Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

..control racket..

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ..control racket..

    ..chiar este serioasa treaba..
    http://www.flickr.com/photos/palnstorfe ... 51/detail/

  • #2
    Re: ..control racket..

    o fi adevarat dar............... nu ne vor face noua in amatur asa ceva; ar fi culmea
    Butterfly Matsushita Power Defence
    FH:Yasaka Rakza Soft
    BH:Hallmark Phoenix Ox

    Comentariu


    • #3
      Re: ..control racket..

      Postat în original de Jax
      o fi adevarat dar .... nu ne vor face noua in amatur asa ceva; ar fi culmea
      Reglementarile ITTF se refera doar pentru concursurile internationale, organizate sub girul ITTF. Fiecare federatie (chiar si o Federatia Nationala) sau organizator de concurs poate opta daca introducerii aceste reglementari sau nu.
      Problema e alta.
      Achizitionarea echipamentelor/solutiilor scoase de pe lista ITTF va fi din ce in ce mai greu, multi amatori vor renunta la unele fete, ca pur si simplu nu vor gasi furnizor. Ex.: de unde am cumpara azi mingi de 38mm.
      Si Adham Sharara pe departe nu si-a terminat "programul de reforma". Am vazut un interviu in care zicea ca priveste perioada 1 septembrie / 30 decembrie ca una de tranzitie, si ca din 1 ianuarie a.c. verificarile se vor accentua iar penalizarile vor fi mai severe (s-a pus in discutie si penalizari de anulare a rezultatelor anterioare).
      A mai promis ca se vor dezvolta aparate mai performnte care vor depista boostere care azi nu se pot depista, aparate care masoara grosimea nu doar la marginea rachetei ci si in interior (spunea ca, unii au aplicat booster-ul doar pe centru), iar verificara rachetei se va face dupa meci. Si intinderea fetei pe lemn va interzisa, ba mai mult vrea sa reglementeze si intinderea din fabrica (poate dupa fetele frictionless vor disparea si fetele Tensor).
      Pe site-ul oficial al federatiei se poate citi mai multe:
      http://www.ittf.com/ittf_misc/Racket_Control_2009__.pdf
      O alta reglemntare la care se gandesc cei de la ITTF e, sa ridice fileu si sa introduca mingea cu diametru de 42/44mm. In acest caz fetele actuale de la Donic, Andro, Joola, Tibhar, etc... ar "rezista" doar 10 - max. 15 ore.
      STIGA OFFENSIVE CR
      Hexer HD. // T-64

      Comentariu


      • #4
        Re: ..control racket..

        Daca asa se pune problema.....ne putem intoarce la Dr. Neubauer Superblock? Sau doar o parte din reguli sunt agreate? Acelea care convin mai mult...
        Blade: Butterfly Schlager Carbon off+
        FH: Butterfly Tenergy 19, 2.1
        BH: Dr. Neubauer Superblock Extreme, OX

        Comentariu


        • #5
          Re: ..control racket..

          Nu vad de ce nu putem juca. Nu suntem afiliati la federatia internationala, nici macar la cea nationala. Si atunci de ce sa tinem cont de toate aberatiile lor? Cei ce joaca biliard prin baruri nu tin cont de ultimele reguli dupa care se joaca in competitiile oficiale. NU cred ca au insomnii din cauza asta. Cei care fac atata caz de regulile federatiei internationale sunt cei care isi canalizeaza frustarile spre niste materiale, iar nu spre lipsa antrenamentului de care dau dovada, jucand prost impotriva lor. Paleta nu joaca singura. Orice material ai folosi, daca nu ai mana, nu ai rezultate...

          Comentariu


          • #6
            Re: ..control racket..

