului.Lemnul este al unui amic

      Comentariu


      • #4
        Un Viscaria poate avea de la 82 la 94 gr sau mai mult , de aia întreb cat are lemnul deoarece nu are un gramaj fix ...
        Rozena - VISCARIA - Rozena

        Comentariu


        • #5
          Maine daca ajung acasa il cantaresc.Ok

          Comentariu


          • #6
            Sunt si eu interesat de greutate. Stima.

            Comentariu


            • #7
              Pun pariu ca are pana in 86 grame...
              TRUST NO ONE !

              Comentariu


              • #8
                Dupa ce va puteti da seama?

                Comentariu


                • #9
                  Dupa serie , e varianta cu balsa la mijloc adica per total ar trebui sa fie usurica...in stocurile Butterfly RO, in ultimul timp, nu au fost decat Viscarii de pana in 86 grame...asta nu inseamna ca nu e un super lemn, absolut recomandat tuturor iubitorilor de tenis de masă !
                  TRUST NO ONE !

                  Comentariu


                  • #10
                    In ciuda informatiilor de pe site-ul butterflyonline.com, eu ma indoiesc serios ca Viscaria are balsa in compozitie.
                    Am probat nenumarate lemne cu balsa si stiu exact ce simt are. Viscaria nu are acest simt si este prea elastic pentru a avea balsa.
                    In plus, balsa este un lemn foarte moale, in care intra unghia foarte usor. In Viscaria nu poti sa lasi usor urme cu unghia. Cred ca se poate si sa existe un tip de balsa foarte tare, dar nu cred ca lemnul ar mai fi asa de elastic.

                    Raman la parerea mea, Viscaria nu are balsa.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #11
                      Subscriu, cred cu tarie ca Viscaria are miez de kiri, nu balsa!

                      Comentariu


                      • #12
                        Idem!!!!
                        LEMN:MAZE(Old Tag)
                        Fh:TEN. 05
                        Bh:,TEN. 05

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de grasomega Vezi post
                          In ciuda informatiilor de pe site-ul butterflyonline.com, eu ma indoiesc serios ca Viscaria are balsa in compozitie.
                          Am probat nenumarate lemne cu balsa si stiu exact ce simt are. Viscaria nu are acest simt si este prea elastic pentru a avea balsa.
                          In plus, balsa este un lemn foarte moale, in care intra unghia foarte usor. In Viscaria nu poti sa lasi usor urme cu unghia. Cred ca se poate si sa existe un tip de balsa foarte tare, dar nu cred ca lemnul ar mai fi asa de elastic.

                          Raman la parerea mea, Viscaria nu are balsa.
                          +1... Am avut si eu cateva Viscaria si nu cred ca au blasa la interior.
                          Mai este o discutie legata de Viscaria mai noi, cu greutate mica undeva intre 80-85g, cum ca ar avea balsa la mijloc. Dar nici in cazul lor nu cred ca e valabil. Am avut si eu doua Viscaria usoare, de 82g si 84g, si sunt sigur ca nici una nu avea balsa la mijloc. Ca si compozitie (duritatea stratelor componente) si ca feeling/elasticitate erau aproximativ identice cu o Viscaria de 91g cu fluture negru a unui prieten cu care jucam la sala.
                          Cred ca aceste Viscaria mai noi sunt mai usoare pentru ca :
                          - au lama ceva mai subtire decat cele vechi (asta am verificat cu un aparat de masura si cele usoare erau putin mai subtiri)
                          - probabil pentru ca straturile de furnir sunt mai bine uscate decat la lemnele vechi (evolutie tehnologica)
                          - straturile de lipici dintre furniruri sunt mai subtiri si mai usoare (evolutie tehnologica).
                          - din cate stiu si cele 2 straturi de Arylate Carbon au cunoscut niste update-uri tehnologice pentru a fi ceva mai tari, mai subtiri si mai usoare fata de AC de la Viscaria vechi. De aceea poate la lemnele Viscaria vechi feelingul este ceva mai soft si sunt o idee mai lente dar si mai controlabile decat Viscaria mai noi. Dar diferentele nu sunt enorme si apoi difera de la lemn la lemn, nu sunt doua identice.
                          Conculzia mea, ca fost posesor de lemne Viscaria, este ca nu cred in nici un caz ca Viscaria are balsa la mijloc.
                          Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

                          Comentariu


                          • #14
                            +maner gol pe dinauntru Cornel
                            Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                            FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                            BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                            Comentariu


                            • #15
                              Câte grame ati spus ca are lemnul ?

                              Comentariu


                              • #16
                                Nu am ajuns inca acasa .O sa il cintalresc

                                Comentariu


                                • #17
                                  D-le Luk sunteți de apreciat pentru promptitudinea de care dați dovada ! Țineți -o tot așa si o sa capăt si eu răbdarea ca si calitate. Multumesc si o zi buna !

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Am facut afaceri aproape cu toti cei care si-au exprimat parerea pe acest topic asa ca nu voi polemiza inutil...ieri am avut in vizita un jucator de top20 Amatur care dupa ce a dat cu Viscariile proprietate personala, a recunoscut superioritatea lemnelor vechi fata de cele noi...evolutie tehnologica ? Cred exact contrariul...Viscariile noi ( indiferent de compozitie ) sunt mult mai slabe decat cele vechi...am dat si cu vreo 6 Spirite vechi pana acum si balanta inclina clar spre lemnele conservate, antice si de demult. Ca sa inchei intr-o nota optimista, fiecare lemn isi asteapta jucatorul potrivit...sau invers, nu mai stiu...
                                    TRUST NO ONE !

