Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce spuneti de acest setup?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce spuneti de acest setup?

    Buna seara. Am citit cam ce este pe forum si in final am decis sa va intreb cam ce i s-ar potrivi unui jucator amator, care joaca destul de bine, care are un stil de joc mixt, ofensiv si defensiv.Doresc sa achizionez o paleta(lemn +fete ) echilibrata, daca ii pot zice asa....Imi puteti sugera un setup? Ce parere aveti, si acum intreb pe cei care au o anumita experienta, despre urmatoarea configuratie(setup):
    Lemn: Xiom Stradivarius
    Fete: Xiom Omega III Max FH
    Xiom Omega III Max BH

    Va multumesc!
    [size=1]Blade: XIOM - Absolute Carbon Control OFF
    FH: DONIC - Coppa JO Platin Soft -2.0
    BH: DONIC - Sonex JP Gold -2.0

  • #2
    Re: Ce spuneti de acest setup?

    cam raketa
    vezi aici despre Omega III

    Henzell zice la un moment dat : "by far the fastest tensor I tried" . Asa ca nu stiu cum joci tu cu ele si in defensiva. Eu iti recomand Tibhar Speedy Spin ca fete. Control , spin si viteza suficiente pentru un joc allround. Stradivarius nu il stiu , dar dupa ce se scrie despre el e OK.
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

    Comentariu


    • #3
      Re: Ce spuneti de acest setup?

      De obicei Max are un control mult mai slab decat un 2.0 sa zicem. Daca sunteti defensiv doar pe o parte, atunci este indicat sa folositi chiar un 1.8, acolo. Daca in fazele de joc se intampla sa folositi pe ambele parti lovituri defensive, atunci 2.0 este mai indicat pe ambele parti.
      Setup-ul indicat este f rapid si potrivit pt cineva cu multi ani de joc si mult antrenament. Era f util daca ne spuneati cu ce a-ti jucat pana acum si ce inseamna "echilibrat"in acceptiunea dvs.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Re: Ce spuneti de acest setup?

        In primul rand va multumesc pentru raspunsuri.Ce pot sa zic...stil echilibrat de joc, din punctul meu de vedere este stilul in care se combina atat defensivul cat si ofensivul... eu joc defensiv pe ambele parti, cu topspin, lovituri puternice, imbinate cu lovituri taiate...cam asta ar fi. Acum nu stiu ce mi s-ar potrivi, dar un lucru stiu sigur: dumneavoastra imi dati niste variante dupa cum joc eu acum(sau dupa cum spun pe acest forum).Dar, in timp, doresc sa imi schimb stilul de joc intr-unul ofensiv si asta vreau sa fac fara a modifica setup-ul.De aceea vreau ceva de top. pentru a face progrese.
        Mentionez ca nu am mai jucat cu palete pro, desi practic acest sport(ca un hobby) de aprox. 12 ani, in conditiile in care am si o masa de tenis acasa. Am avut un butterfly din asta la 150 Ron si o stiga Alero la 2 *- banuiesc eu mult inferioare celei pe care doresc sa o achizitionez.
        [size=1]Blade: XIOM - Absolute Carbon Control OFF
        FH: DONIC - Coppa JO Platin Soft -2.0
        BH: DONIC - Sonex JP Gold -2.0

        Comentariu


        • #5
          Re: Ce spuneti de acest setup?

          ca sa tai cu max si mai ales cu tensori trebuie sa ai feeling altfel dai numai avioane
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #6
            Re: Ce spuneti de acest setup?

            Tensori?
            [size=1]Blade: XIOM - Absolute Carbon Control OFF
            FH: DONIC - Coppa JO Platin Soft -2.0
            BH: DONIC - Sonex JP Gold -2.0

            Comentariu


            • #7
              Re: Ce spuneti de acest setup?

              Daca tot vrei o recomandare si paleta repede io ti-as zice :
              http://s221.photobucket.com/albums/dd22 ... =malin.jpg
              si 2 fete Donic Coppa de 2.0 de aici daca are :
              http://s221.photobucket.com/albums/dd22 ... C06036.jpg
              Intra in legatura cu valigti
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #8
                Re: Ce spuneti de acest setup?