            Postat în original de Razvan
            Nu vad de ce nu putem juca. Nu suntem afiliati la federatia internationala, nici macar la cea nationala. Si atunci de ce sa tinem cont de toate aberatiile lor? Cei ce joaca biliard prin baruri nu tin cont de ultimele reguli dupa care se joaca in competitiile oficiale. NU cred ca au insomnii din cauza asta. Cei care fac atata caz de regulile federatiei internationale sunt cei care isi canalizeaza frustarile spre niste materiale, iar nu spre lipsa antrenamentului de care dau dovada, jucand prost impotriva lor. Paleta nu joaca singura. Orice material ai folosi, daca nu ai mana, nu ai rezultate...
            ..binenteles ca putem juca, putem servi din mana, bate din picior, striga, ba chiar si misca masa.
            punctul dumneavoastra de vedere se poate invoca de oricare parte, si tenisul de masa se joaca prin baruri si nu are legatura cu ce, cred eu, vrem sa gasim in amatur, normal ca schimbarile nu se pot face imediat dar nici conservatorismul extrem nu-si mai are rostul.
            am pus linkul doar ca o simpla informatie despre echipamentele de depistare la nivel profesionist si atat, fara nici un fel de subinteles..

            Comentariu


            • #7
              Re: ..control racket..

              corect!
              Gionis Def
              Palio CK531A
              Rakza 7 soft

              Comentariu


              • #8
                Re: ..control racket..

                ..mai revin cu un aspect, am vazut pe forum si in concursuri amatur multi tineri care fac primi pasi in tenis de masă, se intereseaza de materiale, vor sa se antreneze, vor o informatie pe care deocamdata o gasesc doar aici, sau eventual in alte limbi, nu cred ca este corect sa le zicem sa joace cu ce vor sau sa dea cu ce o fi pe palete ca oricum aia din ITTF abereaza si nimanui nu-i pasa si cei care respecta regulile si pierd sunt frustati..
                ..fara aluzie la observatia lui Razvan, nu am gasit alta mai recenta, scuze anticipate..

                Comentariu


                • #9
                  Re: ..control racket..

                  Postat în original de kimbao
                  Daca asa se pune problema.....ne putem intoarce la Dr. Neubauer Superblock? Sau doar o parte din reguli sunt agreate? Acelea care convin mai mult...
                  Organizatorii fiecarui concurs decid daca vor sa se aliniere reglementarilor ittf sau nu. Interdictiile ittf sunt valabile doar pentru competitiile sub girul ittf (aceste competitii stau la baza clasamentului ittf).
                  Jucatorii profesionisti (cei care traiect din sport), copii/cadetii/juniorii care vor sa faca sport de performanta n-au incotro, n-au alternativa deci cu totii se vor "supune" noilor reguli. In rest fiecare federatie/organizator va decide ce fete/solutii se pot folosi. Ex.: in Germania federatia de tdm a introdus noile reguli (pentru copii chiar din 1 ian. 200, in Ungaria noile reguli s-au introdus doar pt. jucatorii din extra-liga care au sansa de a juca si in competitiile intenationale (extra-liga e similentul superligi noastre), la noi in div. A. se folosesc solutiile C.O.V. in veselie (nici macar nu s-a ridicat problema noii reglementari), iar in superliga 60-70% dintre jucatori utilizeaza speed-glue.
                  Iata declaratia "ironica" a presedintelui ittf:
                  "I encourage you to form a separate federation for whatever group you feel does not belong in the current structure. This is why there are several political parties in your country. Please go ahead and form a separate group and enjoy the game as you like it. I have recommended this in many forums but usually I am criticized as not caring. I really do care and if a big enough group wishes to have a separate structure and play according to their own rules they are free to do that. Why not? I support you in this view." - Adham Sharara.
                  Cum am mai scris, problema cu Superblock-ul e ca peste un an nu se va mai gasi. Parerea mea e ca noi amatorii mai putem avea o perioada de gratie (pana cand ne tin stocurile), jucam pentru placere (am prieteni care spun ca n-au placerea jocului fara acel feeling dat de speed-glue) si nu in ultimul rand fara aceste fete (Neubauer, Hallmark, ...) si tdm va deveni mai saraca.
                  Declaratia lui Sharara pentru anul in curs:
                  "In fact, the ITTF has announce already that starting 1 January 2009 we will use a device that can detect Boosters. Enez will continue to be used to detect VOCs as we are using now. The new device is already available but rather expensive and it has been used at all ITTF tournaments already. In fact we know exactly who uses boosters and who does not. But this device based on RAE technology is not yet approved by ITTF for this purpose. The ITTF Executive Committee decided to order a more practical device that can be applied directly to the rubber and would give an indication if Boosetrs were used or not. We have approved the use as of I January 2009 and we are now working on the penalties to be imposed for those who fail a racket test. In addition, we now check very closely the thickness of the rubber." - Adham Sharara.
                  Remarc o fraza, "noi stim exact care dintre jucatori folosesc tuning si care nu". Mai tineti minte meciul Crisan - Boll di decembrie. Toate fetele T05 2,1 au grosimea intre 3,55 - max. 3.65 mm. La acel meci Boll avea o fata peste 4mm.
                  Ittf a declarat ca se vor introduce noi reglementari pentru a nu se scoata tdm din programul olimpic. O tampenie. Cf. tratatului de la Kyoto (reducerea emisiilor de gaze poluante) lumea trebuie aparata de jucatorii de tdm. Problema e alta. La meciurile de tdm nu prea sunt spectatori, si Comitetul Olimpic a ridicat aceasta problema inca din 2005, problema "rentabilitatii" pentru organizatori. Dl. Sharara ar trebui sa recunoasca ca partenerul de marketing pe care el l-a ales (firma TMS), este incompetenta si n-a reusit mai nimic in mediatizarea acestui sport. Va dau doar exemple: pe Eurosport timpul de transmisie a sporturilor ca biliard sau chir si darts depasesc mult transmisiile de tdm, sau recent la Cupa Mondiala din Liege meciurile din grupe (si ce meciuri: Ma Long - Maza, Kreanga - Boll, W. Hau - Schlager, etc ...) s-au jucat in fata a 30-40 de spectatori, din care cine stie cati erau prieteni, prietene/frati/... Cred ca tema marketingului de tdm ar merita un topic separat.
                  STIGA OFFENSIVE CR
                  Hexer HD. // T-64