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de danmihai Vezi post
                                      Am facut afaceri aproape cu toti cei care si-au exprimat parerea pe acest topic asa ca nu voi polemiza inutil...ieri am avut in vizita un jucator de top20 Amatur care dupa ce a dat cu Viscariile proprietate personala, a recunoscut superioritatea lemnelor vechi fata de cele noi...evolutie tehnologica ? Cred exact contrariul...Viscariile noi ( indiferent de compozitie ) sunt mult mai slabe decat cele vechi...am dat si cu vreo 6 Spirite vechi pana acum si balanta inclina clar spre lemnele conservate, antice si de demult. Ca sa inchei intr-o nota optimista, fiecare lemn isi asteapta jucatorul potrivit...sau invers, nu mai stiu...

                                      Dl. Dan stiu ca sunteti un impatimit colectionar de Viscaria cu fluture negru. Sunt lemne foarte bune si foarte rare. Ca si joc efectiv insa e relativ, adica poate nu orice lemn Viscaria "black tag" este mai bun doar pentru ca are fluture negru. Am avut ocazia sa compar Viscariile mele cu fluture argintiu cu Viscaria cu fluture negru a unui partener de sala, si sincer nu era mare diferenta. Si nu am jucat doar o data cu paleta lui ci chiar de multe ori, fiind aproape tot timpul impreuna la sala si fiind si prieteni in afara orelor de antrenament. Cred ca, asa cum ziceati si dumneavoastra, depinde de la lemn la lemn, de la jucator la jucator.
                                      "Evolutia tehnologica" de care ziceam nu se referea la proprietatile lemnelor (feeling, control viteza) ci la greutatea lemnelor Viscaria mai noi, care desi au aceeasi compozitie ca si cele cu fluture negru, totusi sunt mai usoare cu pana 10g. Cum ziceam, din experienta mea personala fara sa generalizez, proprietatile lemnelor Viscaria cu fluture negru/argintiu (feeling, control, viteza) mi s-au parut asemanatoare, chiar foarte asemanatoare.
                                      Sunt si lemne Viscaria cu fluture argintiu foarte, foarte bune. Zhang Jike si Yan'An de exemplu nu joaca cu Viscaria cu fluture negru. Acum fiecare decide pentru el, daca diferenta de pret intre o Viscaria cu fluture negru si una cu fluture argintiu merita. Posibil sa merite pentru unii, sau dimpotriva pentru altii nici nu se pune in discutie.
                                      PS. Dl Dan, sper sa gasiti o Viscaria S T sa o veti in colectie, e un lemn foarte foarte rar si scump. Greu de gasit, va trebuie multa perseverenta si un buzunar extrem de generos
                                      Ultima editare de CornelTT; 16.iun.2015, 11:52.
                                      Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        O parte din cei care scriu in acest post polemizeaza pe marginea subiectului legat de compozitia ,,Viscariei" , o parte il rugam pe d-l Luk sa ne spună gramajul lemnului, deci ,,ne găsim de lucru" , ca sa zic așa , iar acesta nu participa la discuții( sau are replica,in lipsa... n-ar fi rău sa fie bine).

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de andi d Vezi post
                                          O parte din cei care scriu in acest post polemizeaza pe marginea subiectului legat de compozitia ,,Viscariei" , o parte il rugam pe d-l Luk sa ne spună gramajul lemnului, deci ,,ne găsim de lucru" , ca sa zic așa , iar acesta nu participa la discuții( sau are replica,in lipsa... n-ar fi rău sa fie bine).
                                          Pe unii nu ii intereseaza subiectul compozitiei lemnului Viscaria, dar cei care au / au avut astfel de lemne stiu destul de bine despre ce vorbim; este o discutie lunga aceasta despre compozitia Viscariei, pentru ca BTY USA pretinde ca Viscaria ar avea balsa la mjiloc, dar nimeni nu ii crede iar BTY Japan refuza sa confirme/infirme acest aspect. Probabil ca pe v-stra dl Andi nu va prea intereseaza subiectul... Doar greutatea ... greutatea ... greutatea va rugaaaam !! Da, scuze ca poluam topicul dlui Luk.
                                          Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            D-le Cornel imi cer scuze daca v-am creat impresia ca as fi dezinteresat de discuția legată de subiectul compoziției lemnului Viscaria ,sau as minimaliza importanta acestui subiect. Dealtfel,chiar sunt interesat de tot ce inseamna Viscaria,întrucât doresc sa achizitionez un astfel de lemn. Dovada acestui fapt , stau întrebările pe care vi le-am adresat personal d-stra si d-lui Dan Mihai si la care mi-ati răspuns. Si deoarece doresc sa-mi cumpăr un astfel de lemn si m-am interesat de propietati,am cerut sfaturi ,am primit sfaturi,am vizualizat postări pe diverse forumuri si mi-am format o parere despre ce doresc sa cumpăr, ma interesează greutatea...greutatea...greutatea si cred ca e normal. E posibil sa nu ma fi făcut inteles ,prin ce-am scris adineauri, insa am vrut sa subliniez ca d-l Luk a deschis un subiect la care nu participa si nu am dorit sa polemizez ,dealtfel nici nu as fi in măsura ,având in vedere minimele mele cunoștințe. In continuare,sper ca pot apela la sfaturile d-stra,cum dealtfel am mai si făcut-o si va doresc o zi buna .

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Lemnul se retrage de la vamzare .Sa vindut la sala .Multumesc pt posturi.

                                              Comentariu

                                              Procesare...
                                              X