                Merci.
                [size=1]Blade: XIOM - Absolute Carbon Control OFF
                FH: DONIC - Coppa JO Platin Soft -2.0
                BH: DONIC - Sonex JP Gold -2.0

                Comentariu


                • #9
                  Re: Ce spuneti de acest setup?

                  Dar totusi , dumneavoastra domnule Vali de ce jucati cu max?
                  Care e diferenta intre 2.0 si max, si ma refer la joc, nu la grosime?.Eu am jucat candva cu paleta unui prieten ce era cred de 2.3 si m-am inteles destul de bine. De asta as vrea ceva mai gros, max sau 2.5.
                  [size=1]Blade: XIOM - Absolute Carbon Control OFF
                  FH: DONIC - Coppa JO Platin Soft -2.0
                  BH: DONIC - Sonex JP Gold -2.0

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Ce spuneti de acest setup?

                    Domnule Paul, am vrut sa spun ca imbim defensiv cu ofensiv. Poate m-am exprimat gresit...Vi se pare ok un setup: Lemn Waldner dotec hinoki(ca al dvs) cu fete: Coppa Jo platin max FH SI Donic sonex jp soft pe bh?
                    Multumesc pentru raspunsuri.
                    [size=1]Blade: XIOM - Absolute Carbon Control OFF
                    FH: DONIC - Coppa JO Platin Soft -2.0
                    BH: DONIC - Sonex JP Gold -2.0

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Ce spuneti de acest setup?

                      Setupul indicat de Vali este excelent, mai mult, eu as sugera "Ma Lin Soft Carbon".
                      Trecerea de la paletele cu care a-ti jucat, la Stradivarius cu Omega III este ca trecerea de la "Trabant" la "Ferari". Pana sa inveti sa-i stapanesti "comenzile", dai cu el in toate gardurile.
                      Sunt jucatori cu experienta mare care se plang de viteza si feelingul "Stradivariusului".
                      In legatura cu grosimea fetelor, asa cum v-am mai spus diferenta este in primul rand de control. Cu cat sunt mai groase, cu atat sunt mai bune la topspin dar mai slabe (lipsite de control) la taiate. Vali joaca predominant ofensiv si de aceia a ales grosimea "Max".
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Ce spuneti de acest setup?

                        Inteles.Va multumesc pentru raspunsuri inca o data si pentru promptitudine.Mare om sunteti, domnu' Paul.
                        Multa sanatate!
                        [size=1]Blade: XIOM - Absolute Carbon Control OFF
                        FH: DONIC - Coppa JO Platin Soft -2.0
                        BH: DONIC - Sonex JP Gold -2.0

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Ce spuneti de acest setup?

                          Postat în original de VISCO
                          eu as sugera "Ma Lin Soft Carbon".
                          ..joc de curand cu acest lemn si sunt foarte multumit, de departe cel mai bun lemn cu care am jucat pana acum, impreuna cu Nimbus Soft face un setup foarte controlabil, binenteles ca fara antrenament nu va face minuni, lemnul este ingrijit finisat, este ceva mai greu dar cu Nimbus se echilibreaza foarte bine, al meu are maner ST si este ceva mai gros dar nu foarte tare si nu deranjeaza deloc, nu stiu cum este cel FL, cand achizitionati un lemn ar fi bine sa incercati sa vedeti cum va vine manerul in mana..

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Ce spuneti de acest setup?

                            Postat în original de Mario
                            Dar totusi , dumneavoastra domnule Vali de ce jucati cu max?
                            Care e diferenta intre 2.0 si max, si ma refer la joc, nu la grosime?.Eu am jucat candva cu paleta unui prieten ce era cred de 2.3 si m-am inteles destul de bine. De asta as vrea ceva mai gros, max sau 2.5.
                            Ai zis ca nu ai mai jucat cu palete profi si de aia am recomandat 2.0. Din partea mea poti sa iti iei si max.
                            Blade DHS PG 2
                            FH: DHS Hurricane 3
                            BH: Stiga Airoc Astro M

                            Comentariu

                            Procesare...
                            X