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: ..control racket..

                    Postat în original de victor0987
                    ... mai revin cu un aspect, am vazut pe forum si in concursuri amatur multi tineri care fac primi pasi in tenis de masă, se intereseaza de materiale, vor sa se antreneze, vor o informatie pe care deocamdata o gasesc doar aici, sau eventual in alte limbi, nu cred ca este corect sa le zicem sa joace cu ce vor ...
                    La formarea sportivilor de performanta (nivel: copii/cadeti/juniori) noile reglementari ar trebui sa fie obligatorii. Copii si tinerii sportivi ar fi trebuit sa treaca la noile echipamente inca din septembrie 2007 (cand s-a anuntat de ittf). Fara nume, dar cunosc doua cluburi (scoli sportive) unde profesorii nu doar ca nu orienteaza elevii spre noile echipamente (copii joaca cu ce li se da de profesor/antrenor), ba mai mult, afirma ca n-are rost schimbarea deoarece la noi nu se va controla acest lucru. Ma intreb ce vor face daca unul sau unii dintre elevi vor ajunge sa participe si la concursuri de peste granita.
                    Vinovatul nr.1 este Federatia, care ar trebui sa impuna introducerea noilor reguli la competitiile de copii/cadeti/juniori si in campionatul national (superliga, si chiar si div. A).
                    STIGA OFFENSIVE CR
                    Hexer HD. // T-64

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: ..control racket..

                      Postat în original de valeriann
                      corect!
                      Scuze pentru offtopic:
                      Valerian,chiar asa de mult iti place coperta noului antispin al lui Neubauer incat sa-l pui avatar?
                      Ti-l dau eu daca te intereseaza

                      Comentariu


                      • #12

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de razvan Vezi post
                          nu vad de ce nu putem juca. Nu suntem afiliati la federatia internationala, nici macar la cea nationala. Si atunci de ce sa tinem cont de toate aberatiile lor? Cei ce joaca biliard prin baruri nu tin cont de ultimele reguli dupa care se joaca in competitiile oficiale. Nu cred ca au insomnii din cauza asta. Cei care fac atata caz de regulile federatiei internationale sunt cei care isi canalizeaza frustarile spre niste materiale, iar nu spre lipsa antrenamentului de care dau dovada, jucand prost impotriva lor. Paleta nu joaca singura. Orice material ai folosi, daca nu ai mana, nu ai rezultate...
                          razvan-----rulesss......adevarul curat asta este.....un jucator f bun,nu il bati daca nu te antrenezi..poti avea orice fata si lemn....muhahahah
                          fh-xiom vega-pro 2mm
                          blade--galaxy-v16
                          bh-xiom omega tour--max

                          Comentariu

                          Procesare...
                          X